NA ŻYWO DZIŚ !! 21.00 A.JABŁONOWSKI & J.CALEIB - "DARCIE ŁACHA Z III R.P :-)14 września 2019
21.00 START LIVE STREAM

M-forum A.V Live.

Najnowsze informacje , Polska i świat artykuły przedruki filmy zdjęcia i dokumenty.Unikatowe informacje i materiały które na innych portalach są cenzurowane z przyczyn politycznej poprawności.

Ekonomiści z MFW: upadek gospodarczy Wenezueli można porównać tylko z wojną

OCEŃ TEN WPIS !
DZIĘKUJĘ ZA OCENĘ

Sytuacja w Wenezueli jest największym upadkiem gospodarczym, niezwiązanym z wojną, od co najmniej 45 lat – oceniają ekonomiści z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. O ich wnioskach pisze dziennik „The New York Times”.

Znalezione obrazy dla zapytania upadek gospodarczy wenezueli zdjecia

Kryzys gospodarczy Wenezueli jest większy niż w Zimbabwe pod rządami Roberta Mugabe, na Kubie w latach 90. XX wieku czy po upadku Związku Radzieckiego – pisze „NYT”.

 Trudno jest wyobrazić sobie ludzką tragedią o takiej skali poza wojnami domowymi – mówi „NYT” Kenneth Rogoff, profesor ekonomii na Uniwersytecie Harvarda i były główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Ekonomiści z MFW wskazali, że podobne poziomy zniszczenia gospodarki jak w Wenezueli miały miejsce jedynie w krajach, które zostały dotknięte wojnami. Mowa o Libii w ostatniej dekadzie lub Libanie w latach 70. XX wieku. Tymczasem Wenezuela, kiedyś jeden z najbogatszych krajów Ameryki Łacińskiej, nie została zniszczona przez żaden konflikt zbrojny.

Znalezione obrazy dla zapytania upadek gospodarczy wenezueli zdjecia

Poliyka prezydentów pogrążyła Wenezuelę

Jak czytamy w „NYT”, ekonomiści twierdzą, że za niekontrolowaną inflację i likwidację biznesu w Wenezueli odpowiadają kiepskie rządy, korupcja i błędna polityka prezydenta Nicolása Maduro i jego poprzednika Hugo Cháveza.

Gospodarka Wenezueli oparta była w przeszłości na eksporcie ropy naftowej, której duże złoża posiada ten kraj. Spadek cen czarnego złota i brak nowych inwestycji w sektor naftowy sprawiły, że Wenezueli zaczęło brakować pieniędzy na import wielu niezbędnych dla ludzi produktów.

Znalezione obrazy dla zapytania upadek gospodarczy wenezueli zdjecia

W konsekwencji nastąpiła hiperinflacja – 2018 rok zakończył się inflacją na poziomie blisko 1,7 mln procent. Tym samym Wenezuela stała się jednym z trzech państw świata z najwyższą w historii inflacją. Ludność zaczęła zmagać się z niedoborami żywności i leków. Sytuację pogorszyły sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską. Jednocześnie władze zbudowały barykady na przejściach granicznych, uniemożliwiając konwojom z międzynarodową pomocą humanitarną wjazd do Wenezueli.

W pierwszej połowie marca 2018 roku kraj pogrążył się w ciemnościach. Powodami awarii było przeciążenie linii przesyłowych i awaria w elektrowni wodnej w Guri, ale też brak nowych inwestycji w infrastrukturę. Kolejny blackout miał miejsce 26 marca.

Kryzys w Wenezueli spowodował masowy odpływ ludności z tego kraju. ONZ szacuje się, że od 2015 roku 3,4 miliona Wenezuelczyków wyemigrowało do innych państw  regionu.

 

zrodlo:https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/upadek-wenezueli-mozna-porownac-tylko-z-wojna/syehjw7?

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: