Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, Władysław Teofil Bartoszewski, wiceszefowa Stronnictwa Urszula Pasławska, b. minister sprawiedliwości, poseł Marek Biernacki i Jacek Protasiewicz mają być „jedynkami” komitetu PSL-Koalicja Polska na listach wyborczych do Sejmu – wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

 

W czwartek zbiera się Naczelny Komitet Wykonawczy PSL, który zajmie się listami wyborczymi w jesiennych wyborach parlamentarnych. Jak przyznają w rozmowach z PAP politycy Stronnictwa, w czwartek NKW nie zakończy jednak pracy nad listami, bo trwają jeszcze rozmowy w sprawie kolejności kandydatów w niektórych okręgach.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że „jedynką” w Warszawie będzie Władysław Teofil Bartoszewski, syn zmarłego w 2015 roku Władysława Bartoszewskiego.

Z rozmów z politykami Stronnictwa wynika też, że jeśli chodzi o okręg podwarszawski listę ma otworzyć rzecznik ludowców Jakub Stefaniak. W Siedlcach „jedynką” ma być b. minister rolnictwa, poseł Marek Sawicki, a w Radomiu – Mirosław Maliszewski. Prawdopodobnie „jedynką” ludowców w wyborach do Sejmu w okręgu płockim będzie poseł Piotr Zgorzelski. Z Płocka do Senatu ma zaś kandydować były premier i były prezes PSL Waldemar Pawlak.

Wszystko wskazuje na to, wynika z informacji PAP, że w Sieradzu numerem jeden będzie poseł Paweł Bejda, a w Piotrkowie Trybunalskim szef zarządu województwa łódzkiego i wiceszef PSL Dariusz Klimczak.

Prawdopodobne jest też, że listę w Tarnowie otworzy lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, w Kielcach z „jedynki” ma kandydować były europoseł Czesław Siekierski, a w Białymstoku wiceszefowa Stronnictwa Urszula Pasławska.

W Gdańsku Biernacki i Kłopotek

W Wielkopolsce listę w Kaliszu ma otworzyć inny były europoseł Andrzej Grzyb, a poseł Krzysztof Paszyk prawdopodobnie będzie „jedynką” w Pile. Z pierwszego miejsca w Poznaniu ma kandydować były poseł PO Jacek Tomczak.

Inny niedawny nabytek klubu PSL-KP Marek Biernacki ma otwierać listę gdańską; z drugiego miejsca w tym okręgu ma kandydować poseł Eugeniusz Kłopotek.

Kilka dobrych miejsc PSL oferuje też swoim partnerom z Unii Europejskiej Demokratów. Według wstępnych ustaleń z „jedynki” we Wrocławiu ma kandydować poseł Jacek Protasiewicz, a z Krakowa – szefowa UED Elżbieta Bińczycka. Kandydować z list PSL-KP będzie też zapewne syn byłego premiera poseł Michał Mazowiecki, choć on sam pytany przez PAP nie chciał się w tej sprawie wypowiadać.

W Bydgoszczy prawdopodobnie listę otworzy poseł Zbigniew Sosnowski, a w Toruniu Dariusz Kurzawa. „Jedynką” w Opolu ma być tamtejszy lider PSL Stanisław Rakoczy. Także lider śląskiego PSL Stanisław Dąbrowa ma otwierać jedną ze śląskich list.

W Lublinie listę otwierać ma, według informacji PAP, albo posłanka Genowefa Tokarska, albo poseł Jan Łopata. Niewykluczone, że w jednym z okręgów na Podkarpaciu numerem jeden będzie Mieczysław Kasprzak i Jan Tarapata, ale w sprawie tego okręgu jeszcze trwają negocjacje.

Na listach, jak zapewniają politycy PSL-KP, ma być też kilka „niespodzianek”.