Antysemityzm? To nie przechodzi do żadna rubryka! Czwarta bramka Polaków i oburzenie felietonisty izraelskiego “Haaretza”
Na razie prasa izraelska w niezwykle oszczędnych słowach komentuje zdemolowanie przez Biało-Czerwonych swojej drużyny narodowej w zmaganiach o udział w turnieju finałowych Euro 2020. Czy to cisza przed burzą przed wysnuciem z wyniku 4:0 wniosków o tym, że jest on kolejnym dowodem na “polski antysemityzm”, na razie nie wiemy.
Szuka się już jednak punktu zaczepienia. Na Twwitterze sieci zarzucił np. brytyjski historyki i felietonista izraelskiego “Haaretz” – Daniel Tilles, który jest też wykładowcą historii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Jest autorem lub współautorem takich prac, jak “Fascism and the Jews: Italy and Britain”, “European History, Holocaust and Genocide Studies, Twentieth-Century History”, “British Fascist Antisemitism and Jewish Responses, 1932-40”.
Tilles alarmuje, iż “polski związek piłkarski świętował dziś czwartą bramkę Polski przeciwko Izraelowi, pisząc: „To już pogrom!”. Załączył skan tweeta konta faktycznie prowadzonego przez PZPN portalu.
Co znaczy słowo “pogrom” w potocznym znaczeniu – tego tłumaczyć nie trzeba. Tilles jednak uważa, że trzeba zwrócić uwagę na drugie znaczenie tego słowa, wywodzące się z języka rosyjskiego a które przyjęło wiele innych języków. Termin ten zaczął być powszechnie rozpoznawany od 1905 r., kiedy był używany przez angielską prasę do opisu ówczesnych antysemickich wydarzeń w Imperium rosyjskim organizowanych głównie z inspiracji tzw. Czarnej Sotni. Ataki na ludność żydowską łączyły się często z demonstracjami lojalności wobec cara. Czarnosecińcy dopuszczali się aktów wandalizmu, grabieży i morderstw w dzielnicach żydowskich.
Z czasem pojęcie to rozciagnięto to na kolejne tego typu ataki, w tym związane z polityką III Rzeszy. Współcześnie jest to słowo używane najczęściej w odniesieniu do zbiorowych, brutalnych ataków na przedstawicieli mniejszości narodowych, bywa również uogólniane jako wszelki grupowy akt przemocy skierowany przeciw jakiejś grupie narodowościowej lub religijnej, często połączony z niszczeniem własności jej członków: domów, miejsc pracy, miejsc kultu.
The Polish football association celebrated Poland’s fourth goal against Israel this evening by writing: ‘This is already a pogrom!’ pic.twitter.com/XrRUrfwUTw
— Daniel Tilles (@danieltilles1) 10 czerwca 2019
Wenus
Ostatnie wpisy Wenus (zobacz wszystkie)
5 thoughts on “Antysemityzm? To nie przechodzi do żadna rubryka! Czwarta bramka Polaków i oburzenie felietonisty izraelskiego “Haaretza””
You must log in to post a comment.
wynik meczu nie doszedl na czas z mosadu? co za wstyd, a ja myslalem ze to najlepszy wywiad na swiecie.
nie potrafią nawet przegrać, nie ma co się zajmować jakimś pierdolniętym dziennikarzem
Wszędzie te psychole widzą antysemityzm. Problem w tym że oni wcale nie pochodzą od Sema, w/g biblii, starego testamentu.
no choroba psychiczna w pełnej krasie , 🙂
Chore sqrvysyny na nienawiść wszystkiego co nie koszerne…