DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY
    UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Polska wyprzedziła Niemców !! czy to znak że doganiamy Europę ??

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Deutsche Post vs Poczta Polska: Porównanie cen po podwyżkach w zestawieniu do przeciętnych zarobków

piątek, 5.04.2019 r.

  

Kilka dni temu Poczta Polska wprowadziła podwyżki w cenniku swoich usług. Wysyłka listu zwykłego kosztuje obecnie 3,30 zł (o 27 proc. drożej niż poprzednio), listu poleconego priorytetowego 8,40 zł (o 23,5 proc. drożej), a listu poleconego za zwrotnym potwierdzeniem – 11,00 zł (o 17 proc. drożej). Powyższe ceny warto porównać z cenami analogicznych usług oferowanych przez Deutsche Post – szczególnie patrząc przez pryzmat przeciętnych zarobków osiąganych w Polsce i w Niemczech.

Od 1 kwietnia na Poczcie Polskiej obowiązuje nowy cennik. List zwykły kosztuje obecnie 3,30 zł (wcześniej 2,60 zł). List polecony priorytetowy –8,40 zł (wcześniej 6,80 zł), a list polecony priorytetowy za zwrotnym potwierdzeniem odbioru – 11,00 zł (wcześniej 9,40 zł). Widać zatem, że podwyżki nie były kosmetyczne (+27 proc. w przypadku listów zwykłych,+23,5 proc. w przypadku listów poleconych oraz +17,0 proc. w przypadku poleconych za ZPO).


       

Ile za takie usługi trzeba zapłacić u naszych zachodnich sąsiadów? Poniżej wyciąg z obowiązującego na Deutsche Post cennika (ceny w złotówkach po przeliczeniu wg kursu 1 euro = 4,30 zł):

Z powyższego wynika, że nadanie krajowego listu zwykłego jest tańsze w Niemczech (kosztuje równowartość 3,01 zł) aniżeli w Polsce (3,30 zł). Z kolei wysyłka listu poleconego jest tam droższa 64 proc. (8,40 zł vs 13,76 zł), natomiast wysyłka listu poleconego za ZPO jest droższa aż o 109 proc. (11,00 zł vs 23,00 zł).


Percepcja cen zmienia się jednak, gdy uwzględnimy przeciętne miesięczne wynagrodzenia na jakie może liczyć statystyczny Niemiec i Polak. Zgodnie z danymi niemieckiego Bundesamtu (odpowiednik polskiego GUS) w październiku 2018 roku (ostatni dostępny odczyt) przeciętne wynagrodzenie w RFN wynosiło 3899 euro brutto (16 766 zł). Tymczasem przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2019 r. wyniosło w Polsce 4 949,42 zł brutto (odczyt GUS). Łatwo zatem wyliczyć, że przeciętne wynagrodzenie w Niemczech jest aż o 223 proc. wyższe od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.

Źródło: Cennik Poczty Polskiej (Poczta-Polska.pl)
Źródło: Portokalkulator (portokalkulator.de)
Źródło: Obwieszczenie Prezesa GUS w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2019 r. (STAT.gov.pl)
Źródło: Niemcy – Przeciętne Wynagrodzenia (tradingeconomics.com)

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: