DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY
KONTA AUTORÓW WPISÓW I FILMÓW
    UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Ruch koniem: Rosja przechodzi na euro

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.
miejsce-na-reklame.

Hosef Eskimos

Niech żyje w nas pamięć o naszych wielkich przodkach. Chwała Lechitom.  Śmierć naszym wrogom. Cedynia 972 rok. Niemcy dostali łomot.

images (3)

W ciągu pięciu lat sankcji udział dolara w handlu zagranicznym Rosji spadł o 23,7%. Bardziej aktywny proces dedolaryzacji jest utrudniony przez powiązanie z dolarem światowych cen energii. Komisja Europejska proponuje, aby Rosja całkowicie przestawiła się na rozliczenia w euro za ropę i gaz. Eksperci ostrzegają, że euro nadal nie jest bardzo stabilną walutą. Jednocześnie tylko kraje WNP zgadzają się rozliczać w rublach.

W ciągu pięciu lat, które upłynęły od nałożenia sankcji, kraje UE zmniejszyły udział dolara w płatnościach za rosyjski eksport o jedną czwartą. I o 20,4% – na import z UE do Rosji. Takie dane są prezentowane w badaniu międzynarodowej sieci audytorskiej i konsultingowej FinExpertiza (dostępnej w Gazety.Ru).

Obliczenia są dokonywane na podstawie danych Federalnej Służby Celnej (Federalnej Służby Celnej) przez pięć lat – od 2013 r. Do 2018 r.

Przez pięć lat obroty towarowe między Rosją a krajami UE spadły z 417,7 mld USD do 294,4 mld USD, a ilość towarów i usług obliczona w dolarach zmniejszyła się prawie o połowę z 243,7 mld do 131 mld USD.

Łączny udział rozliczeń w dolarach spadł o 23,7% z 58,3% do 44,5%.

Sankcje Stanów Zjednoczonych są głównym czynnikiem wpływającym na handel zagraniczny Rosji. Eksperci zauważają, że reakcja Rosji, mająca na celu zmniejszenie zależności kraju od dolara w płatnościach międzynarodowych, jest stosowana nawet w handlu z krajami UE, które przystąpiły do sankcji. Państwa europejskie aktywnie wspierają kurs Rosji w celu zdedolaryzowania operacji handlu zagranicznego.

Analitycy twierdzą, że główną walutą, do której nasi partnerzy handlowi w przelewie kalkulacyjnym jest euro. Rośnie również udział rubla, ale bardzo powoli.

Tak więc udział euro w eksporcie rosyjskich towarów do krajów UE w ciągu ostatnich 5 lat wzrósł prawie krotnie – z 18,1% do 34,3%. Obliczenia w rublach wzrosły z zaledwie 6,8% do 8,3%, w walutach krajowych, a nawet mniej – z 2,1% do 3%.

Analitycy twierdzą, że główną walutą, do której nasi partnerzy handlowi w przelewie kalkulacyjnym jest euro. Rośnie również udział rubla, ale bardzo powoli.

Tak więc udział euro w eksporcie rosyjskich towarów do krajów UE w ciągu ostatnich 5 lat wzrósł prawie krotnie – z 18,1% do 34,3%. Obliczenia w rublach wzrosły z zaledwie 6,8% do 8,3%, w walutach krajowych, a nawet mniej – z 2,1% do 3%.

Wprowadzenie antyrosyjskich sankcji zwiększyło ryzyko systemowe rozliczeń w dolarach – działalność USA w zakresie wprowadzenia antyrosyjskich sankcji sprawia, że biznes obawia się możliwego zamrożenia aktywów dolara, więc pomimo tego, że dolar wykazuje wysoką stabilność, a aktywa dolara należą do najbardziej dochodowych w kategorii wolnej od ryzyka, rosyjski rząd i biznes Armen Danielyan, dyrektor ds. Strategicznego rozwoju ACG „Business Profile”, stopniowo odchodzi od rozliczeń w dolarach.

Eksperci uważają, że istnieje potencjał dalszego postępu na drodze dedolaryzacji. Z wyjątkiem ryzyka sankcji, które obecnie są dość mobilne i ciągle się zmieniają, poza sektorem naftowym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby Rosja i jej partnerzy handlowi odmówili płacenia w dolarach w ogóle, powiedział Anton Tabakh, główny ekonomista w Expert RA.

Wcześniej rosyjski prezydent Władimir Putin zaproponował, że zastanowi się, jak odciąć ceny ropy od dolara.

„Ropa jest sprzedawana w dolarach na giełdzie. Uważamy, że powinniśmy zrobić wszystko, aby uwolnić się od tego obciążenia – podkreślił Putin.

Wcześniej rosyjski prezydent Władimir Putin zaproponował, że zastanowi się, jak odciąć ceny ropy od dolara.

„Ropa jest sprzedawana w dolarach na giełdzie. Uważamy, że powinniśmy zrobić, aby uwolnić się od tego obciążenia – podkreślił Putin.

W tym roku Komisja Europejska podjęła inicjatywę transferu do euro i płatności do Rosji za energię. Jednak ta ścieżka jest dość trudna.

Głównym towarem eksportowym z Rosji są tylko surowce, a ryzyko wahań kursów walutowych – że rubel, czyli inne waluty – muszą być zabezpieczone, mówi Tabah. Ale ponieważ ceny energii na rynku światowym są historycznie kształtowane w dolarach, a zapewnienie wahań cen oznacza wydawanie dodatkowych pieniędzy na hedging (zminimalizowanie ryzyka walutowego), odmowa dolara jest „napięta”, wyjaśnia ekspert.

Wprawdzie euro nie jest najbardziej stabilną walutą, ponieważ strefa euro jest zagrożona trwałym upadkiem. Okresowo poszczególne kraje UE podnoszą kwestię opuszczenia strefy euro. Zostało to już stwierdzone przez Włochy, Grecję i Hiszpanię, a nawet czasami takie inicjatywy są uruchamiane w Niemczech – głównym motorze Unii Europejskiej.

Od kilku lat uwagę publiczną przywiązuje się do procesu opuszczania Wielkiej Brytanii. A poziom zaufania do euro jako pretendenta do statusu głównej jednostki rozliczeniowej świata zależy od tego, jak delikatnie lub ciężko w ten sposób przetrwa euro wobec wartości dolara amerykańskiego. „Co najmniej kurs euro w wyniku procesu dużej gospodarki opuszczającej strefę euro nie powinien się załamać, ponieważ głównym powodem zaufania do dolara jest jego stabilność”, ostrzega Siergiej Stukałov dyrektor generalny Ronin Trust.

Przejście do europejskiej waluty ma sens dla Rosji, ponieważ niezdolność krajów UE do jasnego i szybkiego uzgodnienia między sobą pozwala stwierdzić, że kraje te nigdy nie będą w stanie zdecydować, czy zablokować płatności w euro dla Rosji – myśli Stukałov.

Danielian aktywnie promuje wzajemne rozliczenia w walutach narodowych w międzynarodowych transakcjach handlowych między Rosją a państwami członkowskimi BRICS (Indiami, Chinami, Brazylią, RPA) i Turcją. Na razie jednak kraje te są bardziej zainteresowane handlem własnymi walutami, a nie rublami, w tym ze względu na dużą zmienność kursu walutowego, więc potencjał wzrostu rozliczeń rubla w tym kierunku jest prawie wyczerpany.

Jednocześnie rozliczenia rubla umocniły ich pozycję na rynkach krajów WNP, co tłumaczy się wysoką łącznością naszych rynków. Na przykład, osiedla rubla na Białorusi zajmują 80%, i istnieje chęć podniesienia ich do 100%.

W listopadzie Władimir Putin zauważył, że niestabilność rozliczeń w dolarach „powoduje, że bardzo wiele gospodarek świata znajduje alternatywne waluty rezerwowe i tworzy niezależne od dolara systemy rozliczeniowe”.

Rosja, według prezydenta, nie ma celu odejścia od dolara. „Dolar nas opuszcza. A ci, którzy podejmują odpowiednie decyzje, strzelają sobie już nie w stopę, ale trochę wyżej – podkreślił.

Źródło: Газета.Ru

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: