DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Czy polski skandal był rosyjskim testem na manipulowanie wyborami w USA?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

WARSZAWA, Polska (AP) – Wysocy rangą polscy politycy skorzystali z bocznych drzwi, aby dostać się do części VIP eleganckiej warszawskiej restauracji Sowa & Przyjaciele. Odseparowani od innych mecenasów, ministrowie rządowi i prawodawcy mogli swobodnie wypowiadać się, delektując się kontynentalną kuchnią i winem na koszt podatników.

Ale prywatność była iluzją, a specjalna jadalnia pułapką.

Przez około rok kelnerzy potajemnie rejestrowali urzędników państwowych w Sowej i Przyjaciół oraz w innej restauracji Amber Room. Kiedy czasopismo opublikowało transkrypcje niektórych nagrań, wywołało skandal nazwany „Waitergate”, który pomógł obalić rząd proeuropejski.

Podejrzenia, że ​​Rosja i nacjonalistyczna partia polityczna, która wygrała wybory w Polsce w 2015 r., Stały za nielegalnym podsłuchiwaniem, utrzymywały się nawet po tym, jak polski multimilioner został skazany za mistrza. W związku ze zbliżającymi się jesienią wyborami do kraju polski dziennikarz i uwięziony potentat dostarczyli świeżego paliwa na potrzeby twierdzeń, że Waitergate było wstępem do rosyjskiej ingerencji w wybory prezydenckie w USA w 2016 r.

Grzegorz Rzeczkowski, szanowany reporter śledczy dla magazynu „Polityka”, twierdzi w nowej książce, że rosyjskie służby wywiadowcze dokonywały robaków restauracyjnych w imieniu Kremla. Przedstawia także dowody, aby twierdzić, że polskie dane wywiadowcze spiskowały w celu wykorzystania nagrań w celu doprowadzenia do władzy prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość (PIS).

W książce zatytułowanej „W obcym alfabecie: jak ludzie Kremla i PIS bawili się podsłuchem” Rzeczkowski utrzymuje, że podobnie jak w przypadku wtrącania się wyborów w USA ten specjalny doradca Robert Mueller nazwał „zamiatającym i systematycznym” rosyjskim celem Waitergate miało osłabić Zachód.

„Miało to otworzyć drogę do władzy dla antyzachodnich, antyliberalnych, antydemokratycznych opozycji tamtych czasów” – powiedział Rzeczkowski polskiej komisji parlamentarnej w zeszłym miesiącu. „Rosja odniosła pełny, spektakularny sukces”.

Panel wywodził się z nacisków ustawodawcy opozycji, aby wywrzeć presję na rząd, aby rzucił światło na rzekome rosyjskie powiązania. Następnie gazeta poinformowała, że ​​polska służba kontrwywiadu bada, czy zagraniczna agencja szpiegowska odegrała jakąś rolę.

Rosyjskie MSZ odrzuciło roszczenia o udział Kremla.

„Polityczny establishment Polski i społeczność medialna od lat pracują nad wydaniem wielu mistyfikacji na temat„ rosyjskich machinacji ”- powiedział minister. „Nie widzimy potrzeby komentowania takich absurdalnych zarzutów”.

Ostrożność, że Rosja próbuje zdestabilizować demokrację w Europie Środkowej, przeniknęła politykę w Polsce i krajach sąsiednich, odkąd po dziesięcioleciach położyła kres komunizmowi pod kontrolą Moskwy. Wiele z nich dołączyło do NATO i UE, a więcej złożyło wnioski.

Kiedy pięć lat temu wybuchł skandal podsłuchowy, polski premier Donald Tusk natychmiast wskazał na Rosję. Ta uwaga nadałaby Rzeczkowskiemu tytuł książki: „Nie wiem, w którym alfabecie napisano ten scenariusz, ale wiem dokładnie, kto może być beneficjentem”.

Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej kilka miesięcy po wybuchu skandalu, praca polegająca na nadzorowaniu wspólnej agendy krajowych przywódców UE. Niedawno powiedział, że teraz jest bardziej przekonany o „rosyjskim śladzie w całej tej sprawie”.

Aresztowanie potentata węglowego w Hiszpanii i niedawna ekstradycja do Polski spotęgowały intrygę. Polscy prokuratorzy oskarżyli 43-letniego Marka Falentę o nagrywanie polityków w celu ukarania rządu za próby zablokowania importu rosyjskiego węgla. Uciekł przed rozpoczęciem 2 i pół roku więzienia.

Po schwytaniu Falenta zagroził, że ujawni członków Prawa i Sprawiedliwości za rzekome zwerbowanie go na fabułę nagraniową, jeśli nie otrzyma ułaskawienia przez prezydenta, zgodnie z listami wyciekłymi do polskich gazet. Powiedział prezydentowi, premierowi i potężnemu przywódcy partii rządzącej, że oczekuje lepszego traktowania w zamian za pomoc.

Urzędnicy państwowi nazwali te listy aktem desperacji z niewiarygodnego źródła. Odmówili odpowiedzi na prośby The Associated Press o komentarz w sprawie zarzutów rosyjskiej odpowiedzialności za Waitergate.

Dziesiątki polityków odbyło setki godzin rozmów nielegalnie zarejestrowanych w dwóch restauracjach między czerwcem 2013 r. A czerwcem 2014 r. Rząd polski, kierowany wówczas przez centralną partię Platformy Obywatelskiej Tuska, ogłosił walkę z importem węgla z Rosji i był zdecydowanym zwolennikiem kurs zachodni, o który działali agitatorzy na Ukrainie.

Wyciekły nagrania okazały się bardzo zawstydzające dla rządu Tuska i napięte stosunki z USA. Obejmowały one ministra spraw zagranicznych, który skarżył się, że sojusz Polski ze Stanami Zjednoczonymi „nic nie był wart” i postawił Polskę, mówiąc metaforycznie, na pozycji uprawiania seksu oralnego.

Minister Radek Sikorski zrezygnował wraz z trzema innymi na cztery miesiące przed wyborami w 2015 r.

Sikorski zauważył w niedzielę, że jeszcze w 2014 r. W Polsce nie było żołnierzy amerykańskich, ponieważ są teraz, i powiedział: „Wątpię w skuteczność sojuszu”. Mówi jednak, że transkrypcja została zmanipulowana przez magazyn Wprost, aby zasugerować, że nazwał sojusz „Bzdury” – kiedy użył tego słowa, aby opisać ograniczony udział USA w jednym ćwiczeniu NATO.

Jako poseł do Parlamentu Europejskiego Sikorski krytykuje amerykańskich urzędników za to, że nie potraktowali Waitergate jako ostrzeżenia.

„Byliśmy laboratorium tego, co wydarzyło się w Stanach Zjednoczonych, a Stany Zjednoczone były zbyt aroganckie, aby ich słuchać” – powiedział Sikorski, który twierdzi, że rosyjska grupa hakerska Fancy Bear wysłała mu jeden z e-maili, które zagroziłyby kampanii prezydenckiej demokracji Hillary Clinton w 2016 roku „Widzieliśmy, jak to nadchodzi. Został pomyślnie przetestowany w Polsce. ”

Pod rządami konserwatywnego rządu Prawa i Sprawiedliwości, który doszedł do władzy w 2015 r., Rosyjski import węgla podwoił się. Objawy demokratycznego odstępstwa, takie jak wkraczanie rządu w niezależność polskiego systemu sądowego, spowodowały napięcia w UE. Warszawa prawie przestała być orędownikiem Ukrainy.

Najważniejsze w teorii Rzeczkowskiego jest były menedżer Sowy & Przyjaciele, który czekał na urzędników w pokoju VIP. Nazywany jedynie Łukaszem N. ze względu na polskie prawo dotyczące prywatności, wcześniej zarządzał inną warszawską restauracją, Lemongrass, po drugiej stronie ulicy od ambasady USA.

Według Rzeczkowskiego, Lemongrass został założony przez dyrektora polskiego oddziału rosyjskiego giganta energetycznego Lukoila z pieniędzmi z rosyjskiej przestępczości zorganizowanej. Mówi, że źródła kontrwywiadu powiedziały mu, że restauracja była frontem do szpiegowania Amerykanów, a kiedy pojawiła się historia, dwóch Rosjan kupiło to miejsce.

Dwóch innych biznesmenów związanych z Kremlem otworzyło Sowę i Przyjaciele w 2012 roku we współpracy z szefem kuchni Robertem Sową, twierdzi dziennikarz. Kierownik, Łukasz N., wysłał SMS-y do polskich polityków, zapraszając ich do spróbowania nowoczesnych europejskich potraw Sowy.

Rzeczkowski mówi, że inne domniemane powiązania Sowy i Przyjaciół z Rosjanami w przestępczości zorganizowanej sugerują, że Falenta, skazany polski potentat, nie zorganizował Waitergate, ale miał rolę pomocniczą.

Polskie media podały w ubiegłym roku, że Falenta ma dług w wysokości wielu milionów dolarów wobec rosyjskiej spółki węglowej KTK. Wiodący policjant śledczy w sprawie nagrań otrzymał najwyższą pracę w zakresie bezpieczeństwa w KTK – po dochodzeniu policyjnym na początku procesu nie znaleziono dowodów na zaangażowanie Rosji.

Tomasz Piatek, inny dziennikarz, który bada powiązania między polskimi postaciami politycznymi a Rosją, mówi, że dowody Rzeczkowskiego są przytłaczające, ale uważa, że ​​strach i zaprzeczenie powstrzymują prawdę o Waitergate przed zwróceniem uwagi, na jaką zasługuje.

„To powód do dumy dla Polaków, którzy twierdzą, że uwolniliśmy się od rosyjskiej dominacji” – powiedział Piatek. „Przyznanie, że Rosjanie wciąż tu są i że nadal jesteśmy przez nich kontrolowani, jest trudne”.

___

Monika Scisłowska w Warszawie i Nataliya Vasilyeva w Moskwie przyczyniły się do tego raportu.

Najpopularniejsze w AP News

zrodlo:apnews.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: