Prezes PiS Jarosław Kaczyński 

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość – wynika z sondażu ośrodka Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.

Badanie podzielono na dwie części. Pierwsza uwzględnia wyniki poszczególnych ugrupowań. I tak prezentują się one nastęująco: PiS – 46,7 proc., PO – 25,7 proc., SLD – 6,2 proc., PSL – 5,9 proc., Wiosna – 5,7 proc., Kukiz’15 – 3,2 proc., WOLNOŚĆ (KORWiN) – 2,2 proc., Nowoczesna – 1,2 proc., Federacja dla Rzeczypospolitej – 0,9 proc., Ruch Narodowy – 0,9 proc.

Drugi wariant bierze pod uwagę tworzące się koalicje. Na pierwszym miejscu plasuje się tu Zjednoczona Prawica z wynikiem 45,9 proc. To wynik lepszy w stosunku do poprzedniego badania o 1,1 pkt. proc. Drugie miejsce należy do Koalicji Obywatelskiej, która może liczyć na poparcie na poziomie 29,9 proc. Sojusz skupiony wokół partii Grzegorza Schetyny stracił 0,5 pkt. proc. Ostatnie miejsce na podium należy do Koalicji Lewicy, na którą chęć oddania głosu deklaruje 11 proc, . respondentów. Wynik w stosunku do poprzedniej badania poprawił się o 0,4 pkt. proc. Na kolejnych miejscach znalazły się Koalicja Polska – 9,2 (-2,2) oraz Konfederacja – 4,0 (+0,3).

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu – zrealizowanym w dniach 26-31 lipca 2019 roku wzięło udział 1012 osób.

msn/w polityce