DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY
    UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Wojna domowa w Libii. Ławrow przestrzega przed ingerencją zagranicznych sił

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Siergiej Ławrow wezwał wszystkie strony konfliktu w Libii do znalezienia porozumienia i ostrzegł przed ingerowaniem zagranicznych sił w sprawy libijskie. Oświadczenie szefa rosyjskiego MSZ to efekt działań Libijskiej Armii Narodowej (ANL), dowodzonej przez prorosyjskiego gen. Chalifę Haftara. Jego wojska zbliżyły się do Trypolisu – siedziby rządu jedności narodowej Mustafy as-Saradża, popieranego przez społeczność międzynarodową.

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow z wizytą w EgipicieFoto: MOHAMED EL-SHAHED / AFP / AFP
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow z wizytą w Egipicie
  • – Sytuacja jest bardzo niepokojąca i nie możemy pozwolić na dalszą eskalację – oświadczył szef MSZ Niemiec Heiko Maas
  • Z powodu konfliktu w Libii Stany Zjednoczone prawdopodobnie przedłużą pozwolenia na import irańskiej ropy przez niektórych odbiorców – twierdzi „Wall Street Journal”
  • W dniach 14-16 kwietnia ma odbyć się planowana od dawna konferencja pokojowa organizowana przez ONZ w libijskim Ghadamis. Jej celem jest doprowadzenie do porozumienia pokojowego i ustalenie terminu ogólnokrajowych wyborów
Ministrowie spraw zagranicznych państw grupy G7 uzgodnili z kolei zwiększenie presji na osoby odpowiedzialne za zaognienie sytuacji w Libii, w szczególności na gen. Haftara, aby zapobiec konfrontacji zbrojnej – oświadczył dziś szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas po zakończeniu dwudniowego spotkania szefów dyplomacji G7 we francuskiej miejscowości Dinard. Maas dodał, że każdy z krajów będzie używał własnych kanałów, a Francja i Włochy utrzymują bezpośrednie kontakty z władzami Libii. – Sytuacja jest bardzo niepokojąca i nie możemy pozwolić na dalszą eskalację – podkreślił niemiecki minister.

W podobnym tonie wypowiedział się szef dyplomacji Włoch, który oświadczył, że Haftar musi posłuchać ostrzeżeń wspólnoty międzynarodowej i zatrzymać swój marsz w kierunku Trypolisu. – Przedstawiliśmy zupełnie jasno, jakie jest nasze stanowisko. Zdecydowanie mamy nadzieję, że on weźmie to pod rozwagę. Jeśli to się nie stanie, zobaczymy, co można zrobić – mówił Enzo Moavero Milanesi.

Z kolei w komunikacie ze spotkania napisano, że walczące strony nie mogą używać instalacji naftowych do politycznych celów. „Przypominamy, że instalacje naftowe w Libii, produkcja ropy i dochody należą do libijskiego narodu i nie mogą być używane przez żadną ze stron w celach politycznych” – napisano. Wojska Libijskiej Armii Narodowej zajęły już część pól naftowych.

gen. Chalifa Haftar Foto: ABDULLAH DOMA / AFP

gen. Chalifa Haftar

Konflikt w Libii wpłynie na dalszy import irańskiej ropy?

Z powodu konfliktu w Libii Stany Zjednoczone prawdopodobnie przedłużą pozwolenia na import irańskiej ropy przez niektórych odbiorców. Informuje o tym dziennik „Wall Street Journal”. Gazeta tłumaczy takie posunięcie obawami amerykańskich władz, że całkowity zakaz spowoduje zakłócenia na rynku ropy naftowej i wzrost cen tego surowca.

Z tego powodu Amerykanie są skłonni przedłużyć niektóre zezwolenia na import. Otrzyma je prawdopodobnie pięć krajów: Chiny, Indie, Turcja, Korea Południowa i Japonia. Według „Wall Street Journal” całkowity zakaz importu ropy naftowej z Iranu wejdzie w życie w listopadzie.

Wysłannik ONZ za konferencją w Libii mimo walk w tym kraju

Problematyczną kwestią pozostaje zaplanowana na 14-16 kwietnia konferencja pokojowa organizowana przez ONZ w libijskim Ghadamis na zachodzie kraju. Specjalny wysłannik organizacji do Libii Ghassan Salame powiedział dziś, że jest zdeterminowany, by mimo walk w tym kraju zaplanowany szczyt doszedł do skutku.

– Pracowaliśmy cały rok na narodową konferencję; nie oddamy tej politycznej pracy tak łatwo – przekazał też dziennikarzom przebywający w Trypolisie Salame. Dodał, że ONZ pracuje, by zapobiec eskalacji konfliktu w Libii.

Do kompromisu usiłował doprowadzić sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, jednak po rozmowach z generałem Haftarem opuścił Libię mówiąc, że jest „pełen obaw i wyjeżdża z ciężkim sercem”.

Celem planowanej konferencji jest pojednanie narodowe, tj. doprowadzenie do porozumienia pokojowego i ustalenie terminu ogólnokrajowych wyborów. Od czasu obalenia reżimu Muammara Kadafiego nie były one przeprowadzane.

Żołnierze Libijskiej Armii Narodowej Foto: AFPTV / AFP

Żołnierze Libijskiej Armii Narodowej

Ofensywa gen. Haftara na Trypolis

Libijska Armia Narodowa, dowodzona przez prorosyjskiego gen. Chalifę Haftara, w czwartek ruszyła na Trypolis. Przejęła kontrolę m.in. nad miastem Gharjan ok. 70 km na południe od stolicy, po czym wczoraj wdała się w walki z wojskami rządowymi (GNA) na terenach wiejskich w pobliżu Trypolisu. W ręce oddziałów ANL przeszło byłe międzynarodowe lotnisko, ale zostały stamtąd odparte. Francuskie media informują o krwawych walkach na południowych obrzeżach stolicy.

W obliczu eskalacji walk Rada Bezpieczeństwa ONZ, która zebrała się na wczorajszym nadzwyczajnym posiedzeniu, zaapelowała do Haftara o zaprzestanie zbrojnego marszu na Trypolis. W czwartek we wspólnym oświadczeniu USA, Francja, Wielka Brytania, Włochy oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie wezwały do natychmiastowego uspokojenia sytuacji w Libii.

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/wojna-domowa-w-libii-lawrow-przestrzega-przed-ingerencja-zagranicznych-sil/zvk1shc

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: