KONTA AUTORÓW KLIKNIJ W WYBRANY BANER
KLIKNIJ W WYBRANY BANER
BLOGI I STRONY INTERNETOWE POLECANE PRZEZ M-FORUM

M-forum A.V Live.

TU ZNAJDZIESZ CODZIENNIE PONAD 150 INFORMACJI NIUS BEZ CENZURY !! ORAZ TRANSMISJE LIVE STREAM I MATERIAŁY AUDIO I WIDEO W ORYGINALE DOŁACZ SWOJĄ STRONĘ LUB BLOGA DO PROMOWANYCH I POLECANYCH STRON PRZEZ M-FORUM

CZERWONE

Opłaty za śmieci do góry o 200 proc.?! Tak, to możliwe!

czwartek, 9.05.2019 r.

  

Spory ideologiczne mogą być korzystne dla każdej ze stron politycznego podziału. Na sprawach pokroju „Matki Boskiej tęczowej” opozycja zyskuje, bo może przypomnieć o swoim istnieniu i przypodobać się grupom liberalno-lewicowym. Zyskuje również rządowa koalicja poprzez mobilizację swojego – głównie prawicowego – elektoratu. Wypychane z przestrzeni publicznej są również sprawy, które mogłyby zaszkodzić zarówno opozycji jak i koalicji. Efekt? Obecnie w dyskursie dominuje tęcza, a nie sytuacja w służbie zdrowia czy kwestie 200-proc. wzrostów opłat za wywóz śmieci.

W rządzonym przez opozycję podwarszawskim Piasecznie od kilku tygodni obowiązuje nowa stawka opłaty za wywóz śmieci – 27 zł za osobę w przypadku śmieci segregowanych oraz 54 zł – w przypadku osoby, która segregacji nie dokonuje. Najbardziej szokujące jest jednak to, że stawki te poszły do góry aż o 200 proc. i nie jest pewne czy w najbliższym czasie nie urosną jeszcze bardziej!


       

Podobne wzrosty opłat za wywóz śmieci pojawiły się w innych podwarszawskich gminach. Temat ten, gdyby przebił się do informacyjnego mainstreamu, z pewnością byłby niewygodny zarówno dla rządowej koalicji (która odpowiada za obowiązujące w Polsce prawo, w tym także za ustawę „śmieciową” w obecnym kształcie), jak i dla przedstawicieli dominującej partii opozycyjnej (których członkowie lokalnie przegłosowali drastyczne podwyżki).

Na szczęście dla obu stron politycznego podziału pojawiła sięElżbieta Podleśna i jej Matka Boska w kolorach LGBT, która w ostatnich dniach zajęła większą część medialnego przekazu. Ktoś powie – radosny to kraj, gdzie największym problemem jest spór o to, czy wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej może być prezentowany w kolorach tęczy, a jeżeli tak, to czy tęcza może mieć 6 (tzw. tęcza LGBT) czy 7 kolorów (tzw. tęcza biblijna)? Fakty są jednak takie, że szczęście w tym przypadku dotyka głównie polityków, bowiem „tęcza” wypycha z dyskursu publicznego inne, rzeczywiście dla nich niewygodne tematy.

Pisałem już o tym nie raz, ale w kontekście afery z obrazkiem Matki Bożej tęczowej pozwolę sobie powtórzyć. Otóż szeroko rozumiany mainstream, nagłaśniając pewne tematy o charakterze „przykrywkowym” – przy odpowiednim uwypukleniu ich sfery emocjonalnej – jest w stanie całkowicie zająć uwagę milionów odbiorców medialnego przekazu. W ten sposób zmiatane pod dywan (zasłaniane) są tematy naprawdę ważne dla funkcjonowania całego państwa, za które odpowiedzialność ponoszą wybierani przez nas politycy (np. służba zdrowia, bezpieczeństwo, zadłużenie, stosunki międzynarodowe itp.).


Noam Chomsky opisując sposoby manipulowania opinii społecznej wskazał, iż jednym z nich jest skupianie się na emocjach, nie na refleksji:

„Wykorzystywanie aspektu emocjonalnego to klasyczna technika mająca na celu obejście racjonalnej analizy i zdrowego rozsądku jednostki. Co więcej, użycie mowy nacechowanej emocjonalnie otwiera drzwi do podświadomego zaszczepienia danych idei, pragnień, lęków i niepokojów, impulsów i wywołania określonych zachowań”.

Obserwując sprawę sporu o tęczę oraz natężenie emocjonalne z tym związane nie mam wątpliwości, że opisany przez Chomsky’ego sposób manipulowania społeczeństwem jest stosowany w praktyce.

Źródło: Zmiana stawek za odbiór odpadów (Piaseczno.eu)
Źródło: To już pewne: trzykrotny wzrost cen za odbiór śmieci! Nikt nie wie, co będzie dalej (Piasecznonews.pl)

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: