DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY
    UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Lekarz przetoczył pacjentowi niewłaściwą krew. Ten zmarł następnego dnia

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Sąd Okręgowy w Kaliszu podtrzymał we wtorek wyrok sądu rejonowego w sprawie 59-letniego lekarza, oskarżonego o przetoczenie pacjentowi krwi nieodpowiedniej grupy. Mariusz S. został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata i roczny zakaz wykonywania zawodu.

Znalezione obrazy dla zapytania transfuzja krwi zdjecia

Zdaniem Sądu Okręgowego w Kaliszu zachowanie lekarza było rażącym pogwałceniem podstawowych reguł postępowania, obowiązujących przy zabiegu przetoczenia krwi.

Podobny obraz

– Lekarz odpowiedzialny za zabieg transfuzji dokonał jedynie sprawdzenia krwi na konsoli przy dyżurce pielęgniarskiej bez obecności pacjenta, podał krew przeznaczoną dla innego chorego i stało się to po upływie 45 minut od dostarczenia jej z laboratorium, podczas gdy przepisy nakazują dokonanie takiej czynności w ciągu maksymalnie 30 minut – uzasadniała we wtorek wyrok Sądu Okręgowego w Kaliszu sędzia Elżbieta Kościelniak. Jak stwierdziła sędzia w wyniku tych czynności u pacjenta doszło „do silnego powikłania poprzetoczeniowego w postaci ostrego odczynu hemolitycznego z ostrą niewydolnością nerek i skazą krwotoczną. Lekarz naraził pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub częściowego uszczerbku na zdrowiu – powiedziała sędzia. Zarzuty usłyszał lekarz i pielęgniarka Do zdarzenia doszło w październiku 2012 r. w szpitalu w Ostrowie Wlkp. 45-letni mężczyzna trafił tam z ciężką niewydolnością wątroby. Lekarz zdecydował o konieczności transfuzji krwi. 45-latek zmarł następnego dnia. Śledztwo Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim wykazało, że pacjentowi przetoczono krew niewłaściwej grupy, przeznaczoną dla innego chorego. Zarzut przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia usłyszeli lekarz i pielęgniarka. Zostali oskarżeni o to, że nie dopełnili wszystkich wymagań rozporządzenia regulującego postępowanie w placówkach medycznych z krwią, wskutek czego przetoczono pacjentowi niewłaściwą krew. Groziło im za to do pięciu lat więzienia. Pielęgniarka przyznała się do winy na pierwszej rozprawie i poddała się dobrowolnie karze. W kwietniu 2017 r. Sąd Rejonowy w Ostrowie Wlkp. skazał ją na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu, zakaz wykonywania zawodu przez rok i obowiązek zapłaty rodzinie pacjenta 3 tys. zł nawiązki. Do winy nie przyznał się lekarz, więc jego sprawę wyłączono do odrębnego postępowania. W kwietniu 2018 r. Sąd Rejonowy w Ostrowie Wlkp. skazał go na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata, roczny zakaz wykonywania zawodu i 10 tys. zł nawiązki dla żony zmarłego oraz obowiązek jej przeproszenia. Obrona lekarza złożyła apelację do kaliskiego sądu. Nie musi przepraszać żony pacjenta

Zdaniem kaliskiego sądu wymierzona kara więzienia i zakazu wykonywania zawodu jest adekwatna do zawinienia lekarza i szkodliwości społecznej czynu. Lekarz i pielęgniarka – jak uzasadniała wyrok sędzia Kościelniak – przed transfuzją powinni przy łóżku pacjenta dokonać jego identyfikacji i sprawdzić całą dokumentację krwi. Przy pacjencie przez cały czas powinna być obecna pielęgniarka. – Lekarz może odejść od łóżka pacjenta dopiero po upływie kilkunastu minut, kiedy ostatecznie stwierdzi, że nie ma żadnych nieprawidłowości – powiedziała sędzia.

Tymczasem oskarżony lekarz zostawił pielęgniarkę, która sama, bez jego pozwolenia, dokonała transfuzji. W tym czasie lekarz udzielał pomocy innemu pacjentowi, ale zdaniem sądu nie była to pomoc konieczna i niezbędna, żeby zostawić poprzedniego pacjenta bez opieki. Zdaniem sądu oskarżony „działał umyślnie z zamiarem ewentualnym, bo zaakceptował w pełni, że pielęgniarka wykona ten zabieg i godził się na to. Jego zachowanie wynika stąd, że dopiero po upływie prawie godziny zauważono błąd, a przez ten czas oskarżony w ogóle nie interesował się pacjentem” – oświadczyła sędzia. Sąd uchylił natomiast obowiązek przeproszenia przez lekarza żony zmarłego i wypłacenia jej nawiązki. Wyrok jest prawomocny.

 

zrodlo: https://www.tvn24.pl/poznan,43/kalisz-lekarz-skazany-za-przetoczenie-niewlasciwej-grupy-krwi,926098.html

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: