DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY
KONTA AUTORÓW WPISÓW I FILMÓW
    UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Syria wynajmuje Iranowi port śródziemnomorski

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kiedy Rosja została zaproszona do założenia ufortyfikowanej bazy w Hmeimim, w nadmorskiej prowincji Latakia w Syrii oraz drugiej dla marynarki wojennej w portowym mieście Tartus, wychodzono z założenia, że będzie to jedyna zagraniczna obecność wojskowa wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego w Syrii.

Kadencja bazy w Hmeimim była nieokreślona, ​​natomiast korzystanie z obiektu morskiego Tartus zostało przyznane do 2065 r. i odnawialne za obopólną zgodą. Jednak od października przyszłego roku Rosjanie nie będą już mieli wyłączności – ponieważ Iran wydzierżawi częśc portu Latakia.

Przybycie Iranu na scenę budzi poważne obawy polityczne Moskwy i co do bezpieczeństwa. Iran obiecał również zająć się trwającym niedoborem paliwa w Syrii, wysyłając wszystkie przyszłe przesyłki paliwa grzewczego, paliwa do gotowania i benzyny do dzierżawionej przez Iran części Latakii, gdy będzie ona w pełni gotowa i funkcjonalna.  Zaplanowano to na jesień przyszłego roku.

Dostęp do Morza Śródziemnego dla Teheranu, który cierpi z powodu nałożonych przez USA sankcji ekonomicznych, może stać sie przyczółkiem i oknem na świat zminijącym zasady gry. „Każdy chce dziś Jedwabnego Szlaku, a porty są dobrym miejscem do rozpoczęcia”, powiedział profesor Uniwersytetu Oklahoma Joshua Landis, rozmawiając z Asia Times.

„Iran marzy o zbudowaniu silnej regionalnej gospodarki opartej na handlu, autostradach i rurociągach, które przecinają Iran z Morza Śródziemnego. Pomoc w budowaniu portów syryjskich jest tylko jednym z elementów znacznie szerszej wizji dobrobytu i wspólnych interesów. Najważniejszym będzie dzień, w którym Iran mógł sprzedać swoją ropę i gaz do Europy poprzez tranzyt przez Irak i Syrię – powiedział Landis.

W 2017 roku Irańczycy poprosili o licencję na uzyskanie 1000 hektarów ziemi w nadmorskim mieście Tartus, które chcieli przekształcić w port naftowo-gazowy.

Ze względu na bliskość rosyjskiej bazy wojskowej Moskwa unieważniła tę propozycję. Tak więc Teheran skupił się na 5000 hektarach żyznych terenów w pobliżu sanktuarium Szyickiego Sayideh Zainab w pobliżu międzynarodowego lotniska w Damaszku, które chciał rozwijać dla rolnictwa.

Znowu Rosjanie powiedzieli „nie”, oferując zamiast pola uprawne na wsi Deir Ezzor, ale były one niedostępne, ponieważ byli kontrolowane przez kurdyjskich bojowników sprzymierzonych ze Stanami Zjednoczonymi.

Jednak rozmowy zostały wznowione, aby ożywić projekt dotyczący gruntów rolnych uznanych przez Irańczyków za korzystne. Wracając do rozmów, padła propozycja wprowadzenia irańskiej sieci telefonii komórkowej GSM na rynek syryjski, która uprzedni została zawieszona na trzy lata.

Umowa portowa w Latakii daje Republice Islamskiej prawo do korzystania z portu syryjskiego z 23 magazynami wyłącznie do celów gospodarczych, ale po przejęciu kontroli nad budynkami nic nie stoi na przeszkodzie, aby przekształcić je w obiekt wojskowy.

Baza w Latakii spełnia wieloletnie marzenie Iranu o bezpośrednim dostępie do Morza Śródziemnego, skąd może wysyłać towary, broń – i wpływy polityczne – na resztę świata.

Dzierżawa Latakii zakończy nie tylko wyłączną obecność Rosji w dzielnicy nadbrzeżnej, ale może również zagrozić oddziałom rosyjskim i pojazdom wojskowym.

Hmeimim został poddany serii ataków bezzałogowych między styczniem a październikiem 2018 r., a pojawienie się Irańczyczyków tak blisko, spowodowałoby większe ryzyko podobnych operacji w tym obszarze. Zarówno ze strony Izraela, Stanów Zjednoczonych, jak i innych graczy na syryjskim polu bitwy grozi chęć wyrównania starych porachunków z Iranem.

Stała obecność Iranu w Latakii mogłaby ograniczać i być może utrudniać rosyjskie gromadzenie danych wywiadowczych i wywiadowczych, blokować ich radioelektroniczną technologię i zagrażać rosyjskim systemom obrony powietrznej, samolotom i życiu personelu wojskowego.

Irańska prośba
Syryjski ruch jest odpowiedzią na oficjalną irańską prośbę, przedstawioną Damaszkowi w lutym. Zdając sobie sprawę, że nie byli w stanie ustanowić stałej obecności wojskowej, takiej jak obecność Rosjan, lub nielegalnie zdobyć terytorium, jak Turcy, Irańczycy zdecydowali się na długoterminowe wpływy gospodarcze w Syrii, aby utrzymać przyczółek w kluczowej części regionu .

Iran przekazał Syryjczykom linię kredytową o łącznej wartości 6,6 mld USD od 2011 r., Która została uzupełniona o dodatkowe 1 mld USD w 2017 r. Jednak w ciągu ostatnich trzech miesięcy stosunki między oboma krajami stały się jeszcze cieplejsze, zwłaszcza po prezydenta Bashara al -Assad wylądował w Teheranie w lutym, aby spotkać się z prezydentem Hassanem Rouhanim i Najwyższym Przywódcą Ali Chameneim.

Oba rządy zgodziły się utworzyć wspólną izbę handlową, wspólny bank i elektrownię w Latakii. Deweloperzy z Iranu otrzymali również prawa do budowy 200 000 mieszkań w pobliżu stolicy Syrii. https://www.asiatimes.com/2019/04/article/syria-leases-mediterranean-port-to-iran-raising-alarms/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: