Małgorzata Gosiewska została wybrana w środę na nowego wicemarszałka Sejmu. Zastąpiła Beatę Mazurek, która uzyskała mandat w Parlamencie Europejskim. Za kandydaturą Gosiewskiej głosowało 246 posłów. 121 było przeciw, 38 wstrzymało się od głosu.

Małgorzata Gosiewska została wybrana w środę na nowego wicemarszałka Sejmu. Zastąpiła Beatę Mazurek, która uzyskała mandat w Parlamencie Europejskim. Za kandydaturą Gosiewskiej głosowało 246 posłów. 121 było przeciw, 38 wstrzymało się od głosu.
Małgorzata Gosiewska/Marcin Obara /PAP

Kandydaturę Gosiewskiej przedstawił podczas posiedzenia Sejmu wicemarszałek Ryszard Terlecki (PiS).

Jak wskazał, zdobyła ona doświadczenie zawodowe, jako pracownik Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, realizowała się również w działalności samorządowej, jako radna gminy Bielany, m.st. Warszawy i radna Sejmiku Mazowieckiego oraz wiceburmistrz dzielnicy Ursus w Warszawie.

Od początku swojej kariery politycznej związana z Porozumieniem Centrum, członek-założyciel Prawa i Sprawiedliwości, doradca ds. polityki wschodniej prezydenta RP, śp. prof. Lecha Kaczyńskiego, pomysłodawczyni systemowej pomocy humanitarnej w rejonach konfliktów zbrojnych, w tym spektakularnych projektów specjalnych – organizatorka wyjazdów wakacyjnych dla poszkodowanych w wojnie dzieci gruzińskich, a także dla młodych Palestyńczyków ze Strefy Gazy– mówił Terlecki. Skupiona przede wszystkim na obronie polskiej racji stanu i prawdy historycznej. Aktywna i obecna na kijowskim Majdanie (…) później wielokrotnie na pierwszej linii konfliktu ukraińsko-rosyjskiego w Donbasie– zaznaczył.

Gosiewska była posłanką V, VII kadencji, a w obecnej kadencji Sejmu jest wiceszefową komisji spraw zagranicznych oraz komisji łączności z Polakami za granicą. W wyborach w 2015 r. uzyskała prawie 14 tys. głosów startując w Warszawie. Była pierwszą żoną Przemysława Gosiewskiego, posła, szefa klubu PiS i wicepremiera, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

16 nowych posłów

W Sejmie pojawiło się dziś 16 nowych posłów, którzy zastąpią osoby wybrane do europarlamentu. To Maciej Badora (zastąpi Annę Zalewską), Krzysztof Ciebiada (zastąpi Witolda Waszczykowskiego), Lucjan Cichosz (zastąpi Beatę Mazurek), Katarzyna Dutkiewicz (zastąpi Izabelę Kloc), Krzysztof Kozik (zastąpi Beatę Szydło), Zofia Ławrynowicz (zastąpi Bartosza Arłukowicza), Michał Mazowiecki (zastąpi Ewę Kopacz), Rafał Mucha (zastąpi Joachima Brudzińskiego), Jerzy Naszkiewicz (zastąpi Patryka Jakiego), Maria Nowak (zastąpi Grzegorza Tobiszowskiego), Elżbieta Płonka (zastąpi Elżbietę Rafalską), Roman Sasin (zastąpi Joannę Kopcińską), Agnieszka Soin (zastąpi Beatę Kempę), Adam Śnieżek (zastąpi Bogdana Rzońcę), Piotr Walkowski (zastąpi Andżelikę Możdżanowską) i Henryk Wnorowski (zastąpi Krzysztofa Jurgiela).

Dwa mandaty nie zostały obsadzone – na razie nie ma następców Andrzeja Halickiego i Elżbiety Kruk. Najprawdopodobniej kolejne osoby z listy nie były zainteresowane pracą w Sejmie na finiszu kadencji.