– Twardy Brexit nie jest głównym planem Wielkiej Brytanii – pisze Reuters, powołując się na anonimowe źródło w rządzie w Londynie.

– Wielka Brytania jest gotowa dogadać się w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej, jeżeli Bruksela będzie renegocjować umowę – twierdzi rozmówca agencji.

We wtorek pisaliśmy o tym, że nowy premier Boris Johnson nie m zamiaru ponownie negocjować tzw. umowy rozwodowej z Unią oraz że 31. października Wielka Brytania opuści wspólnotę z umową lub bez. (Więcej tutaj)

Tymczasem źródło agencji Reutera tłumaczy, że nie jest to główny plan. – Problem polega na tym, że Johnson nie może poddać pod głosowanie w parlamencie umowy, która była odrzucona już trzy razy, prowadząc do dymisji premier Theresy May. Chcemy porozumienia. Szkoda, że oni nie chcą z nami negocjować – dodaje informator.

Brytyjski rząd twierdzi, że jedynym sposobem na zaakceptowanie umowy byłoby wykreślenie zapisu, który gwarantuje zachowanie otwartej granicy między należącą do Unii Irlandią a będącą częścią Zjednoczonego Królestwa Irlandią Północną.