NO IZRAEL – JAK TRWOGA TO …
Gabi
Ostatnie wpisy Gabi (zobacz wszystkie)
- Przeczytaj!! Po co im spis powszechny ?? - 21 kwietnia 2021
- Wojna nuklearna możliwa w ciągu kilku dni, gdy sytuacja Rosja-Ukraina wymknie się spod kontroli - 21 kwietnia 2021
- Ekspert w „Die Welt”: Fatalny sygnał z Berlina.. - 21 kwietnia 2021
- „ZOMO” powraca.. - 21 kwietnia 2021
- Współpracownicy Dudy uciekają z Pałacu.. - 21 kwietnia 2021
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że ubolewa nad zniszczeniem porozumienia nuklearnego z Iranem i określił ten kraj jako najbardziej „sprawdzalny” i „transparentny”. Takimi słowami rosyjski lider skomentował zerwanie umowy nuklearnej po spotkaniu z prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem.
„Nasze stanowisko jest znane wszystkim partnerom, w tym amerykańskim, my opowiadaliśmy się za utrzymaniem tej umowy” – zauważył szef państwa rosyjskiego.
„Rosja to nie straż pożarna. My nie możemy wszystkiego pod rząd ratować, co od nas w pełnej mierze nie zależy” – dodał Putin.
Wcześniej władze Iranu oficjalnie zawiesiły niektóre zobowiązania wynikające z paktu nuklearnego, przez co teraz Teheran może wznowić prace nad wzbogacaniem uranu i jego sprzedaż za granicę, a także wstrzymać modernizację reaktora na ciężką wodę w Araku. Władze Islamskiej Republiki oświadczyły, że zdecydują się na taki krok, jeśli inni uczestnicy porozumienia nie zaczną w ciągu 60 dni spełniać warunków porozumienia.
Zgodnie z rozkazem Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iran oficjalnie zawiesił niektóre zobowiązania wynikające z zawartej w 2015 roku umowy nuklearnej, informuje agencja prasowa ISNA.
W zeszłym tygodniu Iran poinformował Rosję, Chiny, Francję, Niemcy oraz Wielką Brytanię o swojej decyzji w sprawie zakończenia wypełniania niektórych zobowiązań w ramach porozumienia nuklearnego. Decyzja ta zapadła rok po jednostronnym zerwaniu umowy i wprowadzeniu sankcji przez Stany Zjednoczone.
Porozumienie nuklearne ograniczało poziom wzbogacania uranu przez Iran do 3,67 proc. w porównaniu z 90 proc., potrzebnymi dla wyprodukowania broni jądrowej. Przed zawarciem umowy Teheran wzbogacał uran do 20 proc. Ponadto, porozumienie to przewidywało ustalenie limitów ograniczających wspólną wagę wzbogaconego uranu oraz ciężkiej wody w wysokości 300 kg oraz 130 ton odpowiednio. Decyzja kierownictwa Iranu oznacza zniesienie tych ograniczeń.
Podjęte przez Teheran kroki na razie nie naruszają umowy nuklearnej, jednak władze Iranu ostrzegły, że jeśli wspólnocie międzynarodowej w ciągu 60 dni nie uda się ochronić irańskiej gospodarki przed sankcjami amerykańskimi, Iran rozpocznie wzbogacenie uranu na wyższym poziomie.We wtorek najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei oświadczył, że jego kraj nie będzie negocjował ze Stanami Zjednoczonymi kwestii umowy nuklearnej, którą określił jako „truciznę”.
Ani my, ani oni nie dążymy do wojny. Oni wiedzą, że nie leżałaby ona w ich interesie – powiedział Chamenei w irańskiej telewizji odnosząc się do obecnych stosunków dwustronnych na linii Teheran-Waszyngton.
Dodał też, że prowadzona przez jego kraj polityka w kwestii nuklearnej oznacza, że „naród irański wybrał ścieżkę oporu”.
Odpowiedzialność za wyjście Iranu z porozumienia nuklearnego Kreml złożył na barki USA. Jak zauważył rzecznik prasowy rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow, Iran podejmuje tę decyzję nie z własnej inicjatywy, a tylko odpowiada na wywieraną na niego presję.Stosunki między USA i Iranem zaostrzyły się rok temu. Na początku marca 2018 roku amerykański prezydent Donald Trump ogłosił jednostronne wyjście Waszyngtonu z porozumienia nuklearnego z 2015 roku i przywrócenie sankcji przeciwko Teheranowi. Nowy pakiet sankcji wszedł w życie w listopadzie. Sankcje obejmowały eksport ropy, przemysł, handel i operacje Banku Centralnego kraju w dolarach.
PAP