Przesłuchanie Geralda Birgfellnera w imieniu warszawskiej prokuratury, jak donosi „Rz”, dokończy prokuratura z Austrii. „Biznesmen wyjechał z Polski i zapowiedział, ze już nie stawi się w kraju na przesłuchanie w ramach postępowania sprawdzającego. Polscy śledczy wysłali do Austrii wniosek z serią pytań, bez których nie mogą zamknąć sprawy i wydać decyzji – czytamy.

20 maja prokurator skierował do właściwej prokuratury w Wiedniu tzw. Europejski Nakaz Dochodzeniowy „celem uzupełniającego przesłuchania Geralda Birgfellnera na terytorium Austrii” – potwierdził dziennikowi prok. Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wskazał także, że zachodzi konieczność zadania świadkowi dodatkowych pytań i uzyskania informacji istotnych z punktu widzenia przedmiotu postępowania, w tym – jak mówił – „wyjaśniania rozbieżności w dotychczas składanych przez niego zeznaniach”.

Austriacki biznesmen uważa, że nie otrzymał 1,3 mln euro zapłaty za prace związane z planowaniem budowy dwóch wieżowców w Warszawie dla spółki Srebrna, w imieniu której miał występować Jarosław Kaczyński. Dlatego zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia oszustwa. Polscy śledczy mają jednak wątpliwości, których dotąd zeznania Geralda Birgfellnera nie rozwiały. Tymczasem mec. Roman Giertych, pełnomocnik Austriaka, twierdzi, że wielokrotne przesłuchania mają znamiona prześladowania.

Jak tłumaczy „Rz”, teraz Gerald Birgfellner zostanie wezwany na przesłuchanie w Austrii, gdzie usłyszy pytania, które przesłała tam polska prokuratura. Ich treści jednak śledczy nie ujawniają.