DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Rząd próbuje ratować publiczne hutnictwo. Z takim skutkiem, że może doprowadzić do jego upadku

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.

Rząd Mateusza Morawieckiego zapewniał, że publiczny sektor hutniczy niebawem stanie na nogi. Tymczasem sytuacja firm z większościowym udziałem skarbu państwa jest dramatyczna. Niektóre stoją już teraz na krawędzi bankructwa.

Huta Pokój w Rudzie Śląskiej/ wikipedia commons

Miała być konsolidacja, jest kompromitacja. Mateusz Morawiecki w październiku 2018 roku, przebywając z gospodarską wizytą w rudzkiej Hucie Pokój roztaczał przez pracownikami piękną wizję. Szef rządu przypominał, że huta z Rudy Śląskiej „to perła historii polskiego przemysłu, która musi dalej produkować i się rozwijać”. Zaznaczył, że „pięknego przedsiębiorstwa o 178-letniej tradycji” nie byłoby już z nami, „bez działań rządu, bez zaangażowania pana ministra Grzegorza Tobiszowskiego i bez działań parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości”

Wiele wskazuje na to, że to właśnie rząd PiS okaże się grabarzem rudzkiej huty. Zakład nie radzi sobie ze spłatą zobowiązań wobec kontrahentów. Największy wierzyciel – publiczny Węglokoks wstrzymał dostawy surowców, bo Pokój nie uregulowała należności w wysokości 172 mln złotych. Łączna kwota zadłużenia przekracza już 300 milionów zł.

Robi się naprawdę nerwowo, bo szefowie Węglokoksu, spółki, która jest zarazem wierzycielem, jak i podmiotem, który miał odebrać kluczową rolę w procesie restrukturyzacji rudzkiego zakładu, mówią, że dalsze ładowanie publicznych środków w Hutę Pokój nie tylko nie uratuje tego podmiotu, ale pociągnie za sobą upadek całego publicznego hutnictwa. „Nasze możliwości finansowe są na dziś wyczerpane” – ostrzegają przedstawiciele Węglokoksu.

W czerwcu zdymisjonowany został Jakub Łosoś-Czernicki, od listopada prezes Huty Pokój, a także wiceprezes Węglokoksu ds. grupy kapitałowej.To właśnie on opracował plan ratunkowy, zakładający przejęcie części majątku rudzkiego zakładu przez wierzyciela, sprzedaż nieprodukcyjnego majątku oraz odchudzenie administracji, czyli wyrzucanie ludzi z pracy. Koncept okazał się nieskuteczny, Huta Pokój nie pozbierała się do kupy, a kondycja finansowa Węglokoksu uległa znacznemu pogorszeniu.

Huta Pokój może ogłosić upadek już we wrześniu. Szanse na to, że Węglokoks odzyska swoje środki są minimalne. W pierwszej kolejności licytowane będą bowiem części majątku, na których hipoteki założyły już banki, którym zakład również zalega ze spłatą długów.

 

zrodlo:https://strajk.eu

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: