DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY
KONTA AUTORÓW WPISÓW I FILMÓW
    UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Tajwan, jedwabny szlak i geopolityczna szachownica

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Taiwan, the BRI and the geopolitical chessboard

Pracownicy budują mola dla mostu nad rzeką Amur, który połączy Rosję i Chiny, część projektu Pas i Droga Jedwabnego Szlaku.Foto: AFP/Eugene Odinokov/Sputnik

To, co pozostaje z zachodniej jedności, nie reprezentuje już wizji przyszłości

Chodzi o medianę cieśniny. Nie, to nie jest drink w barze w Hongkongu. To de facto granica morska między Chinami kontynentalnymi a Tajwanem.

W zeszłą niedzielę rano dwa chińskie myśliwce J-11 przekroczyły medianę i pozostały na tajwańskiej przestrzeni powietrznej przez około 10 minut – nawet po wysłaniu tajwańskich przechwytywaczy. Tsai Ing-wen, prezydent Tajwanu, określił wtargnięcie Sił Powietrznych PLA jako „lekkomyślne i prowokacyjne”.

I, złowieszczo, zażądał „silnego wydalenia” chińskich myśliwców, jeśli to się kiedykolwiek powtórzy. Cóż, zdarzało się to dość często, ale tylko do 1999 r., Kiedy Pekin i Taipei zawarły umowę, aby ich zatrzymać.

Amerykańskie media głównego nurtu przewidują, że ta ostatnia inwazja będzie kolejną chińską prowokacją, pomijając podstawowe tło tego, co jest jeszcze jednym posunięciem w niezwykle złożonej – i niebezpiecznej – geopolitycznej szachownicy.

Tajwan złożył oficjalną prośbę o zakup ponad 60 myśliwców F-16 z USA. I administracja Trumpa milcząco to zaakceptowała. To działa tak. Doradcy Trumpa „zachęcali” Tajpej do złożenia formalnego wniosku. Działali razem z Lockheed Martinem, który buduje F-16.

Prośba ta stała się rzeczywistą propozycją Pentagonu i Departamentu Stanu. Wreszcie Kongres ma 30 dni na rozważenie, czy sprzedaż może się odbyć. Biorąc pod uwagę, że ten konkretny przypadek pasuje nie tylko do kompleksu przemysłowo-wojskowego, ale także do ogólnego programu powstrzymywania Chin przez rząd USA, równie dobrze można go uznać za sfinalizowaną transakcję.

Zadzwoń do swojego CHIPS
Bez tego kluczowego kontekstu niemożliwe jest zrozumienie logiki chińskiej „prowokacji”. Jest to również bezpośrednio związane z torpedowaniem przez Johna Boltona negocjacji z Koreą Północną (KRLD) i nieustanną demonizacją zarówno Rosji, jak i Iranu.

Chiny, Rosja i Iran są podstawowymi węzłami w pracochłonnym, trwającym, długoterminowym procesie integracji Eurazji. Rosja i Chiny były również niezbędnymi doradcami KRLD w negocjacjach nuklearnych z administracją Trumpa.

Demonizacja Rosji i Iranu idzie w parze z tym, co w efekcie jest zaaranżowaną przez Waszyngton wojną SWIFT-CHIPS.

CHIPS to system rozliczeń w dolarach amerykańskich wykorzystywany przez 88% transakcji w handlu światowym. Oznacza to, że dolar amerykański znajduje się po jednej stronie każdej transakcji międzynarodowej w 88% przypadków.

Jeśli jesteś wyłączony z tego systemu, niezwykle trudno jest prowadzić handel światowy – potrzebujesz handlu wymiennego, handlu w lokalnych walutach lub niesprawdzonego systemu takiego jak INSTEX, utworzonego przez UE dla transakcji bez dolara z Iranem po upadku administracji Trumpa JCPOA lub Iranu.

Chiny są znacznie bardziej uzależnione od handlu światowego niż Rosja, ponieważ muszą importować ogromne ilości zasobów naturalnych, które muszą być opłacane przez eksport.

Rosja ze swej strony mogłaby bardzo łatwo stać się samowystarczalna, ponieważ posiada około 96% zasobów naturalnych, których potrzebuje. Dla porównania USA muszą importować wiele ważnych zasobów naturalnych dla swoich zaawansowanych branż.

Najnowsza historia pełna jest przykładów – na przykład Japonii i Korei Południowej – pokazujących, że działa krajowa samowystarczalność. Chiny dostosowują model zgodnie ze strategią Made in China 2025.

Problem z Rosją polega na tym, że bank centralny Elwiry Nabiulliny prawdopodobnie nie działa w rosyjskim interesie narodowym.

Jak obszernie dyskutowałem z rosyjskimi analitykami, rozwiązaniem byłoby, gdyby rosyjski bank centralny wprowadził kontrole walutowe, aby uniemożliwić oligarchom wysysanie ich bogactwa za granicę, co posłuży jedynie do dalszego upadku rubla. A także stworzyć kredyt na budowę branż, które zastąpiłyby import – de facto masową substytucję importu. Żaden kredyt nie powinien być wydawany w żadnym innym celu. Wchodząc w następną dekadę, czymś, co stanowiłoby rodzaj opcji nuklearnej, byłoby skierowanie Rosji do Chin większości zasobów naturalnych sprzedawanych na Zachód, których karą są pakiety sankcji, podczas importowania z Chin zaawansowanych technologii wymaganych dla Rosji.

Chiny są de facto równe, a nawet wyprzedzają Stany Zjednoczone w wielu obszarach technologicznych – jak udokumentowano, na przykład, Kai-Fu Lee na temat super mocarstw AI: Chin, Doliny Krzemowej i Nowego Porządku Świata. Wiele wysilków nie jest widocznych, ponieważ  postępujace prace nie zostały jeszcze skomercjalizowane.

Wszystko to omawiane jest szczegółowo w Moskwie, na niezliczonych poziomach. Nie jest przypadkiem, że Rosja jest w pełni na pokładzie New Silk Roads, czyli Belt and Road Initiative (BRI) – Pas i Droga Jedwabnego Szlaku, w związku z Eurasia Economic Union (EAEU) – Unia Euroazjatycka. Najnowszym graficznym przykładem rosyjsko-chińskiego partnerstwa gospodarczego jest most kolejowy na rzece Amur łączący rosyjski Daleki Wschód z chińską prowincją Heilongjiang.

Przyszłość rośnie na Wschodzie

Przez następną dekadę będzie jasne, jak cała masa euroazjatycka jest powiązana z BRI lub przez nią. Dla porównania, Chas Freeman, były ambasador USA w Chinach, jest jednym z niewielu świadomych obserwatorów, którzy zabrzmieli alarm; Waszyngton traktuje BRI jako wyzwanie strategiczne dla wojska.

Alastair Crooke pokazał, jak kształtuje się już mini-BRI, łącząc Iran, Irak, Syrię i Liban. W rzeczywistości jest to powstający węzeł BRI w południowo-zachodniej Azji.

Jednocześnie Pekin jasno dał do zrozumienia, że – włącznie z surowymi metodami – Xinjiang, kluczowy węzeł BRI w zachodnich Chinach, nie będzie mógł stać się kolejną Syrią, Libią ani Irakiem. Xinjiang bezpośrednio łączy się z niezbędnymi korytarzami łączności BRI na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Europie. Zachód lub to, co pozostało z jego jedności, nie reprezentuje już wizji przyszłości. Chiny dążą do spełnienia tej roli przez BRI. To jest coś, czego kilka dodatkowych F-16 patrolujących medianę cieśniny nie będzie w stanie zmienić.

https://www.asiatimes.com/2019/04/article/taiwan-the-bri-and-the-geopolitical-chessboard/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

One thought on “Tajwan, jedwabny szlak i geopolityczna szachownica

  1. Między tymi dwoma, że tak powiem – uniami, będziemy mieli w przyszłości gigantyczną zadymę. Może nawet kosmiczną zadymę. A nawet na pewno kosmiczną. Bo to już nie będzie wojna między dwoma państewkami o kawałek ziemi lub dostęp do morza, tylko wojna dwóch (lub więcej) kontynentów, a nawet wojna między dwoma półkulami Ziemi. I to będzie koniec Ziemi. Nie jest pewne czy coś po Ziemi jeszcze zostanie. Trzymam kciuki za wschód. Zachód nam dość złego narobił. Wiem że wschód może się okazać jeszcze gorszy, ale coś trzeba wybrać.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: