Rocznica pierwszego transportu do Auschwitz! Narodowy Dzień Pamięci Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych [WIDEO]
14 czerwca, w rocznicę pierwszego transportu do Auschwitz w 1940 r., a była to grupa 728 Polaków z więzienia Tarnowa, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych. Polska w czasie II wojny światowej straciła około 6 milionów swych obywateli, z tej liczby zginęło 3 miliony etnicznych Polaków, pozostała liczba to w Żydzi i inne mniejszości narodowe (np. Cyganie).
Polacy stawali się ofiarami głównie niemieckich, sowieckich, ale i ukraińskich oraz litewskich zbrodni (np. Ponary). W tym dniu pamiętamy jednak szczególnie o męczeństwie milionów Polaków, więzionych i mordowanych w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych, o ofiarach niemieckiego barbarzyństwa. Na około 150 tysięcy więzionych Polaków w KL Auschwitz połowa z nich zginęła (czyli ok. 75 tysięcy), a więc co drugi więzień tracił życie, podobnie było w wielu innych obozach koncentracyjnych.
Auschwitz, Stutthof, Dachau, Majdanek, Ravensbrueck, Mauthausen-Gusen, Gross-Rosen, Buchenwald i wiele innych miejsc, z reguły kiedyś mało znanych, bo położonych na uboczu, nawet w ukryciu pośród lasów, obecnie te nazwy brzmią nam znajomo, bo tam znajdowały się niemieckie, nazistowskie obozy koncentracyjne, gdzie Polacy byli więzieni, cierpieli i ginęli… Pamiętamy!
Od redakcji: W dobie wszechobecnej, kłamliwej propagandy, mającej na celu skazanie Polaków pomordowanych przez Niemców i ich kolaborantów na niepamięć, 14 czerwca szczególnie pamiętajmy o pomordowanych rodakach. W imieniu Czytelników i Sympatyków portalu wPrawo.pl, redaktor naczelny portalu, Jacek Międlar, w Auschwitz, w dniu jutrzejszym, złoży hołd pomordowanym Polakom. Cześć ich pamięci!