DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY
    UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

MASZ TERMIN U REHABILITANTA ? W MAJU W POLSCE TO NIE MOŻLIWE !!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kolejna grupa zawodowa zdecydowała się na protest. Tym razem o podwyżki będą walczyć fizjoterapeuci. Wtorek 7 maja jest pierwszym dniem ich ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. – Nie czujemy się gorsi od pielęgniarek. Każdy fizjoterapeuta kończy te same studia magisterskie, pracujemy przy tym samym pacjencie. Nie rozumiem, czemu ma być dysproporcja w zarobkach, a jest ona nieprawdopodobna – mówi w rozmowie z Interią dr Tomasz Dybek, przewodniczący zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii.

Fizjoterapeuci rozpoczynają strajk od akcji masowego oddawania krwi. Drugim etapem ma być strajk włoski, który rozpocznie się już w środę 8 maja. Środowisko także na maj zapowiada protest głodowy.

„Maj bez fizjoterapeutów”

polsat-prognoza-pogody-featured

Dlaczego fizjoterapeuci podjęli decyzję o proteście?

– Ministerstwo Zdrowia obiecywało nam „znaczone” pieniądze i podwyżki, a nie dotrzymało słowa – mówi w rozmowie z Interią dr Tomasz Dybek, przewodniczący zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii. – Sprawa jest bardzo prosta. Dzisiaj fizjoterapeuta dostaje 1600/1800 złotych „na rękę”. Sytuacja ta dotyczy 80 proc. fizjoterapeutów, którzy zarabiają w państwowych placówkach. Jak oni mają egzystować? Mają pracować na dwóch, trzech etatach? – pyta.

Jak precyzuje dr Dybek, postulaty fizjoterapeutów to:

1. 1600 zł brutto podwyżki,

2. Szybszy dostęp pacjenta do fizjoterapeuty,

3. Urlopy szkoleniowe,

4. Wyższa wycena świadczeń,

5. Podwyżki także dla innych zawodów medycznych.

– Nie czujemy się gorsi od pielęgniarek. Każdy fizjoterapeuta kończy te same studia magisterskie, pracujemy przy tym samym pacjencie. Nie rozumiem, czemu ma być dysproporcja w zarobkach, a jest ona nieprawdopodobna – mówi dr Dybek.

Na stronie Krajowej Izby Fizjoterapeutów możemy z kolei przeczytać: „W naszej ocenie najważniejsze dla każdego, kto wykonuje zawód medyczny jest niesienie pomocy drugiemu człowiekowi zgodnie ze swoimi kompetencjami i najlepszą wiedzą. Pod tym względem zawody medyczne są równe. Niestety w polskim systemie równość ta kończy się w miejscu, gdzie w zasadzie powinna się zaczynać. Prezydium KRF pragnie jednoznacznie wyrazić sprzeciw dla dyskryminacyjnego traktowania fizjoterapeutów” (pełny tekst stanowiska prezydium KRF ws. protestu i postulatów finansowych dostępny TUTAJ).

Jak dodaje dr Dybek, jego środowisko chce, by pacjent miał od razu dostęp do specjalisty. – Czekanie na rezonans to często od pół roku, do nawet roku czasu. Moje pytanie jest następujące: czy ktoś obliczył absencję tych, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim, bo czekają na zabieg u fizjoterapeuty? Pacjent musi mieć od razu dostęp do fizjoterapeuty, do rehabilitanta, do masażysty. Jeżeli zbyt długo czeka na wizytę, znów jest na L4 i naraża system. To zamknięte koło – podkreśla.

– Nie walczymy tylko o siebie, ale o inne grupy medyczne tak samo – mówi.

Fizjoterapeuci pacjentom

We wtorek fizjoterapeuci masowo oddają krew w całej Polsce. Za honorowe oddanie krwi przysługuje dzień wolny, dlatego wielu fizjoterapeutów może nie być obecnych w placówkach. Jak podkreśla jednak w rozmowie z Interią przewodniczący zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii, dzisiejsza akcja to akcja skierowana właśnie ku pacjentom.

– Pracujemy dla pacjentów, pracujemy przy pacjencie. W wielu punktach krwiodawstwa w Polsce oczekują krwi. Wychodzimy im naprzeciw. Od jutra zaczynamy protest włoski, a potem przechodzimy do kolejnych etapów. Dbamy o zdrowie, gdy zawodzi, to jest oczywista oczywistość. Potem przejdziemy do protestu głodowego – mówi.

Aktywnych fizjoterapeutów jest w Polsce około 30 tysięcy. Dr Dybek pytany o konkretną liczbę fizjoterapeutów, którzy zadeklarowali udział w akcji, odpowiada: – Na tę chwilę to około pięciu tysięcy osób.

Protest, który odbywa się pod hasłem „Maj bez fizjoterapeutów”, to niewątpliwie kolejne wyzwanie dla rządu. Czy ze strony rządzących padła już jakaś propozycja?

– Uczestniczę w zespole trójstronnym Komisji Dialogu Społecznego i nomen omen przez miesiąc kwiecień żaden zespół się nie odbył. Ministerstwo unika jakichkolwiek rozmów na każdym podłożu – podkreśla. I dodaje: – Fizjoterapeuta nie stoi obok systemu, tylko jest jego znaczącą, integralną częścią.

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/autor/izabela-rzepecka/news-fizjoterapeuci-rozpoczeli-protest-nie-czujemy-sie-gorsi-od-p,nId,2977473#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: