NAJNOWSZE VIDEO
30 NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANYCH JACK CALEIB STREAM + FILMY KINOWE
NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE VIDEO
Posted by Ewa.x
7305 views
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
POSEŁ ROBERT MAJKA NAJNOWSZE INFORMACJE W SPRAWIE POLICJA I PROKURATURA VS JAN ZBIGNIEW POTOCKI
MATERIAŁ MARKA PODLECKIEGO - EPIDEMIA PANDEMIA - 6 CZĘŚCI AV.
!! 16.04.2020 pilne !!ZMIANY NA STRONIE !!! ODBLOKUJ TREŚCI I FILMY NA STRONIE M-FORUM -1 ROK , 90 DNI ,1 MIESIĄC ,1 TYDZIEŃ, 1 DZIEŃ-  INSTRUKCJA A.V
MARCIN BUSTOWSKI O TYM JAK CHCIELI MNIE KUPIĆ I POLITYKACH KTÓRZY NIE WIERZĄ W CHOROBY NOWOTWOROWE ALE W COVID TAK
Zaszczepieni SENIORZY - Żadnych poważnych powikłań nie było, jednak stało się coś innego!!
Czy zastrzyki z Covid powodują chorobę szalonych krów?
CO ZNAJDOWAŁO SIĘ NA POKŁADZIE ”EVER GIVEN” ? – SZOKUJĄCY MATERIAŁ TURECKIEJ TELEWIZJI.
SZCZEPIENIA -COVID -ZAWIADOMIENIE O POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTW PRZEZ RZĄD IZRAELA NA IZRAELCZYKACH DO ROZPATRZENIA PRZEZ MIĘDZYNARODOWY TRYBUNAŁ KARNY W HADZE
Kategorie
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-) Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników. PORTAL M-FORUM DZIAŁA W TAKIEJ FORMIE NA PODSTAWIE PRZEPISÓW KONSTYTUCJI Art. 54. Zasada wolności poglądów 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Dz.U.1997.78.483 – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. W JAKI SPOSÓB MOŻESZ NAM POMÓC – ZOSTAŃ AUTOREM Witam zaproszenie dla Youtuberów , Dziennikarzy , Blogerów do współpracy , sporadyczne publikowanie na stronie M-forum – p.s bardzo ważne dla twórców z Y.T , F.B . VIMEO DAILMOTION – każdorazowe wejście w wasz materiał na naszej stronie , jest zaliczane na wymienionych platformach jako pełne wejście monetyzowene i zaliczane do ruchu na waszej głównej stronie działalnosci przekłada sie to na pozyskiwanie nowych widzów na waszych kanałach i REKLAMIE ! ZAPRASZAM WSZYSTKICH CHĘTNYCH DO PUBLIKOWANIA , ZARÓWNO JUŻ PUBLIKUJĄCYCH W SIECI, JAK I DLA OSÓB CHCĄCYCH ZADEBIUTOWAĆ .Możliwość swobodnego prowadzenia własnego niezależnego STREAM LIVE !

CZERWONE
miejsce-na-reklame.

Adam Ronikier Zapomniany Bohater

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb

                                          Screenshot_21.png    Screenshot_20.png

https://histmag.org/Adam-Ronikier-Pamietniki-1939-1945-recenzja-9901

 W Warszawie w czasie okupacji na Nowym Świecie pod numerem 23 działała kuchnia w ramach Rady Głównej Opiekuńczej. Można w niej było zjeść darmowy posiłek, dlatego Warszawiacy każdego dnia podążali nawet z jej dalszych okolic pod ten adres. Kucharka, jedna z pracownic tak wspominała –„Przychodzili różni, dzieci, Żydzi, pijacy, prostytutki, sieroty. Każdy chciał coś zjeśc, bo darmo. Kazdego latwo bylo poznac. Żyda udającego Polaka, pijaka udające trzeżwego i  dziwkę wystrojoną na damę. Każdy dostawał gorący obiad a gdy nie starczało dla wszystkich to przynajmniej był nakarmiony zupą gdyż takie było zarządzenie. Nigdy dokumentów nie sprawdzano. Nigdy nikt nie odszedł głodny”.

Takich kuchni działało na terenie okupowanego kraju setki, a wraz z jadłodalniami dla dzieci było ich tysiące i teraz należy zadać pytanie, komu Polacy zawdzięczali, że były takie miejsca gdzie nie odmawiano nikomu łyżki strawy czy ręki z pomocną dłonią. Kim był hrabia Adam Ronikier, jeden z organizatorów a potem prezes Rady Głównej Opiekunczej, bo o nim w tej notce będzie mowa.

Ale po kolei.

Sylwetka Adama Ronikiera wymyka się stereotypowym kryteriom oceny. Wielu jemu współczenych zarzucało mu zbytnią uległośc wobec okupanta, niektórzy posuwali się nawet do nazwania go kolaborantem ale zdecydowana większość, ci zaznajomieni z jego pracą widzieli w nim wielkiego patriotę. Czy pozostał wiernym synem swojej ojczyzny, spróbujmy odpowiedzieć.

Jego bogate życie a także historia RGO czyli polskiej instytucji charytatywnej działającej oficjalnie w czasie I wojny światowej a potem także pod okupacja niemiecką pozostaje mało znana kartą naszej historii, dlatego tak ważne było wydanie jego pamiętników i chociaż spisane po wojnie i daleko od ukochanego kraju, to są one kopalnią informacji i wiedzy o latach okupacji. Nawet zainteresowany tematami polsko-żydowskim może znaleść coś dla siebie. Są bowiem one przedstawione interesująco na płaszczyznie współpracy i wzajemnej pomocy, z pierwszej ręki i bez żadnych upiększen.

Fundamentem działalności opiekuńczej RGO była współpraca z episkopatem Kościoła, a metropolita krakowski ks. Adam Stefan Sapieha był dla przewodniczącego RGO mentorem a prywatnie przyjacielem.

Ronikier pisał „- Niemieckie władze widziały w tej materialnej pomocy pożądane ułatwienie w skomplikowanym zadaniu wyżywienia kraju w czasie wojny i dlatego ostatecznie udzieliły swej zgody na powstanie RGO, zachowując sobie daleko idącą kontrole. Ludność polska, doprowadzona do rozpaczy przez stan rzeczy w kraju po załamaniu się armii polskiej, naturalnym rzeczy porządkiem podzieliła się na dwie wyraźnie rozgraniczone grupy — jedną, która uważa za niemożliwe w ogóle rozmawiać z Niemcami, i drugą, stanowiącą maleńką mniejszość całej ludności, która się nie wahała postawić do dyspozycji dla wykonania zadania leczenia moralnych i fizycznych ran, co samo przez się, rozumie się, jako skutek mieć musiało pewną współpracę w pewnych dziedzinach z władzami niemieckimi. Na jednym punkcie były obie grupy zupełnie zgodne, że żadne polityczne plany na przyszłość z władzami niemieckimi nie powinny być poruszane”.

Ronikier chyba jako jedyny w okupowanym kraju miał mozliwość kontaktu z administracją III Rzeszy. Jego arystokratyczne pochodzenie, działalność polityczna w czasach Pierwszej Wojny Światowej  / reprezentował Koło Polskie w parlamencie berlińskim/ i dawne znajomośći z elitami niemieckimi, były pomocne w jego pracy społecznej a zaangażowanie i oddanie sprawie spotykało się chociaż niezbyt czesto ze zrozumieniem samych Niemców ale jak pisze tych „Starych Niemców” bo częściej wywoływało gniew ze strony tych, którym .”..honor i sprawiedliwość było obce i nieznane”.

Czasem Ronikier, bywał niezrozumiany także przez Polaków, zwłaszcza tych dla których każdy rodzaj kontaktu ze znienawidzonym okupantem był odbierany jako kolaboracja. Często nawet ci, którzy zasiadali we władzach Państwa Podziemnego nie widzieli jego wielkiego wkładu i zaangażowania w pracę charytatywną  i nie potrafiło zrozumiec, że w tych tragicznym okresie można wykazać się energią, pracowitością i zupełną bezinteresowościa a co najważniejsze odwagą bo RGO aby funkcjonować musiała zdobywać fundusze a te w głównej mierze uzyskiwano od Niemców z podatków narzuconych na społeczeństwo a to jak pisze Ronikier wymagało ciągłych spotkach i interwencji u niemieckich dygnitariuszy. … „Moja praca w każdym momencie mogła skończyc się aresztowaniem a nawet śmiercią”.

Znane było jego zaangażowanie w staraniach o uwolnienie więzniów i nie widział róznicy pomiedzy robotnikiem a właścicielem ziemskim, Polakiem a Żydem. Jak zapisał Michał Weichert  przewodniczący „Żydowskiej Samopomocy Społecznej  — „Ronikier wielokrotnie interweniuje u niemieckich władz w sprawach żydowskich, aż otrzymuje informację by juz tego więcej nie robił dla swojego własnego dobra”. Jeśli dzięki jego interwencjom przeżyła choć jedna osoba, to już jego praca zasługuje na szacunek, a można podejrzewać, że tych uratowanych było wielu. Ronikier pisząc o tym wykazał dużą powciągliwość i jako człowiek o wspaniałym charakterze nie chełpi się swoimi zasługami. Jako prezes RGO miał przywilej monitowania do niemieckich władz. Miał mozliwośc i z niej korzystał. Dlatego upominał się o wywiezionych na roboty, o aresztowanych w łapankach, o profesorów krakowskich i lwowskich uczelni, o nauczycieli szkół ludowych, o wysiedlonych Polaków z Zamojszczyzny, o pokrzywdzonych w polityce narodowościowej „Deutschstammige”,  o wszystkich pokrzywdzonych bez względu na religię czy przekonania.

W 1943 roku odmówił uczestniczenia w zorganizowanych przez gubernatora Franka dożynkach co skończylo się jego aresztowaniem i uwięzieniem przez Gestapo. Chociaż kilkutygodniowy pobyt w wiezieniu podkopał jego zdrowie to własnie aresztowanie definitywnie uwolniło go od podejrzen o wspólpracę.

Ale pamiętniki Ronikiera to także obraz człowieka, którego targają wewnętrzne sprzeczności, który rozumiał grozę sytuacji politycznej w jakiej znalazla się Polska, a zwłaszcza wtedy gdy Niemcy zaczęly wojnę z Rosją. Po upadku Francji przewidywał atak niemiecki na swojego sojusznika i zdawał sobie sprawę z następstw jakie z tego mogą wyniknąc. Był wyrazicielem teorii,że „ trzeba walczyć z Niemcami gdyz ci zagrażają egzystencji Polaków i z Rosją, która niszczy naszą narodowową tożsamośc.”

Czytając jego pamiętnik można się przekonać, że była to jedynie cwana i wyrachowana gra, człowieka, któremu zależało aby przynieśc chociaż troche ulgę cierpiącemu narodowi. W 1944 roku nie widział najmniejszych szans w konfrontacji z potężniejszym przeciwnikiem dlatego kilka krytycznych uwag wyszło spod jego pióra dotyczących Powstania Warszawskiego. O jego wybuchu zanotował : „ Dnia 1 sierpnia o godz.. 5-tej po południu, czyli najmniej po temu właściwej, wybuchło ono w Warszawie, ku przerażeniu ludzi jeszcze mających cośkolwiek rozumu w głowie, ku radości zaś Bolszewików i Niemców, którzy szukali w nim dowodu na to, że mieli rację Polaków tak traktować, jak ich w ciągu całego panowania”.

Jak podaje Wikipedia „W lipcu 1944 roku prowadził rozmowy polityczne z Niemcami, w celu zapobieżenia przewidywanej masakry młodzieży polskiej w Warszawie. Hrabia Ronikier przedstawił ideę, by Armia Krajowa przejęła Warszawę bez morderczego boju z Niemcami, na co skłonni byli przystać niektórzy politycy i wojskowi niemieccy (vide casus Paryża w sierpniu 1944 roku)”.

Krytykował decyzję o wybuchu ale gdy doszły go słuchy o przeprowadzanych rzeźiach Brygady Kamińskiego nie zawahał się na interwencję u Bacha- Zaleskiego. Jak wiadomo „kałmucy” jak ich określa zostali wycofani. A dlaczego Ronikier nie pochwalał decyzji o wybuchu powstania? Uważał, że Polska po przegranej wojnie została zdegradowana i przyszły jej los nie będzie zależał od niej. Że o tym zadecydują mocarstwa, które jak pisze „w 1939 nas zdradziły”. I dlatego najważnieszy dla niego był naród. A o nowej sytuacji po klęsce powstania tak pisał. „. Rosja sowiecka przychodzi do nas jako zdobywca trwały, jako twórca nowego porządku i z tym godzi się nawet otumaniona, zdezorientowana przez przejścia lat ostatnich i męki przebyte, część naszego własnego społeczeństwa!…….ale przyjdzie moment, ze Polska naszą wspaniałą młodzież będzie potrzebowala.

Jak pisze „ ..gdy 6 września 1939 r. o godz.730 rano zajechał do mnie w Warszawie swym samochodem gen. Władysław Sikorski, gotowy do drogi w świat dla spełnienia tam swej misji, i zaproponował mi, zebym z nim razem jechał, zauważyliśmy zgodnie-choć każdy z nas chciał gorąco i bez wahania spełnić swój obowiazek wobec Polski- że pomiędzy nami istnieje zasadnicza róznica zdań co do wyboru dróg, którymi nalezy iść, by go wykonać”.  

Z pomocy RGO korzystało 700 do 1 mln osób rocznie a swoją działalnością obejmowała  sierocince, punkty pomocy medycznej kuchnie ludowe dla ubogich, kursy zawodowe i warsztaty rzemieślnicze, zapomogi pieniężne, rozdawnictwo odzieży, obuwia, żywności (tzw. suchy prowiant, tam gdzie nie było punktów dożywiania), wysyłanie paczek dla jenców wojennych i więzniów,pomoc w rozlokowaniu na terenieGG Polaków wysiedlanych z terenów polskich a włączonych do Rzeszy (głównie Wiellkopolski i Pomorza/dla wysiedlonych mieszkanców Zamojszczyzny i uchodzców z Wołynia a w czasie powstania warszawskiego i po jego upadku pomoc dla mieszkańców.

Czy hrabia Adam Ronikier należy do ludzi, którym Polska coś zawdzięcza? Z pewnością. Chociaż wielu nie podziela i nie będzie podzielało jego poglądów bo wychowani na opowieściach o Szarych Szeregów albo na męstwie żolnierzy z Bitwy nad Bzurą, która zapisana w niemieckich rocznikach wojennych za rok 1939 jako „Bitwa pod Kutnem” zostala określona „ die grósste Schlacht der Welt” / największa bitwa świata/, walkę o wolnośc postrzegają w innych kategoriach, to po zapoznaniu się z jego pamiętnikami z pewnością zgodzą się co do jednego. W tym trudnym okresie w jakim się znalazła Polska to własnie Adam Ronikier nie pozwolił by sieroty, matki z dziecmi, bezdomni umierali z głodu, to dzięki niemu najbiedniejsi, najbardziej potrzebujący mogli przeżyć te okropne lata, to on uratował setki, może nawet tysiące przed śmiercią i tylko dlatego pomimo negatywnej oceny wystawionej ideii Powstania Warszawskiego nie powinno mu się odmawiać miejsca w panteonie wybitnych Polaków.

Historia tego człowieka i patrioty pozostaje zapomniana a powinna być przedmiotem studiów a sam Hrabia Adam Ronikier zasłużył sobie na coś wiecej niż tylko niewielką informację na Wiki czy wzmiankę w Gazecie Wyborczej, oczywiście niepochlebą ze względu na jego nieprzychylną postawę wobec Rosji Radzieckiej. 

http://historiazabek.pl/?adam-feliks-ronikier,27
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

WRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ KLIKAJĄC W PONIŻSZY ZNAK "X"

W CELU ZAŁOŻENIA KONTA , ZALOGOWANIA SIĘ I URUCHOMIENIA DOSTĘPU PREMIUM

"X"

 
Holler Box
Live streaming - KLIKNIJ >>>>>>>
 

WSPARCIE FINANSOWE  DLA STOWARZYSZENIA "RUCH PRZYWRÓCENIA PRAWORZĄDNOŚCI "

AKTUALNIE PRACE ORGANIZACYJNE TRWAJĄ - DO CZASU ZAREJESTROWANIA STOWARZYSZENIA I ZAŁOŻENIA KONTA BANKOWEGO DOBROWOLNE WSPARCIE PROSIMY PRZESYŁAĆ NA DANE NIŻEJ PODANE ( KLIKNIJ) Z DOPISKIEM W TYTULE PRZELEWU - DAROWIZNA - D.R.P.P (inaczej opisane przelewy nie dotrą)

Holler Box
%d bloggers like this: