NA ŻYWO 2 STRAMY 20.00 MACIEJ MACIAK CW24 TV NAJNOWSZE INFORMACJE O AFERZE SKOK WOŁOMIN - 21.00 RELACJA PIOTRA RYBAKA ZE SPRAWY SĄDOWEJ Z GODZINY 9.00 26.08.2019 - WYROK26 sierpnia 2019
10 godzin pozostało.

M-forum A.V Live.

Najnowsze informacje , Polska i świat artykuły przedruki filmy zdjęcia i dokumenty.Unikatowe informacje i materiały które na innych portalach są cenzurowane z przyczyn politycznej poprawności.

CZY PRODUCENCI ŻYWNOŚCI ZARABIAJĄ NA KLĘSCE GŁODU ?

OCEŃ TEN WPIS !
DZIĘKUJĘ ZA OCENĘ

Obietnica koncernów: jesteśmy po to, aby pomagać

PODEJRZENIE: GIGANCI BRANŻY SPOŻYWCZEJ ZARABIAJĄ NA KLĘSCE GŁODU

O koło 800 milionów ludzi na świecie głoduje, a każdego dnia 25 000 umiera z powodu braku pożywienia. Mało kto wie, że istnieje jeszcze inny, mniej widoczny głód. Według organizacji Welthungerhilfe około dwóch miliardów ludzi na całym świecie cierpi z powodu tak zwanego utajonego głodu, czyli długotrwałego niedoboru witamin i składników odżywczych.

Niektóre koncerny spożywcze zobowiązały się do podjęcia działań mających na celu zapobieganie temu zjawisku poprzez angażowanie się w programy pomocowe oraz produkcję żywności wzbogaconej w ważne dla życia składniki. Koncepcję uzupełniania dostaw do dotkniętych niedoborami regionów w makro- i mikroelementy (np. żelazo) wspierają organizacje charytatywne, a także eksperci ds. ochrony zdrowia – to szczególnie ważne dla kobiet w ciąży oraz dzieci. Ale co kryje się za tą pozornie bezinteresowną strategią?

Eksperci nie mają wątpliwości co do zamiarów koncernów: „Firmy takie jak Monsanto, Nestlé czy Unilever pod płaszczykiem walki z niedożywieniem i głodem osiągają ogromne zyski kosztem zdrowia ludzkiego oraz środowiska naturalnego” – wyjaśniają naukowcy z Food First Information and Action Network (FIAN).

Jak pokazuje badanie, giganci branży spożywczej zapewniają sobie w ten sposób długoterminowe umowy na użytkowanie gruntów. Kontrakty przewidują również stosowanie nasion certyfikowanych (czyli genetycznie zmodyfikowanych lub hybrydowych, które muszą być nabywane co roku) oraz hojne ulgi podatkowe.

Eksperci krytykują także fakt, że firmy pracują nad zapisaniem w prawie wzbogacania niektórych produktów, co w dłuższej perspektywie czasowej może nie tylko spowodować wyparcie tradycyjnej żywności, ale i uzależnić „bezinteresownie obdarowywane” kraje od dostaw. Specjaliści z FIAN podsumowują: „Koncerny zapewniają sobie w ten sposób coraz większy wpływ na programy rządowe oraz gremia ONZ. Niedożywienie nie jest w ten sposób zwalczane, ale potęgowane”.

 

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: