DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Chiński juan spada poniżej wrażliwego poziomu 7 do dolara amerykańskiego

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

PEKIN (AP) – Chiny pozwoliły swojemu juanowi spaść poniżej wrażliwego politycznie poziomu siedmiu dolarów amerykańskich po raz pierwszy od 11 lat w poniedziałek, zwiększając prawdopodobieństwo, że Pekin może wykorzystać dewaluację jako broń w wojnie celnej z Waszyngtonem.

Bank centralny obwinił spadek kursu walutowego „protekcjonizmem handlu”. Było to następstwem groźby ze strony prezydenta Donalda Trumpa z zeszłego tygodnia kolejnych podwyżek ceł na chińskie towary w walce z nadwyżką handlową Pekinu i polityką technologiczną.

Waluta osłabiła się do 7,0267 do dolara do południa, dzięki czemu jeden juan jest wart 14,2 centów, co stanowi najniższy poziom od lutego 2008 r.

„Myśl o wojnie walutowej przenika umysły wielu handlowców” – powiedział Stephen Innes z VM Markets w raporcie.

Słabość juana, znana również jako renminbi, czyli „pieniądze ludu”, należy do amerykańskich skarg przeciwko Pekinowi. Amerykańscy urzędnicy skarżą się, że słaba waluta powoduje, że chińskie ceny eksportowe są niesprawiedliwie niskie, szkodząc zagranicznym konkurentom i powiększając nadwyżkę handlową Pekinu.

Chiński bank centralny codziennie określa kurs wymiany i pozwala juanowi wahać się o 2 procent w stosunku do dolara w ciągu dnia. Bank centralny może kupować lub sprzedawać walutę – lub zlecić to bankom komercyjnym – aby stłumić zmiany cen.

Bank „prawdopodobnie nie widzi pilnej potrzeby” utrzymania stabilnego juana „a 7 nie jest już linią obrony”, powiedziała Innes.

Poziom siedmiu juanów do dolara nie ma znaczenia gospodarczego, ale może ożywić uwagę USA na kurs walutowy.

Do tej pory ekonomiści twierdzili, że potencjalny wstrząs na rynkach finansowych, przekraczający ten poziom, był na tyle duży, że Ludowy Bank Chin wkroczyłby, by obniżyć cenę waluty.

W oświadczeniu banku centralnego w poniedziałek zarzucono, że „środki jednostronności i protekcjonizmu handlowego” odnoszą się do podwyżek taryf Trumpa. Ale próbował umniejszyć znaczenie „przełamania siódemki”.

„Wznoszenie się i opadanie jest normalne”, powiedział oświadczenie. Obiecał „utrzymać stabilne funkcjonowanie rynku walutowego”.

Chińscy przywódcy obiecali uniknąć „dewaluacji konkurencyjnej” w celu zwiększenia eksportu poprzez obniżenie ich wartości za granicą – zobowiązanie prezesa banku centralnego, Yi Ganga, potwierdzone w marcu. Ale organy regulacyjne starają się, aby kontrolowany przez państwo kurs walutowy był bardziej wrażliwy na siły rynkowe, które obniżają juana.

Podwyżki taryfowe Trumpa wywarły presję na juana, podsycając obawy, że wzrost gospodarczy może osłabić.

Departament Skarbu USA odmówił w maju nazwania Chin manipulatorem walutowym, ale powiedział, że uważnie obserwuje Pekin.

Juan, znany również jako renminbi, czyli „pieniądze ludu”, stracił 5 procent, odkąd w lutym osiągnął maksimum w wysokości 6,6862 dolara.

Pomaga to eksporterom poradzić sobie z taryfami do 25% nałożonymi przez Trumpa na miliardy dolarów chińskich towarów. Ale zwiększa to ryzyko rozpalenia amerykańskich skarg.

W czwartek Trump zatrząsł rynkami finansowymi, ogłaszając plany 10-procentowych taryf na dodatkowe 300 miliardów dolarów chińskich towarów, ze skutkiem od 1 września, co rozszerzyłoby cła karne na prawie cały amerykański import z Chin.

W majowym raporcie skarbu wezwano Pekin do podjęcia kroków „w celu uniknięcia wciąż słabej waluty”.

Słabszy juan może również zakłócać chińskie wysiłki, by wzmocnić chłodny wzrost gospodarczy. Zwiększyłoby to koszty finansowania zewnętrznego, zachęcając do odpływu kapitału z drugiej co do wielkości gospodarki świata.

W sierpniu ubiegłego roku bank centralny zniechęcił do spekulacji, nakładając wymóg, aby handlowcy składali depozyty z tytułu umów kupna lub sprzedaży juana. Pozwala to na kontynuowanie handlu, ale podnosi koszty.

Pekin nałożył podobne kontrole w październiku 2015 r. Po tym, jak zmiana mechanizmu kursowego skłoniła rynki do postawienia zakładu za upadek juana. Waluta tymczasowo ustabilizowała się, ale spadła w następnym roku.

___

Badacz AP Yu Bing przyczynił się do tego raportu.

 

zrodlo:apnews.com/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: