Ojciec Tadeusz Rydzyk
Autor: Tomasz Radzik

Imperium ojca Tadeusza Rydzyka to warte wiele milionów przedsiębiorstwo, hojnie dotowane przez państwo Polskie. Jednak nie tylko z publicznych pieniędzy biznesy redemptorysty z Torunia cały czas się rozrastają. Ojciec Rydzyk zna się na tym co robi i, jak wynika z najnowszego sprawozdania, znowu zwiększył swoje zyski.

Do imperium ojca Tadeusza Rydzyka należą m.in. fundacja Lux Veritatis (nadawca telewizji „Trwam”), spółka Geotermia Toruń, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, spółka Bonum (m.in. produkująca programy telewizyjne) czy spółka SPES (wydawca „Naszego Dziennika”). W czasie rządów PiS właśnie te podmioty, z którymi powiązany jest ojciec Rydzyk, otrzymały od państwowych instytucji ponad 80 milionów złotych czyli ok. 40 milionów złotych rocznie!

 

Jak się jednak okazuje, jeden z najważniejszych biznesów redemptorysty z Torunia, fundacja Lux Veritatis, dobrze prosperuje także bez państwowych dotacji, jednak za to żyjąc z pieniędzy darczyńców. Podczas gdy przychód Lux Veritatis w 2018 roku to przeszło 48 mln złotych, ponad 34 mln złotych z tej kwoty to darowizny, a  ok. 13,8 mln zł wpływy z działalności gospodarczej w kraju i za granicą (m.in. produkcja i emisja programów telewizyjnych, sprzedaż książek, płyt itp.).

Screenshot_24.png
Screenshot_25.png

Według portalu „gazeta.pl” czysty zysk fundacji ojca Tadeusza Rydzy

Według portalu „gazeta.pl” czysty zysk fundacji ojca Tadeusza Rydzyka w 2018 roku to 3,3 mln złotych, czyli dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim. „Gazeta Wyborcza” wspomina, że niebawem zyski mogą być jeszcze większe, bo zapoczątkowano odwierty geotermalne w Toruniu (póki co spółka-córka Lux Veritatis, Geotermia Toruń, notuje straty) i powołano do życia kolejną podspółkę, Uzdrowisko Termy Toruńskie, która z czasem ma zbudować w Toruniu sanatorium z aquaparkiem.

gazeta.pl