NA ŻYWO DZIŚ !! 21.00 PO WYBORCZY KOMENTARZ13 października 2019
2 dni temu.

M-forum A.V Live.

Najnowsze informacje , Polska i świat artykuły przedruki filmy zdjęcia i dokumenty.Unikatowe informacje i materiały które na innych portalach są cenzurowane z przyczyn politycznej poprawności.

TUSK STAWIŁ SIĘ PRZED KOMISJĄ W SPRAWIE AFER VAT – SETKI MILIARDÓW ZŁ

OCEŃ TEN WPIS !
DZIĘKUJĘ ZA OCENĘ

Były premier, a obecnie szef Rady Europejskiej Donald Tusk stawił się na posiedzenie sejmowej komisji do spraw wyłudzeń podatku VAT. To druga próba przesłuchania polityka.

Pierwsza miała miejsce w maju tego roku, wtedy jednak polityka zatrzymały obowiązki szefa Rady Europejskiej.

Tusk: Ten problem miał miejsce i był rozciągnięty w czasie

Na pytanie przewodniczącego sejmowej komisji śledczej ds. VAT Marcina Horały o to, „czy mógłby osadzić w czasie”, kiedy dowiedział się o problemach z podatkiem VAT w Polsce, Donald Tusk powiedział, że „nie może się zgodzić z tezą zawartą w pytaniu”.

Mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że świadomość tego typu procederu jak wyłudzanie, afery podatkowe, oszustwa podatkowe towarzyszyła chyba wszystkim czynnym w polityce, niezależnie od zajmowanego stanowiska (…). Ten problem miał miejsce i był rozciągnięty w czasie– powiedział b. premier.

Dodał, że jeżeli chodzi konkretnie o „zjawisko VAT-owskie”, to nasilenie było związane ze wstąpieniem Polski do UE, także ze strefą Schengen.

Istotna, kluczowa dla sprawy przez państwa badanej części wyłudzeń VAT-owskich, związana jest ze wspólnym rynkiem europejskim i sposobem rozliczania VAT-u wewnątrz UE– powiedział Tusk.

Sytuacja, która w Polsce, miała miejsce, także ma miejsce dzisiaj w wielu innych państwach Unii Europejskiej. Zmienność natężenia tego zjawiska jest charakterystyczna, ze względu na system panujący w UE i specyfikę podatku VAT. Dlatego trudno w sytuacji w Polsce o wyłudzeniach w podatku VAT mówić jako o konkretnym zdarzeniu o wyjątkowo masywnym nasileniu. Mieliśmy, mamy i – obawiam się – że będziemy mieli tego typu zdarzenia(…) w naszym kraju jak i w UE– oświadczył Tusk.

„Polska nie jest szczególnym przypadkiem jeśli chodzi o wyłudzenia VAT”

Tusk ocenił, że teza o szczególnym przypadku Polski jest niezgodna z faktami. Zarówno w czasie, który państwo badacie, jak i w czasie, którego państwo z bliżej nieznanych powodów nie badacie. W całym tym czasie, zarówno przed 2007 r., ale także dzisiaj mamy do czynienia ze zjawiskami i miejscami w UE, które przekraczają skalę tego zjawiska w Polsce. Dlatego nie lekceważąc w żadnym stopniu, w najmniejszym stopniu tego zjawiska na naszym krajowym podwórku, chcę wyraźnie podkreślić, że Polska nie była tutaj przypadkiem szczególnym czy wyjątkowym– mówił b. premier.

Horała przytoczył w czasie przesłuchania raport MSWiA i MF, który jak mówił, powstał w lipcu 2015 r. i dotyczył proponowanych rozwiązań systemowych ograniczających przestępstwa dot. VAT. Jak rozumiem świadek nie podziela opinii z tego raportu– pytał Horała.

Ja nie jestem tutaj po to żeby prezentować slajdy, albo żeby oglądać slajdy, ale po to aby pomóc komisji wyjaśnić bardzo istotny problem, który także dzisiaj występuje w Polsce– odparł.

Tusk wskazał, że problem z wyłudzeniami VAT był nie tylko kiedyś, ale jest i obecnie. Ocenił przy tym, że „nikt nie ma wątpliwości, że komisja pracuje na zamówienie polityczne dzisiaj rządzącej partii”.

Kłopot polega na tym, i to jest kłopot raczej szanownej komisji i zleceniodawcy tej pracy, że jeślibyśmy założyli, iż mieliśmy do czynienia ze szczególnym, wyjątkowym na skalę europejską i w sensie historycznym zjawiskiem wyłudzenia VAT (…) to musielibyśmy przyjąć tę kliszę, ten sposób myśli, nazywania tego problemu także w odniesieniu do ostatnich trzech lat– mówił Tusk.

Jeśli macie państwo przekonanie i staracie się je wpoić także polskiej opinii publicznej, że w latach 2007-15 dochodziło do nadzwyczajnych, a więc podejrzanych także z punktu widzenia logiki władzy zdarzeń, to jak ocenicie państwo tzw. lukę VAT w latach rządów PiS – 114 mld zł, jeśli dobrze przypominam sobie dane, które pojawiały się także w pracach tej komisji– kontynuował.

Mnie w życiu do głowy by nie przyszło, aby formułować sądy, opinie, a często inwektywy, jakie pojawiły się w przestrzeni publicznej pod adresem moich rządów, na podstawie danych, które są także dostępne dzisiaj państwu– przekonywał.

Jeśli macie państwo wyraźny problem z prawidłowym zdefiniowaniem tych zjawisk w latach 2007-15 to dlatego, że te zjawiska dzisiaj nie różnią się szczególnie wyraźnie ani skalą, ani charakterem– dodał.

Tylko ja bym w życiu nie wpadł na pomysł, aby w związku z tym wywnioskować tezę, że premier Mateusz Morawiecki i prezes Jarosław Kaczyński zajmują się grabieżą i okradają Polaków z miliardów złotych. Natomiast wielokrotnie słyszałem tego typu epitety pod adresem moim, czy mojego rządu– mówił b. premier.

Uważam, że państwo w ten sposób formując, sugerując czy insynuując kwestię odpowiedzialności tak naprawdę przygotowujecie dość fatalną przyszłość dla swoich dzisiejszych mocodawców– dodał Tusk.

Czytaj więcej na https://www.rmf24.pl/

One thought on “TUSK STAWIŁ SIĘ PRZED KOMISJĄ W SPRAWIE AFER VAT – SETKI MILIARDÓW ZŁ

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: