DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY
KONTA AUTORÓW WPISÓW I FILMÓW
    UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

CZARNOBYL ZNOWU PROMIENIUJE ŚMIERTELNIE WYSOKIMI DAWKAMI PROMIENIOWANIA

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

BEZPIECZEŃSTWO

Drony wykryły nowe ogniska promieniowania w Czerwonym Lesie w Czarnobylu

Niedawno obchodziliśmy 33. rocznicę katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, a pomimo upłynięcia już tylu lat, dochodzą do nas wieści o odkryciu nowych, nieznanych dotąd ognisk bardzo silnego promieniowania.

Badania zostały zainicjowane przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu i brytyjskie Narodowe Centrum Robotyki Jądrowej (NCNR) w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Prowadzone były one za pomocą specjalnych dronów wyposażonych w instrumenty pomiarowe w najbardziej skażonych obszarach, a mianowicie słynnym Czerwonym Lesie i opuszczonej wsi Burakówka, gdzie mieści się składowisko odpadów radioaktywnych.

Drony w ciągu 10 dni badań wykonały 50 misji, dokładnie mapując obszar o powierzchni 15 kilometrów kwadratowych za pomocą systemu LiDAR. Bezzałogowce były również wyposażone w lekkie spektrometry gamma, dzięki którym naukowcy mogli wykryć ogniska silnego promieniowania. Naukowców najbardziej zdziwił fakt, że obszar Czerwonego Lasu, dość niewielki w całej skali Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia, wcale nie jest równomiernie pokryty pierwiastkami promieniotwórczymi.

Na obszarze znajdują się najróżniejsze ogniska silniejszego promieniowania i są one rozsiane po całym jego terytorium. Najprawdopodobniej tak było od początku, a przecież las został zrównany z ziemią za pomocą buldożerów, a grunt przekopany. Co ciekawe, jedno z ognisk podwyższonego promieniowania znajdowało się na terenie opuszczonego budynku, w którym wcześniej przeprowadzono prace oczyszczeniowe.

Osadzony film

Kieran Wood@DrKieranWood

As we approach the 33rd anniversary of the Chernobyl nuclear accident, researchers from @BristolUni (funded by @NCNRobotics) are currently in Ukraine developing aerial radiation surveying techniques using drones. Our initial results look very promising.

Zobacz pozostałe Tweety użytkownika Kieran Wood

Radiacja jest tam tak silna, że przebywanie w tym miejscu przez kilka godzin zaowocowałoby przyjęciem takiej dawki promieniowania, ile normalnie przyjmuje się przez cały rok. To dobitne pokazuje słuszność ustanowienia specjalnej strefy ochronnej tuż po katastrofie, gdyż nawet z pozoru bezpieczne miejsca, po jakimś czasie, mogą zagrażać zdrowiu i życiu ludzi tam przebywających.

Nowe badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców za pomocą dronów pozwolą władzom Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia przygotować nowe mapy stref podwyższonego promieniowania i wprowadzić nowe systemy bezpieczeństwa nie tylko dla ludzi ją eksplorujących, ale również lepiej monitorować zwierzęta i wpływ promieniowania na ich życie. Mówimy tu o ogromnym obszarze, bo o powierzchni 4300 kilometrów kwadratowych.

Kieran Wood@DrKieranWood

Using the new M600 over the Buriakivka area of . Firstly a scanning LiDAR pod to generate a terrain model, followed by a gamma spectrometer to measure the radiation intensity. Had loads of fun filming from another drone too! @NCNRobotics @UOBFlightLab

Zobacz pozostałe Tweety użytkownika Kieran Wood

Nowe mapy ognisk promieniowania przydadzą się również w kwestii wielkich ekologicznych planów władz Ukrainy na przemianę tego miejsca w jedną wielką farmę solarną i ostoję dzikiej przyrody. Jakiś czas temu mówiono nawet o budowie tam nowego miasta, skierowanego na masowe wykorzystywanie technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

Źródło: GeekWeek.pl/Narodowe Centrum Robotyki Jądrowej / Fot. Narodowe Centrum Robotyki Jądrowej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: