loading...
loading...
loading...
WESOŁYCH ŚWIĄT !! ŻYCZY ZESPÓŁ REDAKCYJNY M-forum WSZYSTKIM WIDZOM I CZYTELNIKOM ORAZ OSOBĄ WSPIERAJĄCYM ROZWÓJ I UTRZYMANIE STRONY NAJBLIŻSZY PROGRAM NA ŻYWO23 kwietnia 2019
2 dni pozostało.
WEJŚCIE KLIKNIJ W ILUSTRACJĘ – KANAŁ FILMOWY WSZYSTKIE NOWE MATERIAŁ FILMOWE ORAZ ZARCHIWIZOWANE VIDEO STREAM LIVE
WEJŚCIE KLIKNIJ W ILUSTRACJĘ -STREAM LIVE – NA ŻYWO OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU 20:30 + CHAT + PRIV. VIDEO ROZMOWY
ZOSTAŃ SAMODZIELNYM AUTOREM NA M-forum kliknij w poniższy obrazek dowiedz się jak i co ? DZIAŁAJ :-)

M-fo A.V Live. <<wróć do Nius<<rum

Jeśli chcesz wesprzeć finansowo rozbudowę i utrzymanie strony dowolnym datkiem poniżej panel Peypal nawet nie posiadając konta Peypal można dokonać wpłaty wprost z swojej karty .Jeśli chcesz wesprzeć wybranego autora wpisów w opcji wpłaty wpisz nick autora z dopiskiem "DAROWIZNA DLA ……… " wpłata zostanie automatycznie przesłana wskazanemu autorowi .M-forum AV Live jest w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów. WESPRZYJ NASZĄ DZIAŁALNOŚĆ DOWOLNĄ KWOTĄ DAROWIZNY – :-)

Kolejna zmiana w Sudanie. Generał rządził jeden dzień

loading...
Our Reader Score
[Total: 6 Average: 5]

Kolejna zmiana w Sudanie. Generał rządził jeden dzień

    

Generał Awad ibn Auf
AFP
W czwartek wojskowi obalili dyktatora Omara Baszira. Teraz do dymisji podał się szef rady wojskowej. Był zbyt blisko związany z Baszirem, nie akceptowali go uczestnicy trwających od grudnia antyrządowych protestów.

Gen. Awad ibn Auf znowu pojawił się w państwowej telewizji. Wczoraj ogłaszał odsunięcie od władzy przez wojsko rządzącego od trzech dekad Baszira. Dziś – swoją dymisję. Zapowiedział, że na czele powołanej po obaleniu dyktatora rady stanie inny generał Abd al-Fatah Barhun.

– Awad ibn Auf zrozumiał, że protesty się nie skończą, jeżeli to on ma stać tymczasowo na czele państwa. Był też nie do zaakceptowania dla opinii międzynarodowej, bo jest wiązany ze zbrodniami w Darfurze. Generał Barhun nie był tak blisko dyktatora, w ogóle był już na emeryturze – powiedział „Rzeczpospolitej” Nagmeldin Karamalla, analityk i politolog sudański mieszkający w Polsce.Część opozycji, jak pisała „Rzeczpospolita”, już w czwartek się spodziewała, że to generał Barhun przemówi do narodu i przejmie władzę i zaprosi do rady, która ma przez dwa lata czuwać nad transformacją w Sudanie, cywilów – opozycjonistów i liderów protestu. Nie jest na razie jasne, czy tak się stanie.

Przejęcie sterów przez Awada ibn Aufa opozycja uznała za ponury żart. „To przewrót pałacowy, konserwowanie reżimu” – mówili jej przedstawiciele. Awad ibn Auf był pierwszym zastępcą prezydenta Omara Baszira i ministrem obrony. Wcześniej był szefem wywiadu wojskowego i odpowiadał za kontakty z bojówkami dokonującymi ludobójstwa na plemionach z prowincji Darfur. Za zbrodnie w Darfurze Omar Baszir jest od dziesięciu lat, bezskutecznie, ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

Jak pisaliśmy, protesty w Sudanie zaczęły się 19 grudnia. Na początku na prowincji demonstrowano przeciw podwyżkom cen chleba. Protesty rozprzestrzeniały się po wielkim kraju, oburzenie wywoływały też kłopoty z paliwem na stacjach benzynowych i gotówką w bankomatach. Szybko pojawiły się hasła polityczne, znane z rewolucji arabskich: „Wolność, godność, sprawiedliwość” i „Naród chce zmiany reżimu”. W demonstracjach uczestniczyło wiele kobiet.

Reżim początkowo się przyglądał, potem odpowiedział zdecydowanie, w sumie według różnych danych zginęło 37 do ponad 60 osób. Służby Baszira strzelały nawet przed meczetem w starej części Chartumu. Tysiące protestujących, aktywistów, dziennikarzy, obrońców praw człowieka trafiło za kraty. Wczoraj rada wojskowa zapowiedziała, że wszyscy więźniowie polityczni zostaną uwolnieni.

Dyktator wprowadził pod koniec lutego stan wyjątkowy. W ostatnią sobotę doszło do największych demonstracji od momentu jego wprowadzenia. Zachodnie media mówiły o dziesiątkach tysięcy protestujących, moi znajomi Sudańczycy optymistycznie nawet o milionach.

Niektórzy opozycjoniści już wówczas uznali, że dyktatura padła. Do protestów dołączyła bowiem oficjalnie najsilniejsza opozycyjna partia, religijna Umma, której przywódca, sędziwy Sadik al-Mahdi (prawnuk znanego z sienkiewiczowskiego „W pustyni i w puszczy” przywódcy powstania Sudańczyków przeciwko Egipcjanom i Brytyjczykom) wcześniej unikał jednoznacznego opowiedzenia się przeciw Baszirowi. Wtedy też wysocy rangą wojskowi zaczęli rozmawiać z protestującymi.

https://www.rp.pl/Polityka/190419680-Kolejna-zmiana-w-Sudanie-General-rzadzil-jeden-dzien.html

 

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

loading...
loading...
LIVE AKTYWNY KLIKNIJ ABY WYŚWIETLIĆ
TRANSMISJA ZAKOŃCZONA
%d bloggers like this: