PRZESUŃ STRONĘ W DÓŁ ABY ZOBACZYĆ

 WYBRANĄ TREŚĆ

INSTRUKCJA FILMOWA JAK ODBLOKOWAĆ DOSTĘP PREMIUM

Stream odblokowany w środę o 21.00

Stream zablokowany - "premium" w każdą niedzielę poniedziałek wtorek i czwartek o 21.00

POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ

M-forum A.V Live.

TO. PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POLITYCZNIE. W sprawach dotyczacych reklamy banerowej lub video, oraz zasad dzierżawy strumienia stream bez limitu umieszczanego na dowolnej stronie internetowej , proszę przesunąć stronę w dół lewa strona sekcja ADMIN KONTAKT

WAKACJE 2019 :-) MOJA OPOLSZCZYZNA ZAPRASZA – ATRAKCJE REGIONU :-)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Rate this post

We wpisie znajdziecie nie tylko góry i jeziora, ale i atrakcje w Głuchołazach, Pokrzwnej, Jarnołtówku, Mosznej, a nawet w okolicach Nysy, które pozwolą Wam nie tylko poznać lepiej nasz region ale i spróbować lokalnej śląskiej kuchni, a nawet poznać miejsce lądowania UFO.
Jest to druga cześć obszernego przewodnika po najbardziej malowniczym regionie Województwa Opolskiego.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ NASZĄ

DZIAŁALNOŚĆ 

Ta forma wsparcia adresowana jest do autorów wpisów - artykułów , filmów i tłumaczeń i osób pomagających w sprawach technicznych ,

ciekawostka :-) mamy ponad 30 000 subskrybentów i ponad 100 000 osób zarejestrowanych  a trzeba żebrać o kilka groszy dla tych dzięki którym są treści na stronie .......... 

 

ŁOWISKA PSTRĄGÓW

Jedną z przyjemniejszych atrakcji regionu są łowiska ryb, które są alternatywą do restauracji. U podnóża Biskupiej Kopy mamy wiele łowisk. Te na które warto zwrócić uwagę to „Łowisko na Wyspie Pokrzywna „ oraz „Smażalnia Ryb Pstrąg” w Moszczance. W obu przypadkach wejście jest bezpłatne. Wypożyczenie sprzętu kosztuje jedynie 5 zł. Dostaje się zanętę w postaci kukurydzy, siadamy sobie na jednym z drewnianych pniaków lub na ławce i zaczynamy połów obiadu. Łowiska posiadają plac zabaw dla dzieci, gdyby Waszym pociechom znudziło się „wędkowanie”, a na łowisku w Pokrzywnej są nawet kozy, które dzieci mogą karmić do oporu aż im się nie znudzi albo koza nie pęknie.

Emocje dopiero zaczynają się jak rybka dziabnie kukurydzę i trzeba z nią chwilę powalczyć, złapać do podbieraka, a następnie dać do wiadra. I tak świeżo złapanego pstrąga zabieramy na ważenie. Rybka potem trafia na grilla i wjeżdża na nasz talerz z frytkami i surówką.
Jeżeli nie macie czasu i chęci na połów, możecie kupić grillowanego pstrąga bez próbowania swoich umiejętności wędkarskich. Ale uwierzcie mi – nic nie smakuje lepiej niż samodzielnie złowiona ryba. Jeżeli chodzi o gatunki ryb możliwe do złowienia to mamy do wyboru: pstrągi, jesiotry, karpie, szczupaki oraz liny. Ceny za kilogram żywej ryby zaczynają się od 19.90 zł.
Na sam koniec wspomnę o najważniejszej zasadzie połowu. Zjadamy to, co złowimy albo płacimy, pakujemy do siaty i bierzemy do domu. Niestety w żadnym z łowisk nie można, o tak sobie złowić rybę i ją wpuścić z powrotem do stawu.

Atrakcje Pokrzywnej

atrakcje

TĘŻNIA SOLANKOWA

Jedna z fajniejszych atrakcji, która została zbudowana w 2018 roku w Głuchołazach.
Takie tężnie mamy tylko dwie w Polsce. Jedna mieści się Ciechocinku, a druga w Głuchołazach. ( Teraz już trzy bo otworzyli niedawno w Tarnowie Opolskim)
Nasza lokalna jest mniejsza, ale daje radę. Została zbudowana z drewna modrzewiowego przez ekipę góralskich cieśli. Wieża ma 15 metrów wysokości, a na samej górze mieści się taras. Polecam wejść każdemu bo można z bliska zobaczyć proces odparowywania wody z rdzenia z faszyny.

Pod wieżą znajdują się ławeczki, na których można usiąść. Zostało udowodnione, że przebywanie w pobliżu wieży przez jedną godzinę jest porównywalne do spędzenia trzech dni nad morzem. Także na inhalację jodem nie trzeba jechać na drugi koniec kraju. Wystarczy wpaść do malowniczych Głuchołaz. Wieża znajduje się przy ulicy Lompa. Zaparkować samochód proponuje na bezpłatnym parkingu przy drodze. Atrakcja oczywiście bezpłatna.

Tężnia Solankowa

OPOLSKI SZLAK KULINARNY

Prócz szlaków górskich i dookoła jezior, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden trakt. „Opolski Bifyj” – szlak kulinarny, który od 2015 roku zagościł na mapie Opolszczyzny. Ideą twórców szlaku było zrzeszenie restauratorów, którzy mają za zadanie kultywować tradycję kuchni „Śląska Opolskiego”.

Jeżeli zamierzacie zwiedzić Południową Opolszczyznę to obowiązkowym punktem jest spróbowanie naszej regionalnej kuchni w hotelu „Dębowe Wzgórze”.
Obiekt położony jest w Pokrzywnej u stóp Biskupiej Kopy, tuż obok mnóstwa innych lokalnych atrakcji i malowniczych szlaków, co czyni go świetną bazą wypadową na weekendowy odpoczynek.

Hotel również posiada SPA, Bajlandię, Chatę Grillową, obszerny plac zabaw dla dzieci oraz świetną restaurację. Co do wyboru jedzenia, ja polecam „Opolską Roladę Wołową” – jest to rolada nadziewana ogórkiem, cebulą i boczkiem. Podawana z kluskami śląskimi, oblanymi sosem wraz czerwoną kapustą na ciepło. Z dań głównych do wyboru jeszcze polecam „Śląskie Niebo” Jest to wędzone i ugotowane wieprzowe mięso podawane z sosem z suszonych śliwek na wywarze z wędzonki. Więc jeżeli będzie głodni, gdy już zejdziecie ze szlaku i przyjdzie ochota na śląskie smaki to wiecie gdzie są one serwowane.

 

ZOBACZ MIEJSCE LĄDOWANIA UFO NA OPOLSZCZYŹNIE

Rozważałem czy tą atrakcję wstawić do wpisu, ale jako fan Muldera i Scully z Archiwum X, stwierdziłem, że będzie warto. No bo helloł „ W którym jeszcze województwie mamy udokumentowane przypadki lądowania kosmitów”?.

Historia wydarzyła się w mroźną styczniową noc z 18 na 19 w 2009 roku. Naocznym świadkiem paranormalnego zjawiska był Pan Adam Maksymów, który opisał swoją przygodę ze zjawiskiem pozaziemskim tak : „Najpierw był potężny huk odpalanych rakiet, potem głucha cisza. Znów huk, i cisza? gwałtowna jasność. A potem nad ziemię wzniósł się ciemny obiekt z niebieskim, trójkątnym snopem światła u dołu. Ułamek sekundy później już go nie było „.

Według lokalnych mediów „zjawisko” to potwierdziło jeszcze paru innych mieszkańców Jarnołtówka, a ich relacje są w miarę spójne. Dodatkowo niemieckie radary również wykryły tej samej nocy dziwne anomalie, co może potwierdzić relację Pana Adama. Czy ta historia jest prawdą nie wiem. O to trzeba było by zapytać Pana Adama, który do tej pory mieszka w Jarnołtówku i prowadzi ośrodek wypoczynkowy „Max” – na którym możecie znaleźć dokładniejszą relację, a jeżeli Was to zaciekawiło to zostawię linki dotyczące lądowania UFO z lokalnej prasy. Sami ocenicie.
Jeżeli chodzi o mnie – miejsce lądowania jest dostępne pośród pól i moim zdaniem jest bardzo dobrą ciekawostką do odwiedzenia w Południowej Opolszczyźnie.

Ufo nad Jarnołtówkiem

ŻEGNALCE

Jest to źródełko wody wypływające ze zbocza Przedniej Kopy, znajduje się przy Alei Spacerowej. A jego nazwa pochodzi z legend, które głoszą, że mieszkańcy Głuchołaz żegnali tutaj swoich krewnych udających się za granicę w poszukiwaniu pracy. Woda ze źródła nie ma jakiś specjalnych wartości mineralnych. Jest po prostu czysta i smaczna ale zawsze w jej okolicy zobaczymy kogoś nalewającego jej do butelki.

Atrakcje Głuchołaz

GROTA BIALSKA

Jest położona tuż za źródełkiem „Żegnalce” na Alei Spacerowej. Jest ona pozostałością po wyrobisku górniczym. Może nie wszyscy wiedzą ale Głuchołazy kiedyś opanowała gorączka złota, chociaż wydobyto zaledwie 25 kilogramów tego kruszcu.
Wracając do Groty Bialskiej, ma ona 10 metrów długości, w środku jest podświetlona, a Wasze dzieci będą biegać tam i z powrotem jak nakręcone króliki. Tuż za nią jest kolejna atrakcja w postaci huśtanego mostku.

Atrakcje Głuchołaz

Atrakcje Głuchołazy

MOSTEK HUŚTANY

Znajduje się przy Alei Spacerowej i jest główną atrakcją turystyczną dla najmłodszych.
Kładka powstała na przełomie XIX/XX pozwalała przejść mieszkańcom na drugą stronę rzeki Białej Głuchołaskiej. Ostatnimi czasy została wyremontowana, odzyskała swój dawny blask i jest częścią promenady spacerowej skąd można zacząć swoją wędrówkę na Górę Chrobrego gdzie znajduj się kapliczka Św. AnnyKAPLICA ŚW. ANNY

Neogotycka kapliczka, a raczej kościółek, który został wybudowany pod szczytem Przedniej Kopy ( Góra Chrobrego 495m.n.p.m), w masywie Góry Parkowej w 1908 roku. Zanim kościółek został wybudowany, stała tutaj kapliczka z obrazem Św. Anny – patronki górnictwa, a inicjatorem budowy kościółka było Bractwo Św. Anny. W promieniu kościółka są widoczne pozostałości szybów górniczych, a za kościółkiem znajdują się„wiszące skały”, które malowniczo komponują się z terenem przylegającym do kościółka.
Dotrzeć tam można bardzo łatwo, z Głuchołaz prowadzą tam dwa szlaki. Główny szlak Sudecki czyli czerwony, oraz Żółty, „szlak złotych górników”.

Atrakcje Głuchołaz

Atrakcje Głuchołaz

szlak Złotych górników

ZŁOTE ŚCIEŻKI

Region Południowej Opolszczyzny ma dodatkowo do zaoferowania coś dla rowerowych maniaków. Są to „Złote Ścieżki”, które można zlokalizować na zboczu Parkowej Góry. Został tam zbudowany tor Singletrack. Aktualnie długość ścieżek to około 3 kilometrów ale docelowo mają być dwa razy dłuższe i aktualnie powstają nowe, które połączą schronisko na szczycie Przedniej Kopy z resztą już zbudowanej rowerowej infrastruktury. Po ukończeniu prac Złote Ścieżki będą największym kompleksem na Opolszczyźnie. Co do toru znajdziecie na nim świetnie wyprofilowane bandy, kładki oraz mostki.

Złote Ścieżki

Złote Ścieżki

Złote Ścieżki

ŻABIE OCZKO


O Żabim oczku już bardzo obszernie rozpisałem się w moim poprzednim artykule o szlakach w Górach Opawskich, który znajdziecie tutaj. W skrócie jest to dawny kamieniołom na zboczu Olszaka w Pokrzywnej, który warto zobaczyć. Jak nie macie czasu na szlak to można do niego dojść też pewnym skrótem prosto z Jarnołtówka.

Żabie Oczko

Żabie Oczko

TAMA W JARNOŁTÓWKU

Pewnie zadajcie pytanie „Co jest takiego w Tamie, że ją polecam?” Są na to dwie odpowiedzi. Pierwsza jest taka, że ta tama przywołuje moje wspomnienia z dzieciństwa. Tzn. w 1997 roku podczas wielkiej powodzi, akurat byłem na koloniach w Jarnołtówku i pamiętam, że jak wody zaczęły wzbierać to całą grupą tam przychodziliśmy codziennie i sprawdzaliśmy stan wody. Jak każdy wie, powódź tak czy siak przyszła, ale tama wytrzymała i zapewniła spiętrzenie wód powodziowych, brakowało tylko 20 cm do przelania się wody i osiągnięcia jej maksymalnego poziomu czyli 14 metrów. Uchroniła ona Jarnołtówek i Pokrzywną przed katastrofalnym zatopieniem.
A druga odpowiedź łączy się z jej historią. Bo została zbudowana przez Włochów w 1909 roku. Jej fundatorem była cesarzowa Prus – Wiktoria Augusta. Tama miała za zadanie chronić i zabezpieczać okolice przed potencjalną klęską żywiołową. Liczy sobie 15,4 metra wysokości, 50 metrów długości i pojemność zbiornika około 2,25 mln m3.
Polecam każdemu się na nią przejść, wejść i pospacerować. Z tamy mamy przepiękny widok na Biskupią Kopę oraz na Dolinę Złotego Potoku, gdzie rzeczka się leniwie wije.

Atrakcje Głuchołaz

Tama w Jarnołtówku

Dolina Złotego Potoku

WEJŚCIE NA NAJWYŻSZY SZCZYT OPOLSZCZYZNY

Być w Jarnołtówku i nie wejść na Biskupią Kopę to jest jak być w Tajlandii i nie zjeść Pad Thai.
Rozpisywać się na ten temat nie będę, ponieważ zrobiłem dedykowany wpis specjalnie poświęcony najwyższemu szczytowi Opolszczyzny, który znajdziecie pod tym linkiem.

Atrakcje Głuchołaz

Atrakcje Głuchołaz

JEZIORO NYSKIE

Naturalnie „plażingu” nie mogło zabraknąć jako miejsce do odwiedzenia na południowej Opolszczyźnie. Jezioro Nyskie jest całkiem młodym jeziorem bo powstało w 1971 roku jako zbiornik retencyjny, i pełni tą rolę do tej pory. Ma do zaoferowania dla swoich gości plaże, świetne zakwaterowanie ( domki widziałem od 29 zł/nocleg ), wypożyczenie łódek, skuterów, a nawet rejs statkiem po jeziorze. Z brzegów jeziora rozciąga się przepiękny widok na pogranicze Polsko-Czeskie z Górami Opawskimi i Rchlebskimi Horami na horyzoncie. Podczas moich eskapad zauważyłem, że w swoje wody przyciąga ogromnie ilości wędkarzy, którzy walczą z wielkimi sumami. Zauważyłem też świetne ścieżki rowerowe, które będę przemierzał, a na zachodnim brzegu jeziora odkryto nawet „Szeszele” o czym rozpiszę się w osobnym poście zamykającym przewodnik po atrakcjach Południowej Opolszczyzny.

Jezioro Nyskie

Jezioro Nyskie

Jezioro Turawskie

FESTIWAL WODY I OGNIA

Festiwal, który zapisał się na stałe w letnim kalendarzu w Województwie Opolskim. Odbywa się od 10 lat i nic nie zapowiada, żeby przyszłe lata miały coś zmienić. Przeważnie jest organizowany w połowie lipca. Ciekawostką jest, że od 10 lat jak trwa festiwal nigdy na nim nie padał deszcz lub nie było złej pogody. Na pokaz przyjeżdżają ludzie nie tylko z Opolszczyzny ale i z Czech i Niemiec.
Sam pokaz wygląda tak, że o 22.00 na jezioro wypływają 3 barki, które w rytm granej muzyki pokazują fantastyczny 10 minutowy spektakl pirotechniczny, który z pobliskich brzegów ogląda 50.000 osób.
Więcej o Festiwalu znajdziecie w osobnym wpisie o tutaj.

Festiwal Wody i Ognia

Atrakcje

 

ZAMEK W MOSZNEJ

Zastanawiałem się czy Zamek w Mosznej dorzucić do wpisu. Nie leży on w centrum Gór Opawskich albo przy Jeziorze Nyskim ale leży w Południowej Opolszczyźnie i tak czy siak będzie po drodze dla większości osób jadących w te rejony. Powstał w połowie XVIII wieku i na chwilę obecną jest jedną z najładniejszych i najchętniej odwiedzanych atrakcji na Opolszczyźnie.

Rocznie Pałac z 365 pomieszczeniami i 99 wieżami do zwiedzenia i około 120.000 tysięcy osób odwiedza go rocznie. Jego oferta na chwilę obecną jest przepięknie rozbudowana. Wstęp od kwietnia do października kosztuje zaledwie 8 zł, oczywiście za odpowiednią dopłatą mamy zwiedzanie zamku z przewodnikiem. Pałac w Mosznej jest również obiektem należącym do opolskiego szlaku kulinarnego „Opolski Bifyj”. A jakbyście chcieli zamieszkać w Zamku, to również jest taka opcja aby wynająć w nim komnatę i nie są wcale drogie. Wszelkie informacje na ten temat znajdziecie, tutaj, a jak chcecie zobaczyć jak zamek prezentuje się w nocy to kliknijcie tutaj.

Zamek Moszna

Atrakcje

zamek Moszna

I na tym chciałbym zakończyć drugi wpis o Południowej Opolszczyźnie. Jak sami widzicie atrakcje, które tutaj wymieniłem mają szerokie spektrum odbiorców, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy góry, jeziora, rowery, zamki, szlak kulinarny, szlak trekkingowy, historyczny. Oczywiście tego jest znacznie więcej bo nawet powiat Nyski nie został tutaj nawet „Nadgryziony”.  Zostanie przedstawiony w trzecim i ostatnim wpisie.

%d bloggers like this: