NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
WOJNA NA M-FORUM - CZYLI DLA CZEGO W POLSCE NIC SIĘ NIE UDAJE GDY !!
MARCIN BUSTOWSKI - WSZYSTKO TO CZEGO WAM NIE POWIEDZIAŁEM NA Y.T I F.B - BEZ CENZURY
Szczepionka COVID-19 Zgony w wieku 21 192 lat, obrażenia na poziomie 2 698 177 na dzień 19 czerwca
Wstrzykują tlenek grafenu jako adiuwant w szczepionkach COVID-19.
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE

CZERWONE

Nehrebecki: nie posługiwałem się wizerunkiem Bolka czy Lolka w działalności politycznej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

„Nie posługuję się i nie posługiwałem się wizerunkiem Lolka czy Bolka w jakiejkolwiek działalności politycznej” – mówi Roman Nehrebecki, syn Władysława Nehrebeckiego, jednego z autorów bajki „Bolek i Lolek”. Wcześniej zarzuty wykorzystywania rysunkowych postaci w kampanii do Parlamentu Europejskiego stawiała mu dwójka spośród szóstki pozostałych spadkobierców.

Roman Nehrebecki
to: Pawel De Ville / East News

„Bolek i Lolek” to jedna z najsłynniejszych polskich bajek – pierwsza, pod tytułem „Kusza” powstała w 1963 roku. Pomysłodawcą i inspiratorem serialu, a także współautorem plastycznego wizerunku Bolka i Lolka (obok Alfreda Ledwiga i Leszka Lorka) był nieżyjący już reżyser Władysław Nehrebecki. Wykorzystywanie rysunkowych postaci w kampanii do Parlamentu Europejskiego zarzuciła jego synowi Romanowi dwójka spośród szóstki spadkobierców autorów bajki, Marzena Nehrebecka i Andrzej Lorek.

„Nie ma zgody na wykorzystanie postaci projektowanych dla dzieci w polityce, kandydujący polityk powinien raczej chwalić się własną działalnością i osiągnięciami, niż bazować na tym, co osiągnęli jego rodzice” – powiedziała Onetowi Marzena Nehrebecka, jedna ze spadkobierczyń autora „Bolka i Lolka”.

– Nie posługuję się i nie posługiwałem się wizerunkiem Lolka czy Bolka w jakiejkolwiek działalności politycznej. Wręcz przeciwnie, próby jakie podejmowano na przestrzeni ostatnich kilku lat przez niektóre redakcje, czasopisma i organizacje spotykały się z moją i tylko moją reakcją, której przesłaniem było niemieszanie, ani niewykorzystanie postaci z bajek dziecięcych do jakichkolwiek działań politycznych i innych niejasnych sytuacji i działań ludzi dorosłych – zaznacza Roman Nehrebecki.

Znalezione obrazy dla zapytania nehrebecki lolek i bolek zdjecia

– Artykuły i rozliczne notatki prasowe są tego najlepszym dowodem. Moje materiały wyborcze do kampanii – plakaty, wizytówki i ulotki – zostały zamieszczone na moim fanpage’u, stronie internetowej i każdy może dowodnie sprawdzić czy występuje na nim postać Bolka lub Lolka. Materiały te podlegały również kontroli i akceptacji sztabu wyborczego partii Wiosna w Katowicach, stąd zapewne brak reakcji na te pomówienia ze strony rzecznika prasowego sztabu partii, który podobnie jak każdy normalny człowiek nie znalazł jakiegokolwiek elementu świadczącego o zasadności tych oskarżeń – ocenia.

Na facebookowym profilu polityka widzimy zdjęcie, na którym pozuje z pomnikiem Lolka. Zdjęcie podpisano: „To ja obecnie – koncepcyjny i konstruktywny współautor postaci Bolka i Lolka, a właściwie pierwowzór Lolka ze swoim filmowym konterfektem”. – Zamieszczenie w artykule mojego zdjęcia z mojego fanpage’u na Facebooku z pomniczkiem Lolka i moim oświadczeniem stanowi celową manipulację na rzekome poparcie bełkotliwych wynurzeń Marzeny Nehrebeckiej, córki drugiej żony mojego taty Władysława Nehrebeckiego.

– Natomiast prawdą jest, że pomnik Bolka i Lolka w Bielsku-Białej powstał m.in. z mojej inicjatywy. Gdy pełniłem zaszczytną funkcję radnego i wiceprzewodniczącego Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miejskiej w Bielsku-Białej składałem na posiedzeniach Rady wnioski i interpelacje w tej sprawie – przypomniał, dodając, że pomnik – odsłonięty w 2011 r. – szybko stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Bielsku-Białej, turystyczną atrakcją, z którą każdego dnia pamiątkowe zdjęcia robią sobie wycieczki i przechodnie.

Podobny obraz

Mówiąc o genezie bajki oraz inspiracjach swego ojca, podkreślił, że „jest powszechnie znanym fakt, że inspiracją do powstania przygód Bolka i postaci Lolka były dla Władysława Nehrebeckiego obserwacje zabaw i zachowań swoich synów, Jana i Romana, które inicjowali i przeżywali oni naśladując bohaterów oglądanych seriali telewizyjnych i przeczytanych książek przygodowych”.

– W wielu wywiadach i biografiach Władysława Nehrebeckiego można znaleźć jego wypowiedzi, że Roman swoimi cechami charakteru i wyglądem posłużył mu za pierwowzór postaci Lolka, zaś Jan był pierwowzorem Bolka. Kilka pierwszych scenariuszy do serii Bolek i Lolek powstało w oparciu o autentyczne przygody i zabawy jego synów. Stąd mój wpis o koncepcyjnym wpływie przy powstaniu tych postaci nie pozbawiony rysu historycznego – tłumaczy Roman Nehrebecki. Marzena Nehrebecka w rozmowie z Onetem przyznaje, że synowie inspirowali twórczość ojca, jednak twierdzi, że „Bolka i Lolka” zapowiadał powstały w 1947 r. komiks „Wesołe przygody Wicka i Wacka”.

Odnosząc się do zarzutu określania się jako współautora bajki, polityk argumentuje, że stawiająca zarzuty Marzena Nehrebecka, „zapomniała, na potrzeby tego artykułu, o mojej działalności jako producenta filmowego i scenarzysty, który kontynuuje prace nad swoim współautorskim utworem pt. roboczym 'Kosmiczna Podróż Bolka i Lolka' i 'Wielki Powrót Bolka i Lolka', inspirowanymi utworami swojego ojca. Wystarczy tylko wypisać w Wikipedii hasło 'Bolek i Lolek', a tam w podtytule 'Próby kontynuacji serii' znaleźć i przeczytać o udokumentowanych staraniach i pracach Roman Nehrebeckiego nad dalszym ciągiem przygód Bolka i Lolka. Więc jak się to ma do twierdzeń tej pani, ze nigdy nie byłem twórcą, nie napisałem scenariusza, ani nie zrobiłem filmu?” – pyta.

Zarzuty o brak starań w popularyzowaniu twórczości ojca, Nehrebecki określa jako „złośliwą konfabulację”. – Przez ponad 30 lat po śmierci W. Nehrebeckiego tylko ja przy wsparciu mojego śp. brata Jana uczestniczyłem w procesach o ustalenie praw autorskich do plastycznego ujęcia postaci Bolka i Lolka, w których jeden ze współtwórców tych postaci próbował przejąć całość tych praw i przekazać je do Niemiec. Tylko dzięki mojej postawie proces zakończył się dyskusyjnym wyrokiem, ale oddalającym w głównej mierze żądania tego współtwórcy – przekonuje.

Znalezione obrazy dla zapytania nehrebecki lolek i bolek zdjecia

– Jestem honorowym członkiem i inicjatorem zakładanych w szkołach podstawowych w Bochni i okolicy tzw. „Klubów Bolka i Lolka”, których głównym przesłaniem jest przywrócenie w świadomości dzieci pozytywnych przekazów płynących z bajek o Bolku i Lolku, Reksiu i innych bajek okresu kat 60. i 70., w których nie ma agresji i rozlewu krwi. Rozwój tych klubów został przez chwilę wstrzymany na skutek interwencji Pani Marzeny Nehrebeckiej straszącej te szkoły procesami sądowymi. Na szczęście dzięki mojej podpowiedzi szkoły te uzyskały od zarządcy praw majątkowych do postaci Bolka i Lolka w ujęciu plastycznym nieodpłatną zgodę na używanie tych postaci do celów statutowych niekomercyjnych.

– W tym roku na skutek mojego wniosku jako laureata Orderu Błękitnej Niezapominajki przyznawanego przez dziecięcą kapitułę „za gorące serce życzliwe dzieciom”, orderem tym odznaczone zostało „dziecko Władysława Nehrebeckiego” – Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, a wcześniej wybitni twórcy filmów dla dzieci i młodzieży reżyser Stanisław Jędryka i reżyser Kazimierz Tarnas, reżyser Witold Giersz, a wśród laureatów są także takie osoby jak Anna Dymna, Janina Ochojska, Ewa Błaszczyk i wiele wybitnych postaci polskiej kultury i działalności społecznej – dodał.

Przypomniał także, że z jego inicjatywy Studio Filmów Rysunkowych wystąpiło do Rady Miejskiej w Bielsku-Białej o nadanie jednej z ulic w mieście imię Władysława Nehrebeckiego. – W rocznicę śmierci Taty byłem jednym z inicjatorów objęcia przez drużynę zuchów ZHP w Bielsku-Białej patronatu nad grobem Władysława Nehrebeckiego. Takich przykładów jest więcej i można by było długo wymieniać moje inicjatywy upamiętniające osobę i twórczość ojca – zaznaczył. '

Odpowiadając na słowa Nehrebeckiej, która przypomniała, że w wyniku licznych spraw o prawa autorskie „wielu ludzi już zapomniało, kto te postacie stworzył, kto poświecił im najwięcej zaangażowania” Nehrebecki odpowiada pytaniem retorycznym: – Gdzie praca twórców i pracowników Studia Filmów Rysunkowych w książeczkach wydawnictwa Dragon, w których podpisuje się pani jako autor ilustracji, a w których jako ilustracje użyła pani kadrów filmowych z filmów własności SFR bez zgody SFR, a nawet bez powiadomienia SFR o tym fakcie?

– To jest drastyczny i cyniczny przykład plagiatu i kradzieży pracy całych zespołów pracowników SFR tworzących filmy od scenarzystów poprzez reżyserów, animatorów, kopistów, dekoratorów itd. W załączniku przesyłam oświadczenie SFR w tej sprawie. Tylko dzięki niezrozumiałej postawie Studia Filmów Rysunkowych nie podjęto wobec pani prawnych kroków karnych i odszkodowawczych. A szkoda. Ale jak mówi się „Co się odwlecze…” – dodaje.

Znalezione obrazy dla zapytania nehrebecki lolek i bolek zdjecia

W przesłanym Onetowi oświadczeniu Studia Filmów Rysunkowych, datowanym 2015 r., czytamy: „w studiu zapoznałem się z 4 przekazanymi do wglądu książeczkami Wydawnictwa Dragon z serii Bolek i Lolek, ilustrowanych przez panią Marzenę Nehrebecką. Po dokonanej analizie ilustracji, zamieszczonych w tych książeczkach w porównaniu z poszczególnymi kadrami z filmów – możemy jednoznacznie stwierdzić, że pani Marzena Nehrebecka bez zgody producenta (SFR) wykonała ilustracje dokonując opracowania kadrów z serii Bolek i Lolek”. Stanowi to naruszenie zgodnie z postanowieniami art. 2 ustawy o prawie autorskim. „Z uwagi na wszystkie okoliczności towarzyszące kontaktom na linii SFR – pani Marzena Nehrebecka w chwili obecnej wstrzymujemy się z podjęciem kroków prawnych” – dodano w piśmie.

Marzena Nehrebecka przekonuje, że ilustracje zostały wykonane do książeczki wspierającej sprzedaż filmu „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie” i jako pakiet były opatrzone logiem SFR. – Było to oczywiste, że bazowało na plastyce z filmu. Potem istotnie wykorzystało i przerobiło je bezprawnie wydawnictwo Dragon, z którym Roman Nehrebecki zawierał i negocjował umowy – dodała.

– Nosiłam się nawet z wytoczeniem wydawnictwu procesu, zamówiłam w tym celu opinię prawną, ale ponieważ Dragon i tak utracił licencje na „Bolka i Lolka” zaniechałam sądowych sporów. Jeżeli SFR faktycznie wydało takie oświadczenie, świadczy to wyłącznie o niekompetencji osób decyzyjnych, które najwyraźniej nie wiedza z kim zawierają umowy, na co wydają zgody i czyje rysunki zamieszczają na płytach DVD – oceniła.

CZERWONE

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

STREAM PONIEDZIAŁEK , WTOREK, ŚRODA , CZWARTEK 21.00 - SOBOTA 20.00

ABY TA BLOKADA STRONY BYŁA DLA CIEBIE NIE WIDOCZNA ZAŁÓŻ KONTO I ZALOGUJ SIĘ INSTR. FILMOWA PONIŻEJ :-)

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box
%d bloggers like this: