Ogłoszenie wyborów będzie miało miejsce w przyszłym tygodniu, proponowany termin to 13 października – oświadczył prezydent Andrzej Duda.

„Zaraz po otrzymaniu opinii PKW o kalendarzu wyborów, ogłoszę ich termin” – powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla Polsatu. Zdradził, że we wniosku do PKW wskazał niedzielę 13 października, bo chciałby, żeby kampania wyborcza była jak najkrótsza.

„Mogę ujawnić, że wystąpiłem do Państwowej Komisji Wyborczej o opinię w sprawie przeprowadzenia tych wyborów, co do ich kalendarza” – powiedział prezydent w wywiadzie dla Polsatu.

„Decyzja prezydenta, czyli zarządzenie wyborów, nastąpi niezwłocznie po tym, jak otrzymam odpowiedź z Państwowej Komisji Wyborczej” – zapewnił Andrzej Duda. „Ta procedura już trwa” – dodał.

Pytany, czy zaproponował we wniosku do PKW termin 13 czy 20 października, powiedział, że nie będzie ukrywał, iż chciałby, żeby kampania była jak najkrótsza.

„Rzeczywiście wskazałem – zaproponowałem w tym, co przedstawiłem do Państwowej Komisji Wyborczej – 13 października” – ujawnił prezydent.

W jego ocenie niepotrzebne są wszystkie obawy mniejszych ugrupowań, że ogłoszenie terminu nastąpi w ostatniej chwili.

„Zapewniam, że na pewno nie będzie to w ostatniej chwili. Zaraz, jak tylko otrzymam odpowiedź z Państwowej Komisji Wyborczej – a zazwyczaj PKW odpowiada szybko – to te wybory będą ogłoszone” – stwierdził.

„Myślę, że spokojnie można się spodziewać (opinii PKW i decyzji ogłoszenia wyborów – PAP) w przyszłym tygodniu” – ocenił prezydent.