M-forum A.V Live.

ARTYKUŁY PRASOWE , NIUS INFO , POLITYKA GOSPODARKA, POLSKA I ŚWIAT , FILMY , REPORTAŻE , STREAM LIVE ZAŁÓŻ WŁASNE AUTORSKIE KONTO I PUBLIKUJ BEZ CENZURY FELIETONY ARTYKUŁY FILMY DOKUMENTY MATERIAŁY PRASOWE WŁASNE

pobrane (1).png

Żołnierz Wehrmachtu przecina biało-czerwoną wstęgę. Szokująca uroczystość w Łabiszynie

miejsce-na-reklame.

W sobotę (22.06.2019) w Łabiszynie (woj. kujawsko-pomorskie) otwarto wyremontowaną zabytkową Wozownię, w której znalazła się wystawa dotycząca historii miasta, a w przyszłości mają odbywać się koncerty i inne wydarzenia kulturalne. I można byłoby tej uroczystości tylko przyklasnąć, gdyby nie jeden szczegół. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: burmistrz Jacek Idzi Kaczmarek i żołnierz Wehrmachtu. A konkretnie rekonstruktor Krzysztof Zawiliński ubrany w mundur żołnierza Wehrmachtu.

Znalezione obrazy dla zapytania zolnierze wehrmachtu przecinaja flage w labiszynie zdjecia

Jak doszło do tej szokującej sytuacji? Czy obaj panowie nie rozumieją, że żołnierz Wehrmachtu przecinający biało-czerwona wstęgę musi budzić złe skojarzenia i negatywne emocje? Przecież żołnierze w takich mundurach dokonali zbrojnej agresji na Polskę w 1939 roku i dokonali licznych zbrodni na polskich obywatelach! Czy to obu panom nie przeszkadza?

Otwarcie Wozowni odbyło się podczas Łabiszyńskich Spotkań z Historią. Jednym z elementów tej imprezy była inscenizacja walk w Normandii w 1944. Wzięły w nich udział grupy rekonstruktorów z Polski i zagranicy, m.in. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej AA7, którego przewodniczącym jest Zawiliński. Grupa występowała w mundurach Wehrmachtu.

Znalezione obrazy dla zapytania zolnierze wehrmachtu przecinaja flage w labiszynie zdjecia

Przecinanie biało-czerwonej wstęgi przez rekonstruktora w niemieckim mundurze wywołało negatywne komentarze w Internecie. „Niezależnie od kontekstu bardzo niesmaczna sytuacja z udziałem człowieka przebranego w mundur niemieckiego żołnierza z okresu, najokrutniejszej wojny świata, przecinającego biało – czerwona…” – napisał Artur Jakubowski, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w sąsiednim Barcinie.

Gazeta Pomorska poprosiła o komentarz burmistrza Kaczmarka. Z jego oświadczenia wynika, że nie widzi on nic niestosownego w przecinaniu biało-czerwonej wstęgi przez rekonstruktora w mundurze zbrodniczej armii niemieckiej. „Całe łabiszyńskie rekonstrukcje to od początku do końca teatr, a w teatrze są różne stroje” – powiedział burmistrz. „Pan Zawiliński był w grupie występującej w mundurach Wehrmachtu. I cały dzień, w takim przebraniu będąc, przyszedł na otwarcie naszej wozowni. Został też zaproszony, jako współtwórca Łabiszyńskich Spotkań z Historią, do przecięcia wstęgi” – wyjaśnia.

Gdyby burmistrz poprzestał na takim komentarzu można by pomyśleć, że jest po prostu pozbawiony wyobraźni i nie rozumie, że pewnych rzeczy po prostu się nie robi. Ale dalsza część oświadczenia burmistrza Kaczmarka jest po prostu szokująca.

„Należy mieć przy tym świadomość – jeśli już odnosimy się do komentarzy, że wozownia nigdy nie spełniała funkcji walki o polskość. Była obiektem gospodarczym, pomocniczym przy działalności młyna. Ponadto nasze łabiszyńskie ziemie to miejsce, gdzie mieszkało wielu Niemców, robili sporo interesów w młynie, a ich obecność w okresie przedwojennym nie budziła problemów. Poprzez takie komentarze jak na Facebooku, naprawdę zaczynamy wchodzić w obszary nacjonalizmu. Tymczasem mieszkamy w Europie, historię winniśmy weryfikować w sposób zrozumiały. Ponadto warto pamiętać, że ci, którzy byli po złej stronie, nie zawsze byli tam z własnej woli. Rozdrapujemy to, ale gdy chcemy korzystać z innych dóbr europejskich krajów, chętnie to czynimy. Bardziej logicznie analizujmy zjawiska historyczne. Nie będzie żadnych przeprosin, nie widzę podstaw, jesteśmy na rekonstrukcjach, naszym celem nigdy nie było tworzenie wątków nacjonalistycznych – odcinamy się od nich, a przybliżamy historię. Poza tym jestem daleki od polemik, nie interesują mnie wypowiedzi kogoś, kto nawet się u nas nie pojawił, a zazdrości” – powiedział burmistrz Łabiszyna.

Mój komentarz: Jeśli dla burmistrza Łabiszyna krytyka celebry z udziałem żołnierza zbrodniczej armii nazistowskich Niemiec jest „wchodzeniem w obszary nacjonalizmu”, a „historię winniśmy weryfikować w sposób zrozumiały”, to chyba pora zastanowić się, czy burmistrz nie jest przypadkiem zwolennikiem relatywizowania zła i usprawiedliwiania morderczej agresji na Polskę w 1939 roku. Za dwa miesiące będziemy obchodzić 80. rocznicę  wybuchu II wojny światowej. Czy podczas uroczystości upamiętniającej ten tragiczny dla Polski moment burmistrz Kaczmarek również będzie się lansował w towarzystwie żołnierzy Wehrmachtu? Może niech ich wystawi do warty honorowej. To dopiero będzie po europejsku, prawda?

 

zrodlo:https://wprawo.pl/2019/07/05/zolnierz-wehrmachtu-przecina-bialo-czerwona-wstege-szokujaca-uroczystosc-w-labiszynie/

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

REKLAMA 300 X300.jpg
%d bloggers like this: