sklep z ubraniami
fot. PAP

Możliwość obniżenia stawek VAT np. na odzież i obuwie dla dzieci jest kluczowa dla Polski – uważa Ministerstwo Finansów. Dlatego – jak podaje – szef resortu Marian Banaś wystąpił do prezydencji fińskiej z wnioskiem o zintensyfikowanie prac legislacyjnych nad reformą stawek VAT.

W 2018 roku projekty obniżający stawki VAT na ubranka dziecięce były, zdaniem klubu PiS, zbyt kosztowne dla budżetu i sprzeczne z prawem europejskim.

„Minister Marian Banaś w piśmie do ministra finansów Republiki Finlandii ponowił prośbę o zintensyfikowanie prac legislacyjnych nad wnioskiem Komisji Europejskiej dotyczącym reformy stawek VAT” – poinformował 2 sierpnia br. resort finansów.

Wcześniej minister poruszył tę kwestię podczas posiedzenia Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) 9 lipca br., które dotyczyło priorytetów i programu prac prezydencji fińskiej w Radzie Unii Europejskiej.

Minister wskazał, że przepisy w dyrektywie VAT, dotyczące stawek VAT, wymagają nowelizacji, tak aby zapewnić wszystkim państwom członkowskim – w równym stopniu – możliwość stosowania obniżonych stawek VAT.

Obecnie tylko niektóre państwa członkowskie mogą – korzystając z uzyskanego jeszcze przed rozszerzeniem UE w 2004 r. specjalnego odstępstwa – stosować stawki obniżone do tego rodzaju towarów.

Przypomnijmy, że w połowie 2018 roku PiS uznał, że projekt klubu Kukiz’15, obniżający VAT na ubranka dziecięce, jest zbyt kosztowny, doprowadziłby ponadto do naruszenia prawa unijnego, narażając Polskę na kolejny konflikt z Komisją Europejską. Sprawa nagle, tuż przed wyborami, nabrała przyspieszenia.

Źródło: PAP