„Robert Mueller zmusza Kongres do zrobienia kolejnych kroków – napisała Warren na Twitterze. „Ignorowanie powtarzających się prób prezydenta, mających na celu powstrzymanie dochodzenia w jego sprawie spowodowałoby głębokie i trwałe szkody w naszym kraju. Oznaczałoby także, iż zarówno obecny, jak i przyszły prezydent miałby swobodę nadużywania swoich uprawnień. Dlatego Izba Reprezentantów powinna wszcząć procedurę pozbawienia urzędu obecnego prezydenta”.

Wniosek Warren to kolejny już głos kongresmenów z obozu Demokratów, nawołujący do podjęcia próby pozbawienia Trumpa jego stanowiska po tym, jak upubliczniony został raport prokuratora specjalnego Roberta Muellera, prowadzącego śledztwo w sprawie domniemanej ingerencji Rosji w amerykańskie wybory w 2016 roku.

Przywódcy Demokratów wstrzymują się jednak z ogłoszeniem oficjalnego wniosku o wszczęcie procedury impeachmentu. Agencje podkreślają, że taka próba miałaby nikłe szanse powodzenia w Kongresie, a zwłaszcza w Senacie, gdzie większość mają Republikanie. Jak pisze AP liderzy Partii Demokratycznej, zdając sobie z tego sprawę, wolą metodycznie przygotować się do przyszłorocznych wyborów i zwycięstwem w nich pozbawić Trumpa drugiej kadencji.

– Zapewniam, że niezależnie od tego, z jakimi problemami i wyzwaniami musimy się zmierzyć, Kongres Stanów Zjednoczonych będzie honorował obowiązek bronienia konstytucji w celu ochrony naszej demokracji – powiedziała przewodnicząca Izby Reprezentantów Demokratka Nancy Pelosi.

Inny Demokrata Jerrold Nadler, przewodniczący Komisji Sądownictwa w Izbie Reprezentantów, zażądał od ministerstwa sprawiedliwości udostępnienia niezredagowanego raportu Muellera. – To żądanie jest przedwczesne i nieuzasadnione – brzmiała odpowiedź resortu – Będziemy kontynuować współpracę z Kongresem w celu uwzględnienia jego uzasadnionych żądań zgodnych z prawem i interesem władz wykonawczych.

Opublikowany w czwartek raport specjalnego prokuratora Roberta Muellera ws. domniemanych związków członków sztabu wyborczego Donalda Trumpa z Rosją stwierdza, że w śledztwie nie znaleziono wystarczających dowodów na zmowę, ale nie rozwiewa wielu wątpliwości.

Jak wynika z raportu, Trump kilkukrotnie nakłaniał swoich współpracowników do usunięcia Muellera – byłego szefa FBI – ze stanowiska specjalnego prokuratora. Raport zaznacza, że większość z prób usunięcia Muellera była nieudana, głównie z powodu tego, że współpracownicy prezydenta nie wykonali jego polecenia.

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/demokratka-elizabeth-warren-chce-wszczecia-procedury-impeachmentu/j2xl7k4