DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY
KONTA AUTORÓW WPISÓW I FILMÓW
    UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Generalski awans dla księdza od działek premiera

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Ks. płk Sławomir Żarski, który okazyjnie sprzedał kościelne grunty Mateuszowi Morawieckiemu, w marcu 2018 r. awansował na generała. Jednym z decydujących o nadaniu stopnia był premier.

Ks. kapelan Sławomir Żarski, wikariusz generalny biskupa polowego WP -jeszcze jako pułkownik. Warszawa, 21 lipca 2006

Ks. kapelan Sławomir Żarski, wikariusz generalny biskupa polowego WP -jeszcze jako pułkownik. Warszawa, 21 lipca 2006 (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

Na awans ks. Żarskiego zwrócił uwagę na Twitterze gen. Jarosław Stróżyk. To były attache wojskowy przy ambasadzie RP w Stanach Zjednoczonych i były zastępca szefa Zarządu Wywiadu Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO. Za rządów PiS przeszedł na emeryturę.

Morawiecki, Gulbinowicz, Żarski i działki

To nowa okoliczność dotycząca kulisów transakcji, dzięki której Morawiecki w 2002 r. za 700 tys. zł zyskał 15 ha ziemi we Wrocławiu, wartych dziś nawet 70 mln zł. Sprzedała ją obecnemu szefowi rządu cywilno-wojskowa parafia św. Elżbiety we Wrocławiu, której proboszczem był ks. Żarski. Jak sprawdziliśmy podczas pisania teksu o uwłaszczeniu Morawieckiego, w parafii nie został żaden ślad po tej operacji.

Sam Morawiecki, gdy był członkiem zarządu banku BZ WBK, zeznał potem przed prokuratorem jako świadek w sprawie nieprawidłowości przy przekazywaniu ziemi Kościołowi: – O możliwości nabycia działek na Oporowie dowiedziałem się od księdza kardynała Henryka Gulbinowicza. Moja rodzina od wielu lat dobrze zna księdza kardynała i z tego powodu ja czasami bywam u niego w gościnie. Pod koniec lat 90. głośno było o możliwości nabycia nieruchomości od Kościoła i ja, słysząc te informacje, zapytałem w czasie któregoś spotkania z księdzem kardynałem o takie nabycie.

Mówił też: – Miałem świadomość, że Wrocław będzie się rozwijał w tym kierunku, i uznałem to za atrakcyjną inwestycję (…). W ofercie wskazałem numery działek, które mnie interesują, a miałem je z kancelarii kurii. Tak zalecił mi kardynał, abym ustalił w kancelarii numery i wskazał je w ofercie.

Miesiąc wcześniej podobną wersję przedstawił prokuratorowi proboszcz Żarski: – Nawiązanie kontaktu z tym nabywcą [Morawieckim] nastąpiło w czasie spotkań towarzysko-religijnych.

Generalski pasek po awansie Morawieckiego

Ks. płk Żarski w duszpasterstwie wojskowym pracował od 1992 r. W 2010 r., po śmierci w katastrofie smoleńskiej biskupa polowego Tadeusza Płoskiego, został administratorem diecezji polowej. Był wymieniany jako jeden z głównych kandydatów do objęcia funkcji biskupa polowego WP.

Ale – jak pisaliśmy w 2010 r. – awans nie nastąpił, bo Żarski popadł w niełaskę ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. W obecności głowy państwa i generalicji ks. Żarski mówił wtedy, że III Rzeczpospolita oparta jest na antywartościach oraz że jeden z pierwszych premierów twierdził, że pierwszy milion trzeba ukraść. Miała to być aluzja do Jana Krzysztofa Bieleckiego, którego dzień wcześniej Komorowski odznaczył Orderem Orła Białego.

Z kazania miał być niezadowolony Komorowski, który był obecny na mszy. Kilka tygodni później duchowny został zwolniony z funkcji wikariusza generalnego i przeniesiony do rezerwy. Rzecznik MON tłumaczył, że nie jest to kara za wygłoszoną homilię, tylko 30 listopada ks. Żarskiemu skończyła się trzyletnia kadencja i do rezerwy został przeniesiony z automatu.

W 2015 r. Komorowski najpierw przegrał walkę o prezydenturę z Andrzejem Dudą, a potem PiS wygrał wybory parlamentarne. O Żarskim nie zapomniano. Jego nominacji generalskiej chciał szef MON Antoni Macierewicz, ale prezydent Duda blokował tę decyzję.

Sytuacja zmieniła się, gdy w grudniu 2017 r. Mateusz Morawiecki został premierem, a w styczniu 2018 r. Macierewicz stracił posadę w rządzie. Nowy szef MON Mariusz Błaszczak podtrzymał decyzję poprzednika w sprawie ks. płk. Żarskiego, a szef rządu ją kontrasygnował.

W marcu 2018 r. Andrzej Duda zdecydował o awansie generalskim byłego proboszcza parafii pod wezwaniem św. Elżbiety. 19 maja decyzja ta została opublikowana w „Monitorze Polskim”.

Ostatecznie awans Żarskiego – formalnie dokonał go w sierpniu 2018 r. już prezydent Duda – odbył się po cichu. Jak tłumaczył „Rzeczpospolitej” jeden z rozmówców, chodziło o to, że „generalską gwiazdkę dostał człowiek, który od kilku lat jest w rezerwie, a z ordynariatu polowego odchodził w niejasnych okolicznościach”.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: