• Władze informowały już, że odpowiedzialna za zamachy jest jedna z lokalnych radykalnych grup islamskich – National Thowheeth Jama’ath (NTJ)
  • Na terenie całej Sri Lanki wczoraj o północy miejscowego czasu został wprowadzony stan wyjątkowy – informowała kandelaria prezydenta Maithripali Siriseny
  • Na Sri Lanca doszło łącznie do ośmiu wybuchów. Dziewiąty miał być przeprowadzony na lotnisku, ale się nie powiódł

W skoordynowanych zamachach na kościoły i luksusowe hotele na Sri Lance zginęło co najmniej 321 osób, a ok. 500 zostało rannych.

Wczoraj władze tego kraju twierdziły, że odpowiedzialna za zamachy jest jedna z lokalnych radykalnych grup islamskich – National Thowheeth Jama’ath (NTJ) – choć wskazywały też, że przeprowadzone zostały one z pomocą zagranicznej siatki terrorystycznej.

Stan wyjątkowy na terenie kraju

Na terenie całej Sri Lanki wczoraj o północy miejscowego czasu został wprowadzony stan wyjątkowy, poinformowała kandelaria prezydenta Maithripali Siriseny.

Decyzja o stanie wyjątkowym została podjęta po posiedzeniu zwołanej przez prezydenta rady bezpieczeństwa narodowego. Wcześniej władze poinformowały o przywróceniu godziny policyjnej w największym mieście kraju, Kolombo, która obowiązywała w poniedziałek od godz. 20.00 miejscowego czasu (godz. 16.30 czasu polskiego) do 4.00 miejscowego czasu we wtorek (0.30 czasu polskiego). Godzina policyjna obowiązywała na terenie całego kraju w nocy z niedzieli na poniedziałek – czyli pierwszej nocy po serii ataków terrorystycznych na kościoły i hotele – ale w poniedziałek rano została zniesiona.

Zamachy na Sri Lance

W Niedzielę Wielkanocną zamachowcy samobójcy dokonali serii skoordynowanych ataków na kościoły oraz luksusowe hotele na Sri Lance. Do pierwszych sześciu eksplozji doszło w niedzielę rano w ciągu 30 minut w trzech kościołach w Kolombo i dwóch innych miastach – Negombo i Batticaloa oraz w trzech luksusowych hotelach w Kolombo. Siódmy wybuch miał miejsce w niewielkim pensjonacie na przedmieściach Kolombo, a ósmy nastąpił w dzielnicy mieszkalnej Dematagoda, również na obrzeżach tego miasta. Dziewiąty miał być przeprowadzony na lotnisku, ale się nie powiódł.

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/sri-lanka-isis-wzielo-odpowiedzialnosc-za-zamachy/8ddl8qk