W Kanadzie połączono dom dziecka i dom spokojnej starości

Co się stanie, gdy domy opieki dla osób starszych połączy się z domami dziecka? Placówki będące hybrydą tych dwóch rozwiązań powstały już w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Australii, a twórcy tego niezwykłego pomysłu nawet nie śnili o tak pozytywnych efektach. Okazuje się, że im więcej czasu spędzają ze sobą dzieci i osoby starsze, tym więcej korzyści czerpią z tego obydwie strony. Osoby starsze przestają się czuć samotne, a dzięki obecności dzieci odzyskują radość i energię. Ale benefitów jest o wiele więcej. Funkcjonujące razem grupy służą sobie nawzajem, a różnorodność staje się ich siłą. Ich potrzeby wzajemne się uzupełniają, mogą być dla siebie pomocą i towarzystwem.

Znalezione obrazy dla zapytania dzieci domu dziecka ze starcami wkanadzie zdjecia

Obecność dzieci wpływa na seniorów terapeutycznie

Według relacji pracowników podobnej placówki w Wielkiej Brytanii, obecność dzieci wpływa na seniorów wręcz leczniczo: obniża ciśnienie, a w niektórych przypadkach może nawet zatrzymać postępowanie demencji czy wybudzić z otępienia, w jakim znajduje się część pacjentów. U pensjonariuszy domów opieki połączonych z domem dziecka lekarze stwierdzili poprawę wszystkich funkcji życiowych i powrót zainteresowania życiem.

Znalezione obrazy dla zapytania dzieci domu dziecka ze starcami wkanadzie zdjecia

– Zdarzały nam się takie przypadki, że starsze osoby, które praktycznie przestały mówić, nagle się ożywiały – tylko dlatego, że maleńkie dziecko załapało je za rękę lub przytuliło się. To niesamowite! – mówi Lesley Carter z organizacji charytatywnej Age UK.

Dzięki obecności dzieci u wielu pacjentów poprawia się komunikatywność – nie tylko w relacji z maluchami, ale również innymi seniorami. Takie małe „przebudzenia” w tego typu placówkach to codzienność.

Seniorzy to jednak nie jedyni beneficjenci tego rozwiązania.

Okazuje się, że obecność osób starszych równie dobrze wpływa na dzieci. Dzięki seniorom, maluchy zyskują nowy dom, w którym są otoczone opieką i miłością. Bliskie relacje ze starszymi osobami sprawiają, że dzieci przestają odczuwać napięcie, strach i niepewność, a niektóre znajdują nawet nową rodzinę. Część seniorów traktuje je bowiem ja własne wnuki. W większości przypadków opiekunowie zauważyli natomiast, że dzieci są pewniejsze siebie i bardziej komunikatywne, a  nawiązywanie nowych relacji stało się dla nich znacznie łatwiejsze.

Znalezione obrazy dla zapytania dzieci domu dziecka ze starcami wkanadzie zdjecia

– Jako społeczeństwo zupełnie nie wykorzystujemy potencjału ludzi, którzy mają mnóstwo czasu by czytać dzieciom i odpowiadać na ich wszystkie pytania, a często oferują także bezwarunkową miłość i akceptację – dodaje Lesley Carter.

Czy ten pomysł ma szansę sprawdzić się także w Polsce?

Podobne placówki pojawiły się póki co w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Australii. W Seattle w Stanach narodził się zaś bliźniaczy pomysł by połączyć przedszkole z domem opieki dla osób starszych. Seniorzy i dzieci spędzają razem czas podczas posiłków, zabawy i rozmów. Dzięki temu czują się potrzebni i odpowiedzialni za maluchy, a dzieci uczą się szacunku i empatii. Czasem to też dla nich jedyna szansa by mieć babcię lub dziadka, bo tych prawdziwych już nie ma.

Znalezione obrazy dla zapytania dzieci domu dziecka ze starcami wkanadzie zdjecia

Czy podobny pomysł ma szansę sprawdzić się także w Polsce? Póki co nikomu nie udało się wprowadzić tego rozwiązania, pojawiają się jednak koncepcje by stworzyć placówkę łączącą te dwie funkcje. Będziemy trzymać za to kciuki!