NAJNOWSZE VIDEO
30 NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANYCH JACK CALEIB STREAM + FILMY KINOWE
NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE VIDEO
Posted by Ewa.x
7337 views
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Niemcy. AUTOPSJA JEST OBOWIĄZKOWA ! Jeśli umierają świeżo zaszczepieni ludzie, sledztwo prowadzi Wydział Dochodzeń Kryminalnych
LIMFADENOPATIA : poważna niekorzystna reakcja na iniekcje Covid zapowiada pandemię zabójców w zwolnionym tempie
EUROSTAT DANE O NADUMIERALNOŚĆI  COVID - 19 NAJWIĘCEJ ZMARŁYCH W KRAJACH SŁOWIAŃSKICH !! NAWET O 45% !!
Analiza pałeczek testowych ,które wsadzasz do nosa! DARPA HYDROGEL ! W Republice Słowackiej – potwierdzenie ludobójstwa.
Szczepienia na Covid-19 nieobjęte ubezpieczeniami. Są traktowane jako eksperyment medyczny INFORMUJE DZIENNIK RZECZPOSPOLITA
Światowi lekarze ostrzegają: Trzymaj się z dala od ZASZCZEPIONYCH PRZECIW COVID19 ! Sterylizacja i przenoszenie ! CO TO JEST "SHEDDING"?
MOŻE TO BYĆ PROSTE ANTIDOTUM NA PRZENOSZENIE BIAŁKA KOLCZASTEGO Z ZASZCZEPIONEGO mRNA NA NIESZCZEPIONE OSOBY: SURAMINA ZAWARTA W IGŁACH SOSNY
PILNE!! WAŻNE VIDEO !! Wywiad z prawnikiem: czy mamy do czynienia z eksperymentem medycznym?
Kategorie
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-) Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników. PORTAL M-FORUM DZIAŁA W TAKIEJ FORMIE NA PODSTAWIE PRZEPISÓW KONSTYTUCJI Art. 54. Zasada wolności poglądów 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Dz.U.1997.78.483 – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. W JAKI SPOSÓB MOŻESZ NAM POMÓC – ZOSTAŃ AUTOREM Witam zaproszenie dla Youtuberów , Dziennikarzy , Blogerów do współpracy , sporadyczne publikowanie na stronie M-forum – p.s bardzo ważne dla twórców z Y.T , F.B . VIMEO DAILMOTION – każdorazowe wejście w wasz materiał na naszej stronie , jest zaliczane na wymienionych platformach jako pełne wejście monetyzowene i zaliczane do ruchu na waszej głównej stronie działalnosci przekłada sie to na pozyskiwanie nowych widzów na waszych kanałach i REKLAMIE ! ZAPRASZAM WSZYSTKICH CHĘTNYCH DO PUBLIKOWANIA , ZARÓWNO JUŻ PUBLIKUJĄCYCH W SIECI, JAK I DLA OSÓB CHCĄCYCH ZADEBIUTOWAĆ .Możliwość swobodnego prowadzenia własnego niezależnego STREAM LIVE !

CZERWONE
miejsce-na-reklame.

Polska wysycha i widzimy to gołym okiem. Ekspert: Przygotujmy się na braki wody pitnej

Darowizna w dowolnej kwocie i walucie do wyboru – dziękuję za datek

€1,00

W Polakach pokutuje myślenie, że woda to coś, czego w naszej szerokości geograficznej nigdy nie zabraknie. To błąd. – Braki w dostawie wody pitnej będą zdarzać się częściej, to będzie jeden z najbardziej widocznych skutków zmiany klimatu. Szczególnie narażone jest województwo łódzkie – przekonuje dr hab. inż. Zbigniew Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Koalicji Klimatycznej.

Znalezione obrazy dla zapytania susza w polsce zdjecia

Zanikanie największego dorzecza Warty – Noteci, cofnięcie się brzegu Jeziora Wilczyńskiego o sześć metrów czy obumieranie świerka w Puszczy Białowieskiej spowodowane obniżeniem poziomu wód gruntowych – to jedne z już widocznych skutków zmian klimatu w Polsce. Jeśli nic nie zrobimy, będzie tylko gorzej.

Paweł Korzeniowski: Czy brak wody pitnej w Skierniewicach był dla Pana zaskoczeniem?

Dr hab. inż. Zbigniew Karaczun (SGGW, Koalicja Klimatyczna): Zupełnie nie. Dziś są to Skierniewice, wkrótce może zdarzyć się to w innym mieście. To ostrzeżenie dla wielu gmin w Polsce, które w celu dostarczenia wody pitnej korzystają z wód podziemnych, zamiast z rzek lub ze zbiorników retencyjnych. Nadmierna eksploatacja wód głębinowych, w świecie dotkniętym skutkami zmian klimatu, będzie prowadzić do coraz większych problemów z dostawą wody, a na dłuższą metę – do wyczerpania naszych zasobów.

Czy Polska wysycha?

 Tak. Od połowy lat 90. mamy w Polsce permanentną suszę letnią, a 2018 rok był pod tym względem najgorszy od blisko stu lat. Na bardzo złą sytuację ogólną wpływają też bezśnieżne zimy oraz suche jesienie. Niestety, wzrost średniej temperatury spowoduje jeszcze bardziej intensywne parowanie. Ponadto pozwalamy, żeby woda opadowa nam po prostu uciekała, nie próbujemy jej retencjonować i zwalniać jej odpływu do Bałtyku. Równocześnie zużycie wód podziemnych w celach konsumpcyjnych, ale też na inne cele, w ostatnich latach znacząco wzrasta.

Znalezione obrazy dla zapytania susza w polsce zdjecia

Czy proces wysychania Polski można dostrzec gołym okiem? 

Tak. Na przykład usychanie świerka w Puszczy Białowieskiej jest spowodowane obniżaniem się poziomu wód gruntowych na tym terenie. Ale są też inne przykłady. Mało się o tym mówi, ale wydobycie węgla brunatnego wydrenowało Jezioro Wilczyńskie do tego stopnia, że jego brzeg cofnął się o sześć metrów. Należy wspomnieć o Noteci, największym dorzeczu Warty, które zanika i to również na skutek wydobycia węgla brunatnego. Jedna z najbardziej znanych polskich rzek długimi fragmentami zatem po prostu nie istnieje. Podam też inny przykład – kilka dni temu przez mój rodzinny Milanówek przeszedł gwałtowny deszcz. Ponieważ było bardzo ciepło i wiał wiatr, to w ciągu niespełna godziny nie było już śladu po nawałnicy. Większość wody po prostu wyparowała. To mechanizm, który najlepiej odzwierciedla zjawisko, o którym rozmawiamy.

Podobny obraz

To szokujące. Jeszcze kilka tygodni temu przeciętny Polak nie pomyślałby, że w naszym kraju może zabraknąć wody pitnej. Żyjemy przecież w klimacie umiarkowanym, we względnym dobrobycie. 

Choć może to dziwić, Polska naturalnie nie dysponuje dużą ilością zasobów wodnych. W tej kwestii mamy podobny potencjał do Egiptu, który leży przecież w północnej Afryce. Statystycznie na mieszkańca Europy przypada 4600 m3 wody na rok, a na mieszkańca Polski tylko 1600 m3 na rok. Jesteśmy na progu zapotrzebowania na wodę, grubo poniżej średniej unijnej. Największy problem jest jednak w tym, co z my tą wodą robimy. Nie dość, że mamy jej mało, to w dodatku o nią nie dbamy, nie oszczędzamy jej, a nasza infrastruktura, która powinna chronić nasze wody pod względem ilościowym – niedomaga.

Marnujemy wodę?

Tak, to efekt wieloletnich zaniedbań, które rozpoczęły się jeszcze w poprzednim ustroju, kiedy na naszych ziemiach prowadzono melioracje osuszające. Pozbyliśmy się bardzo istotnych dla przyrody bagien i mokradeł, w których moglibyśmy magazynować wodę. Osuszyliśmy małe stawy śródpolne, z których można było pobierać wodę, np. na potrzeby rolnictwa. Po zmianach systemowych, w latach 90., nie inwestowaliśmy w gospodarkę wodną. Nie było też pieniędzy na utrzymanie melioracji, nie próbowaliśmy naprawiać szkód jakie poczyniono po II Wojnie Światowej. Nikt też wówczas nie myślał, że średnia roczna temperatura będzie tak szybko wzrastała, że wody w Polsce zacznie brakować.

Znalezione obrazy dla zapytania susza w polsce zdjecia

W jakim stanie jest nasza infrastruktura?

Bardzo trudno dokładnie odpowiedzieć na to pytanie, ale pewne jest to, że zaniedbania trwały przez wiele lat. Na pewno mamy za mało zbiorników małej retencji, brakuje również małych zbiorników śródpolnych i programu ochrony zadrzewień śródpolnych. Potrzebujemy dużego, kompleksowego programu dla całego rolnictwa. Bo ono, obok sektora komunalnego – a więc dostaw wody pitnej na potrzeby ludzi, jest najbardziej uzależnione od dostępu do wody. I trzeba też jasno powiedzieć, że budować trzeba małe, lokalne zbiorniki, a nie gigantyczne zalewy, które więcej zniszczą, niż przyniosą korzyści.

Czy jest wola polityczna, by to zmienić?

Nie, dzisiejsi politycy zdają się nie dostrzegać zmian klimatycznych i potrzeb z tym związanych. Przykład? Dramatycznym pomysłem jest propozycja betonowania rzek i tworzenia autostrad rzecznych, która spowoduje, że woda z Polski będzie uciekała jeszcze szybciej. Klasa polityczna prowadzi spychologię stosowaną – kolejne rządy zamiatają sprawę pod dywan licząc się z tym, że konsekwencja zaniechań poniosą w przyszłości inni. Nikt nie miał odwagi, by pomyśleć o tym temacie ponadpolitycznie. Ktoś kiedyś powinien surowo to rozliczyć, bo brak reakcji godzi w bezpieczeństwo narodowe.

Podobny obraz

Co czeka nas w najbliższym czasie?

Braki wody, także dla nas, konsumentów będą zdarzać się częściej, to będzie jeden z najbardziej widocznych skutków zmiany klimatu. Szczególnie narażone jest województwo łódzkie, które już dziś na powierzchni prawie 800 km2 cierpi na deficyt wody, bo jest wydrenowane przez działalność kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie. Brak wody zagrozi też gospodarce, między innymi dlatego, że prąd produkujemy głównie spalając węgiel. Elektrownie węglowe to osobny temat, bo w większości chłodzone są wodą z rzek. Ponieważ jest coraz cieplej, rośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Klimatyzacja potrzebuje bowiem bardzo wiele energii. Dlatego elektrownie powinny w lecie pracować na pełną moc. Jeśli jednak jest susza, to nie jest to możliwe, bo w rzekach brakuje wody do chłodzenia! Już dwukrotnie w ciągu ostatnich lat byliśmy na krawędzi  blackout’u – utraty napięcia w sieci elektroenergetycznej obejmującej albo cały, albo większą część kraju. To zagrożenie będzie się powtarzać, bo nasze potrzeby energetyczne rosną, a my zamiast inwestować w odnawialne źródła energii – przede wszystkim w fotowoltaikę – nadal upieramy się przy węglu. Jeśli nic nie zrobimy, będzie tylko gorzej.

*Znalezione obrazy dla zapytania susza w polsce zdjecia

Artykuł powstał przy okazji akcji COŚ DLA PLANETY – każdy, robiąc nawet małą rzecz, może przyczynić się do poprawy warunków ekologicznych i klimatycznych na naszej planecie. Na naszej stronie internetowej Noizz.pl/CosDlaPlanety możecie zadeklarować, co chcielibyście zrobić, by pomóc Matce Ziemi. Tym „czymś” może to być na przykład: ograniczenie spożycia mięsa i ryb, używanie własnej torebki na warzywa zamiast „foliówek” czy kupowanie kawy na wynos we własnych kubeczkach.

Im więcej deklaracji, tym lepiej. Cokolwiek zrobicie, będzie to lepsze niż nic!

 

 

zrodlo:https://noizz.pl/ekologia/susza-w-polsce-wkrotce-bedzie-brakowalo-wody-pitnej/hfszwes?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

STREAM PONIEDZIAŁEK , WTOREK, ŚRODA , CZWARTEK 21.00 - SOBOTA 20.00

ABY TA BLOKADA STRONY BYŁA DLA CIEBIE NIE WIDOCZNA ZAŁÓŻ KONTO I ZALOGUJ SIĘ INSTR. FILMOWA PONIŻEJ :-)

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box
%d bloggers like this: