NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
WOJNA NA M-FORUM - CZYLI DLA CZEGO W POLSCE NIC SIĘ NIE UDAJE GDY !!
MARCIN BUSTOWSKI - WSZYSTKO TO CZEGO WAM NIE POWIEDZIAŁEM NA Y.T I F.B - BEZ CENZURY
Szczepionka COVID-19 Zgony w wieku 21 192 lat, obrażenia na poziomie 2 698 177 na dzień 19 czerwca
Wstrzykują tlenek grafenu jako adiuwant w szczepionkach COVID-19.
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE

CZERWONE

Zobaczcie niezwykły film z 1944 roku, a na nim Chełmno, Lubicz, Golub i Toruń

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

W sierpniu 1944 roku grupa studentów Politechniki w Gdańsku wybrała się na wycieczkę po regionie. Jeden z nich miał kamerę i nakręcił niemal 20-minutowy film, który właśnie trafił do sieci.

Zobaczcie niezwykły film z 1944 roku, a na nim Chełmno, Lubicz, Golub i Toruń

W sierpniu 1944 roku płonęła Warszawa. Alianci zachodni wkroczyli do Paryża, wschodni stanęli nad Wisłą i zbliżali się do Prus Wschodnich. W tym czasie grupa studentek i studentów niemieckiej Politechniki Gdańskiej wybrała się na wycieczkę po Pomorzu i ziemi dobrzyńskiej. Zwiedzili m.in. Chełmno, Malbork, Kwidzyn, Golub. Zatrzymali się w Lubiczu, gdzie brali udział w budowie okopów. Jeden z uczestników tej wyprawy miał kamerę. Nakręcił niemal 20-minutowy film, na którym poza zwiedzanymi miejscowościami oraz budową fortyfikacji, uwiecznił także miejsca oglądane z okien jadącego pociągu. Dzięki temu możemy spojrzeć np na dworzec w Brodnicy, czy perony toruńskiego Dworca Wschodniego.

Dworzec Wschodni

 

Przede wszystkim jednak, ten niezwykły dokument możemy zobaczyć dzięki zaangażowaniu i uporowi autorów internetowego Portalu Rodziny Szpejankowskich i Szpejenkowskich. To oni ponad dwa lata temu trafili na ślad filmu i starali się przekonać jego właściciela, aby film zdigitalizował.

Zamek w Golubiu.

Udało się, kilka dni temu doskonałej jakości materiał miał premierę w Golubiu. Właściciel umieścił także film w sieci. W wersji nieco gorszej technicznie, szczegóły krajobrazu wciąż są jednak doskonale widoczne.

Mury Chełmna

Film zaczyna się od ujęć zrobionych w Chełmnie. Widzimy ratusz, rynek, farę, krajobraz oglądany z jej wieży i mury obronne przy ul. Klasztornej. Członkowie grupy przechodzą również na cmentarz, gdzie ktoś im coś tłumaczy pokazując na groby pochowanych przy murze duchownych. Filmowy zapis wizyty w Chełmnie kończy się widokiem rynku i autobusu, do którego wsiadają uczestnicy wycieczki.

\Na chełmińskim cmentarzu

Następnie na ekranie pojawia się zamek w Kwidzynie, po nim warownia w Malborku. Pięć miesięcy później na oba zamki zaczną spadać radzieckie pociski. Później uczestnicy wyprawy lądują w Garczu niedaleko Kartuz. Cieszą się wiejską sielanką, jakby wojny nie było.

 

W dalszą podróż ruszają pociągiem. Wjeżdżają do Grudziądza, stamtąd jadą do Brodnicy i do Golubia. Na dworcu w Golubiu wysiadają, idą do miasta, oglądają ruiny zamku, patrzą na Drwęcę i ruszają dalej. Do Lubicza. Tu zatrzymują się na dłużej. Na ekranie widzimy m.in. most na Drwęcy, budynek dawnej komory celnej (dziś poczty), szkołę i różne zabudowania gospodarcze. Na łąkach pasą się krowy, w rzece taplają się kaczki, świeci słońce, ludzie się śmieją. Gdyby nie to, że wielu mężczyzn jest w mundurach, można by było pomyśleć, że nie ma wojny.

Lubicz i budynek dawnej komory celnej

Ale wojna trwa, a front się zbliża. Autor filmu przez kilka dni pracuje przy budowie fortyfikacji pod Lubiczem. Pracuje i filmuje. Widzimy więc jego kompanów kopiących rowy, później zakładających drewniane, a na końcu faszynowe wzmocnienia. To również jednak wygląda bardziej na jakieś ciekawe doświadczenie.

Budowa fortyfikacji w Lubiczu

Grupa wyjeżdża z Lubicza 23 sierpnia. W tym samym czasie do Torunia przyjeżdża pierwszy transport żydowskich więźniarek KL Stutthof. Tego i gehenny kobiet, które zostały zagonione do budowy fortyfikacji, autor już rzecz jasna nie sfilmował. Razem z przyjaciółmi wrócił na Wybrzeże.

Zobaczcie niezwykły film z 1944 roku, a na nim Chełmno, Lubicz, Golub i Toruń

Sfilmował przejazd pociągu przez Dworzec Wschodni (widać bryłę młyna na Mokrem i tabliczki na peronie) i jeszcze kilka innych fragmentów kolejowego szlaku.

 

zrodlo:https://nowosci.com.pl/zobaczcie-niezwykly-film-z-1944-roku-a-na-nim-chelmno-lubicz-golub-i-torun/ar/c15-14132317?

 

CZERWONE

One thought on “Zobaczcie niezwykły film z 1944 roku, a na nim Chełmno, Lubicz, Golub i Toruń

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box

KORZYSTASZ Z OGRANICZONEGO CZASOWO DOSTĘPU !!

DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY MOŻLIWE PO URUCHOMIENIU DOSTĘPU PREMIUM 

 

STREAM PONIEDZIAŁEK , WTOREK, ŚRODA , CZWARTEK 21.00 - SOBOTA 20.00

ABY TA BLOKADA STRONY BYŁA DLA CIEBIE NIE WIDOCZNA ZAŁÓŻ KONTO I ZALOGUJ SIĘ INSTR. FILMOWA PONIŻEJ :-)

ODBLOKUJ TREŚCI I STREAM KLIKAJĄC W PONIŻSZY OBRAZEK PEŁNA INSTRUKCJA  + MATERIAŁ FILMOWY !! 

Holler Box
%d bloggers like this: