Prezydent Andrzej Duda zdecydował o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego…
Gabi
Ostatnie wpisy Gabi (zobacz wszystkie)
- Angola: Żołnierze zabili nastolatki z powodu naruszeń koronawirusa - 17 kwietnia 2021
- Kamery nasobne na mundurze studzą emocje podczas interwencji? - 17 kwietnia 2021
- „Nawet kolejki w chłodniach na zwłoki nie zrobiły na Polakach wrażenia” - 16 kwietnia 2021
- Zabiła dzieci i siebie. Wcześniej wystąpiła u Jaworowicz. Telewizja postanowiła to pokazać - 16 kwietnia 2021
- Zagadkowa śmierć młodego górala. Zdruzgotana matka.. - 16 kwietnia 2021
DR MAŁECKI: PREZYDENT POWINIEN SKORZYSTAĆ Z PRAWA WETA !
Prezydent Andrzej Duda zdecydował o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji Kodeksu karnego. Według prezesa Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego dra Mikołaja Małeckiego jest to jedynie odsunięcie problemuw czasie i może prowadzić do większego chaosu prawnego.
W piątek prezydent Duda zdecydował o skierowaniu do zbadania przez Trybunał Konstytucyjny uchwalonej przez parlament nowelizacji Kodeksu karnego mającej wprowadzić zmiany w zakresie polityki karnej.
Prezes Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego dr Mikołaj Małecki w rozmowie z Interią przyznaje, że nie do końca rozumie podjęte przez prezydenta kroki. Według niego Andrzej Duda powinien być „samodzielnym strażnikiem konstytucji” i skorzystać z prawa weta. Profesorowie i doktorzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego kilka tygodni temu opublikowali ekspertyzę, w której zwrócili uwagę na rażące błędy ustawy. Uznali, że z uwagi na ekspresowy tryb jej uchwalenia i naruszenie przepisów o terminach zapoznawania się z jej treścią przez posłów, nowelizacja jest niekonstytucyjna.
„Decyzja o skierowaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego uzasadniona jest przede wszystkim analizą przebiegu procedury ustawodawczej. Tryb postępowania z przedmiotową ustawą wzbudza poważne zastrzeżenia, co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego. Bezpieczeństwo prawne obywatela – szczególnie w tak ważnej materii, jaką jest prawo karne – wymaga, by każdy akt normatywny, w szczególności rangi kodeksowej, został przyjęty zgodnie z procedurą przewidzianą w Konstytucji” – czytamy na stronie prezydenta RP.
Jak zwraca uwagę dr Małecki, w komunikacie Kancelarii Prezydenta ze wszystkich błędów i niespójności wyeksponowano tę właśnie kwestię, na którą karniści zwracali szczególną uwagę.
– Prezydent kwestionuje tryb uchwalenia ustawy, który był niekonstytucyjny i pisaliśmy o tym w naszych opiniach prawnych. Co ciekawe, w komunikacie Kancelarii Prezydenta jest wymieniony również przepis o osobie pełniącej funkcję publiczną, który opiniowaliśmy po poprawkach Senatu, za co chciało nas pozwać Ministerstwo Sprawiedliwości. Komunikat prezydenta potwierdza, że to my mieliśmy rację – mówi dr Małecki.
W opinii prawnika również niektóre przepisy, jakie zostały wprowadzone poprawkami Senatu, są niezgodne z konstytucją. Ponieważ nie został zachowany tryb trzech czytań sejmowych, powinny one zostać usunięte z ustawy.
Rażącym zaniechaniem – według prezesa Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego – jest brak wzmianki w komunikacie kancelarii o przepisie dotyczącym bezwzględnej kary pozbawienia wolności.
– Bardzo dziwię się, że komunikat mówi, że ustawa nie budzi wątpliwości co do polityki karnej – ocenia dr Małecki. – Z tego wynika, że prezydent akceptuje przepis o bezwzględnej karze dożywotniego pozbawienia wolności. Przepis ten jest nie tylko sprzeczny z konstytucją, ale tez z Europejską konwencją o ochronie praw człowieka – zwraca uwagę.
Według karnisty prezydent Duda powinien skorzystać z prawa weta, a skierowanie nowelizacji do TK jest jedynie odsunięciem problemuw czasie i może prowadzić do większego chaosu prawnego.