DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY
    UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Tatarak zwyczajny – ziele o niezwyczajnym działaniu

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Tatarak zwyczajny bot. Acorus calamus  zwany inaczej ajerem, tatarskim zielem, szuwarem, tatarczuchem, kalmusem rośnie na terenie całego kraju. Spotkamy go w szuwarach, na brzegach stawów, jezior, rzek, wilgotnych łąkach i rowach.

Znalezione obrazy dla zapytania tatarak zdjecia

Nazwa tatarak wywodzi się z okresu średniowiecza. Wówczas to aromatyczne ziele wraz z najazdami tatarskimi przywędrowało na ziemie ruskie i polskie.  Z historycznych zapisków wiadomo, że Tatarzy i Turcy używali kłącza tataraku jako lekarstwa i środka do zaprawiania wody. Tatarak poprawiał jej smak, aromat i ..zapobiegał rozwijaniu się w niej bakteriom.

Tatarak wspominany jest już w księgach ajurwedy sprzed kilku tysięcy lat. Wiadomo, że roślinę poznali w Indiach wojownicy Aleksandra Wielkiego, a kupcy feniccy i arabscy przywieźli do Grecji i Rzymu. Dalsza wędrówka po Europie wg Dziejów upraw i roślin leczniczych M. Nowińskiego wyglądała tak:

Według Hegiego dopiero w 1557 roku Matthioli z Pragi dostał kłącza tataraku od cesarskiego posła z Turcji (z jeziora pod Nikomedią), jako dar sułtana dla cesarza Ferdynanda […] kłącza te smażone w cukrze Turcy uważali za przysmak. Około 20 lat później francuski botanik Clusius pracujący w Wiedniu uprawiał już, rozmnażał i wysyłał tatarak do ogrodów botanicznych i dworskich w całej Europie

Tatarak zwyczajny - jak stosować ziele o niezwyczajnym działaniu

Tatarak właściwości lecznicze

O leczniczych właściwościach tataraku pisał już w XVI w. Syreniusz. ks. Kneipp stosował tatarach przy cierpieniach nerwowych i próchnicy kości — posypywał bandaże proszkiem z kłącza tataraku, zwilżał alkoholem i owijał nimi chore miejsca. Jeszcze do niedawna nie tylko kłącze ale i liście tataraku używano do kąpieli, płukanek do włosów, pieczono na nich chleby a na Zielone Świątki przystrajano izby.

Dziś wiemy, że tatarak jest jednym z najskuteczniej leczących naturalnych środków przeciwrakowych, co potwierdzono licznymi badaniami naukowymi [1],[2][3][4]Również literatura zielarska opisuje wiele przypadków wyleczeń z ciężkich nowotworów  m.in M.Treben, A. Żak, J. Schulz

Znalezione obrazy dla zapytania tatarak zdjecia

 • kłącze pobudza wydzielanie soków trawiennych
 • jednocześnie stymuluje wytwarzanie związków gojących błonę śluzową żołądka i jelit
 • w większych dawkach stosowany jest przy niedoborze kwasu żołądkowego
 • w mniejszych  przy nadkwasocie i wrzodach żołądka
 • poprawia cały proces trawienia i przyswajania pokarmów
 • działa przeciwzapalnie, wykrztuśnie, przeciwbólowo,  rozkurczowo na drogi moczowe i żółciowe
 • oczyszcza krew
 • zalecany jest jako środek przeciwko wzdęciom, krwiotwórczy i uspokajający. Tatarak działa silniej niż melisa i waleriana
 • stosowany w kąpieli wzmacnia organizm, wygładza i nawilża skórę, wzmacnia włosy
 • kąpiele w tataraku polecane są dla dzieci z krzywicą

Surowiec leczniczy – kłącze tataraku 

tatarak leczy raka
Tatarak rozmnaża się przez odrastające kłącza. Te długie, walcowate, podwodne kłącze z licznymi korzeniami wyrastającymi w jego dolnej części stanowią surowiec zielarski. Zbiera się je od wiosny do jesieni.  Odrzuca części nadziemne i nadpsute, oczyszcza z korzeni, płucze i tnie niewielkie kawałki.  Suszy w temperaturze do 40°C.
W kłączu tataraku o przyjemnym zapachu i korzennogorzkawym smaku zawarte są najcenniejsze związki lecznicze: olejki eteryczne o bogatym składzie, gorycze, garbniki, aminy, kwasy organiczne i sole mineralne

Tatarak przepisy lecznicze

Napar z kłącza tataraku na wzmocnienie

 • ½ łyżki rozdrobnionych kłączy zalać szklanką wrzątku, parzyć 10 minut. Odcedzić pić 3 x dziennie po ½ szklanki. Poprawia trawienie, wzmacnia organizm po chorobach lub nadmiernym przemęczeniu.
 • Przy kolce żołądka i jelit, biegunkach, jako środek przeciw febrze i orzeźwiający: 2 łyżeczki proszku tataraku zalać szklanką wrzątku i zaparzać 2 godziny w szczelnie zamkniętym naczyniu. Przecedzić i pić po 1/4 szklanki, 3 x dziennie 30 minut przed jedzeniem.
 • W Rosji napar z kłącza stosuje się w chorobach wątroby i dróg żółciowych, zapaleniu pęcherza moczowego, kamieniach w nerkach, szkorbucie, epilepsji, kaszlu, grypie, puchlinie wodnej i do zwiększenia czynności płciowych.

Sproszkowane kłącze
0,25-3 gramowe porcje sproszkowanego kłącza można zażywać 2—5 razy dziennie popijając wodą w schorzeniach przewodu pokarmowego i jako środek uspokajający. W Indiach tatarakiem leczy się silne postacie nerwic, ale tam olejek eteryczny zawiera ponad 80% azoronu — w polskim znajduje się tylko kilkanaście procent. Proszkiem z kłącza posypuje się czyraki i trudno gojące się rany.

Znalezione obrazy dla zapytania tatarak zdjecia

Herbatka z tataraku przy nowotworach jelit i wątroby
1 łyżeczkę zmielonego kłącza zalać szklanką zimnej wody. Odstawić na noc, rano podgrzać. Pić tylko 6 łyków w ciągu dnia. Jeden przed śniadaniem drugi po, tak samo w porze obiadu i kolacji.

Żucie kłączy tataraku
Kilka razy dziennie pomaga rzucić palenie.  Pobudza wydzielanie soków trawiennych i leczy wrzody przewodu pokarmowego. Zalecane się przy nowotworach płuc, jamy ustnej, krtani, oskrzeli, opłucnej. Pomaga wyleczyć nawet ciężkie przypadki.kłącze tataraku jak używać

Zewnętrznie:

Niedowidzenie
W wyciśniętym soku ze świeżego kłącza namoczyć płatek kosmetyczny. Smarować nim powieki codziennie po kilka razy. Zabieg powtarzać przez kilka dni. Poprawia wzrok, usuwa zmęczenie i ból oczu.

Odwar z kłącza
1,5—2 łyżki rozdrobnionych kłączy tataraku zalać 3 szklankami wody, gotować 5 minut na wolnym ogniu pod przykryciem. Odstawić po 15 minutach przecedzić. Odwar stosować do:

 • Płukania jamy ustnej i gardła przy infekcjach, nieświeżym oddechu
 • Płukanek do włosów przy nadmiernym wypadaniu, łysieniu, łupieżu, skórze łojotokowej i matowieniu – dobrze jest dodać łopian . Do kąpieli wzmacniającej dolewa się ok 1-2 litry wywaru na wannę.
 • Kąpiel z odwarem z kłącza lub liści wzmacnia organizm, odświeża, uspakaja, poprawia nastrój, działa jak afrodyzjak

Działania niepożądane
Przetwory z tataraku stosowane w zalecanych dawkach nie wykazują działania szkodliwego. Kuracja zielem trwa maksymalnie 3 tygodnie. Stosuje się nie częściej niż 2 razy na kwartał.

 

 

zrodlo:https://sekrety-zdrowia.org/tatarak-jak-stosowac/?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: