DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

GODZINA „W” – co to jest ?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.
miejsce-na-reklame.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb

Godzina W to symbol wybuchu Powstania Warszawskiego!

Screenshot_6.png

Co oznacza to określenie? Kiedy jest godzina W?

Godzina „W”

We wtorek 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Powstańcy mieli stanąć do walki o godzinie W (jak: wybuch lub wystąpienie), która dnia 31 lipca 1944 roku wyznaczona została na 17:00.

Taki wybór pory podyktowany był tym, że w godzinach popołudniowych na ulicach Warszawy panował wzmożony ruch, co miało sprzyjać wmieszaniu się zmierzających do punktów koncentracji powstańców w tłum przypadkowych przechodniów. Dzięki temu żołnierze AK mieli być mniej widoczni dla Niemców, miało to też ułatwić transport broni. Powstańcom pozostawało po wybuchu powstania parę godzin światła dziennego, co miało z kolei sprzyjać zdobyciu przez nich wyznaczonych celów.

Nie wszystkie jednostki powstańcze podporządkowały się temu rozkazowi, wydanemu przez pułkownika Antoniego Chruściela (ps. „Monter”). Do walki wcześniej przystąpiono np. na Żoliborzu, gdzie pierwsze strzały padły z broni kpr. pchor. Zdzisława Sierpińskiego przy ul. Krasińskiego (między ul. Kochowskiego a ul. Stołeczną) około godziny 13:50.

W pierwszym ataku o godz. 17:00 planowano opanować ok. 180 obiektów, wzięło w nim udział od 1500 do 3000 często bardzo słabo uzbrojonych AK-owców.

Kiedy NAPRAWDĘ zaczęło się POWSTANIE WARSZAWSKIE?

„Godzina W” to kryptonim hasła „Wybuch” lub „Wystąpienie”. Oznaczała moment rozpoczęcia Powstania Warszawskiego punktualnie o o godz. 17. Pierwsze strzały 2 sierpnia 1944 r. w Warszawie rozległy się jednak kilka godzin wcześniej.
Tak naprawdę to pierwsze strzały w Powstaniu Warszawskim padły już w południe o godz. 13.50 z broni kpr. pchor. Zdzisława Sierpińskiego przy ul. Krasińskiego (między ul. Kochowskiego a ul. Stołeczną). To właśnie on jest uznawany za człowieka, który rozpoczął powstańcze walki.

Screenshot_7.png

 

Jak zaczęło się Powstanie Warszawskie?

20-letni wówczas Sierpiński razem z 5 kolegami z AK przenosił broń, gdy natknął się na niemieckich lotników. Wywiązała się walka, która miała później tragiczne następstwa dla akcji powstańczej na Żoliborzu. Przyspieszyła ono o trzy godziny wybuch powstańczych walk w Warszawie, bowiem natychmiast po tej potyczce Niemcy rozpoczęli akcję represyjną. Np. czołg stojący na wiadukcie nad torami kolejowymi zamknął ogniem wszelki ruch, odcinając Żoliborz, Marymont i Bielany od reszty stolicy. Z kolei oddziały policyjne, rozpoczynające akcję represyjną w budynkach przy ulicy Suzina, natknęły się na batalion OW PPS im. Jarosława Dąbrowskiego, koncentrujący się w kotłowni WSM.

Powstanie całej stolicy wybuchło jednak rzeczywiście o godz. 17. Dzień wcześniej pułkownik Antoni Chruściel ps. Monter wydał rozkaz następującej treści:

„ALARM – do rąk własnych! Dnia 31.7. g. 19. Nakazuję W dnia 1.8. g. 17.00. Adres m. p. Okręgu: Jasna 22 m. 20 czynny od godziny W. Otrzymanie rozkazu natychmiast kwitować. (-) „X””

Dlaczego wybrano godzinę 17? Stało się to na osobistą prośbę Montera. Uważał on, że po południu jest większy ruch uliczny, a to pomoże wtopić się w tłum żołnierzom zmierzającym ku miejscom zbiórki.

m.se.pl/newsy/fakty/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

na pierwszych stronach
%d bloggers like this: