DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY
    UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Hiszpańscy terroryści wyłudzili z VAT-u ponad 8 mln euro

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.

35 redakcji z państw UE opublikowało we wtorek wyniki śledztw dziennikarskich przeprowadzonych w ramach projektu Grand Theft Europe dotyczących oszustw polegających na wyłudzeniu podatku VAT. Podkreśla się, że praktyki te przynoszą państwom gigantyczne straty.

Znalezione obrazy dla zapytania hiszpanscy terroryści wyludzili 8 mil

Projekt koordynowała niemiecka redakcja non profit Correctiv, w której pracują dziennikarze śledczy.

Uczestniczący w projekcie francuski dziennik „Liberation” informuje, że dziennikarze chcieli „wydobyć na światło dziennie” ogromne oszustwa „karuzeli podatkowej”, w wyniku których każdego roku z budżetów państw UE znika 50 mld euro z podatku VAT. „Liberation” zaznacza, że choć mechanizmy „karuzeli podatkowej” są znane władzom od ponad 25 lat, takie przestępstwa nadal powodują ogromne szkody, a państwa są niezdolne do przerwania tych praktyk. Dziennik przytacza badania przeprowadzone przez Europol, zgodnie z którymi europejskie służby są zdolne odzyskać jedynie 1,1 proc. zdobywanych w ten nielegalny sposób zysków.

Podmioty z wielu państw UE wprowadzają na rynek towary lub usługi, często pozornie, by otrzymać od państwa członkowskiego zwrot VAT, który w rzeczywistości nigdy nie został zapłacony. Dzięki wielokrotnemu powtarzaniu takich operacji w ciągu kilku miesięcy oszuści mogą zdobyć bardzo duże środki, a zanim państwo zorientuje się, że dokonano przestępstwa, firmy znikają, a wyłudzone pieniądze trafiają do rajów podatkowych – tłumaczy „Liberation”.

Oszustwa dot. VAT „często wiążą się z innymi przestępstwami, jak pranie pieniędzy czy korupcja”, a także ze zbrodniami czy terroryzmem – czytamy. Według francuskiego dziennika w ten sposób osiągane zyski trafiają ostatecznie do organizacji przestępczych i siatek terrorystycznych.

„Liberation” informuje, że w skali całej UE sprawa dotyczy wielu sektorów, ale „najbardziej dotknięte są te związane z elektroniką, telefonami czy chipami komputerowymi – produktami niewielkiej wagi, ale o wysokiej wartości dodanej”, od której nalicza się podatek VAT.

We Francji – czytamy – szczególnie dotkliwy był rok 2009, gdy doszło do „gigantycznego oszustwa” wokół handlu emisjami CO2. „Wystarczyło wówczas kilka kliknięć, aby za granicą kupić prawo do emisji bez podatku i odsprzedać je z podatkiem we Francji, bez zwracania urzędowi skarbowemu naliczonego VAT. (…) W sumie w ciągu zaledwie ośmiu miesięcy skarb państwa stracił co najmniej 1,6 mld euro” – pisze „Liberation”. Gazeta dodaje, że „tylko niewielka część skradzionych pieniędzy została odzyskana, a wielu oszustów działa do dzisiaj”.

Jednocześnie dziennik zaznacza, że w wiele oszustw w ramach karuzeli VAT-owskiej we Francji w ostatnich latach zamieszane były osoby ze środowiska „francusko-izraelskiego”. Gazeta podkreśla też, że francuskie władze w celu uniknięcia kolejnych skandali przewidziały nowe narzędzia, które mają lepiej wykrywać oszustwa finansowe, zwłaszcza dzięki „analizie predykcyjnej zdolnej do stworzenia modeli różnych typów karuzel” podatkowych. Jednocześnie w 2014 r. wprowadzono zmiany w polityce karnej, dzięki czemu podobne sprawy szybciej trafiają do sądów.

Madrycki dziennik „El Confidencial” informuje, że przez kilka lat dżihadystyczna grupa z Melilli wyłudzała VAT od duńskiego fiskusa poprzez rejestrowane w tym skandynawskim kraju spółki. Oficjalnie handlowały one m.in. napojami, drobiem, nabiałem, słodyczami, a także sprzętem elektronicznym.Według duńskiego fiskusa oraz władz hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil) radykalni islamiści z Melilli wyłudzili w ten sposób ponad 8 mln euro. Ze śledztwa wynika, że na terenie Danii swoje własne spółki prowadziło dwóch członków siatki dżihadystycznej. Obaj zostali ujęci w 2014 r.

Ze sprawy opisanej w dzienniku wynika, że z terrorystyczną grupą z hiszpańskiej enklawy w Afryce Północnej związane były łącznie 42 firmy zarejestrowane w różnych krajach UE. Siatka działała od 2010 r.

Według madryckiej gazety dotychczas policji udało się zatrzymać sześciu członków grupy terrorystycznej z Melilli. Wszyscy, w tym dwóch dyrektorów duńskich spółek, otrzymało już wyroki sześciu lat więzienia.

„Żaden z dwóch skazanych dyrektorów duńskich firm nich nie miał wcześniej doświadczenia w kierowaniu spółkami. Trzeci z terrorystów, który był dyrektorem w duńskiej spółce sprzedającej napoje, zginął w walkach w Mali, gdzie został wysłany przez swoją komórkę dżihadystyczną” – ujawnił „El Confidencial”.

Z ustaleń gazety wynika, że na „dyrektorskie stanowiska” wprowadził do Danii hiszpańskich terrorystów miejscowy dżihadysta Kenneth Sorensen. Zmarły w 2013 r. islamista ułatwił wejście w ten proceder terrorystom z Melilli w 2005 r., sprowadzając ich do tego skandynawskiego kraju. Od tego czasu członkowie grupy często podróżowali między Hiszpanią a Danią.

Śledczy ustalili, że grupa z Melilli po 2010 r. przeszkoliła i wysłała do bojówek Państwa Islamskiego w Syrii, Libii i Mali 24 obywateli Maroka oraz dwóch Hiszpanów.

We Włoszech o sprawie pisze ekonomiczny dziennik „Il Sole-24 Ore”. W artykule tej gazety zaznaczono, że projekt z udziałem 63 dziennikarzy z 35 redakcji ukazuje m.in. wzrost liczby oszustw wokół wydawania certyfikatów zgodności z polityką ochrony środowiska i generalnie związanych z produkcją energii. Również włoska gazeta pisze, że w przypadku niektórych krajów istnieje ryzyko, że pieniądze pochodzące z oszustw mogą zostać przeznaczone na finansowanie islamskiego terroryzmu.

W akapicie na temat Polski „Il Sole-24 Ore” pisze o oszustwach w sektorze energetycznym. „Wprawdzie polskie władze zrobiły wiele, by zwalczać systemy karuzeli oszustw, panuje jeszcze wielkie niezrozumienie u podstaw problemu. Ważny zbadany przypadek karuzeli oszustw dotyczy handlu energią. Schemat stworzono przez obywateli duńskich i realizowany przez prawie rok z nieświadomym udziałem jednej z największych państwowych polskich firm” – podkreślono.

W projekcie Grand Theft Europe uczestniczył też belgijski dziennik gospodarczy „De Tijd”. Gazeta wskazuje, że w Belgii karuzele VAT-owskie wykrywane były w ostatnich miesiącach w handlu używanymi samochodami i materiałami hydraulicznymi. Przestępcy zdają się również przygotowywać do mocnego wejścia na rynek zielonej energetyki.

„De Tijd” pisze, że w Belgii poziom oszustw z wykorzystaniem karuzeli VAT spadł. W 2001 r. ich kwota wynosiła 1,1 mld euro, podczas gdy w ubiegłym roku było to 44,84 mln euro.

Z kolei lizboński tygodnik „Expresso” podkreśla, że dotychczas portugalska policja i służby podatkowe nie natrafiły na działanie w tym kraju gangów wyłudzających VAT, który mógłby służyć wspieraniu działań terrorystycznych, jak miało to miejsce w sąsiedniej Hiszpanii.

„Stwierdzono jednak, iż istnieje związek między karuzelami VAT a grupami mafijnymi wywodzącymi się, m.in. z Włoch oraz Europy Wschodniej” – czytamy.

Ten czołowy tygodnik Portugalii wskazuje, że choć wyłudzenia podatku VAT są bardzo powszechne w tym kraju, to jednak na ławie oskarżonych zasiadło w związku z tym przestępstwem dotychczas niewiele osób i firm. „Ci, którzy zostaną oskarżeni i ostatecznie ukarani, kończą zwykle ze skromnymi wyrokami” – poinformowała gazeta.

Według „Expresso” skazanie winnych wyłudzeń VAT utrudnia międzynarodowy charakter grup przestępczych, a także fakt ukrywania się przestępców pod fikcyjnymi spółkami, „co ostatecznie utrudnia zebranie dowodów”.

Natomiast Szwedzkie Radio, objaśniając proceder wyłudzeń z podatku VAT w państwach UE, podkreśla, że chodzi o pieniądze podatników, które miały zostać przeznaczone na szkolnictwo, służbę zdrowia oraz infrastrukturę, a trafiają do przestępców. „To są często zorganizowane grupy przestępcze na poziomie UE” – stwierdza w rozmowie ze Szwedzkim Radiem koordynator ds. międzynarodowych szwedzkiego urzędu skarbowego Alma Olofsdottir.

Jak podkreśla urzędniczka, w wielu przypadkach oszuści wykorzystują także Szwecję, ale to inne kraje są stratne.

W Finlandii natomiast redakcja magazynu śledczego MOT, emitowanego przez publiczną telewizję Yle, koncentruje się na kulisach karuzeli między podmiotami fińskimi i estońskimi. W zapowiedzi programu pt. „Złodzieje podatkowi w kieszeniach Finów” zwrócono uwagę, że „przestępczy mafijny” proceder wyłudzania VAT dotyczy także Finlandii. Podkreślono, że w łańcuchu dostaw stworzonym przez obywatela Estonii i księgowego z Finlandii udział biorą podmioty z obu krajów. Program ma być wyemitowany 13 maja.Z kolei w Estonii artykuł dotyczący mechanizmu wyłudzania VAT i roli „słupów” opisała redakcja ekonomicznego dziennika „Aripaev”. Przedstawiono w nim mechanizm oszustw podatkowych dokonywanych poprzez handel metalami szlachetnymi. Zaangażowane w nie były podmioty z innych krajów, m.in. ze Szwecji czy Finlandii, a pieniądze pochodzące z transakcji były następnie „prane” w Estonii.

Również uczestniczący w projekcie bułgarski tygodnik „Capital” we wtorek opublikował pierwszy artykuł z serii na ten temat, poświęcony siatce zajmującej się oszustwami podatkowymi w Danii, która prawdopodobnie ma kontakty z Państwem Islamskim.

Działał w niej 37-letni Bułgar Georgi Michluzow zarządzający firmą Fightgear TAI Aps w Danii, a później w kilku firmach w Bułgarii i Austrii. W 2018 r. w Danii rozpoczął się proces przeciw pięciu osobom w związku z oszustwami podatkowymi i finansowaniem terroryzmu. Mihluzowa nie ma wśród tych osób, lecz z danych gazety wynika, że był w sprawę zamieszany.

Dziennikarskie śledztwo portalu Direkt 36 wykazało, że także węgierskie firmy uczestniczyły w wyłudzaniu podatku VAT.

Portal podkreśla, że według władz niemieckich w karuzeli podatkowej w Niemczech brała udział zarejestrowana na Węgrzech firma Clean Power Solution. Podejrzanym w sprawie jest m.in. węgierski bokser, który przekazywał dokumenty związane z działalnością firmy mieszkającemu za granicą właścicielowi. Spółka, która nie miała nawet własnej siedziby, według prokuratury we Frankfurcie sprzedawała kredyty węglowe – w ciągu pół roku 5,2 mln ton. Nie wpłacała w Niemczech należnego VAT-u, powodując stratę wysokości co najmniej 16,8 mln euro dla niemieckiego budżetu. Spółkę ostatecznie postawiono w stan likwidacji w 2014 r.

Właściciela innej węgierskiej firmy, Hydro-Well, czeskie władze oskarżyły niedawno, że należał do siatki, która transportowała paliwo ze Słowacji do Czech, gdzie nie płacono VAT-u, powodując straty dla czeskiego budżetu z tego tytułu wynoszące równowartość 7,7 mln euro.

Prokuratura budapeszteńska potwierdziła portalowi, że udzieliła w tych sprawach pomocy prawnej zarówno władzom czeskim, jak i niemieckim.

Direkt 36 podkreśla, że na Węgrzech obowiązuje najwyższa stawka VAT w Europie – 27 proc. – i wpływy do budżetu z tego tytułu są wysokie.

Węgierskie ministerstwo finansów w reakcji na pytania portalu Direkt 36 o karuzelę podatkową wskazało na posunięcia rządowe zwiększające przejrzystość gospodarki, m.in. wprowadzenie w 2015 r. elektronicznego systemu nadzoru przemieszczania się towarów po drogach.

Słowacki portal Aktuality.sk, w którym pracował m.in. zamordowany w lutym 2018 r. dziennikarz śledczy Jan Kuciak, opublikował tekst o przestępstwach podatkowych związanych z limitami emisji. Dziennikarze Peter Sabo i Laura Kelloova zwrócili uwagę na spółkę Clean Energy Trade (CET), która w 2014 roku należała do firm z największym obrotem na Słowacji.

Dziennikarze powołują się na dokumenty włoskich śledczych z Guardia di Finanza, którzy określili słowacką firmę mianem „członka grupy przestępczej”. CET miała funkcjonować jako tak zwany „bufor”, a więc spółka, której celem było zagmatwanie dowodów na przepływ pieniędzy i zezwoleń emisyjnych. Dziennikarze wymieniają nazwisko obywatela Francji Jean Pierre’a Rouge, który – jak twierdzą – miał udziały w innej firmie, włoskiej Trading Partner. To właśnie ta spółka miała kupować od Słowaków zezwolenie emisyjne.

Łącznie oszustwa związane z VAT na zezwolenia emisyjne miały przynosić setki milionów euro. CET wykazała w 2013 r. rekordowy zysk – ponad 158 milionów euro. Po roku zniknęła z rynku. Jest winna państwu 135 milionów euro zaległych podatków. Policja potwierdziła dziennikarzom fakt rozpoczęcia śledztwa w sprawie CET.

Tekst o oszustwach związanych z VAT ukazał się w Czechach na portalu tygodnika „Respekt”. Autor Jirzi Nadoba napisał, że państwo rokrocznie traci na oszustwach związanych z VAT dziesiątki miliardów koron. Według oficjalnych szacunków w 2017 roku była to (w przeliczeniu) strata w wysokości ok. 1,170 mld euro. To półroczny budżet ministerstwa obrony – konstatuje autor.

Nadoba zauważa, że w ostatnich latach zmalała liczba oszustw podatkowych, ale Czechy nadal należą do krajów, w których fiskus przegrywa z oszustami. Opisał skomplikowany mechanizm oszustw związanych z VAT i wskazał na przypadek irańskiego biznesmena z czeskim paszportem Shahrama Abdullaha Zadeha. Od 2014 r. przebywa on w areszcie w związku z oszustwami w handlu olejem silnikowym i benzyną.

„Respekt” zwrócił uwagę na starania premiera Andreja Babisza o wprowadzenie „reverse charge” (odwrócone obciążenie, odwrócony VAT – przeniesienie obowiązku rozliczenia VAT z dostawcy na nabywcę), które to rozwiązanie nie wzbudza entuzjazmu wśród państw UE. „Ten system wyraźnie ułatwia przeniesienie oszustw do handlu detalicznego lub do państw sąsiednich” – uznała rzeczniczka komisarza UE odpowiedzialnego za podatki i cła Vanessa Mock.

 

 

zrodlo:https://www.bankier.pl/wiadomosc/Hiszpanscy-terrorysci-wyludzili-z-VAT-u-ponad-8-mln-euro-7663945.html

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: