NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Ekspert neurobiologii CIA o tym, jak szczepionki..
Analiza pałeczek testowych ,które wsadzasz do nosa! DARPA HYDROGEL ! W Republice Słowackiej – potwierdzenie ludobójstwa.
EUROSTAT DANE O NADUMIERALNOŚĆI COVID - 19 NAJWIĘCEJ ZMARŁYCH W KRAJACH SŁOWIAŃSKICH !! NAWET O 45% !!
Niemcy. AUTOPSJA JEST OBOWIĄZKOWA ! Jeśli umierają świeżo zaszczepieni ludzie, sledztwo prowadzi Wydział Dochodzeń Kryminalnych
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE

CZERWONE
miejsce-na-reklame.

Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [RELACJA]

The following two tabs change content below.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb
    
Stolica oddała hołd powstańcom warszawskim. Miasto zamarło na minutę w Godzinę W, godzinę kiedy 75 lat temu rozpoczęły się walki o Warszawę. Główne uroczystości z tej okazji odbyły się na Wojskowych Powązkach, przy Pomniku Gloria Victis. Na Kopcu Powstania Warszawskiego zapłonęło ognisko pamięci.
 • 00’5
  Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Relacja Martyny Szymczakowskiej (IAR)
 • 00’5
  Powstańcy o godzinie „W”. Relacja Przemysława Lisa (IAR)
 • 00’5
  Uroczystości przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej – relacja Karola Darmorosa (IAR)
 • 00’5
  Godzina „W” na Wiśle (IAR)
 • 00’5
  Stolica oddała hołd powstańcom warszawskim. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego
Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

powstanie serwis 1200.jpg

Powstanie Warszawskie – zobacz serwis specjalny

75. lat temu, 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie, największy zryw niepodległościowy Armii Krajowej i największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Tego dnia do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. 

RELACJA:

21.18

Na Kopcu Powstania Warszawskiego zapłonęło ognisko pamięci. Ogień będzie płonął 63 dni, do 2 października, czyli do rocznicy kapitulacji powstania.

21.01

118 people are talking about this

20.34

Mateusz Morawiecki@MorawieckiM

1 sierpnia o godzinie 17:00 cała Warszawa oraz tysiące polskich miast i wsi zatrzymuje się, by oddać hołd tym, którzy przelali krew w walce o wolność Polski. 75 lat temu Powstanie Warszawskie było wyrazem polskiego buntu wobec niemieckiej okupacji. Cześć i chwała Bohaterom!

228 people are talking about this

20.23

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, cztery organizacje harcerskie w blisko 360 miejscach pamięci na terenie Warszawy, wzięły udział w akcji społecznej „Wolność łączy”. 

Akcja ma na celu rozpowszechnianie wiedzy o powstaniu warszawskim oraz o znaku Polski Walczącej. 

20.17

Apel Pamięci i modlitwa ekumeniczna za poległych i zamordowanych przez hitlerowców były kolejnym punktem obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystość odbyła się przed pomnikiem „Polegli – Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników napisał, że Niemcy wymordowali tysiące cywilnych mieszkańców Warszawy w akcje zemsty za zryw powstańczy – czytał list prezydenta jego doradca Tadeusz Deszkiewicz. Prezydent podkreślił, że dziś oddajemy cześć powstańcom warszawskim, ale na równi oddajemy cześć pomordowanym na Woli mieszkańcom Warszawy, którzy także ponieśli śmierć w walce o wolność.

20.01

Od czwartku przed główną siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (PSFCU) w Nowym Jorku powiewa flaga z kotwicą Polski Walczącej. W uroczystości wciągnięcia jej na maszt uczestniczył m.in. powstaniec warszawski Mieczysław Madejski.

„Jest naszym obowiązkiem, Polaków czy też Amerykanów polskiego pochodzenia, nie tylko kultywowanie pamięci o narodowych bohaterach i bohaterskich zrywach niepodległościowych, ale też przekazanie tej pamięci następnym pokoleniom i innym mieszkańcom Stanów Zjednoczonych” – głosi odczytane zgromadzonym na uroczystości przesłanie dyrektora wykonawczego PSFCU Bogdana Chmielewskiego.

19.45

Na Warmii i Mazurach wojewódzkie obchody 75. rocznicy wybuchu powstania odbyły się w Dąbrównie w pow. ostródzkim. Złożono wieńce przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego, który jest jednym z najstarszych w kraju upamiętnień zrywu. Kapliczkę z marmurową tablicą upamiętniającą poległych w „Powstaniu Sierpniowym” odsłonięto 1 sierpnia 1946 r. w tajemnicy przed komunistycznymi władzami. Zbudował ją Mikołaj Wasik, który walczył w Powstaniu w Zgrupowaniu Chrobry II pod ps. „Wąsaty”, a po wojnie osiadł na Mazurach i był pierwszym wójtem Dąbrówna.

19.42

W Krakowie budynki użyteczności publicznej, place, tramwaje i autobusy udekorowano biało-czerwonymi flagami. O godz. 17 pojazdy komunikacji miejskiej zatrzymały się na chwilę, aby przy dźwięku syren oddać cześć bohaterom powstania. W bazylice Mariackiej odbyła się msza św. w intencji ojczyzny i poległych za wolność. Kraków uczcił rocznicę także apelem pamięci, salwą honorową i złożeniem kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Na wieczór zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych na Małym Rynku.

19.30

Historia – Polskie Radio@Historia_PR

O 20.30 na pl. marsz. J. Piłsudskiego rozpocznie się koncert-akcja „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Jan Krystkiewicz „Weszka”, uczestnik zdradził nam, jaka piosenka powstańcza jest jego ulubioną. http://www.powstaniewarszawskie.polskieradio.pl 

Embedded video

See Historia – Polskie Radio’s other Tweets

19.12

Stanisław Karczewski@StKarczewski

Ten widok napawa dumą. Pamięć kolejnych pokoleń o tym czego dokonali Ich przodkowie buduje przyszłość naszego kraju!

View image on Twitter
53 people are talking about this

19.02

Stanisław Karczewski@StKarczewski

Ten widok napawa dumą. Pamięć kolejnych pokoleń o tym czego dokonali Ich przodkowie buduje przyszłość naszego kraju!

View image on Twitter
53 people are talking about this

18.34

Senat RP 🇵🇱@PolskiSenat

Marszałek Senatu @StKarczewski, senatorowie oraz przedstawicieli najwyższych władz Rzeczypospolitej oddali hołd Powstańcom Warszawskim pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

View image on TwitterView image on TwitterView image on TwitterView image on Twitter
See Senat RP 🇵🇱’s other Tweets

18.14

ZHP@ZHP_PL

Harcerki i harcerze uczcili pamięć Jadwigi Falkowskiej

View image on Twitter
See ZHP’s other Tweets

17.53

Gdy wieńce przed pomnikiem Gloria Victis składali Powstańcy, zgromadzeni warszawiacy witali ich oklaskami.

Po uroczystości na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zebrani udają się w kolejne miejsca pamięci, między innymi na Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli, a o 21.00 na usypany z gruzów Warszawy Kopiec Powstania Warszawskiego, gdzie zapłonie ognisko pamięci. Ogień będzie płonął 63 dni, do 2 października, czyli do rocznicy kapitulacji powstania.

17.45

Kancelaria Premiera

@PremierRP

Premier @MorawieckiM złożył wieniec pod Pomnikiem na . 🇵🇱

Premier stoi, przed nim żołnierz z wieńcem.
21 people are talking about this

17.42

Z ronda Dmowskiego wyruszył VIII Marsz Powstania Warszawskiego zorganizowany przez środowiska narodowe, m.in. Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Demonstranci idą ulicą Marszałkowską skąd Królewską, Krakowskim Przedmieściem, a następnie Miodową przejdą na plac Krasińskich przed Pomnik Powstania Warszawskiego. Tam kontrmanifestację zapowiedziały m.in. środowiska antyfaszystowskie.

17.40

Kancelaria Prezydenta

@prezydentpl

Godzina „W” – Oddanie Hołdu Powstańcom https://www.pscp.tv/w/cBL02TFBbWp6T21rUnpaRWV8MXlwS2R2RVpSV2dKV9OSmlVcHU0cgHlWCor-HWvBU7A5Myt6MsUyY0G7lEFI 

Kancelaria Prezydenta @prezydentpl

Godzina „W” – Oddanie Hołdu Powstańcom

pscp.tv

68 people are talking about this

17.33

Na stołecznym Cmentarzu Wojskowym na Powązkach punktualnie o 17.00 zawyły syreny. Zgromadzeni pod pomnikiem Gloria Victis stali na baczność, a po minucie ciszy odegrano Mazurek Dąbrowskiego i hejnał warszawski.

Modlitwę w intencji poległych powstańców odmówił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek: „Stojąc w zadumie przy pomniku Gloria Victis obejmujemy pamięcią, miłością i modlitwą poległych i zmarłych uczestników wolnościowego zrywu. Oddajemy cześć zwyciężonym, lecz niepokonanym. Jesteście dla nas wzorem do naśladowania. Wasz heroiczny czyn utwierdza nas w przekonaniu, że naród, który był do tego zdolny, może być pewny, że nigdy nie zginie” – mówił biskup Józef Guzdek.

17.19

Tomasz Borysiuk🇵🇱@TomaszBorysiuk

5 pm today. Center of Warsaw. A tribute to the Warsaw Uprising in my lens. Glory to the Heroes!

View image on Twitter
See Tomasz Borysiuk🇵🇱’s other Tweets

17.10

See Edyta Kazikowska’s other Tweets

17.00

Godzina „W”. Miasto zatrzymało swój bieg by uczcić pamięć o Powstaniu Warszawskim.

O 17.00, o której 75 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, w stolicy rozległ się dźwięk syren w hołdzie uczestnikom zrywu. Na minutę na ulicach przystanęli przechodnie, zatrzymały się samochody, tramwaje, autobusy. 

16.58

Atomowa Łódź@atomowalodz

I nawet jeśli Twoje miasto nie stanie, Ty stań i o nich pomyśl… https://twitter.com/1944pl/status/1153314139525308416 

MuzeumPowstania1944

@1944pl

Zapytaliśmy Powstańców Warszawskich, co jest dla nich najważniejsze w życiu. Odpowiedzi, które dostaliśmy, powodują, że serce zaczyna bić mocniej, a po plecach przechodzą ciarki… Posłuchajcie, co mają nam do przekazania prawdziwi bohaterowie! 🇵🇱 🇵🇱🇵🇱

Embedded video

See Atomowa Łódź’s other Tweets

16.55

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i minister obrony Mariusz Błaszczak złożyli kwiaty na grobie dowódcy Powstania Warszawskiego Antoniego Chruściela „Montera” na warszawskim cmentarzu na Powązkach. 

O 17:00 na Powązkach rozpoczną się główne uroczystości rocznicowe. W Godzinę W, czyli w porze wybuchu powstania, zostaną włączone syreny, a mieszkańcy zatrzymają się, by oddać hołd poległym powstańcom.

16.43

Kancelaria Prezydenta

@prezydentpl

🇵🇱 O godz. 17.00 zatrzymajmy się, by oddać hołd Powstańcom!

Embedded video

146 people are talking about this

16.24

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, jego uczestnicy dzielą się wspomnieniami z tamtych dni. Zdzisław Grontkowski pseudonim „Ryś”, uczestnik walk na Ochocie w rejonie Reduty Wawelskiej, gość Polskiego Radia 24, mówił, że w momencie wybuchu Powstania Warszawskiego był w Wiedniu. Zdecydował o powrocie do kraju, kiedy dowiedział się o przygotowaniach do powstania w Warszawie. Brał udział w walkach na Ochocie do 2 września. Potem ukrywał się w kanałach i wraz z ludnością cywilną wydostał się z Warszawy. W momencie wybuchu powstania miał 20 lat. 

16.06

Min. Sprawiedliwości

@MS_GOV_PL

Uroczystości związane z 75. rocznicą .

Ministrowie @mwojcik_ @sjkaleta i Marcin Romanowski wraz z Rzecznikiem Ministra Sprawiedliwości @JanKanthak pod Pomnikiem Stefana Roweckiego „Grota”.

View image on TwitterView image on TwitterView image on Twitter
21 people are talking about this

16.01

Licheń Info@Lichen_INFO

Około 150 osób odwiedziło dziś wystawę pamiątek z czasów udostępnioną dziś w .
O 16 rozpocznie się Msza Święta w intencji Poległych. Transmisja: https://www.facebook.com/SanktuariumLichen/videos/725298884549648/ 

View image on TwitterView image on TwitterView image on Twitter
See Licheń Info’s other Tweets

15.46

Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK i weteran Powstania Leszek Żukowski pseudonim „Antek” powiedział, że biorąc pod uwagę swój wiek, może to być jego ostatnie publiczne wystąpienie. Jak zaznaczył, dla jego pokolenia najważniejsza była Ojczyzna. – A Ojczyzna ta to nie tylko miejsce na ziemi, to również rodacy, rodacy kochający Polskę, pracujący dla niej i gotowi dla niej nawet oddać życie. Oczywiście nie byliśmy samobójcami, tę gotowość należy rozumieć jako najwyższy stopień poświęcenia – zaznaczał weteran.

15:30

Na terenie warszawskiej gazowni zawisła flaga ze znakiem Polski Walczącej. „Będzie widoczna przez 63 dni, upamiętniając tamte 63 dni chwały” – poinformował prezes PGNiG Piotr Woźniak.

W uroczystościach wzięli udział powstańcy i weterani wojenni: kapitan Halina Górka-Grabowska – dama Orderu Virtuti Militari, Bronisław Maciaszczyk, prezes stowarzyszenia Kawalerów Orderu Virtuti Militari, i Leonard Kapiszewski, prezes Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej.

Michał Nowak 💯🇵🇱@Towdiasz

Gigantyczna flaga rozciągnięta na budynkach PGNIG. Będzie wisieć przez 63 dni. Warto zobaczyć na żywo.

View image on Twitter
30 people are talking about this

Na ogrodzeniu budynku Centrali PGNiG od ul. Kasprzaka można oglądać wystawę „Okno na Warszawę”. Zdjęcia pochodzące ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego przedstawiają obrazy Warszawy z czasów Powstania.

Podczas Powstania Warszawskiego gazownia na Woli była schronieniem na wielu warszawiaków. We wrześniu 1944 roku pracownicy i ich rodziny zostali wywiezieni ze stolicy przez Niemców, którzy urządzili w gazowni łaźnie.

15:05


MuzeumPowstania1944

@1944pl

Ten symbol jest ważny tak dzisiaj, jak i 75. lat temu! Od 1942 pojawiał się na murach polskich miast jako wyraz oporu oraz walki z Niemcami, ale też znak nadziei na zwycięstwo i niepodległość. Niech pamieć o jednoczy kolejne pokolenia!

Bo wolność łączy. 🇵🇱

Embedded video

MuzeumPowstania1944

@1944pl

Dzisiaj o godz. 17.00 w ponad 350 miejscach pamięci na terenie stolicy harcerze i wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego rozdadzą warszawiakom wpinki z symbolem Polski Walczącej. Wypatrujcie ich! A miejsca znajdziecie tutaj: https://www.1944.pl/artykul/akcja-spoleczna-wolnosc-laczy,4929.html 

Akcja społeczna: Wolność łączy

W Godzinę „W” w ponad 350 miejscach pamięci na terenie stolicy harcerze i wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego rozdadzą warszawiakom wpinki z symbol…

1944.pl

18 people are talking about this

14.45

Przy pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego list od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego odczytał wicemarszałek Ryszard Terlecki z PiS.  Marek Kuchciński napisał, że żołnierze AK przez 63 dni prowadzili „heroiczną i samotną” walkę o wyzwolenie stolicy. „Były to dni chwały i wolności, niezwykłego męstwa i oddania ojczyźnie” – napisał w liście marszałek. Dodał, że mieszkańcy stolicy i powstańcy zapłacili ogromną cenę. „Hitlerowcy chcieli zrównać Warszawę z ziemią, by stanowiła zastraszający przykład dla całego świata” – napisał w liście marszałek.

14.35

Rafał Trzaskowski

@trzaskowski_

Uroczystości przy pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. https://www.pscp.tv/w/cBLSVzk2MjQ4MTd8MWt2SnBPQWJZUWJHRd87q4LUqqBl5_CXa5VXEjk8_rhHcQyEDR2QoQREVySJ 

Rafał Trzaskowski @trzaskowski_

Uroczystości przy pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. #Pamiętamy #PowstanieWarszawskie #PW1944

pscp.tv

60 people are talking about this

14.29

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się na ul. Filtrowej 68, skąd 75 lat temu wyszedł rozkaz rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Na miejscu pojawili się Powstańcy. Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji z tej uroczystości:

14.16

Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski podczas uroczystości przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie. W stolicy trwają obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski podczas uroczystości przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie.

14.04

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, przedstawiciele organizacji powstańczych i mieszkańcy Warszawy biorą udział w uroczystości z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK.

Przed pomnikiem zaciągnięto warty honorowe, stanęły przed nim również liczne poczty sztandarowe. Podczas uroczystości zaplanowano okolicznościowe przemówienia, a w hołdzie uczestnikom Powstania zostaną złożone wieńce i kwiaty.

14.01

Metreopolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz modlił się z harcerzami za kardynała Stefana Wyszyńskiego i wszystkich bohaterów powstania, a także za tych, którzy świadectwo przekazują kolejnym pokoleniom. Pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie harcerze złożyli wieniec i zapalili znicz pamięci.

Monument opasano biało-czerwoną szarfą z przesłaniem kard. Wyszyńskiego: „Będziesz miłował”. – Te słowa ks. Wyszyński traktował jako testament stolicy. „Nic droższego nie mogła nam przysłać ginąca stolica. To najświętszy apel walczącej Warszawy do nas i do całego świata”. Jeżeli pamiętamy o tym, stało się to jego mottem „na prymasostwo”, to bardziej zrozumiałe są jego decyzje w relacji z komunistami przez całą jego posługę aż do 1981 roku – powiedział dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Marcin Adamczewski.

13.53

Instytut Pamięci Narodowej@ipngovpl

📍„Dziś łatwo rzucać negatywne osądy, znając finał walki Polaków, ówczesne uwarunkowania polit. i zmienną sytuację na froncie pod Warszawą. Ale cóż mogli wiedzieć nt. finału swej walki Polacy, szykując 🇵🇱❓„-pyta Szymon Nowak w 📖
👉https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/74830,Szymon-Nowak-Najpiekniejsza-polska-bitwa.html 

Zobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na Twitterze

Instytut Pamięci Narodowej@ipngovpl

Było jeszcze przed , gdy 1944, ok. 14:00 na Żoliborzu, padły pierwsze strzały 🇵🇱.
„Było to związane z akcją wydobywania broni z magazynów (…) Polski oddział natknął się na patrol niemiecki i wywiązała się strzelanina”⬇️⬇️⬇️https://pamiec.pl/pa/tylko-u-nas/16277,BYLEM-SZCZUREM-KANALOWYM-relacja-Boguslawa-Kamoli.html 

BYŁEM SZCZUREM KANAŁOWYM – relacja Bogusława Kamoli

Bogusław Kamola doskonale pamięta 1 sierpnia 1944 roku:

pamiec.pl

Zobacz pozostałe Tweety użytkownika Instytut Pamięci Narodowej

13.45

Rafał Trzaskowski

@trzaskowski_

Choć nie we wszystkim zgadzali się ze sobą, do walki o ukochane miasto stanęli ramię w ramię. Pamiętając o niezwykłym bohaterstwie Powstańców, @warszawa ma szczególny obowiązek przypominać światu, do czego prowadzi zaślepienie ideologią, agresja i nienawiść.

Zobacz obraz na Twitterze
Ludzie o tym mówią: 190

13.35

Zbigniew Ziobro | SP@ZiobroPL

„Poległo polskich żołnierzy
Za wolność naszą i sprawę
Ja w Polskę, Mamo, tak strasznie wierzę
I w świętość naszej sprawy”.

Najwyższy hołd i szacunek dla wszystkich bohaterów .

Zobacz obraz na Twitterze
Ludzie o tym mówią: 115

13.24

– Senat składa hołd wszystkim powstańcom warszawskim – żołnierzom, harcerzom, przyłączającym się do powstania ochotnikom, personelowi medycznemu, wspierającym walczących duchownym i ludności cywilnej – głosi przyjęta przez Senat uchwała w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

13.15

Warszawa@warszawa

Młodzi warszawiacy upamiętnili dziś wydarzenia sprzed 75 lat, ustawiając znak Polski Walczącej na pl. Zamkowym. Złożyli także kwiaty pod pomnikiem Małego Powstańca. ❤🇵🇱

Zobacz obraz na Twitterze
Ludzie o tym mówią: 29

13.06

Flagi przed ambasadą Niemiec w Warszawie zostały opuszczono do połowy masztu. Jak wyjaśniła ambasada na swoim profilu na Facebooku, uczyniono tak „na znak żałoby i wstydu oraz dla uczczenia pamięci tysięcy ofiar Powstania Warszawskiego”. 

13.00

CanadaPolska

@CanadaPolska

Dziś oddajemy hołd tym, którzy polegli w walce o naszą wolność; pamiętamy poległych lotników kanadyjskich, którzy nieśli pomoc powstańczej Warszawie.

Osadzony film

Zobacz pozostałe Tweety użytkownika CanadaPolska

12.50

Polskie Radio 24@PolskieRadio24

Prof. Janusz z @UKSW_Warszawa stwierdził, że warszawiacy mieli już dość wojennej męczarni, która trwała od ponad 4 lat i żywili chęć odwetu na okupancie. https://polskieradio24.pl/130/5925/Artykul/2349281,Janusz-Odziemkowski-bez-powstania-Warszawa-stalaby-sie-miastemtwierdza 

Janusz Odziemkowski: bez powstania Warszawa stałaby się miastem-twierdzą

Z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego gościem Polskiego Radia 24 był prof. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Historyk omówił tło historyczne zbrojnego…

polskieradio24.pl

Zobacz pozostałe Tweety użytkownika Polskie Radio 24

12.40

– Powstanie Warszawskie przyniosło nam olbrzymi ładunek zasobu tożsamości narodowej – ocenił w czwartek, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Powinniśmy być wdzięczni tym, którzy zdali egzamin w przeszłości – podkreślił.

Ministerstwo Kultury@MKiDN_GOV_PL

Dziś obchodzimy 75. rocznicę wybuchu ! 🇵🇱

Przez 63 dni Powstańcy prowadzili z Niemcami heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska.

Cześć i chwała Bohaterom!

Zobacz obraz na Twitterze
Zobacz pozostałe Tweety użytkownika Ministerstwo Kultury

12.27

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas poprosił Polaków o przebaczenie za to, co Niemcy zrobili w Warszawie w czasie powstania. W Muzeum Powstania Warszawskiego niemiecki minister spraw zagranicznych powiedział, że chce oddać hołd pamięci ofiar 1944 roku.

– Wstyd mi za to, co Niemcy – w imieniu Niemiec – wyrządzili Polsce, wstyd mi też, że wina ta była po wojnie zbyt długo przemilczana. Tym bardziej znaczące i poruszające jest to, że po wojnie to Polacy często podawali rękę w geście pojednania – podkreślił Heiko Maas.

12.20

Instytut Pamięci Narodowej@ipngovpl

🇵🇱Chcieli być wolni i wolność sobie zawdzięczać🇵🇱
❗ 1944, Warszawa chwyciła za broń❗
ℹZobacz wystawę koloryzowanych zdjęć z i dowiedz się więcej o dzięki wystawie 🇵🇱➡ https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/wystawy/74767,Wystawa-Powstanie-Warszawskie-1944-Bitwa-o-Polske-do-pobrania.html  ⬅
Koloryzacja zdjęć: @KolorHistorii

Osadzony film

Ludzie o tym mówią: 36

12.10 

– Szkody wyrządzone Polsce i Polakom nie zostały przez ich sprawcę naprawione. Fakt ten jest wyrazistą ilustracją szerszego problemu, który uniemożliwia nam Polakom uznanie kwestii reparacji za zamkniętą – powiedział Jacek Czaputowicz.

12.00

Ludzie o tym mówią: 104

11.52

– Warszawa została zniszczona, ale nie została złamana; obywatelki, obywatele Polski nie dopuścili do tego – ani ci, którzy 1 sierpnia 44 r. uczestniczyli w zrywie lub wspierali powstańców, ani kolejne pokolenia, które odbudowały Warszawę – powiedział szef MSZ Niemiec Heiko Maas.

Polityk dodał, że „Niemcy ponoszą odpowiedzialność za to okrucieństwo”. – Zniszczenie Warszawy było świadomym ciosem zadanym po to, żeby unicestwić wszystko, co składa się na polską tożsamość – mówił.

11.47

Weteran Powstania Warszawskiego Bohdan Bartnikowski wyraził przekonanie, że pamięć o Powstaniu będzie przekazywana następnym pokoleniom. Weteran wziął udział w uroczystości przed dawną siedzibą konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK przy ulicy Filtrowej na Ochocie. Pułkownik Antoni Chruściel „Monter” podpisał tam rozkaz rozpoczęcia Powstania.

11.38

Ministerstwo Nauki@NAUKA_GOV_PL

Dziś mija 7⃣5⃣ lat od wybuchu , największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Zachęcamy do zapoznania się z sylwetkami niektórych Powstańców związanych ze światem nauki ➡️https://www.gov.pl/web/nauka/powstancy-1944 

Ofiarujmy Im naszą pamięć

Zobacz obraz na Twitterze
Zobacz pozostałe Tweety użytkownika Ministerstwo Nauki

11.30

– Rzeź Woli to było wielkie ludobójstwo, o którym przez lata PRL-u nic nie mówiono – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Dodał przy tym, że ludobójstwo na Woli wymaga szczególnego upamiętnienia.

11.20

Senat RP 🇵🇱@PolskiSenat

Senator @JanZaryn złożył w imieniu marszałka Senatu biało-czerwony wieniec pod pomnikiem „Mokotów Walczący – 1944” w parku im. generała Gustawa Orlicz-Dreszera w .

Zobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na Twitterze
Zobacz pozostałe Tweety użytkownika Senat RP 🇵🇱

11.12

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec na ulicy Wieluńskiej 1 przy tablicy pamiątkowej ku czci dwóch i pół tysiąca Polaków zamordowanych na warszawskiej Woli.

Kancelaria Prezydenta

@prezydentpl

Złożenie wieńca przy tablicy upamiętniającej 2500 Polaków zamordowanych na warszawskiej Woli https://www.pscp.tv/w/cBKiFjFBbWp6T21rUnpaRWV8MXZPR3dxeWp3QlJ4QnP7y7hUZfMIC9uAAIb27kIuGHJRSZDMeQW6SXqi_ESY 

Kancelaria Prezydenta @prezydentpl

Złożenie wieńca przy tablicy upamiętniającej 2500 Polaków zamordowanych na warszawskiej Woli

pscp.tv

Ludzie o tym mówią: 60

11.05

Ministerstwo Rodziny@MRPiPS_GOV_PL

Minister @BorysSzopa wraz z wiceministrem K. w imieniu premiera @MorawieckiM złożyli wieniec przy pomniku Mokotów Walczący – 1944 w ramach obchodów 75.rocznicy

Minister Bożena Borys-Szopa wraz z wiceministrem Kazimierzem Kuberskim w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego złożyli wieniec przy pomniku Mokotów Walczący Minister Bożena Borys-Szopa przy pomniku Mokotów Walczący – 1944 w ramach obchodów 75.rocznicy Powstania Warszawskiego
Zobacz pozostałe Tweety użytkownika Ministerstwo Rodziny

11.00

– Powstańcy warszawscy są na pierwszym miejscu w panteonie naszych wszystkich bohaterów – mówił w czwartek w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego premier Mateusz Morawiecki.

Kancelaria Premiera

@PremierRP

Dziś obchodzimy 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Cześć i chwała Bohaterom! 🇵🇱

Osadzony film

Ludzie o tym mówią: 175

– Jesteśmy winni im nie tylko pamięć, jesteśmy winni im wdzięczność – podkreślił.

10.50

Historia – Polskie Radio@Historia_PR

Posłuchaj Mirona Białoszewskiego, który czyta ustęp o dniu rozpoczęcia zrywu ze swojego „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego”https://polskieradio24.pl/39/156/Artykul/2349029 

Zobacz obraz na Twitterze
Zobacz pozostałe Tweety użytkownika Historia – Polskie Radio

10.40

W czwartek po godz. 10.00 Senat minutą ciszy uczcił ofiary Powstania Warszawskiego w 75 rocznicę jego wybuchu. Po południu ma przyjąć uchwałę w tej sprawie.

Senat RP 🇵🇱@PolskiSenat

Marszałek .u @StKarczewski wznowił obrady 83. posiedzenia Senatu od uczczenia minutą ciszy pamięci Bohaterów .

Osadzony film

Ludzie o tym mówią: 24

10.30

Historia – Polskie Radio@Historia_PR

-Powstanie Warszawskie było konsekwencją tego, że Polska jako pierwsza stanęła przeciwko totalitaryzmom -powiedział min.@JanKasprzyk szef @Kombatanci

Osadzony film

Historia – Polskie Radio@Historia_PR

– Zostało nas niewielu, ale czujemy wsparcie współczesnych warszawiaków. To daje nam nadzieję, że pamięć o tamtych dniach przetrwa -powiedział Bogdan Bartnikowski, uczestnik na Ochocie

Osadzony film

Zobacz pozostałe Tweety użytkownika Historia – Polskie Radio

10.25

Kancelaria Premiera

@PremierRP

W 75. rocznicę premier @MorawieckiM złożył wieńce i zapalił znicz pod dzwonem „Montera” gen. bryg. Antoniego Chruściela, dowódcy Powstania Warszawskiego.

Premier wraz z kombatantami składa wieniec.Premier przechodzi wzdłuż Muru Pamięci.Premier wraz z kombatantami.
Ludzie o tym mówią: 21

10.20

Ministrowie spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz i Niemiec Heiko Maasa złożyli wieńce pod Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli.

Jacek Czaputowicz i Heiko Maas zwiedzą następnie ekspozycję Muzeum Powstania Warszawskiego. Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec spotkają się też z młodzieżą polsko-niemiecką, do której skierują przesłanie. Po godz. 12 obaj dyplomaci zapalą zniczy pod Ścianą Pamięci.

10.15

– Wszystkim tym, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim w imieniu klubu parlamentarnego PSL-Koalicja Polska oddajemy hołd, cześć i pamięć – powiedział w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

10.10

– 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to szczególny dzień w życiu stolicy. Jesteśmy przygotowani do tego, aby zabezpieczyć wszystkie wymagające tego wydarzenia, które odbywają się w Warszawie – powiedział w czwartek PAP asp. sztab. Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji.

10.05

1 sierpnia, gdy wybiła godzina „W” wśród powstańców nie zabrakło olimpijczyków. Za broń chwycili nie tylko młodzi, ale także weterani wojny 1920 roku. 

Witold Bańka@WitoldBanka

„Chyba żadna armia świata nie miała olimpijskiego plutonu…”

Zobacz obraz na Twitterze
Ludzie o tym mówią: 22

Wielką rolę w czasie wojny w stolicy odegrali piłkarze, pływacy, łyżwiarze figurowi czy tenisiści, którzy zamienili stadiony, korty i lodowiska na nową arenę walki.

10.00

UdSKiOR@Kombatanci

Dziś 75. rocznica wybuchu . Dzisiejsze uroczystości inauguruje ceremonia przed tablicą przy ul. Filtrowej 68, w miejscu w którym 75 lat temu płk. Antoni Chruściel ps. „Monter” podpisał rozkaz rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.

Zobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na Twitterze
Zobacz pozostałe Tweety użytkownika UdSKiOR

9.50

Polskie Radio 24@PolskieRadio24

Andrzej Rafał z @Tygodnik_Sieci: nie znam drugiego kraju, w którym również młodzież obchodziłaby jeden dzień w roku w takiej pięknej formie, w jakiej ma to miejsce .

Zobacz pozostałe Tweety użytkownika Polskie Radio 24

9.40

„Było przed piątą. Rozmawiamy, nagle strzelanina. Potem tak jakby broń grubsza. Słychać działa. I w ogóle różne rodzaje. Aż krzyk: „Hurraaa…” – Powstanie – od razu powiedzieliśmy sobie, tak jak i wszyscy w Warszawie” – tak Miron Białoszewski opisywał pierwszy dzień zrywu.

9.30

PL1918@PL1918

75 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. W Godzinę „W” Prezydent @AndrzejDuda razem z Powstańcami Warszawskimi odda hołd Bohaterom walk z 1944 roku przy Pomniku Gloria Victis.
Pamięć!

Osadzony film

Ludzie o tym mówią: 88

9.20

Historyk, profesor Wojciech Roszkowski, powiedział, że decyzja o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego była niepodważalna w sensie moralnym. Profesor przypomniał w radiowej Trójce, że Polska należała w czasie wojny do koalicji antyniemieckiej, a więc w 1944 roku podjęła walkę z Niemcami.

9.10

PL in Lithuania 🇵🇱@PLinLithuania

Przez 63 dni oddziały powstańcze prowadziły osamotnioną
walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3
października 1944 r. uznawane jest za jedno z
najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski.https://www.1944.pl/fototeka/walka,1.html 

Zobacz obraz na Twitterze
Zobacz pozostałe Tweety użytkownika PL in Lithuania 🇵🇱

9.05

Na warszawskiej Ochocie, przed dawną siedzibą konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK przy ulicy Filtrowej 68, rozpoczęła się uroczystość w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. To w tym miejscu pułkownik Antoni Chruściel „Monter” podpisał rozkaz rozpoczęcia Powstania.

9.00

– Myślę, że niedoceniana jest rola Muzeum Powstania Warszawskiego nie tylko w odzyskaniu pamięci o tym wydarzeniu, ale w ogóle w odzyskaniu pewnego poczucia tożsamości narodowej – powiedział w radiowej Jedynce Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia.

8.50

PocztaPolska@PocztaPolska

Dziś PP wprowadza do obiegu znaczek emisji „75. rocznica Powstania Warszawskiego”. Na znaczku przedstawiono gen.bryg. Z.Ścibora-Rylskiego na tle Muru Pamięci z nazwiskami Powstańców, którzy zginęli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r.

Zobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na Twitterze
Zobacz pozostałe Tweety użytkownika PocztaPolska

8.40

– Należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów – powiedział Stanisław Pigoń komentując wstąpienie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego do oddziału dywersyjnego. W Powstaniu Warszawskim zginęli także inni poeci m.in. Tadeusz Gajcy, Zdzisław Stroiński, Krystyna Krahelska. 

Poeci, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego, którego 75 rocznica przypada 1 sierpnia, należeli do pokolenia Kolumbów, które w 1939 roku zdawało maturę. Większość z nich miała niewiele ponad 20 lat. 

8.30

Polskie Radio 24@PolskieRadio24

Paweł , wicedyrektor @1944pl: generalnie Niemcy nie byli sądzeni za zbrodnie popełnione w . To wynikało również z tego, że po zakończeniu wojny państwo polskie nie było suwerenne.

Zobacz obraz na Twitterze
Zobacz pozostałe Tweety użytkownika Polskie Radio 24

8.20

– Razem z moim mężem Kazimierzem Piechotką, profesorem Janem Zachwatowiczem i woźnymi Wydziału Architektury PW ukrywaliśmy plany architektoniczne warszawskich budynków – powiedziała architekt Maria Piechotka. Po II wojnie światowej na podstawie tych dokumentów odbudowano stolicę. 

W czasie II wojny światowej w podziemiach gmachu Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej przy ul. Koszykowej, ukrywano plany, a ściślej mówiąc pomiary architektoniczne stołecznych budynków. Inwentaryzacje wykonywane przez studentów i pracowników naukowych wydziału po wojnie okazały się bezcenne. Na ich podstawie odbudowano stolicę. 

8.10

Zobacz pozostałe Tweety użytkownika Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱

8.00

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski powiedział, że rocznica wybuchu Powstania powinna być obchodzona w całym kraju. Warszawa walczyła bowiem o wolność całej Polski. 

– Dla mnie to był wzruszający moment, kiedy patrzyłem na tę swoistą sztafetę pokoleń, na powstańców, którzy zadowoleni, szczęśliwi mieli komu powiedzieć o tych ważnych rzeczach – powiedział w radiowej Jedynce o spotkaniu uczestników Powstania Warszawskiego z harcerzami. 

7.50

W Warszawie odbyła się premiera spotu „Łączą nas wartości”, upamiętniającego obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. W jego realizacji wzięli udział powstańcy i młodzież. Krótki film prezentuje wypowiedzi powstańców, których grają młodzi aktorzy. Powstańcy odpowiadają na pytanie „Co jest najważniejsze w życiu?”.

7.45

O północy Muzeum Powstania Warszawskiego wystawi dzieło Williama Szekspira – „Król Lear”. Będzie to jeden z punktów obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 

– Spektakl jest próbą przeniesienia dzieła Szekspira w realia, w których wojna nigdy nie ustaje – wyjaśnia Agnieszka Korytkowska, która wyreżyserowała przedstawienie.

7.35

63 dni walki. 63 dni wolności. 63 dni tragedii. W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Portal PolskieRadio.pl zaprasza na stronę serwisu specjalnego.

W serwisie www.powstaniewarszawskie.polskieradio.pl prezentujemy historię Powstania dzień po dniu za pomocą multimedialnego kalendarium. Ilustrujemy je setkami archiwalnych dźwięków ze wspomnieniami uczestników walk oraz filmami, w których razem z ekspertami z Muzeum Powstania Warszawskiego przedstawiamy najważniejsze wydarzenia tamtych dni.

7.25

Georgette Mosbacher

@USAmbPoland

Patriotyzm, heroiczna walka o wolność i wielkie poświęcenie Bohaterów Powstania Warszawskiego budzą najwyższy szacunek https://twitter.com/usembassywarsaw/status/1156567950079463425 

US Embassy Warsaw

@USEmbassyWarsaw

Żołnierze @USArmy wręczyli dziś flagi, które powiewały nad Kapitolem, czterem Bohaterom Powstania Warszawskiego. Mieliśmy zaszczyt poznać p. płk Janusza Gołuchowskiego, p. Bohdana Dembińskiego, p. Jana Kossakowskiego oraz p. Zbigniewa Kruszewskiego. Chwała Bohaterom! @1944pl

Zobacz obraz na Twitterze
Zobacz obraz na Twitterze
Zobacz obraz na Twitterze
Zobacz obraz na Twitterze
Ludzie o tym mówią: 43

7.20

Amerykańscy żołnierze oddali hołd żołnierzom Powstania Warszawskiego.

US Embassy Warsaw

@USEmbassyWarsaw

Amerykańscy żołnierze pełniący służbę w Polsce oddają hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego. @1944pl

Osadzony film

Ludzie o tym mówią: 1 241

7.15

„Warszawo ma” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” to niektóre z utworów, jakie warszawiacy – wspomagani przez profesjonalnych muzyków – będą mogli zaśpiewać podczas koncertu piosenek powstańczych w czwartek wieczorem na stołecznym pl. Piłsudskiego. 

7.10

Przywrócenie pamięci o prawie 340 miejscach, w których toczyło się Powstanie to cel akcji Muzeum Powstania Warszawskiego „Wolność łączy”. Blisko 1,9 tys. harcerzy i wolontariuszy w godz. „W” 1 sierpnia zaciągnie tam wartę honorową i będzie udzielało informacji. 

Rocznicę Powstania rozpoczyna się również czwarta edycja akcji pisania kartek i listów do powstańców warszawskich „BohaterON – włącz historię”. Do tej pory do powstańców warszawskich dotarło w sumie około pół miliona kartek i listów

Prezydent Andrzej Duda mówił podczas wieczornych uroczystości w przeddzień 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, że było ono nie tylko zbrojnym zrywem, ale i ideą. Podkreślał, że Powstanie było efektem gniewu i buntu przeciwko niemieckiemu okupantowi, ale miało także głębszy sens.

Kancelaria Prezydenta

@prezydentpl

Na placu Krasińskich w Warszawie trwają uroczystości w związku z 75. rocznicą wybuchu

Zobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na Twitterze

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki wyraził wdzięczność powstańcom za to, że „poświęcili tak wiele dla wolności naszej Ojczyzny i jej przyszłych pokoleń”.

Mateusz Morawiecki@MorawieckiM

Oddanie i patriotyzm Powstańców Warszawskich są wzorem dla wszystkich, którzy służą Polsce. W przededniu 75. rocznicy Powstania Warszawskiego wyrażamy naszą wdzięczność za to, że poświęcili tak wiele dla wolności naszej Ojczyzny i jej przyszłych pokoleń.

Zobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na Twitterze

O godzinie 10.00 rozpoczną się uroczystości na Mokotowie, przy pomniku Mokotów Walczący – 1944 w parku Orlicz – Dreszera. Po zakończeniu oficjalnej części, jak co roku, z parku wyruszy Marsz Mokotowa, który przejdzie ulicą Puławską aż do obeliska poświęconego pamięci 119 pomordowanych powstańców z pułku „Baszta” przy ulicy Dworkowej. 

Przez cały dzień delegacje będą składać kwiaty w miejscach pamięci, między innymi.przy pomniku gen. Stefana Roweckiego „Grota” i przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, przy ul. Wiejskiej.

O godzinie 17.00 – w godzinę „W” – w całym mieście zawyją syreny. Mieszkańcy zatrzymają się na chwilę, by uczcić pamięć bohaterów sierpnia 1944. – W tym momencie we wszystkich miejscach pamięci wolontariusze i harcerze będą rozdawać pamiątkowe znaczki, kotwice, symbol Polski Walczącej – mówi dyrektor Muzeum Powstania warszawskiego Jan Ołdakowski.

Później zebrani udadzą się na Wolę, na Cmentarz Powstańców Warszawy, gdzie o 19.30 odmówią modlitwę w intencji cywilnych ofiar powstania. O 21.00 Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego zapłonie ognisko pamięci. Ogień zgaśnie 2 października, w dzień rocznicy upadku Powstania.

PAP / TWITTER

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Live streaming with light on black metal texture background vector illustration
Holler Box

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

STREAM PONIEDZIAŁEK , WTOREK, ŚRODA , CZWARTEK 21.00 - SOBOTA 20.00

ABY TA BLOKADA STRONY BYŁA DLA CIEBIE NIE WIDOCZNA ZAŁÓŻ KONTO I ZALOGUJ SIĘ INSTR. FILMOWA PONIŻEJ :-)

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box
%d bloggers like this: