DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Brexit bez umowy „osłabi bezpieczeństwo Wielkiej Brytanii”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bezumowny Brexit może oznaczać, że utracimy kluczowe narzędzia UE walki z przestępczością, przez co bezpieczeństwo Wielkiej Brytanii będzie zagrożone – ostrzega wiceszef Scotland Yard, Neil Basu.

Brexit bez umowy "osłabi bezpieczeństwo Wielkiej Brytanii"

Według Basu, żadne planowania i przygotowania nie pomogą zminimalizować ryzyka. „Kluczowe narzędzia walki z przestępczością zostaną utracone, a ich zamienniki nie będą tak dobre. Te systemy i narzędzia zostały opracowane przez UE z ważnych powodów i są bardzo skuteczne” – zaznacza ekspert, cytowany przez „The Guardian”.

Chodzi m.in. o szybki dostęp do systemu Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA), a także szczegółowych baz danych, m.in. Schengen II oraz PNR, zawierających dane pasażerów latających samolotami w Europie.

„Przeprowadziliśmy wiele planów awaryjnych, ale jest kilka rzeczy, których nie możemy wprowadzić w życie. W rezultacie nie mamy żadnej alternatywy np. na to, gdy nie zostaną nam udostępnione dane dotyczące pasażerów samolotów” – tłumaczy Neil Basu.

Neil Basu: „Systemy i narzędzia UE są bardzo skuteczne”. (Fot. Getty Images)

„Stworzyłoby to bezpośrednie zagrożenie, że do kraju przylecieliby poważni przestępcy lub osoby poszukiwane, a my o tym nie będziemy wiedzieć. To niesie duże ryzyko” – zauważa wiceszef Scotland Yard.

„The Guardian” zaznacza, że w konsekwencji brytyjskie służby będą musiały polegać na systemach niezależnego od UE Interpolu, a także na zapisach europejskiej konwencji o ekstradycji z 1957 roku. Zastrzeżono jednak, że opisana w tej konwencji procedura może ciągnąć się nawet latami, w przeciwieństwie do sześciotygodniowej procedury opartej na ENA.

We wrześniu ub.r. podobne ostrzeżenie wydał prestiżowy londyński ośrodek badawczy Institute for Government, który wskazał, że bez nowej, kompleksowej umowy o współpracy UE i Wielkiej Brytanii w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, Brexit może znacząco odbić się na możliwości ekstradycji przestępców, m.in. do Polski.

W konsekwencji służby w UK będą musiały polegać na systemach niezależnego od UE Interpolu. (Fot. Getty Images)

Według danych z 2016 roku, spośród około 1,1 tys. osób, które były wydane przez Wielką Brytanię na mocy ENA wystawionego przez jedno z pozostałych 27 państw unijnych, większość – 646 – było obywatelami Polski. Brak alternatywnej procedury, która pozwalałaby na kontynowanie współpracy po Brexicie, mógłby doprowadzić do znacznych utrudnień w ściganiu tych przestępców przez polskie władze.

„Gdyby zależało to ode mnie, chciałbym, aby negocjacje doprowadziły do ​​zawarcia umowy z UE. Wtedy mielibyśmy dostęp do wszystkich unijnych narzędzi i danych. To byłaby najlepsza opcja” – podsumował wiceszef Scotland Yard, który stał na czele śledztw w sprawie zamachów terrorystycznych w Londynie w 2017 roku.

zrodlo:londynek,net
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: