NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
BARDZO WAŻNE - SZCZEPIENIE DZIECI: Te szczepionki.. CAŁOŚĆ MATERIAŁU VIDEO !!
Eric Clapton opowiedział o skutkach ubocznych szczepionki - zostałem w znacznym stopniu sparaliżowany
Posłuchaj rozmowy ze złodziejami, którzy od miesięcy okradają Polaków!
Prokuratura: Dowod Osobisty Suwerena II RP
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE

CZERWONE
miejsce-na-reklame.

Henryk Sławik – Polak, który uratował 5 tysięcy Żydów!!!

The following two tabs change content below.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb

Co wiemy o Henryku Sławiku? (Labirynt historii/Jedynka)

Tablica pamiątkowa w Katowicach
Tablica pamiątkowa w Katowicach Foto: Michał Bulsa/

Jesienią 1939 roku przybył na Węgry Henryk Sławik, polski socjalista i działacz robotniczy. Wkrótce przy aprobacie rządu Sikorskiego i dzięki wsparciu Węgrów Sławik stworzył tam Komitet Obywatelski do spraw Opieki nad Polskimi Uchodźcami na Węgrzech. Wpływ na jego pełną troski i empatii postawę miało z pewnością wychowanie w licznej i ubogiej rodzinie. A jego otwartość na innych mogła być związana z miejscem pochodzenia i zamieszkania.

– Śląskie pochodzenie Sławika też miało duży wpływ. Katowice przed wojną były miastem wielokulturowym. Był żywioł polski, był żywioł niemiecki, był żywioł żydowski. Sławik mieszkał może niecałe 200 metrów od synagogi. Spotykał się również ze społecznością żydowską i myślę, że wtedy, gdy zobaczył to upodlenie i zagrożenie życia, czuł się zobowiązany pomagać. On pomagał całym swoim sercem – powiedział Michał Luty, działacz społeczny i samorządowy.

Kiedy Sławik znalazł się na Węgrzech, w grupie uchodźców byli wojskowi i cywile, Polacy i Żydzi. Jaka była skala tego zjawiska?

– Można założyć, że podczas całej wojny na terenie królestwa Węgier było około kilkunastu tysięcy polskich Żydów. Część z nich od razu wyjechała na Zachód, część nie została w ogóle wpisana do ewidencji. Ale duża grupa kilku tysięcy pozostała. I dla tych osób Sławik, Antall i grono ich najbliższych współpracowników musieli przygotować fałszywe dokumenty. Chodziło w głównej mierze o metryki chrztu. W tej sprawie Sławik i Antall bardzo mocno współpracowali z polskim duszpasterstwem katolickim – przyznał dr Tomasz Kurpierz.

Wreszcie Henryk Sławik został aresztowany. Niemcy mieli wobec niego specjalny plan.

– Niemcy wiedzieli, że Antall zajmował się pomocą dla Polaków, a nie mieli dowodów, że bardzo aktywnie uczestniczył w dziele pomocy dla polskich Żydów. Długotrwałe przesłuchanie zmierzało w tym kierunku, aby Antall przyznał się do tego. Jednocześnie w tym samym celu przesłuchiwano Sławika, którego wielokrotnie poddawano różnym torturom. Sławik do końca twierdził, że tylko on zajmował się organizowaniem pomocy dla polskich Żydów, i że Antall o tym nic nie wiedział – dodał dr Tomasz Kurpierz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Goście: Grzegorz Łubczyk (pisarz, dziennikarz), dr Tomasz Kurpierz (historyk, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach), Michał Luty (działacz społeczny i samorządowy), Klara Hejj (wnuczka Josefa Antalla), Tadeusz Olszański (dziennikarz, tłumacz)

W audycji wykorzystano utwory: „Ojczyzna i wierność” – Hungarica (album „Haza és hűség”), „Pieśń Wiktorii” – Ania Rusowicz (album „Panny Wyklęte”)

Data emisji: 4.02.2018

Godzina emisji: 14.10

abi/mg

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

STREAM PONIEDZIAŁEK , WTOREK, ŚRODA , CZWARTEK 21.00 - SOBOTA 20.00

ABY TA BLOKADA STRONY BYŁA DLA CIEBIE NIE WIDOCZNA ZAŁÓŻ KONTO I ZALOGUJ SIĘ INSTR. FILMOWA PONIŻEJ :-)

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box
%d bloggers like this: