TRANSLATOR CHANGE NAVIGATION CONTENT AND PAGE TO ANY LANGUAGE FROM 160 AVAILABLE// Tłumacz/ zmień język strony nawigacji i chat na dowolny jezyk z 160 dostępnych.
LISTA - KANAŁY - AUTORÓW PUBLIKUJĄCYCH FILMY I ARTYKUŁY NA STRONIE M-FORUM -WYBIERZ Z LISTY KANAŁ Z WSZYSTKIMI PUBLIKACJAMI AUTORA

M-forum A.V Live.

╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝

live-stream pobrane (1).png

cz.4 na wypadek „w” POMOC MEDYCZNA LEKI I PREPARATY KTÓRE MOŻECIE SAMI SPORZĄDZIĆ !! w oparciu o produkty dostępne

PropellerAds

WAŻNE W SYTUACJACH DŁUGOTRWAŁEGO ZAGROŻENIA NALEŻY WIEDZIEĆ TO

JAK SPORZĄDZIĆ PREPARATY LECZNICZE …… BO W SYTUACJI KRYZYSOWEJ NA POMOC LEKARSKĄ RACZEJ LICZYĆ NIE MOŻEMY …….

STARE DOMOWE SPOSOBY NA CHOROBY OD ADO Z !!

do dziś stosowane przez dobrych medyków szczególnie tam gdzie medycyna współczesna wyczerpała możliwości ………. są to terapie i preparaty stosowane przez najsłynniejszych zielarzy.

Pokazane niżej domowe sposoby leczenia niektórych chorób zebrałem z porozrzucanych przepisów z kilku książek. Proszę jednak nie wpadać z jednej skrajności w drugą. Wszyscy piszący na temat leczenia niekonwencjalnego zastrzegają iż takie leczenie należy traktować jako leczenie pomocnicze.

Można się z tym zgodzić, ponieważ człowiek od samego początku samodzielnego życia jest faszerowany chemicznymi lekami i nikt nie ma pojęcia, jak i które organy reagują jeszcze na leki naturalne. Sprawa nie mniej istotna, to rozpoznanie choroby. Sami nie jesteśmy w stanie bezbłędnie określić na co chorujemy, a co za tym idzie tego przyczyn.

Współpraca z lekarzem jest konieczna lecz niestety dzisiaj lekarz naturalista jest tylko marzeniem chorego, choć z niektórymi można jeszcze porozmawiać. Dlatego podejmując samodzielne decyzje musimy postępować niezwykle rozważnie, ufając zarówno sobie jak i lekarzowi.

(na początku przepisu podaję znaczek autora, z którego książki zaczerpnąłem przepis –  Tombak,  Górnicka, Jasiak,  Tuszyńska,  Sroka,
 Klimuszko)

Osłaniaj swój żołądek przed nadżerkami od używanych chemicznych leków.
Przed każdym zażyciem leków weź łyżeczkę mielonego siemienia lnianego i popij letnią, przegotowaną wodą.

Niedomogi i choroby dróg oddechowych
Angina
 Cytrynę podzielić na cząstki i każdą ssać przez 10 minut, potem połknąć (szczególnie skuteczne na początku choroby).
 Położyć na gardło liście białej kapusty, owinąć bawełnianym szalem. Liście zmieniać co 2 godziny.
 Dłoń prawej ręki przyłożyć do gardła, a dłoń lewej ręki położyć na potylicę. Zabieg ten powtarzać 3-5 dni po 15-20 minut.
 1/2 łyżeczki soli, 1/2 łyżeczki sodki i 4 krople jodyny rozmieszać w szklance przegotowanej wody. Płukać gardło 3 razy dziennie.
 Ugotować ziemniek, rozgnieść i położyć na talerzu. Głowę nakryć ręcznikiem i robić inhalację.
 Do szklanki soku z buraków dodać stołową łyżkę octu winnego lub jabłkowego. Płukać gardło 8-10 razy dziennie.
 3 łyżeczki łupin z cebuli zalać 1/2 litrem wody i zagotować. Ostudzić. Płukać gardło 5-6 razy dziennie.
 Wycisnąć 2-3 ząbki czosnku, zalać szklanką ciepłej wody i odstawić na 30 minut. Płukać gardło 4-6 razy dziennie.
 W szklance wody rozpuścić 1 łyżeczkę miodu. Płukać gardło 8-10 razy dziennie.
 Z 2 cebul wycisnąć sok. Pić po łyżeczce 4 razy dziennie.
 Na tarce zetrzeć 1 jabłko i 1 cebulę, wszystko wymieszać. Przyjmować po 2 łyżeczki 3 razy dziennie.
 Zetrzeć na tarce szklankę czerwonego buraka, wlać stołową łyżkę octu, odstawić na kilka godzin, następnie odcisnąć sok do szklanego naczynia. Sokiem płukać gardło i łykać po 1-2 łyżki stołowe.
 Szybko zetrzeć na tarce cebulę, położyć na gazie higroskopijnej i zrobić tamponiki. Wsunąć do obu dziurek od nosa i potrzymać 15 minut. Stosować rano, w południe i wieczorem.
 Do garnka wlać 150 g mleka, włożyć 4-5 fig suszonych i gotować przez 5-7 minut. Przed snem wypić małymi łykami, a figi zjeść. Powtarzać kilka razy.
 Wymyć i obrać ze skórki gruszkę. Wycisnąć sok. Od czasu do czasu pić sok, uprzednio trzymając go jakiś czas w ustach. Połykać małymi porcjami.
 Zamoczyć na noc 50 g orzechów ziemnych w zimnej wodzie. Zdjąć skórkę i gotować na małym ogniu do miękkości. Zjadać raz dziennie.
 Przemyć trochę oliwek i wziąć jedną do ust. Trzymać w ustach jakiś czas, łykając ślinę. Powtórzyć to samo z innymi oliwkami.
 Jeść kawałki świeżej białej rzepy. Porcja 5-10 kawałków 3 razy dziennie.
 Z rzepy wykroić środek i wlać miód. Odstawić na 4 godziny. Zlać sok do słoika. Przechowywać w lodówce. Pić – dorośli 2-3 łyżki stołowe w dzień, dzieci po 1 łyżeczce od herbaty rano i wieczorem.
Astma
 40 średnich cebul zalać wrzątkiem i odczekać aż zmiękną. Odlać wodę, a cebule dusić do miękkości w 1/2 litrze oliwy z oliwek. Rozgnieść na papkę. Przyjmować po 1 łyżce rano na czczo i wieczorem przed snem.
 3-4 liście kapusty przykładać jako okład na pierś i na szyję, u podstawy płuc lub na łopatki, w zależności od lokalizacji bólu. Zostawić na 3-4 godziny, a nastepnie na noc.
Astma oskrzelowa
 Podczas nagłego ataku pić kawę jęczmienną, połykać kawałki lodu, gryźć ziarnko kawy.
 Podczas nagłego ataku pokropić kostkę cukru 5 kroplami nalewki czosnkowej i ssać.
 Położyć chorego na twardej podłodze i lekko masować ramiona.
 1 szklankę soku z czarnej rzepy przegotować i pić po 1/4 szklanki na 15 minut przed jedzeniem.
 Do 100 g masła śmietankowego dodać 5-8 ząbków wyciśniętego czosnku i szczyptę soli. Stosować smarując na chleb.
 100 g liści podbiału, 100 g kwiatu lipy, 50 g korzenia prawoślazu, 50 g korzenia biedrzeńca, 50 g kwiatu ślazu, 50 g kwiatu bzu czarnego, 50 g ziela szanty, 50 g korzenia lukrecji, 20 g liści mięty pieprzowej. Zioła zmieszać. Pić słodzone sokiem malinowym lub z owoców czarnej porzeczki 3 razy dziennie po jedzeniu. Zaparzać przez 30 minut 1 łyżeczkę na szklankę wrzątku.
Ból gardła (silny)
 Okład na gardło z bardzo zimnej wody z dodatkiem octu. Owinąć suchym ręcznikiem. Zmieniać okład co 45 minut aż do zniknięcia bólu.
Bronchit (zapalenie oskrzeli)
Chory mający kaszel nie powinien pić kawy ani herbaty, ponieważ podrażniają one drogi oddechowe. Najlepiej kilka razy dziennie pić mleko z dodatkiem miodu i szczyptą sodki lub napary z ziół do 1,5-2 litrów dziennie. Miód przed spożyciem przegotować.Nieprzegotowany miód wzmaga kaszel.
 Przez 1 godzinę gotować 60 g kapusty w 1/2 litrze wody, pod koniec gotowania dodać 60 g miodu. Popijać do 2 szklanek soku dziennie.
Bronchit ostry
 1 szklankę świeżo przygotowanego soku z marchwi zmieszać z 2 łyżkami stołowymi przegotowanego miodu. Stosować po 2 łyżki stołowe 5-6 razy dziennie.
 1 szklankę świeżo przygotowanego soku z kapusty zmieszać z 2 łyżkami stołowymi przegotowanego miodu. Stosować po 1 łyżce stołowej 4 razy dziennie.
 1 łyżkę stołową kwiatu lipy zaparzyć 1 szklanką wrzątku, dodać 1 łyżkę stołową miodu, nakryć i odstawić na 1 godzinę, po czym odcedzić i wypić. W ciągu dnia wypijać 3-4 szklanki.
Bronchit przewlekły (środki wykrztuśne)
 Zagotować 1,5 litra wody, do wrzątku wsypać 400 g otrąb i gotować na małym ogniu 5 minut. Następnie ostudzić, odcedzić i pić w ciągu dnia. Wskazane jest nie pić innych płynów. Dla poprawy smaku można dodać odrobinę cukru.
 Zmieszać 2 łyżki stołowe przegotowanego gorącego mleka z 2 łyżkami koniaku. Przyjmować na pół godziny przed jedzeniem 3 razy dziennie. Po wypiciu mieszanki nie wolno ochładzać organizmu i wychodzić na dwór. Przyjmować aż do całkowitego wyleczenia.
 Na wolnym ogniu gotować 1 cytrynę w ciągu 10 minut. Przekroić na połówki i wycisnąć sok do szklanki. Dodać 2 łyżki stołowe gliceryny, dokładnie wymieszać i uzupełnić miodem do pełnej szklanki.
rzadki kaszel – przyjmować po 1 łyżeczce od herbaty przed snem i jeszcze jedną w nocy,
silny kaszel – przyjmować po 1 łyżeczce od herbaty przed jedzeniem lub na noc po kolacji,
nocny kaszel – przyjmować po 1 łyżeczce od herbaty przed snem i jedną w nocy.
W miarę zmniejszania się kaszlu ograniczać przyjmowanie mieszanki.
 Do szklanki włożyć 1/2 cytryny i 1 łyzkę wódki lub koniaku, wycisnąć do tego sok z drugiej połówki cytryny i uzupełnić wrzątkiem. Pić małymi łyczkami przed snem.
 Sok z 1 cytryny zmieszać ze 100 g miodu. Przyjmować po 1 łyżce stołowej 3 razy dziennie.
 100 g kwiatu lipy i 100 g suchych malin sparzyć 1 litrem wrzątku, odstawić do zaparzenia. Napar przecedzić i pić podgrzany po 200 g przed snem przez 2-3 dni.
 1/2 szklanki soku z rzodkiewki, 1/2 szklanki soku z chrzanu i 1/2 szklanki miodu, dobrze wymieszać i zaparzać przez 3-4 godziny. Przyjmować 3 razy dziennie w godzinę po posiłku – dorośli po 2-3 łyżki stołowe, dzieci po łyżeczce od herbaty.
 50 g startej cebuli, 20 g octu i 60 g miodu. Starta cebulę zalać octem i odcisnąć, do płynu dodać miód i dobrze wymieszać. Podawać choremu co pół godziny po 1 łyżeczce.
 Zmieszać 30 g miodu i 70 g wodnego wrzątku. Gorącym płynem przeprowadzać inhalację.
 Sok z 1 cytryny zmieszać ze 100 g miodu. Przyjmować po 1 łyżce stołowej 3 razy dziennie.
 100 g startej cebuli zasypać 100 g cukru-pudru i pozostawić, by cebula puściła sok. Sok pić 3 razy dziennie po 2 łyżeczki.
 Zmiażdzony czosnek zmieszać z miodem w stosunku 1:1. Przyjmować po łyżeczce 3 razy dziennie lub po 1 łyżce przed snem. Popijać ciepłą wodą.
 Ugotować z koprem ziemniaki „w mundurkach”, część wody odlać. Dodać 2 łyżki stołowe oleju roślinnego i 1/2 łyżeczki sody oczyszczanej, dobrze podgrzać na ogniu. Nałożyc na głowę duży ręcznik i wdychać gorącą parę. Przeprowadzac kilka razy dziennie, aż do wyzdrowienia. Podczas inhalacji chory się poci i nie wolno schładzać organizmu. Nie wychodzić na dwór.
 200 g masła śmietankowego niesolonego, 200 g smalcu, 200 g miodu, 200 g kakao w proszku i 15 szt. świeżych żółtek jajecznych. Wszystko dobrze wymieszać, zagotować na małym ogniu i ostudzić. Przyjmować po 1 łyżeczce na 1/4 szklanki gorącego mleka 3 razy dziennie. Pić bardzo małymi łyczkami. Poprawa następuje po 5-7 dniach.
 Do 1/2 szklanki miodu nalać 1/2 szklanki portweinu i dobrze rozmieszać. Obrać i rozgnieść 10-15 g czosnku. Przygotować 10-20 ml nafty. Przed snem dobrze natrzeć stopy rozgniecionym czosnkiem i założyć wełniane skarpety. Natrzeć naftą klatkę piersiową, założyć ciepłą bieliznę i wypić szklankę portweinu z miodem.
 200-300 ml piwa z 1 łyżką miodu gotować przez 5 minut. Podczas kaszlu pić ciepłe piwo z miodem po 1-2 szklanki.
 3 łyżki stołowe rzodkiewek. W każdej wyciąć zagłębienie i nasypać cukru. Odstawić na conajmniej 40 minut. Wypijać sok po 1 łyżeczce 3 razy dziennie.
Silny kaszel u dorosłych
 Pić przez tydzień wywar z siemienia lnianego.
Zadyszka
 Trzy razy dziennie 1 kieliszek (50 ml) nastepującej mieszanki – 200 g miodu, oliwy z oliwek i wódki. Autor nie podaje ilości oleju i wódki, ale chyba ma wyjść z tego całe pół litra :-).
Zapalenie zatok
 Kawałek świeżęgo masła śmietankowego (wielkości ziarna kukurydzy) wsunąć w nozdrze – jednego wieczoru do jednej dziurki, nastepnego do drugiej. Stosować przez miesiąc, po czym zrobić miesiąc przerwy.
Zapalenie płuc
  4 średnie ziemniaki (wydłubać oczka) skroić bez obierania, 2 łyżki siemienia lnianego, 1 zgnieciona główka czosnku. Wszystko to gotować w 5 szklankach wody przez 20 minut. Uzyskanym wywarem zrobić lewatywę. Podobno wystarczała jedna.
Zastarzały kaszel (u palaczy)
 Kilka korzonków leśnego ślazu gotować 10-15 minut w 1/2 litra świeżego mleka. Przyjmować po 1/2 szklanki kilka razy dziennie.
Niedomogi serca, układu krążenia i naczyń krwionośnych
Arytmia
 1/2 kg utartych na tarce cytryn zmieszać z 1/2 kg miodu, dodać 20 zmielonych jąder pestek moreli. Wszystko wymieszać i przyjmować rano i wieczorem po 1 łyżce przed posiłkiem.
Miażdżyca tętnic (stwardnienie naczyń, skleroza naczyń)
 Pić na czczo po 1/2 szklanki soku z surowych ziemniaków w ciągu 14 dni.
 Zjadać 1 grapefruita rano na czczo i wieczorem, 2 godziny po ostatnim posiłku.
 1 łyżkę stołową oliwy z oliwek zmieszać z sokiem z 1/2 grapefruita. Pić 1 miesiąc, a potem 1 miesiąc przerwy.
 100 g orzechów włoskich, 100 g rodzynek, 100 g miodu i 100 g fig przepuścić przez maszynkę do mięsa i wymieszać. Używać po 1 łyżce 2 razy dziennie. Można smarować na chleb.
 W ciągu dnia wypijać 2-3 filiżanki zielonej herbaty.
 Wyszorować 250 g chrzanu, zetrzeć na tarce, zalać 3 litrami wrzątku i gotować 20 minut. Przecedzić. Pić po 1/2 szklanki 3 razy dziennie.
 Wycisnąć 50 g czosnku i zalać 1 szklanką wódki. Odstawić w ciepłe miejsce na 3 doby. Stosować 3 razy dziennie po 8 kropel zapijając łykiem zimnej wody.
 Pić sok z dyni po 1/3 szklanki 3 razy dziennie.
 Pić sok z arbuza po 1 szklance 3 razy dziennie.
 Do szklanki wsypać 1 łyżkę mąki kukurydzianej, zalać do pełna wrzątkiem i odstawić na noc. Rano na czczo wypić uważając, by nie zmącić wody osadem.
 1 szklanka soku z marchwi, 1 szklanka tartego chrzanu, 1 szklanka miodu i sok z 1 cytryny. Wszystko wymieszać i wlać do butelki. Przechowywać w lodówce. Używać po 1 łyżeczce 3 razy dziennie.
 Pić sok z buraków po 1/3 szklanki 3 razy dziennie 15 minut przed jedzeniem.
Nadciśnienie
 Trzeba zmniejszyć ilość spożywanego mięsa, a przed jedzeniem pić 1-3 łyżeczki octu jabłkowego. Ciśnienie krwi obniża się zauważalnie. Okresowo ocet można „przegryzać” łyżeczką miodu wówczas efekt będzie jeszcze lepszy.
 1/2 szklanki startych surowych buraków zmieszać z 1/2 szklanki miodu kwiatowego. Przechowywać w lodówce lub w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu. Stosować po 1 łyżce 3 razy dziennie na 30 minut przed jedzeniem przez 3 miesiące.
 2 szklanki soku z buraków, 250 g miodu, 1 cytryna, 1,5 szklanki soku z czarnej porzeczki i jedna szklanka wódki. Przyjmować po 1 łyżce 3 razy dziennie na 60 minut przed jedzeniem.
 Wycisnąć sok z 3 kg cebuli, zmieszać z 500 g miodu, dodać przegródki z 25 włoskich orzechów i zalać to 1/2 litrem wódki. Odstawić w ciemne miejsce na 10 dni. Używać po 1 łyżce 3 razy dziennie.
 Do szklanki wsypać łyżkę mąki kukurydzianej i zalać wrzątkiem. Odstawić na noc. Rano wypić wodę starając się nie zmącić osadu na dnie naczynia.
 Do ciemnej butelki 0,75 litra wlać 1/2 litra wódki. Dodać 200 g zmielonego czosnku, zakryć korkiem i odstawić w ciemne miejsce na 6-8 dni. Przecedzić i przechowywać w chłodnym miejscu. Pić po 1 łyżce 3 razy dziennie przed jedzeniem.
Nadciśnienie (obniżanie)
 Z 1 kg włoskich orzechów wziąć środkowe przegródki, włożyć do szklanego naczynia i zalać 1/2 litrem wódki. Odstawić do uzyskania koloru mocnej herbaty. Pić po 1 łyżce 3 razy dziennie przed jedzeniem.
 Do szklanki włożyć 20 g rozdrobnionego czosnku, zmieszać ze 100 g cukru-kryształu, uzupełnic do pełnej szklanki wrzątkiem i dobrze rozmieszać do rozpuszczenia się cukru. Odstawić na 4-6 godzin w ciemne i ciepłe miejsce. Przechowywać w ciemnym miejscu w zamkniętym naczyniu. Pić po 1 łyżce 3 razy dziennie przed jedzeniem.
 Spożywac codziennie 2-3 razy dziennie po 1 łyżeczce miodu z twarogiem.
 Codziennie pić na noc szklankę ciepłej herbaty z rozpuszczona w niej 1 łyżką miodu.
 1 łyżka soku z marchwi, 1 łyżka tartego chrzanu, 1 szklanka miodu i sok z 1 cytryny. Wszystkie składniki wymieszać drewniana łyżką w emaliowanym garnku. Przełożyć do szklanego, szczelnie zamknąć i przechowywać w chłodnym miejscu. Przyjmować po łyżeczce na 60 minut przed jedzeniem 3 razy dziennie przez 2 miesiące.
 Wyszorować i sparzyć 2 cytryny. Wycisnąć sok i wypić. Skórki, koniecznie wraz z białym miąższem, zetrzeć na drobnej tarce lub zemleć w maszynce do mielenia mięsa. Włożyć do szklanego słoika, dodać łyżkę miodu i odstawić do lodówki. Używać po jednej łyżeczce przed snem aż do ustabilizowania ciśnienia.
 Co 2-3 dni zjadać ząbek czosnku.
 1 cytryna, 200 g żurawiny, 200 g dzikiej róży i 200 g miodu. Cytrynę sparzyć, dobrze wytrzeć i całą zetrzeć na drobnej tarce. Żurawiny i dziką róże dobrze rozgnieść. Wszystko włożyc do szklanego naczynia, dodać miód i dobrze rozmieszać. Przykryć i odstawić na 1 dobę. Przyjmować po 1 łyzce 3 razy dziennie na 15 minut przed jedzeniem. W razie potrzeby powtarzać do całkowitego wyleczenia.
 Zjadać przez 4 dni z rzędu po 25 dag owoców aronii. Już po tym czasie można zaobserwować dodatnie skutki. Aronia wzmacnia naczynia krwionośne.
Niedociśnienie
 1 łyżeczkę czarnej herbaty zalać wrzątkiem, przykryć i odstawić na 5-7 minut. Nastepnie dodać 2 łyżki śmietanki, troche soli i 1 łyżeczkę cukru. Wszystko wymieszać i wypić kiedy ostygnie. Pić przez 7 dni rano i wieczorem na 10 minut przed posiłkiem. Potem zrobić przerwę 7 dni i znowu pić, dopóki ciśnienie nie unormuje się.
 Co 2-3 dni zjadać ząbek czosnku aż do ustabilizowania ciśnienia. Czosnek reguluje ciśnienie. Gdy jest wysokie obniża je, gdy jest za niskie podwyższa.
 Stanąć prosto, rece wzdłuż ciała, unieść się na palce, a następnie opuszczając się na całą stopę z całej siły uderzyć pietami o podłogę. Wykonywać rano i wieczorem po 20 razy.
 Rytmicznie uderzać o podłogę na zmianę pietami raz lewej, raz prawej stopy. Piętą każdej nogi uderzać o podłogę po 20-30 razy. Wykonywać rano i wieczorem, dopóki ciśnienie się nie unormuje.
Oczyszczenie krwi z pierwiastków promieniotwórczych
 Do 100 g soku z pokrzywy dodać 100g soku z jabłek. Przyjmować raz dziennie na 30 minut przed posiłkiem. Kurację prowadzić przez 20 dni.
Oczyszczenie naczyń krwionośnych ze złogów cholesterolu i innych trujących związków
 1 szklankę miodu, 1/2 szklanki zmielonych ziaren kopru, 1 łyżkę zmielonego korzenia waleriany (900 g) włożyć do termosu, zalać 5 litrami wrzątku, zakręcić i odstawić na dobę. Odcedzić, przelać do butelek. Przechowywać na dolnej półce lodówki. Przyjmować po 50 g przed posiłkiem (lekko podgrzane) az do wyczerpania całej porcji.
Rozszerzenie żył
 Założyć czyste bawełniane skarpetki i pochodzić w nich po porannej rosie, aby zamokły. Nosić je do wyschnięcia.
 Zielone włoskie orzechy zalać oliwą z oliwek i odstawić na 4 godziny w nasłonecznione miejsce. Po upływie tego czasu otrzymaną mieszanką nasmarować żyły.
Wzmocnienie serca i oczyszczenie krwi dla osób, które piją mleko
 Pić na czczo 1/3 litra ciepłego tłustego, gotowanego mleka (najlepiej wiejskiego), do którego należy wcisnąć sok z 1 cytryny. Powtórzyć o godzinie 12.00. Trzeci raz wypić przed snem. Nie jest konieczna specjalna dieta i można odżywiać się jak zwykle. Kuracja trwa 2 tygodnie.
Zakrzepowe zapalenie żył
 50 g owoców kasztana pokroić w kostki i zalać 1/2 litrem wódki. Odstawić na 2 tygodnie w ciemne i ciepłe miejsce. Przyjmować przez 1 miesiąc po 30-40 kropel 3 razy dziennie.
 250 g oczyszczonego czosnku wycisnąć i zmieszać z 350 g płynnego miodu, dokładnie wymieszać i odstawić na tydzień. Przyjmować po 1 łyżce 3 razy dziennie na 40 minut przed jedzeniem.
 Przy wystąpieniu wrzodów kłaść na nie papkę ze świeżo startego ziemniaka warstwą grubości 1 cm, z wierzchu nakryć gazą i zabandażować na 4-6 warstw. Pozostawić na 4 godziny. Po 2 godzinach powtórzyć.
 Założyć nowe, bawełniane skarpety i pochodzić w nich po mokrej trawie dopóki nie przemiękną. Nie zdejmować, dać im wyschnąć na nogach. Zabieg powtarzać wielokrotnie.
 Smarować nogi octem jabłkowym.
 Masować nogi z dołu do góry miękką szczoteczką 3-5 minut codziennie rano i wieczorem.
Zimne stopy
 2 razy w tygodniu przez 2 miesiące zakładać na nogi skarpety zamoczone w zimnej wodzie z dodatkiem octu. Nosić do wyschnięcia. Krążenie krwi radykalnie się poprawia.
Żylaki
 Rano i wieczorem przemywać skórę octem jabłkowym w miejscach, gdzie są rozszerzone żyły i rozcierać. Oprócz tego 2 razy dziennie pić 1 szklankę ciepłej przegotowanej wody z rozpuszczonymi w niej 2 łyżeczkami octu jabłkowego. Po miesiącu stosowania regularnych zabiegów żyły zaczną się zwężać.
 Na noc przykładać 3 warstwy liści kapusty na powierzchnię większą niż objęta dolegliwością. Przykryć watą i lekko zabandażować.
Choroby i niedomogi układu trawiennego
Otyłość
 60 g kory kruszyny, 20 g korzenia lukrecji, 10 g korzenia mniszka lekarskiego i 10 g owocu anyżu. Dokładnie wymieszać. Pić napar na noc z 1 łyżki ziół w 3/4 szklanki.
 60 g kory kruszyny, 25 g korzenia kukrecji, 25 g ziela marzanki wonnej, 20 g kory berberysu i 10 g siemienia lnianego. Dokładnie wymieszać. Pić napar na noc z 1 łyżki ziół w 3/4 szklanki.
 100 g rumianku, 50g ziela dziurawca, 50 g korzenia prawoślazu, 50 g liści mięty, 50 g ziela krwawnika i 50 g owocu anyżu. Dokładnie wymieszać. Pić napar 2 razy dziennie, rano i wieczorem, z 1 łyżki ziół w 1 szklance (zaparzać 30 minut).
 100 g morszczynu, 50 g ziela skrzypu, 50 g ziela dziurawca, 50 g ziela krwawnika, 50 g koszyczka rumianku, 50 g korzenia mniszka lekarskiego, 50 g kłącza perzu i 50 g liścia melisy. Dokładnie wymieszać. Pić napar 2 razy dziennie po jedzeniu z 1 łyżeczki mieszanki w 1 szklance wrzątku (zaparzać 30 minut).
Wrzód dwunastnicy
 Ubić 1 białko z 1 łyżeczką cukru-pudru. Wymieszać z 1 łyżką oliwy z oliwek. Przez 10 dni przyjmować rano na czczo po 1 łyżce mieszanki.
Wrzód żołądka
 Obrać ziemniaki i ugotować bez soli. Wywar pić po 1/2 litra 3 razy dziennie, za każdym razem przygotowując świeży.
 Obrać ziemniaki i ugotować bez soli. Wywar pić po 1/2 litra 3 razy dziennie, za każdym razem przygotowując świeży.
 1 łyżeczkę pełnego siemienia lnianego wsypać do szklanki i zalać wrzątkiem do 1/4 objętości. Mieszać 15 minut, odcisnąć i przecedzić. Pić 3 razy dziennie na 30 minut przed jedzeniem, za każdym razem przygotowując świeży. Dla poprawy smaku można dodać łyżkę soku owocowego. Leczenie trwa 2-3 tygodnie.
 Pić herbatkę z zaparzonych suszonych kwiatów białego bzu.
 4 łyzki rozdrobnionej kory dębowej wsypać do emaliowanego naczynia, zalać szklanką wrzątku, przykryć pokrywką i gotować 20 minut mieszając od czasu do czasu. Ostudzić, odcisnąć, przecedzić i przelać do szklanego naczynia z korkiem. Przechowywać w ciemnym miejscu. Pić po 1 łyzce 2-3 razy dziennie.
 Białą kapustę poszatkować, lekko posolić i wycisnąć sok. Pić świeży 2-3 razy dziennie po 1/2 szklanki przed jedzeniem.
Wzdęcia brzucha
 Zrobić lewatywę z rumianku – 1,5 litra przegotowanej wody, schłodzić do temperatury ciała, w 200 g zaparzyć 1 łyżeczkę kwiatu rumianku (1 torebkę). Po opróżnieniu położyć się na plecach i na okilice żołądka i wątroby przyłożyć na 30-40 minut termofor lub poduszkę elektryczną. Zabieg przeprowadzić w wypadku nagłego wystąpienia gazów, którym towarzyszy ból i wzdęcie brzucha.
 Wypić na czczo 100 ml soku z surowych ziemniaków, po czym położyć się do łóżka na 30 minut przykładając do brzucha termofor lub poduszkę elektryczną. Pić sok przez 14 dni, po czym 14 dni przerwy i znowu 14 dni pić i 14 dni przerwy. Jesli po tej kuracji gazy będą dalej niepokoić, to pić sok jeszcze przez 10 dni.
 1 garść liści eukaliptusa zalać 400 ml wrzątku. Pić 2 szklanki na czczo ciepłego napoju.
 1/2 łyżeczki zmielonego kminku popić wodą. Jeśli za pierwszym razem nie pomaga – powtórzyć, nawet kilka razy.
Zgaga
 1 łyżeczkę, zmielonej w młynku do kawy, skorupki od jajka zmieszać z sokiem z 1 cytryny. Wypić.
 Pić sok z surowych ziemniaków 2 razy dziennie przed jedzeniem po 2 łyżki.
 Uprażyć na patelni 1 łyżkę kaszy gryczanej. Zmielić w młynku do kawy. Przyjmować na czubek łyżeczki 3-4 razy dziennie, popijając kilkoma łykami wody.
 Jeść na czczo przez 14 dni tylko kaszę gryczaną dobrze ją przeżuwając.
Choroby narządów i gruczołów wewnętrznych
Bóle woreczka żółciowego, uczucie ciężkości, torsje po spożyciu pokarmu
 Wypić sok z połówki cytryny z 1/2 łyżeczki sody spożywczej.
Choroba wątroby
 Zetrzeć korzeń chrzanu na drobnej tarce. Zmieszać starty chrzan z taką samą ilością miodu (jeśli nie ma miodu można użyć cukru) i zamknąć w szklanym naczyniu. Przyjmować po 1 łyzce 3 razy dziennie na 20 minut przed jedzeniem.
 Zaparzyć 1 szklanką wrzątku 1 łyżkę nasion kopru ogrodowego, odstawić, ochłodzić, przecedzić. Przyjmować po 1/2 szklanki 2 razy dziennie.
Kamienie na wątrobie
 60 g suszonych fig drobno pokroić, włożyć do emaliowanego naczynia, zalać szklanką wrzątku, doprowadzić do wrzenia, dodać 1/2 szklanki gorącego mleka i 1-5 g cukru. Przestudzić. Ciepły płyn pić drobnymi łyczkami, owoce figi zjeść. Dobrze jest też jeść świeże poziomki i pić świeży sok z marchwi.
Kamienie żółciowe
 Garść suszonych liści brzozowych rozdrobnić, zalać szklanką wrzątku, odstawić na 20 minut, odcisnąć, przecedzić. Przyjmować po szklance naparu rano i wieczorem przed jedzeniem.
 Drobno pokroić białą kapustę, wycisnąć sok. Pić po 1/2 szklanki świeżego soku.
 Utrzeć na tarce i wycisnąć sok z czarnej rzepy. Świeży sok pić po 2-3 łyżki dziennie.
Marskość wątroby
 Białą mąkę rozmieszać w mleku karmiącej kobiety. Przyjmować rano i wieczorem przed posiłkiem po 1 łyżce.
Środki przeciwbólowe przy stanach zapalnych wątroby i pęcherzyka żółciowego
 Zmieszać 1/4 szklanki oliwy z oliwek z 1/4 szklanki soku z grapefruita. Pić na noc, nie wcześniej niż 2 godziny po ostatnim posiłku. Wcześniej zrobić lewatywę. Po wypiciu mieszanki położyć się na prawym boku z poduszką elektryczną lub termoforem na okolicy wątroby. Zabieg powtórzyć za 2 dni. Ilość zabiegów 3-5.
 20 g rozdrobnionych liści mięty wsypać do termosu, zalać wrzątkiem, odstawić na 12 godzin, odcedzić. Pić w ciągu dnia 3 razy na 20 minut przed jedzeniem.
 Przez 40 dni pić sok ze świeżej kapusty po 1/2 szklanki 3-4 razy dziennie.
 1 kg pokrojonej cebuli zmieszać z 2 szklankami cukru i podgrzewać w piekarniku dopóki nie pojawi się żółty syrop. Przelać syrop do słoika lub butelki z ciemnego szkła. Pić po 1 łyżce na czczo przez 3 miesiące.
 Pić sok z dyni po 1/2 szklanki 2 razy dziennie przed jedzeniem w ciągu 30 dni.
Środek pobudzający wydzielanie żółci
 100 g owoców dzikiej róży wsypać do termosu o pojemności 1 litra, zalać wrzątkiem, zakryć korkiem i odstawić na noc. Wypić w ciągu dnia cały napar. Można dodać cukier do smaku.
Przewlekła choroba wątroby
 100 g soku z korzeni świeżego mniszka lekarskiego (mlecza, dmuchawca), 15 g spirytusu 96%, 15 g gliceryny i 17 g przegotowanej wody. Wszystkie składniki dobrze wymieszać i przecedzić. Przyjmować po 1-2 łyzki dziennie na 15 minut przed jedzeniem.
Regeneracja wątroby po przebytej chorobie
 Wątrobę rogacizny, drobno pokroić, obsmażyć, ale nie całkowicie (musi być z krwią), nastepnie zemleć w maszynce od mięsa. Na 200 g wątroby dodać 100 g masła śmietankowego, dobrze przemieszać do konsystencji pasztetu wątrobianego. Przyjmować po 100 g pasztetu dziennie.
Tarczyca
 Nosić na szyi korale z bursztynu.
 Rozmoczyć w wodzie korę dębową i przykładać na szyję gazę zmoczoną tym roztworem. Kuracje prowadzić długi czas.
 1 kg aronii zasypać 1 kg cukru, wstawić do lodówki. Po pojawieniu się soku pić 1-2 łyżeczki 3 razy dziennie.
 1/2 cytryny zetrzeć na tarce, dodać 2 łyżeczki cukru i zjeść 2 godziny po posiłku.
 15 g kwiatów konwalii majowej zalać 2 szklankami wrzątku. Stosować po 2 łyżeczki 3 razy dziennie.
 Codziennie wypijać po 1/2 szklanki soku z cytryny 2 razy dziennie.
Zapalenie prostaty
 Rozetrzeć na pył spalony kawałek lipowego drewna. Przez 7 dni pić rano napój zrobiony z tego proszku (w postaci kawy).
 Wysuszone zioła – 50 g ziela skrzypu, 50 g liści pokrzywy, 50 g kwiatu bzu czarnego, 50 g kwiatu tawuły łąkowej, 50 g korzenia wilżyny, 50 g korzenia podróżnika, 50 g korzenia omanu, 50 g ziela szanty, 50 g liścia melisy, 50 g liścia czarnej porzeczki, 50 g liścia poziomki, 50 g liścia brzozy, 50 g ziela dziurawca, 50 g liścia borówki, 50 g ziela wrzosu, 50 g korzenia mniszka lekarskiego, 50 g pączków topoli i 30 g kruszyny. Dokładnie wymieszać. Zaparzać w termosie 3 łyżki mieszanki 3 szklankami wody. Porcję wypić w ciągu dnia. Czas trwania kuracji 5 miesięcy.
Zapalenie woreczka żółciowego
 Codziennie dawać choremu do zjedzenia na czczo 2 gruszki. Pić kompot z gruszek, ugotowany bez cukru.
Choroby układu wydalniczego
Biegunka
 Kilka razy dziennie pić wywar z mięty.
 Garść skórek cebuli gotować przez 10 minut w 1 litrze wody. Popijać 2 szklanki dziennie.
Chore nerki
 Przez tydzień pić wywar z nasion dyni. 100 g nasion zalać 1/2 litrem wody, gotować na wolnym ogniu przez godzinę. Po ostygnięciu wypić, a nasiona zjeść. Oprócz tego codziennie robić kompres na nerki ze 100 g siemienia lnianego gotowanego w 200 g wody przez 20-30 minut.
Hemoroidy (żylaki dolnej części jelita grubego)
 Z surowego ziemniaka wyciąć „świecę” wielkości małego palca i wkładać ją na noc do odbytu. Stosować co drugi dzień przez 2 tygodnie.
 Po wypróżnieniu, zamiast papieru toaletowego, stosować podmywanie odbytu naprzemiennie zimną i ciepłą wodą po 5 razy. Delikatnie osuszyć miękkim ręcznikiem.
 Nasiadówki z machorki. Do naczynia (nocnik, plastikowe wiaderko) wsypać 2 łyżki machorki i zalać 1 litrem wrzątku. Naczynie przykryć i odstawić na 20 minut. Kiedy para nie jest zbyt gorąca usiąść i zrobić nasiadówkę 3-5 minut.
 4 obrane cebule gotować 1 1/2 litrze mleka na wolnym ogniu tak długo, aż cebula stanie się miękka. Po przestygnięciu zrobić nasiadówkę.
 Pić mieszankę soków 3 razy dziennie na 15 minut przed jedzeniem (przepis na jedną porcję) – 50 g marchwi + 40 g selera + 20 g pietruszki + 30 g szpinaku.
 W 50 g soku ze świeżej jarzębiny rozpuścić 1 łyżkę cukru, wymieszać i wypić, popić szklanką ciepłej przegotowanej wody (pić przez dłuższy czas).
 Pić mieszankę soków 3 razy dziennie na 15 minut przed jedzeniem (przepis na jedną porcję) – 90 g marchwi + 60 g szpinaku.
 Przez 3 tygodnie, codziennie wieczorem przed snem siadać na 5 minut w misce napełnionej niezbyt chłodną wodą. Jeżeli z jakiś przyczyn kuracja zostanie przerwana, należy odczekać 1-2 tygodnie i rozpocząć kuracje od nowa.
 Wykonać lodowy czopek (w jednym palcu skórzanej lub gumowej rękawiczki, wlać wody i wstawić do zamrażalnika). Kiedy woda zamarznie włożyć słupek lodu w otoczce rękawiczki do odbytu. Zabieg zakończyć gdy lód roztopi się. Jeśli uczucie jest bardzo nieprzyjemne potrzymać „świeczkę” przynajmniej 1-2 minuty.
 Aby uwolnić się od hemoroidów raz na zawsze należy, latem przez 1 miesiąc, zastosować ścisłą dietę, składającą się z warzyw i owoców. Oprócz tego należy codziennie pić alternatywnie (albo ten, albo ten) koktajle:
– 50 g marchwi + 40 g selera + 20 g pietruszki + 30 g szpinaku.
– w 50 g soku ze świeżej jarzębiny rozpuścić 1 łyżkę cukru, wymieszać i wypić, popić szklanką ciepłej przegotowanej wody (pić przez dłuższy czas).
Nie jeść mięsa, białego pieczywa, produktów mlecznych, niczego gotowanego, smażonego, pieczonego. Nie wolno pić kawy, kakao, czekolady, napojów alkoholowych. Zamiast chleba mozna jeść włoskie orzechy, zamiast prawdziwej kawy pić kawę jęczmienną lub zbożową. Można pić również herbatę z liści malin lub porzeczek. Każdy powinien być świadom tego, że hemoroidy to jeden ze szczebli drabiny prowadzącej do raka jelita grubego.
 Stosować jednocześnie picie ziół i nasiadówki.
100 g ziela krwawnika, 50 g liścia melisy, 50 g kwiatu kasztanowca, 50 g kory kruszyny, 50 g koszyczka rumianku, 50 g liścia mięty pieprzowej, 50 g liścia poziomki, 50 g liścia szałwi i 50 g liścia pokrzywy. Dokładnie wymieszać. Pić gorące przed spaniem – 1 łyżeczka mieszanki na 1 szklankę wrzątku (zaparzać 30 minut).
200 g ziela krwawnika, 100 g liści szałwi, 100 g kory dębu, 50 g kłącza pięciornika kurze ziele, 50 g ziela rdestu ostrogorzkiego i 50 g kwiatu kasztanowca. Zioła zmieszać. Na 2 litry wody wsypujemy 4-5 łyżek i ogrzewamy do wrzenia. Robimy nasiadówkę wieczorem przez 10-12 minut przez 5-7 dni.
Krwawienie przy hemoroidach
 Pic codziennie 2 łyżeczki octu jabłkowego na szklankę ciepłej, przegotowanej wody.
Kamica nerkowa
 Do szklanego naczynia włożyć 2 łyżki drobno posiekanej natki pietruszki. Zalać szklanką wrzątku i odstawić pod przykryciem na 30 minut. Pić 1/3 szklanki 3 razy dziennie.
 50 g owoców dzikiej róży włożyć do termosu, zalać 1 litrem wrzątku i zakryć. Odstawić na 24 godziny. Pić w ciągu dnia, najlepiej po 1 szklance co 2 godziny. Można dodać cukier do smaku.
Kamienie w nerkach, pęcherzu i trudności w oddawaniu moczu
 Wycisnąć sok z korzenia i liści chrzanu. Pić sok po 1 łyżeczce rano i wieczorem.
 Lekko podsuszyć nasiona marchwi na patelni. Zmielić w młynku do kawy na proszek. Używać po 1 łyżeczce popijając 1/4 szklanki wody 3 razy dziennie.
 Dwa suche korzenie pietruszki drobno posiekać. Włożyc do garnka, zalać 1/2 litrem wrzątku i gotować 3 minuty. Odstawić na 4 godziny i następnie odcedzić. Pić po 1/2 szklanki 3 razy dziennie do wyleczenia.
 1-1,5 łyżki ziela pietruszki ogrodowej włożyć do szklanki wody, sparzyć wrzątkiem, odstawić na 30 minut pod przykryciem, odcedzić. Pić 1 szklankę 3 razy dziennie do wyzdrowienia.
Kamienie w nerkach i pęcherzyku żółciowym
 Sok z jednej cytryny rozpuszczony w 1/2 szklanki gorącej wody pić 3-4 razy dziennie i oprócz tego mieszankę soków z marchwi, buraków i ogórków w proporcji 1:1:1 po 1/2 szklanki 3-4 razy dziennie. W ten sposób można pozbyć się piasku i kamieni w ciągu kilku dni lub tygodni (w zależności od ilości i rozmiarów), ale w trakcie kuracji należy całkowicie wykluczyć artykuły mączne, cukier, kasze i produkty mleczne (oprócz masła smietankowego i żółtego sera).
Piasek w nerkach
 1 cytrynę sparzyć wrzątkiem, wytrzeć do sucha i razem ze skórką zetrzeć na tarce. Włożyć do szklanego naczynia, dodać 50 g miodu i 50 g oleju roślinnego. Wszystko dobrze wymieszać i przykryć pokrywką. Używać po 1 łyżce 4-5 razy dziennie.
Rozwolnienie
 Drobno pokrojone łupiny zielonego orzecha włoskiego zasypać dużą ilością cukru. Syrop powstaje na następny dzień. Pić 3 razy dziennie po łyżce aż do unormowania stolca.
Usuwanie kamieni i piasku z nerek
 1 łyżkę liści pietruszki i 1 łyżkę korzenia pietruszki zalać 250 g wrzątku i dusić na maleńkim ogniu przez 1,5 godziny. Odcedzić i podzielić na 3 równe części. Pić 3 razy dziennie przed jedzeniem.
 1 łyżeczkę siemienia lnianego zalać szklanką wody i zagotować. Odcedzić, pić po 1/2 szklanki przez 7 dni.
 3 łyżki nasion marchwi zalać 600 ml wrzątku. Owinąć i odstawić na 10 godzin. Przecedzić. Pić w ciągu dnia 5-6 razy po 1/2 szklanki póki napar się nie skończy.
 Do 1/2 mleka wsypać 100 g fig i podgrzewać na małym ogniu do zagotowania. Odstawić na 2 godziny szczelnie otulając. Wypić mleko, zjeść figi. Kurację prowadzić 30 dni, najlepiej w okresie zimowym.
 Skórkę arbuza pokroić w kwadraty 2×2 cm. Wysuszyć w cieniu lub w piekarniku. Suche skórki zmielić w młynku do kawy. 1 łyżkę proszku zalać 50 g wrzatku. Ostudzić i wypić. Stosować 3-5 razy dziennie aż do zaniku kamieni i piasku.
 Do szklanki wrzącego mleka włożyć 1 łyżkę startego chrzanu. Odstawić na 10 minut. Odcedzić i wypić małymi łykami w ciągu całego dnia. Pić dopóki nie zejdzie piasek i kamienie.
 Zemleć w maszynce do mięsa 1 szklankę nasion konopii. Otrzymana masę zmieszać z 3 szklankami surowego, wiejskiego mleka. Następnie długo gotować na małym ogniu aż do uzyskania objętości szklanki. Odcedzić i pić gorący roztwór małymi łykami na czczo. Codziennie przygotowywać nową porcję. Pić przez 7 dni, starając się nie pić niczego ostrego. (Uwaga! W czasie picia roztworu możliwe są bóle w okolicach wątroby. Trzeba cierpliwie przeczekać. Po roku kurację powtórzyć. Ten środek stosowany przez znachorów z Syberii, był najbardziej skuteczny w usuwaniu kamieni nerkowych i wątrobowych.).
Zaparcia sporadyczne (do 36 godzin)
 Powstrzymać się od jedzenia i w ciągu dnia pić tylko ciepłą, przegotowaną wodę po 1/2 szklanki co 1-1,5 godziny.
Zaparcia przewlekłe (powyżej 36 godzin)
 Zjeść na czczo 2 nieobrane jabłka.
 Wieczorem przed snem zjeść 2 pomarańcze, obrawszy z nich pomarańczową skórkę na grubość 1 mm tak, aby biały miąższ pozostał.
 2 łyżeczki otrąb zalać na noc 1,5 szklanki wrzątku. Przykryć i zostawić do rana. Rano zjeść jak kaszę. Czas kuracji 10-14 dni.
 Rano do 1/2 szklanki kefiru włożyć 4-5 suszonych śliwek, odstawić do wieczora na 8-10 godzin. Przed snem wypić kefir, sliwki zjeść. Stosować przez 30 dni.
 1 łyżeczkę siemienia lnianego zaparzyć szklanką wrzątku. Pić na noc wraz z nasionami. Nie stosować dłużej niż 10-14 dni. (przy przewlekłych chorobach wątroby siemienia lnianego się nie stosuje!).
 Do 1/2 szklanki kwasu z kiszonej kapusty dodać 1 łyżeczkę drożdży piwnych. Pić na noc.
 1 łyżkę oleju pić rano na czczo i wieczorem przed snem.
 Pić sok z marchwi po 1/2 szklanki rano i wieczorem.
 Sok z surowych ziemniaków pić po 1/4 szklanki rano na czczo i wieczorem przed snem.
 W sezonie jagodowym zjadać po 1-2 szklanki czarnych jagód.
 60 g kory kruszyny, 20 g korzenia lukrecji, 10 g korzenia mniszka lekarskiego i 10 g owocu anyżu. Dokładnie wymieszać. Pić napar na noc z 1 łyżki ziół w 3/4 szklanki.
 60 g kory kruszyny, 25 g korzenia kukrecji, 25 g ziela marzanki wonnej, 20 g kory berberysu i 10 g siemienia lnianego. Dokładnie wymieszać. Pić napar na noc z 1 łyżki ziół w 3/4 szklanki.
 100 g rumianku, 50g ziela dziurawca, 50 g korzenia prawoślazu, 50 g liści mięty, 50 g ziela krwawnika i 50 g owocu anyżu. Dokładnie wymieszać. Pić napar 2 razy dziennie, rano i wieczorem, z 1 łyżki ziół w 1 szklance (zaparzać 30 minut).
 Rano, leżąc w łożku 20-40 razy maksymalnie wciągnąć brzuch i potem maksymalnie nadąć.
Choroby na tle nerwowym
Bezsenność u dorosłych
 Spać na poduszce wypchanej sianem lub liśćmi eukaliptusa.
 Przed snem zjeść 1 łyżkę miodu.
 Zagotować 1/2 filiżanki zielonej herbaty, dodać 2 łyżeczki śmietanki do kawy i 1/2 łyżki miodu. Wypić przed snem.
 Zatkać watką prawe nozdrze i oddychać przez lewe.
 3 łyżeczki octu jabłkowego zmieszać z 1 łyżką stołową miodu, zjeść popijając mlekiem lub wodą.
 Wdychać kolejno raz prawą raz lewą dziurką od nosa krople walerianowe. 3-5 razy każdą dziurką wykonujemy wolny wdech i wydech. Krople wdychamy przed snem przez 3-4 miesiące. Po miesiącu kuracji już są dostrzegane efekty.
 50 g nasion kopru dodać do 1/2 litra czerwonego słodkiego wina, gotować 1-2 minuty. Używać przed snem po 50-60 ml.
 Wypić na noc szklankę mleka z 1 łyżeczką miodu.
 Na noc przyłożyć 3 liście kapusty na kark i niekiedy na nogi.
 W szklance gotowanej wody rozpuścić 1 łyżkę miodu. Wypić przed snem.
Ból głowy spowodowany stresem
 Przez kilka dni wieczorem przed snem wkładać do ust 1 łyżkę cukru (kryształ) i zapijać go ciepłą wodą.
Nerwowość u dorosłych
 500 g miodu wymieszać z 500 g cukru. Przyjmować 2 razy dziennie po łyżce.
Półpasiec
 4 razy na dzień i 3 razy w nocy (w przypadku, gdy swędzenie nie pozwala spać) przykładać na zaatakowane miejsca gazę, nasączoną nierozcieńczonym octem jabłkowym. Po 5-10 minutach swędzenie ustępuje, a po upływie 3-7 dni półpasiec znika.
Silny lęk, przestrach
 Po doznanym lęku wypić szklankę wody z rozpuszczona niewielką ilością cukru.
Choroby skóry, paznokci i włosów
Czyrak
 Zagnieść nieduży kawałek ciasta z mąki, świeżego mleka i świeżego masła. Przyłożyć na noc na bolące miejsce. Taki kompres wyciąga całkowicie „żądło” czyraka.
Egzema
 Po kąpieli natrzeć chore miejsca mieszanką oleju słonecznikowego i octu w równych ilościach.
Grzybica palców stóp
 Starannie umyć nogi i zanurzyc w occie winnym. Na noc założyć skarpetki nasączone octem winnym.
 Utłuc w moździerzu mietę z solą. Umieścić między palcami na około godzinę. Powtórzyć zabieg kilkakrotnie.
Grzybica paznokci rąk i nóg
 Zagotować mocną kawę (nie wyrzucać fusów), poczekać aż ostygnie i kilkakrotnie moczyć w kawie ręce lub stopy.
Swędzenie
 W dużej ilości wody ugotować 1 kg ziaren jęczmienia i wykapać chorego w tej wodzie.
Uczulenie na proszki do prania
 Codziennie moczyć ręce w wodzie z dodatkiem 1 łyżeczki sody spożywczej. Kąpiel powinna trwać 15-20 minut. Nastepnie zanurzyć ręce w lekko podgrzanej oliwie z oliwek.
Wypadanie włosów, łupież
 Przez 2 tygodnie przyjmować co drugi dzień przed snem po 50 g oleju kukurydzianego z dodatkiem 100 ml świeżego soku z grapefruita. Kuracja trwa około miesiąca.
Wzmacnianie cebulek włosowych (przy tendencji do łysienia)
 100 g liści pokrzywy (najlepiej majowej) zalać 500 ml wrzątku i odstawić na 30 minut. Przecedzić. Namoczyć ręcznik w otrzymanym roztworze i nacierać nim głowę.
 Raz na tydzień wcierać w skórę głowy zwykłą sól przez 10-12 minut, po czym nie myć głowy przez godzinę. Spłukać włosy czystą wodą i pomasować skórę głowy.
 Zmieszać 1 łyżeczkę koniaku, 1 łyżeczkę oleju kukurydzianego i 1 łyżeczkę kefiru. Dobrze wymieszać i wetrzeć we włosy. Założyc na głowę worek foliowy a na niego chustkę lub czapkę. Trzymać 15-20 minut, po czym dokładnie spłukać głowę i pomasować.
 Słój o pojemności 1 litra napełnić do połowy utartymi na tarce czerwonymi burakami. Dopełnić przegotowaną wodą. Zakryć słoik przykrywką i odstawić w ciepłe miejsce na 5 dni aby sfermentował. Następnie przecedzić i wcierać w skórę głowy codziennie, az do wyczerpania. Po dwóch miesiącach kurację powtórzyć.
Złuszczanie się skóry
 Przez miesiąc przyjmować po 1 łyżce oleju kukurydzianego najlepiej w trakcie śniadania lub kolacji. Jeżeli na ciele pojawi się egzema w postaci suchej, łuszczącej się skóry, wówczas należy przyjmować olej regularnie przez 2 miesiące po 1 łyżeczce od herbaty w trakcie śniadania lub kolacji.
Choroby złej przemiany materii
Anemia (niedokrwistość)
 Pić sok z buraków przez 3-4 tygodnie po 1/2 szklanki 6 razy dziennie.
 Zetrzeć na tarce 3 duże buraki, przełożyć do 1/2 litrowego słoika, zalać 150 g wódki i odstawić na słońce lub w ciepłe miejsce na 14 dni. Następnie przefiltrować i pić po 30 g przed jedzeniem. Zbadać krew, jeśli stan krwi nie osiągnął pożądanego stanu, kurację powtórzyć.
 150 g soku z aloesu zmieszać z 250 g miodu i 350 ml czerwonego wina. Pić po 30 g 3 razy dziennie na 20 minut przed jedzeniem.
 1 szklankę nieoczyszczonego owsa wsypać do 1 litra gotującej się wody i gotować dalej, póki owies się nie rozgotuje i roztwór nie zgęstnieje. Następnie przecedzić, dodać 2 szklanki mleka i ponownie gotować do uzyskania kaszy. Dodać 2 łyżeczki miodu i jeszcze raz zagotować. Kaszę zjeść rano i wieczorem, na zimno lub na ciepło.
 1 garść liści poziomek zaparzyć szklanką wrzątku. Pić 3-4 szklanki dziennie.
 1 garść liści majowej pokrzywy zaparzać 1 szklanką wrzątku przez 5 minut. Pić 3-4 szklanki dziennie.
 Pić mieszankę świeżo przygotowanych soków z marchwi, buraków i czarnej rzepy w proporcji 1:1:1 po 2 łyżki stołowe dziennie. Kuracja trwa 3 miesiące. Uwaga – sok z buraków musi się odstać co najmniej 3 godziny.
Cukrzyca (stadium początkowe)
 Pić wywar z liści jeżyny 3-4 szklanki dziennie.
Wspomaganie w leczeniu cukrzycy
 Obrać cebulę z twardej łuski, zetrzeć na gęstej tarce, odcisnąć sok i przelać do słoika. Na 100 g soku z cebuli włożyc 100 g miodu, dobrze wymieszać, słoik szczelnie przykryć. Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Przyjmować po 2 łyżeczki 3 razy dziennie przed jedzeniem przez 1 miesiąc.
 Niedojrzałe orzechy włoskie (zerwane przed 7 czerwca) rozdrobnić i zalać wrzątkiem w proporcji 10 g orzechów na szklankę wrzątku, wlać do emeliowanego czajnika, zakryć i zaparzać 15 minut. Pić ciepłe jako herbatę.
 100 g ziaren dojrzałego owsa umieścić w naczyniu emaliowanym, zalać 3 szklankami wrzątku, przykryć pokrywką i podgrzewać mieszając przez 15 minut. Następnie ochładzać przez 45 minut w temperaturze pokojowej. Chłodny napar przelać do szklanego naczynia, przecedzić, odcisnąć ziarna, dolać przegotowanej wody do 600 ml, zakorkować. Przechowywać w chłodnym miejscu nie dłużej niż 2 doby. Przyjmować ciepłe po 1/2 szklanki 3-4 razy dziennie przed jedzeniem. Kuracja trwa 3 miesiące.
 10 szt średniej wielkości liści laurowych włożyć do szklanego lub emaliowanego naczynia, zalać 3 szklankami wrzątku, przykryć pokrywka i odstawić do naciągnięcia na 2-3 godziny. Przyjmować po 1/2 szklanki 3 razy dziennie. Kuracja trwa 2 tygodnie, następnie trzeba zrobić miesięczną przerwę i potem kurację powtórzyć.
 60 g świeżych lub 30 g wysuszonych liści batatu (białego lub czerwonego ziemniaka) i 100 g świeżej (lub 12 g suchej) skórki białej dyni należy drobno posiekać i ugotować. Pić jak herbatę o każdej porze dnia.
 15 g suszonych śliwek zalać wrzątkiem i przegotować. Pić jak herbatę.
 Przez 20 minut gotować 50 g strączków grochu. Wypijać płyn i jeść groszek. Stosować raz dziennie.
 Ugotować 500 g prosięcych żołądków i pokroić na małe kawałki. Ze 100 g żołądków i 100 g ryżu ugotować zupę. Dodać cebulę, imbir i czosnek.
Choroby stawów, kości i zębów, bóle mięśni
Bóle mięśni
 50 g kamfory, 50 g gorczycy, 10 g spirytusu, 100 g surowego białka z jajka. Nalać spirytus i kamforę do do słoiczka, wsypać gorczycę i wymieszać, dodać białko. Wszystko dobrze wymieszać, żeby powstała maść. Trzymać w lodówce, przed zastosowaniem lekko podgrzać. Smarować bolące stawy i mięśnie wieczorem przed snem. Maści nie należy wcierać do całkowitego wchłonięcia, ale tak, by powstał ochronny filtr. Po 20 minutach wytrzeć gazą zmoczoną w ciepłej wodzie.
 500 ml spirytusu, 5 strączków suszonej ostrej papryki (długości 6-8 cm). Strączki papryki zmielić w młynku do kawy, wsypać do słoika i zalać spirytusem, przykryć pokrywką o odstawić w ciemne miejsce na tydzień.. Nasączyć gazę nalewką i położyc kompres na bolące miejsca na 3-4 godziny. Po 7-10 zabiegach znikają wszystkie, nawet zastarzałe bóle.
 1,5 szklanki soku z rzepy, 1 szklanka miodu, 150 ml wódki, 1 łyzka soli. Wszystko dobrze wymieszać. Przechowywać w lodówce. Używać po 1 łyżce przed snem.
 3 cytryny ze skórką i 150 g obranego czosnku zemleć w maszynce do mielenia mięsa. Mieszankę włożyć do 0,75 litrowego słoika z zimną wodą, zakryć i odstawić na 24 godziny. Przecedzić, wlać do słoika i nakryć pokrywką. Pić codziennie rano przed jedzeniem.
 Korzeń i natkę pietruszki zmielić wieczorem w maszynce by otrzymać 1 szklankę. Włożyc do garnka i zalać 2 szklankami wrzątku, nakryć ręcznikiem. Rano wywar przecedzić i wcisnąć sok z 1 cytryny. Pić po 1/3 szklanki dwa razy dziennie po jedzeniu przez 2 dni, potem 3 dni przerwy i znowu, aż do zniknięcia bólu.
Bóle pleców
 Nasmarować plecy ciepłym miodem. Natrzeć plecy ruchami „odrywającymi”, przypominającymi oddzieranie skóry od kości. Później umyć ciepłą wodą. Zabieg powtarzać codziennie, aż ból zniknie.
Leczenie stawów
 2 szklanki soku z rzodkwi, 1 szklanka miodu, 1/2 szklanki wódki 40% i łyżeczkę soli wymieszać do uzyskania jednolitej masy. Wcierać w chore miejsca.
Osteoporoza
 Wieczorem 2 łyżki ryżu zalać 1/2 litrem wrzątku. Rano wodę zlać i ugotować ryż. Ryż jeść na czczo bez soli 1-2 godziny przed właściwym posiłkiem. Kuracja trwa 40 dni. Po kilku miesiącach powtórzyć.
 3 cytryny ze skórką i 150 g oczyszczonego czosnku zemleć w maszynce do mięsa. Wszystko włożyć do litrowego słoika, dodać 1/2 litra chłodnej, przegotowanej wody. Odstawić na 24 godziny po czym przecedzić i wycisnąć. Dobrze zamknięty słoik przechowywać w ciemnym miejscu. Pić codziennie rano po 50 ml.
Reumatyzm, artretyzm
 Do naczynia wlać 3 szklanki wody, dodać 4 drobno pokrojone cytryny. Gotować tak długo, by została szklanka płynu. Ostudzić i odcedzić, wlać do szklanego naczynia, dodać 1 szklankę miodu i sok z 1 cytryny. Wszystko dobrze wymieszać i przykryć pokrywką. Używać po 1 łyżce przed snem.
 200 g chrzanu zemleć w maszynce, dodać 200 g żytniej mąki i 2 łyżki terpentyny. Wszystko dobrze wymieszać, włożyć do szklanego naczynia, przykryć pokrywką. Zrobić z mieszanki „placek” i przykładać na bolące miejsce, owinąć szalikiem na 5-8 godzin (najlepiej na noc).
 Do 500 ml wódki dodać 50 g drobno pokrojonych pączków brzozy. Odstawić na 10 dni w ciemne miejsce. Odcedzić i wycisnąć, przelać do butelki i szczelnie zamknąć. Używać po 1 łyżeczce 3 razy dziennie, popijając wodą.
 Do litrowego słoika wsypać drobno pokrojone kawałki koszyczka słonecznika, 50 g wiórków mydła toaletowego, wlać 500 ml wódki 40%, dobrze wymieszać, szczelnie zamknąć i zastawić na 8-9 dni w świetle słonecznym do odstania. Po otwarciu dobrze wymieszać, przecedzić, odcisnąć masę i przelać do szklanego naczynia ze szczelnym zamknięciem. Nacierać chore miejsca.
 3 cytryny ze skórką i 150 g obranego czosnku przekręcić przez maszynkę do mielenia mięsa, zalać na dobę 1/2 litrem przegotowanej wody, przecedzić, odcisnąć masę i przelać do szklanego naczynia ze szczelnym zamknięciem. Pić codziennie rano przed śniadaniem po 50 g.
 Rzepę zetrzeć na tarce, wycisnąć 1,5 szklanki soku, dodać szklankę miodu, 1/2 szklanki wódki i 1 stołową łyżkę soli. Dobrze wymieszać, włożyć do słoika i szczelnie zamknąć. Wcierać w bolące miejsca.
Rozmiękczenie kości i zębów
 Pic mieszankę soków – liście rzepy (90 g), liście mlecza (90 g), marchew (280 g). Jest to ilość przewidziana na picie rano i wieczorem. Używać do wyraźnej poprawy.
Skurcze w nogach
 Rano i wieczorem smarować stopy obu nóg sokiem z cytryny. Nie należy zakładać butów ani chodzić dopóki sok zupełnie nie wyschnie. Kuracja trwa nie dłużej niż 2 tygodnie.
Utykanie spowodowane zapaleniem stawów
 Przed każdym posiłkiem pić 10 łyżeczek od herbaty octu jabłkowego. W ciągu 2 dni dolegliwość ustąpi w 20%, na 5 dzień w 50%. Po 30 dniach kuracji powinny zniknąć bóle stawów i zmniejszyć się utykanie.
Choroby kobiece
Białe upławy
 Wykonać dopochwową irygacje wywarem ze 100 g nasion pietruszki w 1 litrze wody.
Brak menstruacji
 Łuski z 4 kg cebuli zalać 3 litrami wody. Gotować na słabym ogniu dopóki wywar nie nabierze brązowej barwy. Pić po 100 g rano na czczo i wieczorem przed snem.
Długotrwały i obfity krwotok podczas miesiączki
 6 białek świeżych jaj dobrze rozmieszać z 1/2 łyżeczki od herbaty kwasu cytrynowego i wypić. W razie potrzeby powtórzyć.
 Pic codziennie 2 łyżeczki octu jabłkowego na szklankę przegotowanej wody.
Grzybica pochwy
 Rozgotować cebulę do miękkości. W ostudzonej mazi moczyć tampon (np. OB), na czubek tamponu nałożyć odrobinę maści propolisowej. Używać dopodchwowo na noc przez kilka dni. Nie stosować przy założonej spiralce.
Mięśniak macicy
 Przez 15 dni chora powinna pić 3 razy dziennie po 1/2 szklanki wywaru z siemienia lnianego.
Zapalenie gruczołu sutkowego
 Zgnieść 2 liście białej kapusty, tak by pojawił się dok i przyłożyć na pierś.
 Do 1/2 szklanki mąki dodać 1 łyżkę miodu, zagnieść ciasto, rozwałkowć na placek i przyłożyć na pierś.
 Krochmal ryżowy rozmieszać w wodzie do konsystencji śmietany. Nanieść na gazę i przyłożyć na zaognione miejsce na 3-4 godziny. Stan zapalny powinien ustąpić.
Zapalenie jajników
 Zrobic nasiadówkę nad parą z gotującego się siana. Zabieg powtarzać tak długo, aż zapalenie minie.
 Ugotować małą główkę kapusty i zalać ją świeżym mlekiem. Siedzieć nad parą.
 Siedzieć nad parą z ugotowanej czarnej rzodkwi polanej oliwą z oliwek.
Wzmocnienie organizmu
Dla osłabionych po przebytych chorobach
 2 łyżki stołowe zmielonego owsa zalać 1/2 szklanki przegotowanej zimnej wody i odstawić na godzinę. Potem dodać 3 łyżki chłodnego gotowanego mleka, sok z 1 cytryny, 1 łyżkę stołową miodu, 1 duże starte jabłko i 10 orzechów włoskich. Wszystko wymieszać. Taką kolację jeść co drugi dzień przez 2 miesiące.
 100 g miodu, 100 g masła, 100 g smalcu, 15 g soku z aloesu, 100 g kakako w proszku. Wszystko włożyć do szklanego naczynia i wstawić do garnka z gorącą wodą na 20 minut. Wszystko dobrze wymieszać i przykryć pokrywką. Przechowywać w ciemnym miejscu. Używać codziennie po 1 łyżce popijając szklanką gorącego mleka, 3 razy dziennie na 30 minut przed jedzeniem.
 1 szklankę nieoczyszczonego owsa przebrać i umyć w chłodnej wodzie. Zalać 5 szklankami przegotowanej zimnej wody, gotować na małym ogniu przez 5 minut. Napój wypić na godzinę przed jedzeniem. Bardzo dobry środek dla osłabionego organizmu. Poprawia pracę serca, uspokaja system nerwowy, likwiduje łamanie i ból w kościach oraz mięśniach, obniża poziom cukru we krwi, oczyszcza naczynia krwionośne z nadmiary „złego” cholesterolu, leczy zapalenie wątroby, woreczka żółciowego i nerek, wzmacnia mięsień sercowy.
Dla osłabionych po naświetlaniach i chemioterapii
 Do garnka z przkrywką wsypać szklankę siemienia lnianego, zalać 3 litrami wrzątku, gotować 2 godziny pod przykryciem na małym ogniu. Odstawić i poczekać jak płyn osiągnie temperaturę ciała. Pić jak najczęściej (1-1,5 litra na dobę) przez 2-3 tygodnie. Podczas picia wywaru z siemienia lnianego z organizmu wydalane są toksyny, pierwiastki promieniotwórcze i inne szkodliwe związki.
Dla osób, które przez dłuższy czas były unieruchomione przez chorobę
 Przygotować mieszankę ze 100 g świńskiego sadła i 1 łyżki soli. Natrzeć tym kończyny, owinąć bawełnianą tkaniną i na to nałożyć worek.
Mieszanka wzmacniająca
 100 g orzechów, 100 g moreli, 100 g rodzynek, 100 g suszonych śliwek, 100 g słonecznika, 100 g miodu, 2 cytryny ze skórką. Wszystko zemleć w maszynce do mielenie, dodać 100 g miodu i dobrze wymieszać. Włożyc do szklanego naczynia i przykryc pokrywką. Przechowywać w chłodnym miejscu. Dorośli – 2-4 łyżeczki w ciągu dnia, dzieci – 1 łyżeczka dziennie.
Różne inne
Antybiotyki – odtrucie po kuracji
 50 g kłącza perzu, 50 g korzenia łopianu, 50 g ziela nawłoci, 50 g rdestu ptasiego, 50 g owocu bzu czarnego, 50 g kory wierzby, 50 g liścia brzozy. Zioła dokładnie wymieszać. Przyrządzać 1 łyżkę mieszanki zaparzając w 1 szklance wody. Pić 2 razy dziennie po szklance. Przed użyciem antybiotyku zjadać 1 łyżeczkę mielonego siemienia lnianego. W ciągu dnia (gdy bierzemy antybiotyki) zjadać 2 rozgotowane cebule z dodatkiem zmielonego kminku z majerankiem – jest to osłona wątroby przed uszkodzeniem.
Awitaminoza
 4 średnie ziemniaki (wydłubać oczka) skroić bez obierania, 2 łyżki siemienia lnianego, 1 zgnieciona główka czosnku. Wszystko to gotować w 5 szklankach wody przez 20 minut. Uzyskanym wywarem zrobić lewatywę.
Ból głowy
 Do garnuszka wlać 1/2 szklanki octu jabłkowego i 1/2 szklanki przegotowanej wody. Wymieszać i postawić na małym ogniu. Kiedy roztwór się zagotuje, garnuszek zdjąć i zrobić inhalację. Wdychać parę powoli 75 razy. Jeśli ból całkowicie nie zniknie, to na pewno przynajmniej osłabnie.
 Włożyc nogi do gorącej wody na głębokość 10 cm. Trzymając nogi w gorącej wodzie, wypić szklankę słodkiej, mocnej herbaty (2 łyżeczki cukru lub miodu) lub mięty z dodatkiem 2 łyżeczek cukru.
 Włożyc do obu uszu waciki nasączone świeżym sokiem z buraków lub cebuli.
 Pić po 1/2 szklanki podgrzanego soku z surowych ziemniaków albo po 14 szklanki podgrzanego soku z cebuli.
 Poklepać się po potylicy po 100 razy na przemian prawą i lewą reką. Zwykle ból ustępuje.
 Sprawdzić, przez którą dziurkę od nosa łatwiej oddychać. Jeśli trudniej oddychać np. przez lewą dziurkę, włożyć w prawą wacik (lub zatkać ją palcem) i oddychać lewą. Po 15-20 minutach ból powinien minąć.
 Mocno, w ciągu 3-5 minut, masować poszczypując płatki obu uszu.
 Skroić z cytryny skórkę o wielkości 5 zł, oczyścić z białego miąższu i wilgotną stroną przyłożyć do powiek. Trzymać przyciskając mocno 5-7 minut. Miejsce pod skórką zacznie swędzić i troszkę „piec”. Ból głowy zniknie.
Bóle spowodowane odkładaniem się soli
 Żytnią mąkę sparzyć wrzątkiem i zmieszać z gotowanymi ziemniakami w proporcji 1:1 (do uzyskania jednolitej masy). Chore miejsce smarować olejem roślinnym i dobrze masować. Z przygotowanej masy zrobić cienki „placek” wielkości chorego miejsca, tak by całkowicie je zakryć. Skórę posmarować terpentyną i położyć placek na chore miejsce. Należy ciepło się przykryć i trzymać placek najdłużej jak można. Kurację najlepiej zrobić na noc.
 3 cytryny ze skórką i 150 g obranego czosnku przekręcić przez maszynkę do mielenia mięsa, zalać na dobę 1/2 litrem przegotowanej wody, przecedzić, odcisnąć masę, przelać do szklanego naczynia ze szczelnym zamknięciem. Pić codziennie rano przed śniadaniem po 50 g.
Ból ucha, stan zapalny ucha
 Zmiażdżoną główkę czosnku zawijamy w gazę i wkładamy do szklanki wypełnionej do 3/4 olejem jadalnym. Lekko podgrzewamy i ciepłym tamponem smarujemy wnętrze i zewnętrzne okolice ucha.
Ból zęba
 W wydrążeniu zęba (w dziurce) umieścic tampon z waty nasączony sokiem z cebuli.
Częste krwotoki z nosa
 Pić codziennie 2 łyżeczki octu jabłkowego na szklankę ciepłej, przegotowanej wody.
Glisty (pasożyty jelitowe)
 1 cebulę rozdrobnić i zalać 1 szklanką wrzątku. Odstawić na 12 godzin. Przecedzić i pić po 1/2 szklanki dziennie przez 5-7 dni.
 Zjeść na czczo 200 g pestek dyni.
 W szklance mleka na maleńkim ogniu zagotować 10 oczyszczonych ząbków czosnku. Poczekać aż mleko ostygnie, przecedzić i wypić. Pół godziny po wypiciu mleka użyć środek przeczyszczający. Po 3 godzinach zrobić lewatywę z 200 ml ciepłej wody.
 Pić sok z surowej marchwi do 1/2 litra dziennie.
 200 ml buteleczkę napełnic do połowy drobno pokrojoną cebulą i uzupełnić do pełna wódką. Odstawić w ciepłe miejsce na 12-14 dni. Odcedzić. Używać po 1 łyżce 3 razy dziennie przed jedzeniem.
 Pić na czczo po 1 szklance soku z miąższu dyni. Efektywne i nieszkodliwe w stosunku do dzieci.
 3-4 ząbki zmiażdżonego czosnku włożyć do szklanki gorącej wody lub mleka. Macerować przez noc. Rano wypić na czczo. Stosować przez 3 tygodnie.
 Przez 3 kolejne dni popijać 1 szklankę soku ze świeżej kapusty (dzieci 20-30 g dziennie).
Gronkowiec złocisty
 Zapalić kilka brzozowych polan (najlepiej zmoczonych przez deszcz) i posiedzieć przy takim ognisku. Dym ma przeniknąć do dróg oddechowych i dostawać się do oczu. Koniecznie wytrzymać. Jeśli dym szczypie w oczy, można je przetrzeć rękoma, którymi przerzucaliśmy drwa przy ognisku. Już następnego dnia gronkowiec powinien przestać nas niepokoić. Jeśli całkiem nie zniknął należy powtórzyć zabieg.
Halluksy
 Zmieszać jodynę z amoniakiem w proporcji 1:1. Mieszankę nanosić na halluksy cienką warstwą wieczorem przez 2 tygodnie. Następnie zrobić przerwę 2 tygodnie przerwy i ponowić kurację. Smarować do całkowitego zniknięcia.
Kontuzja
 Przyłożyć na obolałe miejsce krążek z surowego ziemniaka.
Likwidacja zmarszczek i plam na twarzy
 100 g korzenia pietruszki drobno posiekać, włożyć do garnka, zalac wrzątkiem, przykryć pokrywką i gotować 15 minut. Studzić w temperaturze pokojowej 20 minut. Odcedzić, wlać do słoika i dodać 1 łyżkę soku z cytryny, jeszcze raz wymieszać i odstawić w ciemne miejsce. Przecierać twarz płynem rano i wieczorem.
Nadmierna potliwość nóg
Przykry zapach potu jest wprost proporcjonalny do ilości spożywanego mięsa i słodyczy. W pierwszym rzędzie należy je ograniczyć.
 Rozgnieść świeże liście brzozowe i wsunąć między palce. Założyć skarpetki i chodzić przez 2-3 godziny lub więcej.
 Nasypać do skarpetek drobno zmielonej kory dębowej, skarpetki założyć na nogi. Zabieg wykonać na noc. Rano umyć nogi ciepłą wodą i dobrze wytrzeć. Powtórzyć 7 razy co drugi dzień.
 Nasypać do skarpetek kwasu bornego w proszku, skarpetki założyć na nogi. Zabieg wykonać na noc. Rano umyć nogi zimną wodą i dobrze wytrzeć. Powtórzyć 7 razy co drugi dzień.
 Przez 90 dni rano i wieczorem podstawiać nogi pod strumień zimnej wody na 5-10 sekund.
Nocna potliwość
 Przed snem należy przetrzeć skórę octem jabłkowym.
Oparzenia
 6 żółtek i 6 łyżek świeżego oleju roślinnego rozmieszać i ubijać do konsystencji majonezu. Namoczyć w mieszance bandaż i obandażować nim oparzone miejsce.
 Przy pomocy gazy zwilżyć poparzoną powierzchnię skóry octem jabłkowym, który uśmierza ból i zapobiega tworzeniu się blizn.
 Na oparzone miejsce przykładać drobno startą marchew.
 Rozmieszać żółtko jaja z 1 łyżką masła śmietankowego. Otrzymaną mieszaninę podobną do majonezu, nałożyć na gazę i zrobić opatrunek oparzonego miejsca. Ból ustąpi i nie będzie blizn po oparzeniu.
 Oparzone miejsce natychmiast opłukać strumieniem zimnej wody i posypać obficie sodką.
 W razie oparzenia gardła należy płukać je 1 łyżką oleju, który następnie połknąć.
 Jak najszybciej przyłożyć dobrze zmiażdzone liście kapusty.
 Przy oparzeniu gardła 1/2 szklanki wody zmieszać z 2 surowymi białkami kurzymi i płukać gardło, następnie mieszaninę połknąć.
Opuchlizna (obrzęki)
 2 średnie cebule wieczorem pokroić na cienkie plasterki i posypać 1 łyżką cukru. Odstawić na noc, by cebula pusciła sok. Rano sok odcisnąć. Stosować 2 łyżki na dzień.
 Pić po 1/2 szklanki soku z dyni na dobę.
 4 łyżeczki nasion pietruszki zalać 1/2 szklanki wrzątku, odstawić na 8-10 godzin. Używać 1 po łyżce 3-4 razy dziennie na 30 minut przed jedzeniem.
Obrzęki nóg
 Na wiadro zimnej wody wsypać worek(?) soli kamiennej. Rozpuścić sól w wodzie i namoczyć w roztworze ręcznik. Odciśnięty ręcznik położyć na krzyz w okolicach nerek. Zabieg powtórzyć 10 razy. W wyniku zabiegów rozpoczyna się silne wydzielanie moczu a obrzęki znikają.
 Skroić skórkę z białej rzepy, drobno pokroić i zalać wrzątkiem ( na 1 szklankę skórki – 3 szklanki wrzątku). Garnek szczelnie zamknąć i wstawić na 4 godziny do piekarnika, uważając by nie doprowadzić do wrzenia. Przecedzić i pić po 1 filiżance dziennie.
 Garść fasoli wysuszyć, roztłuc na proszek i wsypać do 400 ml czerwonego wina. Odstawić na 3 doby. Przyjmować po 2 łyżki 3 razy dziennie. Przed użyciem wstrząsnąć.
 2 łyżki liści czarnej porzeczki zaparzyć 1 szklanką wrzątku, gotować na małym ogniu 10 minut. Odstawić na 1 godzinę. Ostudzić i wypić. Pić przez 1 miesiąc.
Ostrogi
 Kurze jajko, 25 g esencji octowej i 25 g terpentyny dobrze zmieszać i odstawić na 10 dni w zamkniętym szklanym naczyniu, od czasu do czasu mieszając. Chore miejsce smarować mieszanką kilka razy dziennie.
Owsiki
 10 g czosnku zmiażdżyc i zalać 1 szklanką wrzątku. Ostudzić i przecedzić, zrobić lewatywę.
Pozbywanie się piegów
 Pocierać piegi sokiem z cebuli z dodatkiem octu.
Szum w uszach
 Umieścić w uchu watkę nasączoną sokiem z cebuli.
Tybetańskie recepty odmładzające
 Żeby nasza twarz zawsze wyglądała świeżo, pod oczami nie było zmarszczek – należy pić jedną szklankę kefiru lub zsiadłego mleka na czczo.
 Białka oczu, żeby były czyste i białe, a oczy miały aksamitny blask należy pić codziennie 50 g soku z korzenia pietruszki.
 Żeby utrzymać wzrok w należytej kondycji należy codziennie przez 3 minuty masować palce wskazujące obu rąk.
Usuwanie włosów z twarzy
 Smarować owłosione miejsca na twarzy sokiem z zielonego, przekrojonego orzecha włoskiego.
 Skorupki z orzechów włoskich spalić na popiół. Popiół zmieszać z wodą do otrzymania papki, którą smarować owłosione miejsca.
 40 g nasion pokrzywy zalać 100 g oleju rzepakowego w szklanym naczyniu. Odstawić na 14 dni. Odcedzić, wlać do słoiczka i dobrze zakryć. Smarować zawiesiną owłosione miejsca.
Utykanie spowodowane silnym urazem
 Ubić 1 żółtko z dodatkiem 1 łyżeczki miodu i 1 łyżeczki octu jabłkowego. Dobrze wymieszać i wcierać w chore miejsce.
Zapalenie „korzonków”
 Do chorych miejsc przyczepić liście chrzanu na kilka dni (aż do całkowitego wyleczenia). Liście można codziennie zmieniać.
Zapobieganie zmarszczkom na twarzy
 1 żółtko, 1 łyżka gliceryny, 1 łyżka miodu. Wymieszać i nakładać maseczkę na twarz rano i wieczorem na 10-15 minut.
 Do szklanego naczynia włożyć 100 g miodu i startą 1 całą cytrynę. Dobrze wymieszać i nakładać maseczkę na twarz na 10-15 minut.
 W szklanym naczyniu wymieszać 100 g miodu i 100 g podgrzanej wódki. Nakładać lekko podgrzane na twarz na 15 minut. Ukrywać przed mężem, bo bardzo smaczne :-).
 Pęczek natki pietruszki gotować w 1/2 litrze wody przez 30 minut. Studzić przez 30 minut w temperaturze pokojowej. Odcedzić, wlać do słoika, zamknąć pokrywką i odstawić w ciemne miejsce na 2 dni. Nacierać twarz płynem rano i wieczorem. Nie zmywać.
Kłopoty z oczami
Bielmo na oku
 1 łyżeczkę soku z cebuli zmieszać z 1 łyżeczką miodu. Zakraplać na noc po 1 kropli.
 1 łyżeczkę soku z cebuli zmieszać z 1 łyżeczką mleka. Zakraplać po 1-2 krople.
Łzawienie oczu
 Do jednej szklanki wody dodać 1 łyżeczkę octu jabłkowego i 1 kroplę jodyny. Pić raz dziennie przez 2 tygodnie, potem tylko we wtorki i czwartki.
Worki pod oczami (likwidacja)
 Łyżeczkę od herbaty szałwii zalać 1/2 szklanki wrzątku i odstawić na 15 minut. Przecedzić i podzielić na połowę. Jedną połowę schować do lodówki. Z drugiej zrobić tampony i położyć na dolne powieki – pierwszy okład ciepły przez 10 minut i drugi też przez 10 minut – zimny. Powtórzyć to 2 razy (najlepiej przed snem). Przeprowadzić 15 zabiegów co drugi dzień, nastepnie miesiąc przerwy i znów 15 zabiegów.
 Drobno posiekane liście pietruszki położyć na dolne powieki i nakryć namoczonymi w wodzie tamponami na 10 minut. Minimalna ilość zabiegów – 15 w miesiącu.
 1/2 ziemniaka zetrzeć na tarce, dodać w równej ilości pszennej mąki i przegotowanego, ostudzonego mleka. Wymieszać i położyć na 15 minut na oczy. Opłukać twarz ciepłą wodą (najlepiej mineralną) i nałożyć krem odżywczy.
Zapalenie spojówek
 1/2 szklanki skórki z ogórków zalać 1/2 szklanki wrzątku i dodać 1/2 łyżeczki sodki. Stosować jako okłady.
 Ugotować w niewielkiej ilości wody cebulę wraz z łupinami, następnie dodać trochę miodu. Wymieszać. Przemywać oczy tym wywarem 4-5 razy na dzień (pomaga szczególnie przy zaczerwienieniu oczu).
 1 łyżkę nasion kopru zaparzyć w 1,5 szklanki wrzątku. Stosować na okłady.
 Starte jabłko lub starty ziemniak wymieszać z białkiem jajka i położyć na chore oczy. Potem zmyć ciepłą, przegotowana wodą.
 2 kurze białka zmieszać z 1/2 szklanki zimnej, przegotowanej wody i odstawić w ciemne miejsce na 30-40 minut. Posmarować oczy na noc.
Kłopoty z dziećmi
Astma u dzieci, stadium początkowe
 5 tabletek aspiryny sproszkować, zmieszać z 1 łyżką smalcu. Rozsmarować na kawałku materiału i przez 10 dni przykładać na piersi chorego dziecka.
Bezsenność u dzieci
 Chore dziecko szczelnie owinąć w płótno nasiąknięte poranną rosą i zostawić na godzinę, dopóki nie wyschnie. Z wierzchu dziecko można przykryć kołdrą.
Biegunka u niemowlęcia
 3 pocięte cebule gotować na małym ogniu przez 2 godziny w 1 litrze wody. Ostudzić i podawać dziecku. Gotowana cebula jest łatwo strawna.
Brak apetytu u dzieci
 3 łyżki stołowe rozdrobnionej słomy owsianej na 2 szklanki wrzątku. Porcje podzielić na 4 części i wypić w ciągu dnia.
 4 łyżeczki owoców maliny nasypać do termosu, zalać wrzątkiem i odstawić na 4 godziny. Pić ciepłe po 1/2 szklanki 4 razy dziennie.
 2 łyżeczki soku selera pić na 30 minut przed jedzeniem 3 razy dziennie.
Bronchit u dzieci
 Usmażyć na smalcu dwa jajka, dobrze posolić i kiedy jajecznica ostygnie położyć na pierś dziecka.
Nerwowość u dzieci
 Dziecko wykąpać w wodzie, w której gotowane było siano.
Przeziębienie u dzieci
 Przygotować mieszankę z 50 g miodu + 5 g miodu + 50 g masła + 2 rozkruszonych tabletek aspiryny. Wszystko wymieszać i dobrze nasmarować mieszanką piersi, plecy, szyję ręce i nogi. Dziecko dobrze przykryć ciepłą kołdrą do wypocenia się. Później wytrzeć wilgotnym, ciepłym ręcznikiem, przebrać w suchą odzież i położyć spać.
Skaza u dzieci
 2 krople soku z czarnej rzepy podawać przez 7 dni 3 razy dziennie. Przez następne 7 dni zwiększyć dawkę do 10 kropel.
Uporczywy kaszel u dzieci
 1 ziemniak, 1 cebula i 1 jabłko zalać 1 litrem wody i gotować na słabym ogniu, aż woda nie wygotuje się do połowy. Podawać dziecku 3 razy dziennie po 1 łyżeczce od herbaty.
Złośliwe i niezłośliwe
Mięśniak. Włókniakomięśniak
 Do słoika o objetości 1/2 litra wsypać przegródki orzechów włoskich do 3/4 wysokości słoika i zalać do pełności wódką. Przez 30 dni trzymać w temperaturze pokojowej. Pić po 20 g rano i wieczorem.
 Aloesu (przynajmniej 3-letni) nie podlewać przez 5 dni. Następnie obciąć z niego 375 g liści, które po odcięciu kolców zemleć w maszynce od mięsa. Potem dodać 625 g miodu i 675 ml czerwonego słodkiego wina. Wszystko wymieszać i odstawić w ciemne i chłodne miejsce na 5 dni. Pić przez pierwsze 7 dni po jednej łyżeczce 3 razy dziennie na 40 minut przed jedzeniem. Okres stosowania – 30 dni.
Nowotwory (żołądka, płuc, białaczka)
 2 łyżeczki proszku z wysuszonego czyra brzozowego (innotus obliquus) na 1/2 szklanki ciepłej, przegotowanej wody pozostawić na noc do naciągnięcia. Rano zagotować i pić 3 razy dziennie po łyżce.
Sorkoma
 Przyłożyć na guz kawałek surowego mięsa, lekko spryskanego amoniakiem.
Lecznicze płyny i herbatki
Angina, grypa, kaszel, katar, zapalenie oskrzeli
 Łyżkę stołową owoców (świeżych lub suszonych) malin, drobno pociętych liści lub gałązek malin zalać 1 szklanką wrzątku i parzyć przez 20 minut. Dodać 1 łyżeczkę miodu. Po wypiciu położyć się do łóżka i ciepło okryć. Przy przeziębieniu i grypie należy wypijać 4-5 filiżanek na dzień.
 1 łyżka konfitur z malin, 1 łyżka miodu, 1 łyżka koniaku lub wódki i 1/2 cytryny. Wszystko włożyć do szklanki, wycisnąć sok z cytryny i uzupełnić wrzątkiem. Pić małymi łyczkami przed snem.
 100 g kwiatu lipy i 100 g suchych malin sparzyć 1 litrem wrzątku, potem odcedzić. Podgrzany płyn pić po 200 g przed snem przez 2-3 dni.
 1/2 szklanki soku z rzodkiewki, 1/2 szklanki soku z chrzanu i 1/2 szklanki miodu, dobrze rozmieszać i zaparzać 3-4 godziny. Przyjmować 3 razy dziennie 60 minut po posiłku, dorośli – 2-3 łyżki, dzieci – 1 łyżeczka.
 50 g startej cebuli, 20 g octu i 60 g miodu. Startą cebulę zalać octem, odcisnąć przez gazę, do płynu dodać miód i dobrze rozmieszać. Podawać choremu co 1/2 godziny po 1 łyżeczce.
 1 łyżka dżemu malinowego, 1 łyżka miodu, 1 łyżka wódki lub koniaku, 1/2 cytryny. Składniki (oprócz cytryny) wymieszać w szklance i do tego wycisnąć sok z cytryny. Dopełnić ciepłą, przegotowaną wodą.
Lecznicze nalewki
Nalewka cebulowa
 Świeże cebule macerować 10 dni w alkoholu 90% w stosunku 1:1. Stosować przy zaparciach i kamicy moczowej. Używać 3-5 łyżeczek dziennie.
Nalewka czosnkowa
 50 g pokrojonego czosnku macerować 10 dni w 250 g wódki 40%. Często wstrząsać. Odfiltrować. Antyseptyk. Na rozszerzanie naczyń krwionośnych, na obniżenie ciśnienia krwi, na bóle reumatyczne.
Lecznicze koktajle warzywno-owocowe prof. Tombaka

Picie niżej wymienionych koktajli pomogło wielu osobom zlikwidować długotrwałe dolegliwości zdrowotne. Jak wiadomo wiele chorób związanych jest z brakiem w organizmie składników mineralnych. Koktajle te składniki uzupełniają. Podane proporcje są obliczone na otrzymanie 240 g (szklanki) mieszanki soków. Podany stosunek składników jest stosunkiem objętościowym (nie wagowym).

 Marchew (160 ml) + ogórek (40 ml) + zielona papryka (40 ml). Proporcja 4:1:1. Stosować przy reumatyzmie, bólach w kościach i mięśniach, obrzękach kończyn.
 Marchew (160 ml) + ogórek (40 ml) + sałata (40 ml). Proporcja 4:1:1. Stosować przy chorobach skóry, egzemach, wypryskach, pryszczach, zapaleniu oczu, kruchych paznokciach.
 Marchew (80 ml) + szpinak (160 ml). Proporcja 1:2. Stosować przy bólach brzucha, skurczach, kolkach, nadmiernym wytwarzaniu gazów, zaparciach, reumatyzmie, anemii, niskim i wysokim ciśnieniu, bólach głowy (typu migrenowego).
 Marchew (80 ml) + zielona papryka (160 ml). Proporcja 1:2. Stosować do oczyszczenia skóry z przebarwień, szczególnie często występujących u osób w podeszłym wieku.
 Marchew (160 ml) + korzeń pietruszki (80 ml). Proporcja 2:1. Stosować przy zapaleniu układu moczowo-płciowego, oczu, niewydolności naczyń krwionośnych.
 Pomidory (54 ml) + jabłka (108 ml) + dynia (54 ml) + cytryna (24 ml). Proporcja 2:4:2:1. Stosować przy oczyszczaniu organizmu ze śluzu, sprzyja szybkiej likwidacji tkanki tłuszczowej. W dniach postu pijąc tylko 1,5-2,0 litra tego soku dziennie rezultat jest oszałamiający.
 Ogórek (80 ml) + czarna porzeczka (80 ml) + jabłka (40 ml) + grejpfrut (40 ml). Proporcja 2:2:1:1. Utrzymuje świeżość i ładny wygląd skóry, uspokaja i wzmacnia system nerwowy, poprawia pamięć i pracę mózgu, podwyższa odporność organizmu. Jedna szklanka zaspokaja dobowe zapotrzebowanie na witaminę C.

Przyznam szczerze, że niektóre porady brzmią jak żywcem wyjęte ze „Starej baśni” ale wpisałem je z kronikarskiego obowiązku. Z niektórymi składnikami mogą być też spore problemy, bo jak dziś znaleźć czystą poranną rosę czy jodynę. Porady naszych przodków, oprócz dziwnego czasem języka, mają jeszcze to do siebie, że my nawet dziś nie potrafimy wyjaśnić złożonych procesów zachodzących przy leczeniu. Po prostu trzeba w nie wierzyć. Proszę też pamiętać, że żadna choroba nie rodzi się nagle i tak samo nagle nie ustąpi.

O. Andrzej Czesław Klimuszko – „Wróćmy do ziół” – IPiW „Novum”, Warszawa 1990

Muszę raz jeszcze przypomnieć o dawkowaniu ziół. Różni zielarze przepisują różne ilości przy różnych chorobach. Jedni każą pić 3 razy dziennie po szklance odwaru, inni po 2, a jeszcze inni po 3 lub 4 łyżeczki dziennie. Wskazania typu – pić 3 lub 4 łyżeczki odwaru ziołowego, to rzecz niepowazna. Jest to bawienie się w leczenie, a nie leczenie. Można i powinno stosować się takie dawki różnych nalewek, tinktur, ale nie odwarów. Przez wieloletnią praktykę doszedłem do poznania właściwego stosowania ziół leczniczych. Otóż kopiastą łyżkę zalać szklanką wrzącej wody na 3 godziny. Jest to jakby macerowanie. Można też gotować 5 minut, po przecedzeniu zostaje odwaru najwyżej 3/4 szklanki. Taka dawka jest dla każdego na każdą chorobę właściwa. Dla dzieci zaś od 1/2 do 1/3 szklanki, zależnie od wieku dziecka. Może się zdarzyć, ale to bardzo rzadko, że dany organizm mocno reaguje na zioła, wówczas się zmniejsza albo dawkowanie do 1/2 szklanki odwaru lub pije sie tylko 2 razy dziennie po 3/4 szklanki.

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ – ZIOŁA PRZECHOWYWANE DŁUŻEJ NIŻ ROK, TRACĄ WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE.

Wiele jest chorób ubocznych, jakby wtórnych, powstałych na podłożu schorzeń wcześniej zaistniałych. Przypadłości reumatyczne rodzą niejako automatycznie choroby serca, a niewydolność nerek powoduje nadciśnienie. W takich sytuacjach trzeba leczyć obie choroby równoczesnie, głównie jesli chodzi o leczenie ziołowe. W przypadku np. zapalenia nerek występuje zbyt podniesione cisnienie tętnicze, trzeba pic w jednym dniu zestaw na nerki, w drugim dniu zaś zestaw na nadciśnienie. I tak na przemian. Taka kuracja jest zarówno racjonalna, jak i skuteczna.

CHOROBY PŁUCNO-OSKRZELOWE Gruźlica płuc
 Po 50 g – ziele miodunki, ziele poziewnika, ziele przetacznika, ziele rdestu ptasiego, ziele skrzypu polnego, liść podbiału, liść babki, kwiatostan kocanki, kłącze perzu, porost islandzki.


Wszystkie składniki zmieszać. Za każdym razem brać kopiastą łyżkę stołową mieszanki, zalać szklanka wrzątku, przykryć na 3 godziny. Przecedzić, lekko podgrzać i pić 3 razy dziennie przed posiłkiem. Za każdym razem zaparzać świeże zioła.

Płucne krwotoki
 Po 50 g – ziele jemioły, ziele rdestu ostrogorzkiego, ziele tasznika, ziele krwawnika, liść mięty pieprzowej, lisć pokrzywy, kłącze pięciornika kurze ziele, kora wierzby, liść ruty.


Wszystkie składniki zmieszać. Za każdym razem brać kopiastą łyżkę stołową mieszanki, zalać szklanka wrzątku, przykryć na 3 godziny. Przecedzić, lekko podgrzać i pić 3 razy dziennie przed posiłkiem. Za każdym razem zaparzać świeże zioła.

Gruźlica odporna na antybiotyki
 Po 50 g – ziele rdestu ptasiego, ziele skrzypu polnego, ziele poziewnika, korzeń lukrecji, ziele krwawnika, korzeń mnieszka lekarskiego, kwiat słonecznika, pączki sosny, korzeń lubczyka.


Wszystkie składniki zmieszać. Za każdym razem brać kopiastą łyżkę stołową mieszanki, zalać szklanka wrzątku, przykryć na 3 godziny. Przecedzić, lekko podgrzać i pić 3 razy dziennie przed posiłkiem. Za każdym razem zaparzać świeże zioła.

Rozedma płuc i nieżyt oskrzeli
 Po 50 g – liść podbiału, korzeń arcydzięgiela, korzeń omanu, korzeń lukrecji, owoc jarzębiny, owoc róży, kwiat bzu czarnego, ziele przetacznika leśnego, pączki sosny, kwiat lipy, ziele macierzanki.


Wszystkie składniki zmieszać. Za każdym razem brać kopiastą łyżkę stołową mieszanki, zalać szklanka wrzątku, przykryć na 3 godziny. Przecedzić, lekko podgrzać i pić 3 razy dziennie przed posiłkiem. Za każdym razem zaparzać świeże zioła.

Krztusiec (koklusz)
 Po 50 g – pączki sosny, kwiat bławatka, liść podbiału, liść szałwii, owoc kopru włoskiego, ziele tymianku, ziele macierzanki, kwiat pierwiosnka, kwiat bzu czarnego, ziele przetacznika leśnego, porost islandzki.


Wszystkie składniki zmieszać. Za każdym razem brać kopiastą łyżkę stołową mieszanki, zalać szklanka wrzątku, przykryć na 3 godziny. Przecedzić, lekko podgrzać i pić 3 razy dziennie przed posiłkiem. Za każdym razem zaparzać świeże zioła.

Gorączka i grypa
 Po 50 g – kwiat bzu czarnego, kwiatostan lipy, kwiat słonecznika, kwiat wiązówki, liść mącznicy, korzeń arcydzięgiela, lorzeń lubczyka, owoc maliny, owoc głogu.


Wszystkie składniki zmieszać. Za każdym razem brać kopiastą łyżkę stołową mieszanki, zalać szklanka wrzątku, przykryć na 3 godziny. Przecedzić, lekko podgrzać i pić 3 razy dziennie przed posiłkiem. Za każdym razem zaparzać świeże zioła.

Dychawica oskrzelowa
 Po 50 g – ziele szanty, owoc kopru włoskiego, korzeń omanu, liść podbiału, korzeń prawoślazu, korzeń arcydzięgiela, kwiat bzu czarnego, pączki sosny, kwiat lawendy, kwiat slazu, liść szałwii.


Wszystkie składniki zmieszać. Za każdym razem brać kopiastą łyżkę stołową mieszanki, zalać szklanka wrzątku, przykryć na 3 godziny. Przecedzić, lekko podgrzać i pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Za każdym razem zaparzać świeże zioła.

Pylica płuc
 Po 50 g – kora wierzby, kłącze tataraku, pączki sosny, ziele miodunki, kwiatostan kocanki, ziele poziewnika, korzeń lukrecji, liść podbiału, ziele krwawnika, kłącze pięciornika kurze ziele, ziele rdestu ptasiego.


Wszystkie składniki zmieszać. Za każdym razem brać kopiastą łyżkę stołową mieszanki, zalać szklanka wrzątku, przykryć na 3 godziny. Przecedzić, lekko podgrzać i pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Za każdym razem zaparzać świeże zioła.

Na wszystkie przypadłości dróg oddechowych skutecznie pomaga czosnek spożywany w stanie surowym. Pięć ząbków czosnku drobno poszatkować, rozprowadzić na kromce chleba i nałożyć na to warstwę świeżego twarogu. Można też spożywać kawałeczkami czosnek z chlebem posmarowanym masłem lub czymkolwiek. Praktykować taką kurację pomocniczą w stosunku do ziołowej przed kolacją lub w czasie kolacji.

UKŁAD KRĄŻENIA Osłabienie mięśnia sercowego
 Po 50 g – ziele serdecznika, kwiatostan głogu, owoc głogu, korzeń lubczyka, korzeń kozłka, liść melisy, owoc róży, liść pokrzywy, kwiatostan kocanki.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Odbywać częste spacery na wolnym powietrzu rano i wieczorem. Zaleca się przed obiadem wypić powoli pół szklanki czerwonego wina.

Niewydolność wieńcowa – dusznica bolesna
 Po 50 g – ziele jemioły, liść ruty, kwiat bzu czarnego, kwiatostan głogu, ziele macierzanki, ziele serdecznika, liść melisy, korzeń kozłka, ziele srebrnika (pięciornika kurze ziele gęsiego).


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Odbywać częste spacery na wolnym powietrzu rano i wieczorem. Zaleca się przed obiadem wypić powoli pół szklanki czerwonego wina. Ograniczyć na pewien czas potrawy rozdymajace, fasolę, groch oraz ciężkie przyprawy jak pieprz, musztarda itp. Uprawiać lekką gimnastykę na wolnym powietrzu.

Nadciśnienie tętnicze
 Po 50 g – morszczyn pęcherzykowy, ziele jemioły, kwiatostan głogu, owoc głogu, ziele skrzypu polnego, owoc róży, korzeń kozłka, kwiat bzu czarnego, liść ruty.


Pić tylko 2 3 razy dziennie po 1 szklance rano i wieczorem.


Rozróżniamy nadciśnienie samorodne i pochodne, czyli powstałe na tle innych chorób takich jak niewydolność nerek, trzustki, wątroby. Nadciśnienie, jak każda nieprawidłowość serca jest niebezpieczna, gdyż może spowodować pęknięcie naczynka krwionośnego w mózgu (wylew), czego następstwem bywa paraliż lub smierć. W takich wypadkach obok środków farmaceutycznych trzeba pomocniczo leczyć się ziołami.

Niedociśnienie tętnicze
 Po 50 g – ziele drapacza, ziele krwawnika, ziele serdecznika, ziele tymianku, korzeń lubczyka, ziele tasznika, liść szałwii, owoc róży, kora kasztanowca, liść melisy, korzeń kozłka.


Brać tylko łyżeczkę pełną mieszanki, zalać 1/2 szklanki wrzątku, przykryć na 3 godziny, przecedzić, lekko podgrzać i pić 3 razy dziennie po 1/2 szklanki przed posiłkiem. Dopuszcza się również raz dziennie filiżankę kawy, przed kolacją mały kieliszek koniaku – to pobudza akcję serca.


Spadek ciśnienia powstaje na tle osłabienia organizmu po przebytej ciężkiej chorobie lub wykrwawieniach.

Stwardnienie tętnic
 Po 50 g – liść brzozy, liść pokrzywy, liść szałwii, ziele skrzypu polnego, ziele jemioły, kwiatostan głogu, owoc kminku, ziele krwawnika, owoc róży, morszczyn pęcherzykowy, ziele rdestu ptasiego.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance, po 70 roku życia po 1/2 szklanki przed posiłkiem.


Jest to schorzenie wieku starczego, chociaż czasem występuje już 50 rokiem życia. Stwardnienie tętnic zakłóca krążenie krwi, rytmikę serca oraz równowagę ruchów. Pokarmy dla chorych muszą być jarskie z wykluczeniem potraw nadymających, jak również kawy, alkoholu i palenia paierosów, zwłaszcza na czczo.

Zapalenie zakrzepowe żył
 Po 50 g – ziele nawłoci, ziele jemioły, liść ruty, ziele serdecznika, kwiatostan głogu, kwiat wiązówki, kora wierzby, kwiat bzu czarnego, liść brzozy.


Pić 2-3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem.


Na wypadek zatorów powstałych w żyłach, a zwłaszcza w płucach oraz przy silnych obrzekach i bólach nóg, trzeba niezwłocznie wezwać lekarza. Równocześnie należy stosować kurację ziołową jako pomocniczą.

Żylaki goleni
 Do picia – po 50 g – ziele szanty, ziele krwawnika, ziele rdestu ptasiego, kora kasztanowca, kora wierzby, liść podbiału, kwiatostan głogu, owoc róży, ziele jemioły. Na kompres – po 50 g – kora kasztanowca, kłącze tataraku, liść podbiału, koszyczki arniki, ziele drapacza.


Pić 2 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Stosować kompresy. Wszystkie te zioła (na kompres) zmieszać razem i każdorazowo brać 5 łyżek tej mieszanki, zalać 1 litrem wody, gotować 10 minut, odstawić na 30 minut, przecedzić i nasączać tym odwarem czystą szmatkę, którą należy okładać nogi. Zmieniać i tak długo robić kompresy aż się wyczerpie odwar. Robić to wieczorem.


Żylaki na nogach, to udręka kobiet. Podłożem tej choroby jest najczęściej niewydolność krążenia oraz praca wymagająca długotrwałego stania. Otwarte i krwawiące żylaki są trudne do zlikwidowania. Jeszcze skuteczniejszym lekiem na krwawiące żylaki jest maść propolisowa, w braku jej maść żywokostowa. Smarować obrzeża rany i lekko zabandażować.

Żylaki odbytu – hemoroidy
 Po 50 g – kora kruszyny, kwiat tarniny, liść melisy, liść mięty pieprzowej, koszyczki rumianku, ziele tasznika, ziele krwawnika, ziele rdestu ostrogorzkiego, owoc kopru włoskiego.


Pić 2 razy dziennie po 1 szklance rano i przed kolacją.


Guzy suche lub krwawiące na kiszce odbytowej są nieco inną formą żylaków, z tą tylko różnicą, że bardziej bolesne i mocno niewygodne. Likwidowanie hemoroidów zabiegiem operacyjnym lub wkładaniem do odbytnicy czopków jest zawodne. Można je wyleczyć jedynie ziołami i metodą następującą:  3 łyżki siemienia lnianego zalać 1/2 litrem wody, gotować 10 minut (wrzenie). Po zdjęciu z ognia wlać do odwaru 4 łyzki świeżego mleka, zmieszać, nasączać watę i przykładać do kiszki stolcowej kucając nad miednicą, aż do wyczerpania odwaru. Robić to wieczorem.

Zapalenie mięśnia sercowego
 Po 50 g – owoc jarzębiny, owoc róży, korzeń lubczyka, ziele serdecznika, kwiatostan głogu, kwiat tarniny, liść melisy, ziele krwawnika, ziele nostrzyka.


Pić 2 razy dziennie po 1/2 szklanki rano i przed kolacją. Przed samym śniadaniem rozpuścić łyżeczkę miodu w szklance herbaty lub mleka i wypić. Tak przez 3 tygodnie praktykować.

Dychawica sercowa
 Po 50 g – ziele nawłoci, ziele serdecznika, ziele srebrnika, strąk fasoli, znamię kukurydzy, korzeń kozłka, kwiatostan głogu, ziele macierzanki.


Pić 2-3 razy dziennie po 1 szklance. Przed spaniem nacierać plecy i piersi mokrym zimnym ręcznikiem i wytrzeć się suchym – tak przez 9 dni. Wskazana też lekka gimnastyka na wolnym powietrzu.

Nerwica serca
 Po 50 g – szyszki chmielu, kwiat lawendy, ziele serdecznika, liść melisy, kwiatostan głogu, liść mięty pieprzowej, korzeń kozłka, kwiat tarniny, koszyczek rumianku, ziele macierzanki, ziele srebrnika.


Pić 2-3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem.

Wszelkiego rodzaju nerwice, również nerwice serca najskuteczniej się zwalcza nie środkami psychotropowymi lecz psychoterapią bezlekową.Jesli na kogoś dobrze wpływa towarzystwo, musi dobrać sobie grono przyjaciół o optymistycznym usposobieniu i wśród nich szukać od czasu do czasu uspokojenia. Na odwrót, jeżeli dany osobnik najlepiej się czuje w samotności, nie pozostawać w niej bezczynnie, lecz musi się czymkolwiek zająć. Lekką praca fizyczną, czytaniem odpowiedniej lektury, pozostawać często wśród przyrody, w lesie, w ogrodzie czy na łące. Przeprowadzać ćwiczenie oddechu w ten sposób – w lecie po przebudzeniu sie rano, wstać z łóżka, stanąć przy otwartym oknie, stopy mają być przytulone do siebie, stać prosto, obie ręce położyć na szczycie głowy (jedną na drugiej). Teraz nosem wciagać powietrze do maksimum, zatrzymać je licząc w myslach do 15, ręce zdjąć z głowy, spuścić w dół, powoli całym korpusem zginać się w dół wydychając powietrze, także do maksimum. I tak 3 razy. Potem się położyć bezwładnie na 5 minut i wstać. Codziennie uprawiać przez 9 dni.

CHOROBY KRWI Naprawa szkód po antybiotykach
 Po 50 g – korzeń arcydzięgiela, korzeń mnieszka lekarskiego, korzeń lubczyka, kłącze perzu, kłącze pięciornika kurze ziele, kłącze tataraku, owoc róży, owoc jarzębiny, kwiat wiązówki, liść borówki czernicy, ziele fiołka trójbarwnego.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Należy przypomnieć, że wszyscy rekonwalescenci po kuracji antybiotykami, jak również po przebytej operacji, a zwłaszcze dotknięci anemią powinni przez cały tydzień przeprowadzać kurację odżywczą w takiej formie – na śniadanie spożyć tatara z surowej cielęcej wątróbki z chrzanem, około 150 g. Na obiad spodeczek surowej poszatkowanej kapusty zalanej oliwą prawdziwą z przyprawami czosnku i cebuli. Jest to dieta niezawodna.

Dzięki antybiotykom wiele milionów ludzi uratowano od śmierci. Są one dziś jeszcze, w przypadkach ciężkich chorób zakaźnych, jedyna skuteczną bronią, ale niestety bronią obosieczną. Leczą one jeden organ kosztem całego organizmu. Nawet przy najostrożniejszym dawkowaniu organizm ludzki po otrzymaniu serii antybiotyków, zwłaszcza silniejszych, wygląda jak las po pożarze. Pozostaje w nim zniszczona flora bakteryjna, zachwiana równowaga biologiczna i zmniejszona odporność na inne choroby. Nic też dziwnego, że coraz liczniej podnoszą się głosy krytyczne przeciw wszelkim antybiotykom, tym bardziej, że ich skuteczność słabnie, gdyż drobnoustroje po prostu sie uodporniają. Ale czym je zastapić? Musimy niestety i dziś w groźnych przypadkach chorobowych sięgnąć z konieczności po antybiotyki. Musimy też poznać sposób naprawiania tych szkód, jakie one wyrządzają w naszym ustroju. Witaminy z grupy „B”, to stanowczo zbyt mało.

Trzeba zatem w czasie leczenia antybiotykami oprócz witaminy „B” pobierać codziennie jedna ampułkę „lakcydu„. Proszek w ampułce drucikiem lub czystym patyczkiem pokruszyć, wsypać go na łyżkę herbaty lub przegotowanej wody i wypić. Uważać, by nie dostał się kawałek szkła. Zaraz po zakończeniu kuracji antybiotykami trzeba oczyścić krew i zasilić wyjałowiony organizm w sole mineralne oraz w substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pić przez cały miesiąc przepisane zioła.

Anemia złośliwa
 Po 50 g – liść pokrzywy, liść porzeczki czarnej, liść orzecha włoskiego, liść bobrka, ziele krwawnika, korzeń mnieszka lekarskiego, kłącze tataraku, owoc róży, owoc jarzębiny, kwiatostan głogu, owoc jałowca.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Dobrze jest pić przed kolacją mały kieliszek nalewki, sporządzonej w następujący sposób – 7 łyżek drobno pokrajanych świeżych liści majowej pokrzywy zalać rozcieńczonym spirytusem na pół z przegotowaną wodą w ilości 3/4 litra. Po 10 dniach nalewka jest gotowa. Nadto przyjmować ampułkę „biostyminy” na dzień.

Białaczka (szpikowa i limfatyczna)
 Po 50 g – kora wierzby, kłącze perzu, kłącze tataraku, kłącze pięciornika kurze ziele, korzeń arcydzięgiela, korzeń mniszka lekarskiego, ziele tymianku, liść pokrzywy, korzeń lukrecji, ziele drapacza, liść bobrka.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Dobrze jest pić przed kolacją mały kieliszek nalewki, sporządzonej w następujący sposób – 7 łyżek drobno pokrajanych świeżych liści majowej pokrzywy zalać rozcieńczonym spirytusem na pół z przegotowaną wodą w ilości 3/4 litra. Po 10 dniach nalewka jest gotowa. Nadto przyjmować ampułkę „biostyminy” na dzień.

Ziarnica złośliwa
 Po 50 g – kora wierzby, liść brzozy, ziele jemioły, ziele dziurawca, liść ruty, korzeń łopianu, korzeń mydlnicy, kwiat wiązówki, liść borówki czernicy.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Przyjmować po ampułce „biostyminy” 2 razy dziennie.

Blednica
 Po 50 g – liść pokrzywy, korzeń omanu, korzeń cykorii, liść melisy, ziele bylicy pospolitej, liść szałwii, ziele przywrotnika, kłącze pięciornika kurze ziele, liść rozmarynu.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Choroba ta występuje jedynie u kobiet. Podłożem jej jest niewydolność janików, niedorozwój jajników, niedorozwój narządów rozrodczych lub zmiany w organizmie charakterystyczne w okresie przekwitania.

Czerwienica
 Po 50 g – Digestosan (gotowa mieszanka), liść ruty, ziele glistnika, ziele przetacznika lesnego, kora wierzby, ziele jemioły, korzeń kozłka, kwiat lawendy, owoc róży.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Pożywienie jarskie, wykluczyć mięso, oprócz wieprzowiny, a i to spozywać w małej ilości, ograniczyc płyny. Trzeba przez pewien czas prowadzić spokojny tryb życia. Objawami choroby są – wzrost ilości czerwonych ciałek krwi, silny rumień na twarzy, krwawienie z nosa, podniesienie ciśnienia krwi, powiększenie śledziony.

Agranulocytoza
 Po 50 g – liść jeżyny, korzeń lukrecji, ziele krwawnika, ziele rdestu ptasiego, ziele skrzypu polnego, liść poziomki, liść orzecha włoskiego, korzeń łopianu, kłącze pięciornika kurze ziele, ziele serdecznika.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Choroba ta jest nastepstwem zatrucia środkami chemicznymi, nadmiernego napromieniowania promieniami Roentgena oraz przeżytych chorób zakaźnych. Objawia się nagłym wyskokiem wysokiej temperatury, obrzekiem węzłów chłonnych, dziąseł, migdałków itd. Zioła przy jej leczeniu mogą odegrać jedynie rolę pomocniczą, zaś własciwą kurację zastosować może tylko lekarz.

Plamica
 Po 50 g – kora dębu, kłącze pięciornika kurze ziele, kłącze tataraku, ziele skrzypu polnego, ziele tasznika, ziele rdestu ostrogorzkiego, ziele dziurawca, ziele krwawnika, liść pokrzywy, owoc róży, liść ruty.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Ujawnia się ona występowaniem na całym ciele czerwonych plam na skutek wylewów podskórnych, jak również krwawych wybroczyn na zewnatrz. Plamica reumatyczna przejawia się szczególnie ostrym bólem mięśni i stawów.

Krwawiączka
 Po 50 g – kora dębu, kłacze pięciornika kurze ziele, kłącze tataraku, ziele skrzypu polnego, ziele tasznika, ziele rdestu ostrogorzkiego, ziele dziurawca, ziele krwawnika, lisc pokrzywy, owoc róży, liść ruty.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 30 minut po posiłku. Choroba typowo męska, nazywana w języku potocznym chorobą królewską. Objawia się bardzo słabym krzepnięciem krwi, co stwarza trudność przy jej tamowaniu nawet po wyrwaniu zęba.

Zaburzenia czynności śledziony
 Po 50 g – korzeń arcydzięgiela, liść pokrzywy, kwiatostan kocanki, koszyczki rumianku, ziele dziurawca, ziele glistnika, owoc kopru włoskiego.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 30 minut po posiłku.

Brak witamin
 Po 50 g – owoc róży, owoc jarzębiny, owoc głogu, liść porzeczki czarnej, liść pokrzywy, liść mięty pieprzowej, korzeń mniszka lekarskiego, ziele krwawnika, kłącze tataraku.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 30 minut po posiłku. Na sniadanie 3 ząbki czosnku, drobniutko posiekać, posypać na kromkę chleba posmarowaną masłem i spożyć. Na kolację spożyc z chlebem średniej wielkości cebulę pokrajana i polaną oliwą z oliwek. Takie menu stosować przez 3 tygodnie.

ZABURZENIA W PRZEMIANIE MATERII Przepis I
 Po 50 g – liść brzozy, liść pokrzywy, ziele fiołka trójbarwnego, ziele dziurawca, kłącze tataraku, kłącze perzu, kora kruszyny, ziele tymianku, kora wierzby, korzeń cykorii.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem.

Organizm ludzki musi ustawicznie się odnawiać przez pobieranie pokarmów. Pokarmy bowiem kryją w sobie liczne związki organiczne i mineralne oraz substancje konieczne jako materiał budowy tkanek, dla podtrzymania procesów życiowych i zasilania ustroju w energię. Te ciągłe procesy przemiany materii, czyli metabolizm polegają na ustawicznej asymilacji, przyswajaniu substancji pokarmowych i budowaniu z nich żywych tkanek oraz dysymilacji, czyli rozkładzie substancji składowych tkanek i wydalaniu niepotrzebnych produktów tego rozkładu.

Wiele jednakże czynników, harmonijność procesów zakłóca tak dalece, że organizm nie wykorzystuje w całości drogocennych substancji pobieranych z pokarmów. To właśnie zjawisko przyczynia się do powstawania licznych schorzeń. Zaburzenia przemiany materii są bardzo różnorodne, więc trudno od razu o skuteczny lek ziołowy.

Przepis II
 Po 50 g – korzeń lukrecji, korzeń mniszka lekarskiego, liść mięty pieprzowej, ziele szanty, liść bobrka, ziele krwawnika, korzeń arcydzięgiela, ziele drapacza, korzeń prawoślazu, owoc jałowca, ziele nawłoci.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem.

Przepis III (przy chorobach gośćcowych)
 Po 50 g – ziele skrzypu polnego, kwiat bzu czarnego, kwiatostan lipy, kora wierzby, ziele nawłoci, korzeń wilżyny, strąk fasoli, ziele krwawnika, ziele dziurawca.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem.

Cukrzyca
 Po 50 g – korzeń mniszka lekarskiego, korzeń kozłka, liść borówki czernicy, lisć pokrzywy, liśc brzozy, kwiat bzu czarnego, liść szałwii, ziele fiołka tróbarwnego, owoc jałowca, ziele rutwicy, strąk fasoli.


 Po 50 g – ziele rutwicy, owoc jałowca, ziele przywrotnika, kwiatostan lipy, ziele poziomki, liść mącznicy, liść borówki czernicy, ziele jemioły, ziele dziurawca, ziele tysiącznika.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem.

W organizmie ludzkim dotkniętym cukrzycą, występują zaburzenia gospodarki wodnej, białkowej i węglowodanowej. W leczeniu tej choroby chodzi głównie o to, aby obniżyć poziom cukru we krwi oraz zwiększyć asymilacje ustroju. Zwalcza się, a przynajmniej hamuje to groźne schorzenie insuliną, wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarzy. Pomocniczymi środkami w leczeniu są zioła i racjonalna dieta. Trzeba koniecznie wykluczyć z pokarmów cukier, ciastka i wszelkie słodycze.

Należy natomiast położyć nacisk na spożywanie sałaty, ogórków, kalafiorów, kapusty, czarnej rzodkwi oraz cebuli i chrzanu, jako przypraw. Mięso ograniczyć do minimum, jeśli już to chude i gotowane. Z tłuszczów w żywieniu diabetyka dopuszczalna jest oliwa z oliwek i śmietana. Ze słodyczy zaś w małej ilości miód.

Otyłość
 Po 50 g – morszczyn pęcherzykowy, kora kruszyny, korzeń mniszka lekarskiego, korzeń wilżyny, korzeń lubczyka, znamię kukurydzy, strąk fasoli, ziele skrzypu polnego, liść szałwii, ziele srebrnika, ziele krwawnika.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem.

Wychudzenie
 Po 50 g – owoc róży, porost islandzki, korzeń lukrecji, korzeń prawoślazu, korzeń arcydzięgiela, ziele krwawnika, korzeń kozłka, owoc jarzębiny, liść maliny.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem.

Nadczynność tarczycy
 Po 50 g – morszczyn pęcherzykowy, ziele nostrzyka, ziele skrzypu polnego, ziele przetacznika, kora dębu, porost islandzki, korzeń lukrecji, kłącze perzu.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem.

Wole zwykłe
 Po 50 g – ziele rdestu ptasiego, owoc róży, owoc jarzębiny, kora dębu, liść pokrzywy, liść orzecha włoskiego, korzeń kozłka, korzeń lukrecji, porost islandzki.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem.

Przerost gruczołu krokowego
 Po 50 g – korzeń łopianu, kłącze pięciornika kurze ziele, kora wierzby, ziele jemioły, ziele nawłoci, znamię kukurydzy, ziele srebrnika, ziele tymianku.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem.

Migrena
 Po 50 g – szyszki chmielu, liść melisy, kwiat lawendy, kwiat pierwiosnka, korzeń kozłka, ziele dziurawca, ziele bukwicy, ziele przetacznika, kłącze tataraku, kora kaliny koralowej, owoc kopru włoskiego.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem. W czasie ataku nacierać kark i plecy między łopatkami zimnym mokrym ręcznikiem, a potem dobrze się wytrzeć suchyn ręcznikiem. Następnie skronie i czoło natrzeć nalewką bursztynową, po czym położyć się na wznak na kilkanaście minut, a ból przejdzie.

Pokrzywka
 Po 50 g – koszyczki rumianku, ziele krwawnika, , liść brzozy, liść pokrzywy, liść orzecha włoskiego, korzeń łopianu, korzeń arcydzięgiela, kłącze tataraku, korzeń kozłka, ziele dziurawca, kora kruszyny.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem. Schorzenie to powstaje na skutek degeneracji flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym, na tle nerwicowym, przy zakłóceniach cyklu menstruacji i równowagi hormonalnej u kobiet. Mogą je też wywołać rozmaite środki chemiczne.

Pokrzywka powstała na tle zaburzenia miesiączkowania
 Po 50 g – ziele przywrotnika, ziele szanty, ziele marzanki, ziele krwawnika, ziele tysiącznika, liść mięty pieprzowej, liść bobrka, korzeń lukrecji, kwiat jasnoty białej.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem.

CHOROBY WĄTROBY I DRÓG ŻÓŁCIOWYCH Ostre zapalenie wątroby
 Po 50 g – ziele rdestu ptasiego, ziele krwawnika, ziele dziurawca, liść mięty pieprzowej, liść bobrka, liść jeżyny fałdowanej, kora kruszyny, korzeń mniszka lekarskiego, koszyczki rumianku, kłącze perzu, owoc róży.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem.

Marskość wątroby
 Po 50 g – kwiatostan kocanki, liść pokrzywy, kłącze perzu, korzeń mniszka lekarskiego, ziele drapacza, korzeń omanu, liść borówki czernicy, liść melisy, korzeń cykorii, liść brzozy, kora kruszyny.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem. Gdyby się okazało, że 3 szklanki na dzień, to za dużo, ograniczyć do 2 szklanek lub 3 razy dziennie po 1/2 szklanki. Przy ostrych bólach ulgę przynosi lekkie ogrzewanie wątroby np. poduszką elektryczną.

Kamica żółciowa
 Po 50 g – kwiatostan kocanki, ziele rdestu ptasiego, liść bobrka, liść mięty pieprzowej, ziele dziurawca, ziele krwawnika, ziele glistnika, korzeń mniszka lekarskiego, kora kruszyny, kłącze perzu, ziele drapacza.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem. Codziennie przed spaniem pić łyżkę surowej oliwy z oliwek, zaraz po tym zmieszać z oliwą sok z całej cytryny i wypić. Praktykować tak przez 9 dni. W ten sposób przyspiesza się rozkruszanie kamieni woreczka żółciowego. Przez cały czas leczenia unikać tłuszczów zwierzęcych i pokarmów wzdymających.

CHOROBY PRZEWODU POKARMOWEGO Niedokwaśność żołądka
 Po 50 g – liść bobrka, ziele świetlika, ziele nostrzyka, ziele dziurawca, korzeń arcydzięgiela, kwiat bzu czarnego, liść szałwii, liść mięty pieprzowej, kłącze tataraku, owoc kopru włoskiego, ziele piołunu.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem. Chroniczna niedokwasota prowadzi do raka żołądka.

Nadkwaśność żołądka
 Po 50 g – ziele majeranku, ziele krwawnika, ziele srebrnika, ziele szanty, korzeń prawoślazu, kwiatostan lipy, liść melisy, porost islandzki, kłącze perzu.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem.

Przewlekłe zapalenie żołądka
 Po 50 g – korzeń prawoślazu, liść podbiału, korzeń arcydzięgiela, korzeń omanu, ziele tysiącznika, ziele srebrnika, ziele tymianku, liść szałwii, liść melisy, liść mięty pieprzowej, korzeń kozłka.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem.

Wrzód żołądka
 Po 50 g – kłącze pięciornika kurze ziele, ziele tasznika, ziele krwawnika, korzeń prawoślazu, liść podbiału, korzeń kozłka, liść melisy, kwiat lawendy, korzeń mniszka lekarskiego, liść pokrzywy, ziele srebrnika.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem. Ponadto pić „balsam Szostakowskiego” – łyżeczkę na czczo 30 minut przed śniadaniem i łyżeczkę przed spaniem. Po wypiciu balsamu pić odwar z siemienia lnianego – 3 łyżki siemienia zalać 1/2 litrem wody, gotować 10 minut, odstawić na 30 minut, zlać płyn i pić przed spaniem raz na dzień. W trakcie leczenia wskazane jest na pewien czas zmiana miejsca pobytu, oderwanie od codziennej pracy, odbywanie spokojnych spacerów, powstrzymywanie się od palenia papierosów.

Wrzód dwunastnicy
 Po 50 g – korzeń arcydzięgiela, korzeń mniszka lekarskiego, liść podbiału, korzeń prawoślazu, korzeń kozłka, porost islandzki, korzeń lukrecji, ziele drapacza, koszyczki rumianku, ziele dziurawca, kwiat ślazu.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem. Uwaga. Lukrecja likwiduje wrzód żołądka i dwunastnicy w przeciągu 3 tygodni, oczywiście nie sama lecz tylko w zestawie innych ziół. Jednakże nie wolno jej używać ludziom w podeszłym wieku chorym na miażdżycę, na nadciśnienie i na nerki. Radzi się jednak każdemu nie chorującemu na wymienione przypadłości używać jej w pierwszym zestawie ziół, w drugim zaś zestawie, który pije się zabezpieczająco, czyli w drugiej porcji nie używać lukrecji. W jej miejsce można zastosować porost islandzki.

Rak żołądka
 Po 50 g – kora wierzby, ziele jemioły, liść brzozy, ziele fiołka trójbarwnego, liść borówki czernicy, ziele dziurawca, liść pokrzywy, kłącze perzu, korzeń omanu, korzeń prawoślazu, pączki sosny, porost islandzki.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Nadto pić codziennie przed spaniem 1 szklankę soku z surowej kapusty. Podana mieszanka wypróbowana przez szereg lat wielu pomogła w zahamowaniu choroby i o kilka lat przedłużyła życie ludzkie.

Mdłości i wymioty nerwowe
 Po 50 g – korzeń kozłka, korzeń lubczyka, korzeń arcydzięgiela, liść melisy, ziele dziurawca, liść mięty pieprzowej, kłącze tataraku, liść ruty, ziele rdestu ptasiego, ziele nostrzyka, koszyczki rumianku.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Wieczorem natrzeć się, a potem wytrzeć na sucho i położyć się do łóżka.

Niestrawność nerwowa
 Po 50 g – liść melisy, liść bobrka, ziele tymianku, ziele rdestu ptasiego, ziele marzanki, korzeń kozłka, korzeń arcydzięgiela, kłącze tataraku, ziele dziurawca, kwiat lawendy.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem. Choroba ta najczęściej pochodzi z przemęczenia pracą umysłową, z negatywnych przeżyć psychicznych, długotrwałych zmartwień itp.

Zwiotczenie żołądka
 Do picia – po 50 g – owoc jarzębiny, owoc róży, korzeń cykorii, ziele rdestu ptasiego, ziele skrzypu polnego, liść orzecha włoskiego, ziele tysiącznika, kłącze perzu, korzeń arcydzięgiela, ziele krwawnika, korzeń kozłka, do kąpieli – po 50 g – pączki sosny, kłącze tataraku, ziele macierzanki piaskowej, kora wierzby.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem. Schorzenie to występuje w wieku starczym na skutek osłabienia całego organizmu po przebytej ciężkiej chorobie, bądź spowodowane brakiem soli mineralnych lub witamin. Kąpiel – wszystko zmieszać, do kąpieli brać 7 łyżek tej mieszanki, zlać 2 litrami wody, gotować 10 minut (wrzenie), odstawić pod przykryciem na 30 minut. Przecedzić i odwar wlać do wody w wannie. Kąpać się wieczorem przez 15 minut co drugi dzień.

Wzdęcie żołądka
 Po 50 g – owoc kolendry, ziele drapacza, ziele rdestu ptasiego, owoc kopru włoskiego, liść mięty pieprzowej, korzeń kozłka, liść bobrka, ziele dziurawca, ziele tymianku, liść melisy, ziele krwawnika.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Na powstanie tej choroby składa się wiele czynników, które zakłócają prawidłowość procesu trawienia, stwarzaja nadmierną fermentację w żołądku i jelitach. Często przy pobieraniu leków przeciwgruźliczych występuje silna fermentacja w przewodzie pokarmowym i wzdęcia na skutek gromadzonych gazów w jelitach.

Rozstrój żołądka (biegunki)
 Po 50 g – kora wierzby, liść maliny, liść borówki czernicy, kora dębu, liść szałwii, liść podbiału, ziele poziomki, kłącze pięciornika kurze ziele, liść mięty pieprzowej, ziele przywrotnika.


Pić 2 razy dziennie po 1 szklance przed śniadaniem i przed kolacją.

Zaparcia
 Po 50 g – kora wierzby, ziele drapacza, kłącze rzewienia, kwiat ślazu, korzeń omanu, korzeń arcydzięgiela, liść melisy, korzeń kozłka, ziele dziurawca.


Pić 2 razy dziennie po 1 szklance po obiedzie i po kolacji. Zatrzymanie wypróżnień przez dłuższy czas zatruwa cały organizm, a skutkiem są nie tylko przeróżne wysypki na twarzy, ale i powazniejsze powikłania chorobowe wewnątrz ustroju.

Ostre zapalenie przełyku
 Po 50 g – koszyczki arniki, koszyczki rumianku, kwiat nagietka, liść szałwii, liść mięty pieprzowej, sproszkowane nasiona kozieradki, ziele krwawnika, liść melisy, liść podbiału, korzeń prawoślazu, kłącze perzu.


1,5 łyżki mieszanki zalać 1,5 szklanki wrzątku, przykryć na 3 godziny, przecedzić. Przed każdym piciem lekko podgrzać. Pić 3 razy dziennie po 1/2 szklanki, przed kolacja i obiadem i trzeci raz po kolacji przed spaniem. Kurację ziołową traktować jako pomocniczą w leczeniu środkami farmaceutycznymi.

Zapalenie wrzodziejące jelita grubego
 Po 50 g – korzeń arcydzięgiela, korzeń prawoślazu, korzeń kozłka, liść podbiału, kwiat lawendy, porost islandzki, kora kruszyny, kłącze perzu, kwiatostan głogu.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem. Powodem przypadłości są psychonerwice i wyrafinowane pokarmy.

Nieżyt jelita grubego
 Po 50 g – ziele przetacznika leśnego, ziele srebrnika, ziele dziurawca, korzeń prawoślazu, korzeń arcydzięgiela, kłącze pięciornika kurze ziele, pączki sosny, liść melisy, korzeń lukrecji,


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem. Przed spaniem wypić szklankę siemienia lnianego – 2 łyżki siemienia lnianego na szklankę wody, gotować 10 minut, zlać płyn i wypić.

Wzdęcia jelitowe (bębnica)
 Po 50 g – kwiatostan głogu, ziele serdecznika, liść rozmarynu, owoc kolendry, owoc kopru włoskiego, kłącze tataraku, korzeń arcydzięgiela, liść melisy, ziele tymianku, liść mięty pieprzowej, koszyczki rumianku.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem. Często przy tej dolegliwości chorzy skarżą się na bóle wewnatrz organizmu, na bóle serca i niewydolnośc krążenia. Trzeba w zasadzie unormować trawienie, usunąć zaparcia, zneutralizować gazy.

Puchlina wodna brzuszna
 Po 50 g – kwiat wiązówki, kwiat bzu czarnego, kwiatostan głogu, kwiatostan lipy, liść mącznicy, liść brzozy, liść melisy, ziele skrzypu polnego, ziele serdecznika, ziele nawłoci, strąk fasoli.


Pić 3 razy dziennie po 1/2 szklanki przed posiłkiem. Podczas kuracji ziołowej brać raz na dzień środki nasercowe. W tej chorobie kuracja ziołowa spełnia pomocnicza rolę i zabezpieczającą przed nawrotem.

Tasiemiec
 Walka z tym pasożytem nie jest łatwa, jednakże możliwa do wygrania. Wieczorem po słabej kolacji wziąć odpowiednią porcję oleju rycynowego na przeczyszczenie. Na drugi dzień z 60 g świeżych (nie suszonych) pestek dyni wyłuskany czysty miąższ zmiażdżyć w naczyniu, dodać łyżkę prawdziwego miodu i dokładnie 5 g kwiatu wrotycza. To wszystko dobrze wymieszać i spożyć całkiem na czczo. Śniadania w tym dniu już jeść nie wolno. Dopiero po 3 godzinach po przyjęciu podanego leku zjeść sałatkę z solonego śledzia z kiszonym ogórkiem i miazgą czosnku. Gdyby po takiej kuracji tasiemiec nie został wyrzucony, trzeba po tygodniu taką samą kurację powtórzyć.


Przypomina się raz jeszcze, aby rodzice dostarczali swym dzieciom pestki dyni do spożywania. To je uchroni od wszelkiej robaczycy jelit i dostarczy im zdrowego tłuszczu roślinnego, odżywczego i potrzebnego dla normalnego rozwoju młodych organizmów.

Owsiki
 3 ząbki świeżego czosnku utrzeć w moździerzu na miazgę, zalać szklanką przegotowanej, zimnej wody, przykryć na 2 godziny i tą nalewką robić wieczorem lewatywy, przez 3 dni.


 2 łyżki świeżych czarnych jagód (Fr. Myrtylli, z braku jagód użyć liści) i 1 łyżeczkę wrotycza zmieszać razem, zalać tę mieszankę na 3 godziny wrzątkiem i przykryć. Przecedzić, podgrzać i wieczorem robić lewatywę. W razie potrzeby po tygodniu kurację powtórzyć.

CHOROBY DRÓG MOCZOWYCH Zapalenie nerek ostre
 Po 50 g – ziele nawłoci, ziele dziurawca, ziele skrzypu polnego, ziele fiołka trójbarwnego, kwiat wiązówki, korzeń pięciornika kurze ziele, korzeń wilżyny, kłącze perzu, znamię kukurydzy, liść brzozy, ziele rdestu ptasiego.


Pić w pierwszym tygodniu 2 razy dziennie po 1/2 szklanki przed posiłkiem, w następnych tygodniach 3 razy dziennie po 1/2 szklanki.

Zapalenie kłębuszków nerkowych
 Po 50 g – liść mącznicy, ziele serdecznika, ziele dziurawca, kora wierzby, liść podbiału, kwiat bzu czarnego, kwiatostan kocanki, ziele rdestu ptasiego, kora kaliny koralowej, kłącze perzu, liść brzozy.


Pić w pierwszym tygodniu 2 razy dziennie po 1/2 szklanki przed posiłkiem, w następnych tygodniach 3 razy dziennie po 1/2 szklanki.

Zapalenie miedniczek nerkowych
 Po 50 g – kora wierzby, strąk fasoli, liść borówki czernicy, liść podbiału, liść pokrzywy, ziele serdecznika, ziele dziurawca, ziele świetlika, kłącze perzu, korzeń mniszka lekarskiego.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem.

Kamica szczawianowa
 Po 50 g – liść mięty pieprzowej, ziele rdestu ptasiego, ziele krwawnika, ziele nawłoci, ziele fiołka trójbarwnego, kwiat nagietka, kwiat bławatka, kwiat wrzosu, ziele glistnika, znamię kukurydzy.


Pić po 1/2 szklanki przed śniadaniem i obiadem, a po kolacji wypić 1/2 szklanki Normosanu ale tylko przez 7 dni. W następnym tygodniu i do końca kuracji pić tylko właściwy zestaw nerkowy 3 razy dziennie po 1/2 szklanki. Ponieważ w sklepach zielarskich nie ma ziela glistnika, można nazbierać go wiosną samemu. W diecie ograniczyć sól kuchenną do minimum. Wykluczyć całkowicie na pewien czas kawę, kakao i herbatę. Pić więcej soków owocowych. Na wyleczenie potrzeba 8 tygodni.

Kamica moczanowa
 Po 50 g – liść mącznicy, ziele nawłoci, liść brzozy, kwiatostan kocanki, ziele fiołka trójbarwnego, korzeń wilżyny, znamię kukurydzy, korzeń mniszka lekarskiego, strąk fasoli.


Pić po 1 szklance przed śniadaniem i obiadem, a po kolacji wypić 1 szklankę Normosanu ale tylko przez 7 dni. W następnym tygodniu i do końca kuracji pić tylko właściwy zestaw nerkowy 3 razy dziennie po 1 szklance. Na wyleczenie potrzeba 8 tygodni.

Kamica fosforanowa i węglanowa
 Po 50 g – korzeń łopianu, liść borówki czernicy, liść mącznicy, ziele rdestu ptasiego, owoc jałowca, znamię kukurydzy, kora wierzby, ziele skrzypu polnego, ziele macierzanki, strąk fasoli, liść podbiału.


Pić po 1 szklance przed śniadaniem i obiadem, a po kolacji wypić 1 szklankę Normosanu ale tylko przez 7 dni. W następnym tygodniu i do końca kuracji pić tylko właściwy zestaw nerkowy 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Nadto pić sok z czerwonych porzeczek. Na wyleczenie potrzeba 8 tygodni.

Zapalenie pęcherza moczowego
 Po 50 g – liść jeżyny fałdowanej, liść mięty pieprzowej, liść pokrzywy, kwiat bzu czarnego, koszyczki rumianku, ziele krwawnika, ziele skrzypu polnego, liść podbiału, kłącze perzu.


Pić 2 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Często dają dobre wyniki ciepłe kompresy lub nagrzewanie pęcherza i dołu brzucha. Mocno ograniczyć spożycie wszelkich soków, kwasnych owoców, natomiast pić wiele mleka. Ten stan zapalny objawia się parciem na mocz, pieczeniem przy oddawaniu moczu, który jest mętny.

Nerczyca
 Po 50 g – owoc róży, owoc jarzębiny, nasienie kozieradki sproszkowane, korzeń omanu, kłącze pięciornika kurze ziele, korzeń prawoślazu, liść brzozy, ziele fiołka trójbarwnego, ziele skrzypu polnego, liść mącznicy, strąk fasoli.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem.

CHOROBY GOŚĆCOWO-REUMATYCZNE Gruźlica kości
 Po 50 g – liść podbiału, ziele skrzypu polnego, ziele rdestu ptasiego, ziele poziewnika, kłącze perzu, ziele przetacznika leśnego, kwiat wiązówki, kłącze tataraku, korzeń kozłka.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem.

Rwa kulszowa
 Po 50 g – ziele bylicy pospolitej, ziele dziurawca, liść brzozy, liść borówki brusznicy, liść borówki czernicy, kwiat lawendy, kwiat wiązówki, kwiat pierwiosnka, kłącze perzu, korzeń arcydzięgiela, kora kaliny koralowej.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem. Równocześnie nacierać miejsca bolące wodą chrzanową – łyżkę roztartego chrzanu zalać szklanką przegotowanej zimnej wody na 2 godziny i tym płynem nacierać bolące miejsce.

Zapalenie stawów
 Po 50 g – ziele skrzypu polnego, ziele fiołka trójbarwnego, ziele nawłoci, ziele krwawnika, kwiat bzu czarnego, kora wierzby, liść pokrzywy, liść melisy, liść czarnej porzeczki.


 Po 50 g – korzeń mniszka lekarskiego, ziele drapacza, ziele poziewnika, liść brzozy, ziele rdestu ptasiego, kora wierzby, kwiat bzu czarnego, kwiat wiązówki, liść ruty, ziele serdecznika, kwiatostan głogu.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem.

Reumatyzm
 Po 50 g – kłącze tataraku, kora wierzby, kora kaliny koralowej, korzeń wilżyny, kwiat wiązówki, ziele serdecznika, liść brzozy, korzeń arcydzięgiela, kłącze perzu, owoc maliny, ziele przywrotnika.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem. Ponieważ reumatyzm upośledza czynności serca, przeto należy brać równoczesnie środki nasercowe. Często dobre wyniki dają kąpiele z dodatkiem otrąb pszennych, słomy owsianej i siana – wszystkie po równej części zalać wodą, gotować 10 minut, zlać płyn przez sito do gorącej wody w wannie i w tym roztworze kapac się 15 minut co drugi dzień.

Gościec zniekształcający
 Po 50 g – kwiat tarniny, owoc jarzębiny, ziele rdestu ptasiego, liść brzozy, kwiat nagietka, kwiat lipy, strąk fasoli, kora wierzby, ziele skrzypu polnego, liść czarnej porzeczki, ziele fiołka trójbarwnego.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem. Ponieważ reumatyzm upośledza czynności serca, przeto należy brać równoczesnie środki nasercowe. Często dobre wyniki dają kąpiele z dodatkiem otrąb pszennych, słomy owsianej i siana – wszystkie po równej części zalać wodą, gotować 10 minut, zlać płyn przez sito do gorącej wody w wannie i w tym roztworze kapac się 15 minut co drugi dzień.

Gościec ścięgnisto-mięśniowy
 Po 50 g – liść pokrzywy, liść babki, ziele przywrotnika, kłącze pięciornika kurze ziele, korzeń mniszka lekarskiego, ziele drapacza, ziele majeranku, owoc kopru włoskiego, koszyczki rumianku.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem.

Gościec przewlekły
 Po 50 g – kłącze perzu, liść brzozy, liść pokrzywy, korzeń wilżyny, ziele skrzypu polnego, kwiat wiązówki, ziele fiołka trójbarwnego, kwiat bławatka, kwiat bzu czarnego.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem.

Gościec klimakteryjny
 Po 50 g – kwiat wiązówki, kora wierzby, liść pokrzywy, ziele rdestu ptasiego, liść brzozy, korzeń kozłka, kora kruszyny, ziele dziurawca, ziele połonicznika nagiego, ziele szanty, korzeń łopianu.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem.

UCZULENIA – ALERGIE Uczulenie różnorodne
 Po 50 g – liść babki, ziele przetacznika leśnego, ziele skrzypu polnego, ziele rdestu ptasiego, ziele poziewnika, kłącze perzu, kłącze tataraku, liść podbiału, kłącze pięciornika kurze ziele, liść brzozy, korzeń mnieszka lekarskiego.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem.

Alergiczny nieżyt sienny
 Po 50 g – ziele fiołka trójbarwnego, ziele świetlika, ziele dziurawca, ziele skrzypu polnego, ziele tasznika, owoc kolendry, liść pokrzywy, ziele bylicy, kora kruszyny, ziele bukwicy, kłącze perzu.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem. Objawy alergiczne tego rodzaju występują w okresie kwitnienia drzew w postaci kataru nosa, kaszlu, zadyszki. Dobrze robi spacer nad morzem lub przynajmniej spacery wieczorem na świeżym powietrzu. Zażywać często kąpieli.

Alergia wypryskowa – swędząca
 Po 50 g – ziele serdecznika, ziele fiołka trójbarwnego, ziele dziurawca, ziele nostrzyka, ziele skrzypu polnego, ziele rdestu ptasiego, kwiatostan kocanki, liść pokrzywy, koszyczki rumianku, kłącze perzu, korzeń mniszka lekarskiego.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem.

Migrena alergiczna
 Po 50 g – ziele świetlika, ziele nostrzyka, ziele dziurawca, liść podbiału, kłącze perzu, ziele krwawnika, ziele bylicy pospolitej, ziele fiołka trójbarwnego, liść pokrzywy, ziele skrzypu polnego, ziele przetacznika leśnego.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem.

CHOROBY UKŁADU NERWOWEGO Padaczka
 Do picia – Po 50 g – kora wierzby, liść pokrzywy, ziele ruty, liść melisy, kwiat lawendy, korzeń łopianu, szyszka chmielu, korzeń kozłka, koszyczki rumianku, ziele dziurawca, liść orzecha włoskiego, do kąpieli – kora wierzby (300 g), owoc jałowca (200 g), kłącze tataraku (400 g), liść pokrzywy (200 g).


Do picia – wszystkie składniki zmieszać razem i na każdy raz brać czubatą łyżkę mieszanki, zalać szklanką wrzątku, przykryć na 3 godziny. Przecedzić, lekko podgrzać i pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Do kąpieli – składniki wymieszać razem i na każdą kąpiel brać 7 łyżek mieszanki, zalać 2 litrami wody, gotować 10 minut. Przecedzić, wlać odwar do gorącej wody w wannie i kąpać się przez 15 minut, co drugi dzień. Dla dzieci wszystkiego o połowę mniej. Kuracja trwa do 3 miesięcy.

Schizofrenia
 Po 50 g – liść rozmarynu, kwiat tarniny, szyszka chmielu, liść melisy, kwiat lawendy, korzeń kozłka, korzeń łopianu, ziele dziurawca, korzeń arcydzięgiela, liść ruty, koszyczki rumianku.


Do picia – wszystkie składniki zmieszać razem i na każdy raz brać czubatą łyżkę mieszanki, zalać szklanką wrzątku, przykryć na 3 godziny. Przecedzić, lekko podgrzać i pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Do kąpieli – składniki i sposób jak przy padaczce. Przebywać jak najczęściej nad morzem i w lasach. Zaleca się dodatkową terapię przypomocy miedzi. Druty miedziane połączyć z rurami w łazience, końce drutów trzymać w lewej i prawej ręce przez 30 minut. Robić to wieczorem.

Stwardnienie rozsiane
 Po 50 g – ziele świetlika, ziele jemioły, ziele dziurawca, liść ruty, ziele fiołka trójbarwnego, morszczyn pęcherzykowy, kwiat bzu czarnego, kora wierzby, kora kruszyny, korzeń wilżyny, liść mięty pieprzowej.


W książce nie podano sposobu użycia.

Udar mózgu
 Po 50 g – ziele jemioły, morszczym pęcherzykowy, kwiatostan głogu, kora wierzby, korzeń kozłka, liść ruty, ziele fiołka trójbarwnego, kwiat bzu czarnego, owoc róży, ziele serdecznika, ziele skrzypu polnego.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem. Wielkość następstw udaru jest zależna od prawidłowej diagnozy i szybkości udzielonej pomocy lekarskiej oraz natychmiastowego leczenia farmakologicznego. Leczenie ziołami ma charakter pomocniczy.

Bezsenność
 Po 50 g – liść melisy, ziele marzanki, ziele nostrzyka, ziele serdecznika, korzeń kozłka, szyszka chmielu, ziele dziurawca, ziele bylicy pospolitej, kwiat wrzosu, kwiat pierwiosnka, kwiat bzu czarnego.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem.

Nerwobóle
 Po 50 g – korzeń kozłka, korzeń wilżyny, kora wierzby, kwiat bzu czarnego, kwiat wiązówki, kwiatostan lipy, kwiat słonecznika, ziele dziurawca, ziele tymianku.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem. Ponadto stosować kompresy na bolące miejsca nasączonym ręcznikiem – 3 łyżki kupalnika, 3 łyżki tymianku zalać 3/4 litra wody, gotować 5 minut, odstawić na 30 minut.

Histeria
 Do picia – po 50 g – ziele krwawnika, korzeń arcydzięgiela, korzeń kozłka, kłącze tataraku, szyszka chmielu, kwiat lawendy, liść mięty pieprzowej, liść rozmarynu, liść melisy, ziele wrzosu, ziele marzanki, do kąpieli – po 100 g – ziele macierzanki, owoc jałowca, liść szałwii, kłącze tataraku.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem. Na każdą kąpiel brać 7 łyżek mieszanki, zalać 2 litrami wody, gotować 10 minut pod przykryciem, odstawić na 30 minut, przecedzić. Wlać odwar do gorącej wody w wannie i kąpać się 15 minut co drugi dzień.

Neurastenia
 Po 50 g – koszyczki rumianku, liść melisy, ziele dziurawca, kwiat wrzosu, szyszka chmielu, korzeń cykorii, korzeń lubczyka, korzeń kozłka, kwiatostan głogu, korzeń arcydzięgiela, kwiat lawendy.


Pić 2-3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem.

Moczenie mimowolne
 Do picia – po 50 g – liść mącznicy, liść melisy, korzeń kozłka, ziele tasznika, ziele rdestu ptasiego, ziele skrzypu polnego, ziele dziurawca, ziele rdestu ostrogorzkiego, koszyczki arniki, do kapieli – kłącze tataraku (400 g), pączki sosny (300 g), ziele macierzanki (200 g), liść pokrzywy (200 g). kwiat pierwiosnka, kwiat bzu czarnego.


Pić 2 razy dziennie po 1 szklance. Kapiel – wszystko wymieszać, brać 7 łyżek (dla dzieci 5 łyżek) mieszanki. Zalać 2 litrami wody, gotować 10 minut, odstawić na 30 minut, przecedzić. Wlać do wody kapielowej, kąpać się co drugi dzień – dorosli 15 minut, dzieci – 10 minut.

Impotencja
 Do picia – po 50 g – liść melisy, korzeń kozłka, ziele dziurawca, kwiatostan kocanki, kwiat nagietka, ziele krwawnika, kłącze tataraku, porost islandzki, sproszkowane nasienie kozieradki, do kapieli – kłącze tataraku (400 g), nasiona gorczycy białej (200 g), liść pokrzywy (300 g), liść mięty pieprzowej (100 g).


Pić 2 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem. Kapiel przygotowywać i kąpać się jak opisano powyżej. W dzień wolny od kapieli nacierać wieczorem mokrym ręcznikiem całe ciało, potem wytrzeć suchym. Kuracja trwa do 2 miesięcy.

Świąd
 Do picia – po 50 g – kora kaliny koralowej, kora wierzby, ziele fiołka trójbarwnego, korzeń mniszka lekarskiego, korzeń kozłka, liść brzozy, ziele nostrzyka, kłącze tataraku, zlele drapacza, do kąpieli – koszyczki rumianku (100 g), korzeń kozłka (200 g), nasiona gorczycy białej (300 g), pączki sosny (200 g), ziele nostrzyka (200 g).


 Do picia – po 50 g – kwiat wrzosu, ziele przywrotnika, korzeń łopianu, szyszka chmielu, kwiat jasnoty białej, liść bobrka, korzeń kozłka, ziele krwawnika, korzeń lukrecji, do kąpieli – po 200 g – kora dębu, ziele macierzanki, pączki sosny, koszyczki arniki.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Na każdą kąpiel brać 7 łyżek, kąpać się 15 minut co drugi dzień.

CHOROBY SKÓRNE Łuszczyca
 Do picia – po 50 g – liść bobrka, liść pokrzywy, korzeń arcydzięgiela, korzeń łopianu, korzeń lukrecji, kłącze pięciornika kurze ziele, ziele drapacza, ziele skrzypu polnego, ziele fiołka trójbarwnego, ziele poziomki, ziele rdestu ptasiego, do kąpieli – 2 garście słomy owsianej, 2 szklanki otrąb pszennych, 3 łyżki ziaren gorczycy białej, 4 łyzki pączków sosny.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance na 20 minut przed posiłkiem. Na każdą kąpiel brać całość składników, gotować 10 minut, odstawić na 30 minut i kąpać się 15 minut co drugi dzień. Kapieli takich przeprowadzić 9.

Wyprysk ostry
 Do picia – po 50 g – liść melisy, liść mięty pieprzowej, korzeń kozłka, korzeń mnieszka lekarskiego, kora wierzby, kłącze tataraku, ziele skrzypu polnego, ziele serdecznika, pączki topoli czarnej, maść – po 30 g – czysty wosk pszczeli, żywica ze świerka lub sosny, świeże masło.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance na 20 minut przed posiłkiem. Maść zrobić samemu – czysty wosk pszczeli i żywicę stopić w porcelanowym naczynku. Po stopieniu dodać masło i dobrze wymieszać. Smarować wieczorem miejsca zaatakowane, lekko owinąć bandażem. Rano zmyć spirytusem salicylowym pół na pół z przegotowaną, ostudzoną wodą. Smarować codziennie przez kilka dni.

Wyprysk przewlekły
 Do picia – po 50 g – koszyczki rumianku, kwiat jasnoty białej, liść orzecha właskiego, liść brzozy, liść pokrzywy, liść jeżyny fałdowanej, ziele fiołka trójbarwnego, owoc kminku, nasienie kozieradki sposzkowane, kompres – po 100 g – kłącze pięciornika kurze ziele, kora wierzby, kora dębu, koszyczki arniki, koszyczki rumianku.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance na 20 minut przed posiłkiem. Zioła na kompres wymieszać, brać 4 łyżki mieszanki, zalać 3/4 litra wody, gotować 5 minut, odstawić na 30 minut, nasączyć czystą szmatkę odwarem i okładać zaatakowane miejsce, aż do wyczerpania odwaru.

Róża
 Po 50 g – kwiatostan kocanki, liść brzozy, liść mięty pieprzowej, liść bobrka, kwiat wiązówki, kwiatostan głogu, ziele fiołka trójbarwnego, ziele krwawnika, ziele serdecznika, liść ruty, kora wierzby.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Robić okłady ze świeżego twarogu na schorzałe miejsca.

Półpasiec
 Do picia – po 50 g – kwiat wiązówki, kwiat bzu czarnego, kwiat nagietka, kora wierzby, kora dębu, korzeń arcydzięgiela, korzeń kozłka, kłącze pięciornika kurze ziele, liść szałwii, do kąpieli – po 200 g – ziele macierzanki, kwiat nagietka, koszyczki arniki, kwiat wiązówki, nasiona kozieradki sproszkowane.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance na 20 minut przed posiłkiem. Kąpiel – 7 łyżek mieszanki użyć na 2 litry wody, gotować 5 minut, przecedzić do wody kapielowej i kąpać się 15 minut co drugi dzień.

Łysienie plackowate
 Po 50 g – liść brzozy, liść pokrzywy, ziele krwawnika, ziele przywrotnika, ziele skrzypu polnego, ziele tymianku, kłącze pięciornika kurze ziele, korzeń łopianu, kłącze tataraku, kłącze perzu, ziele fiołka trójbarwnego, nalewka – 3 łyżki ziela pokrzywy, 3 łyżki liści brzozy, 3/4 litra spirytusu.


Pić 2 razy dziennie po 1 szklance na 20 minut przed posiłkiem. Zioła na na nalewkę zalać spirytusem i odstawić na 10 dni. Przecedzić i nacierać włosy i głowę 9 razy co drugi dzień.

Łysienie łojotokowe
 Do picia – po 50 g – liść bobrka, liść szałwii, liść pokrzywy, ziele jemioły, liść ruty, ziele dziurawca, ziele fiołka trójbarwnego, korzeń kozłka, korzeń łopianu, korzeń arcydzięgiela, korzeń wierzby, do mycia głowy – liść pokrzywy (100 g), kora wierzby (200 g), ziele skrzypu polnego (100 g), korzeń łopianu (200 g), koszyczki rumianku (100 g).


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Zioła na mycie głowy zmieszać razem, zalać 1 litrem wody, gotować 5 minut (wrzenie), odstawić na 30 minut pod przykryciem, przecedzić i myć głowę odwarem co drugi dzień.

Nadmierne pocenie
 Po 50 g – korzeń omanu, korzeń lubczyka, liść orzecha włoskiego, ziele poziewnika, ziele skrzypu polnego, ziele szanty, liść szałwii, liść melisy, kora wierzby, kłącze pięciornika kurze ziele, ziele tasznika.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Przy poceniu nóg lub rąk, albo obu kończyn moczyć nogi w ciepłym odwarze z liści orzecha włoskiego wieczorem przez 10 minut codziennie przez 7 dni.

Toczeń pospolity i rumieniowaty
 Do picia – po 50 g – ziele skrzypu polnego, korzeń łopianu, kłącze perzu, kłącze tataraku, kora dębu, liść podbiału, liść rozmarynu, liść szałwii, kłącze pięciornika kurze ziele, kompres – po 100 g – kłącze pięciornika kurze ziele, korzeń łopianu, nasiona kozieradki sproszkowane.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Zioła na kompres wymieszać, brać 5 łyżki mieszanki, zalać 1 litrem wody, gotować 10 minut, odstawić na 30 minut, nasączyć czystą szmatkę odwarem i okładać zaatakowane miejsce, aż do wyczerpania odwaru. Toczeń pospolity wywołują prątki gruźlicy, a rumieniowaty jest efektem chorób zakaźnych i złej przemiany materii.

Grzybica skóry
 Do picia – po 50 g – liść szałwii, ziele skrzypu polnego, ziele krwawnika, korzeń łopianu, ziele tasznika, ziele rdestu ostrogorzkiego, koszyczki rumianku, kąpiel – septosan (100 g), koszyczki arniki (100 g), otręby pszenne (500 g), siano suche (500 g).


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Zioła na kąpiel – 5 szklanek mieszanki zalać 3 litrami wody, gotować 5 minut (wrzenie), odstawić na 30 minut, przecedzić do wanny do gorącej wody i kapać się 15 minut co drugi dzień. Można nacierać się maceratem chrzanowym – łyżkę roztartego chrzanu zalać szklanką wody na 2 godziny, lekko zmieszać, odczekać 5 minut i nacierać miejsca zaatakowane.

Pęcherzyca pospolita
 Po 50 g – korzeń arcydzięgiela, korzeń omanu, kłącze tataraku, ziele skrzypu polnego, ziele rdestu ptasiego, liść podbiału, owoc róży, ziele serdecznika, ziele krwawnika.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Stosować również kąpiele z otrąb pszennych i słomy owsianej.

Trądzik różowaty
 Do picia – po 50 g – kwiat pierwiosnka, kwiat stokrotki, liść pokrzywy, liść jeżyny fałdowanej, owoc róży, korzeń kozłka, korzeń łopianu, ziele nawłoci, ziele fiołka trójbarwnego, owoc jałowca, kłącze tataraku, kompres – po 50 g – koszyczki arniki, koszyczki rumianku, kora wierzby.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance na 20 minut przed posiłkiem. Zioła na kompres wymieszać, brać 4 łyżki mieszanki, zalać 1 litrem wody, gotować 5 minut, odstawić na 5 minut pod przykryciem, nasączyć czystą szmatkę odwarem i okładać chore miejsce, aż do wyczerpania odwaru.

Trądzik pospolity
 Do picia – po 50 g – ziele marzanki, ziele fiołka trójbarwnego, ziele dziurawca, korzeń mniszka lekarskiego, korzeń łopianu, korzeń arcydzięgiela, kłącze perzu, liść brzozy, liść szałwii, kwiat nagietka, kwiat bzu czarnego, kąpiel – po 50 g – owoc jałowca, pączki sosny, kwiat nagietka, kwiat bzu czarnego.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance na 20 minut przed posiłkiem. Kąpiel – 7 łyżek mieszanki zalać 2 litrami wody, gotować 10 minut, odstawić pod przykryciem na 30 minut i kąpać się 15 minut co drugi dzień.

Rybia łuska
 Po 50 g – liść mięty pieprzowej, liść brzozy, ziele majeranku, kłącze tataraku, owoc jałowca, ziele fiołka trójbarwnego, ziele skrzypu polnego, korzeń lukrecji.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance na 20 minut przed posiłkiem. Poleca się również kapiele – 5 szklanek otrąb pszennych zalać 4 litrami wody, gotować 10 minut, odcedzić. Do odwaru pszennego dodać 3 litry świeżej serwatki, wlać do gorącej wody w wannie i kapać się 20 minut co trzeci dzień.

Liszajec zakaźny
 Po 50 g – liść poziomki, liść orzecha włoskiego, liść bobrka, korzeń łopianu, korzeń arcydzięgiela, kłącze perzu, kłącze tataraku, liść ruty, pączki topoli.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance na 20 minut przed posiłkiem.

Liszaj czerwony płaski
 Po 50 g – ziele majeranku, korzeń mniszka lekarskiego, kłącze tataraku, liść melisy, liść bobrka, liść mięty pieprzowej, kora kruszyny, owoc kolendry, kłącze pięciornika kurze ziele.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance na 20 minut przed posiłkiem.

Piegi
 Po 50 g – kwiat stokrotki, kwiatostan lipy, liść mięty pieprzowej, ziele serdecznika, ziele tymianku, ziele krwawnika, kłącze pięciornika kurze ziele, kora wierzby, liść szałwii.


Pić tylko 1 raz dziennie 1 szklankę przed spaniem. W czasie kuracji unikać słońca. Zrobic maseczkę z rozgniecionych dojrzałych poziomek na 1 godzinę. Umyć twarz, a miejsce pokryte piegami przemyć świeżą maślanką lub serwatką. Nie wycierać się. Dopiero po kilku godzinach można się umyć wodą.

Brodawki
 Po 50 g – ziele glistnika, ziele drapacza, ziele fiołka trójbarwnego, ziele dziurawca, korzeń lukrecji, liść brzozy.


Pić 2 razy dziennie po 1 szklance na 20 minut przed posiłkiem. Rozmiękczać brodawki mocząc je w wodzie deszczowej lub otrzymanej ze stopionego lodu. Po rozmięknięciu wcierać w nie sok z żywego glistnika jaskółcze ziele. Po paru takich zabiegach brodawki giną.

CHOROBY KOBIECE Brak miesiączkowania
 Po 50 g – liść rozmarynu, liść melisy, liść pokrzywy, liść mięty pieprzowej, kwiat nagietka, kwiat jasnoty białej, kwiat slazu, liść ruty, ziele krwawnika, kora wierzby, korzeń kozłka.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance na 20 minut przed posiłkiem.

Brak miesiączkowania przy złej przemianie materii
 Po 50 g – kora wierzby, kora kruszyny, kłącze tataraku, korzeń arcydzięgiela, korzeń kozłka, korzeń pietruszki, owoc jałowca, ziele fiołka trójbarwnego, ziele nawłoci, ziele skrzypu polnego.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance na 20 minut przed posiłkiem. Dla wywołania miesiączkowania oprócz picia ziół często dobre wyniki daje irygacja z Vagosanu. Brać 4 łyżki Vagosanu, zalać 1 litrem wody, gotować 5 minut, odstawić na 30 minut pod przykryciem. Przecedzić i tym odwarem robić wieczorem płukanki pochwy codziennie przez 7 dni.

Brak miesiączkowania przy zaburzeniach w krążeniu
 Po 50 g – ziele macierzanki, ziele serdecznika, ziele dziurawca, ziele krwawnika, ziele srebrnika, liść ruty, kwiatostan głogu, liść melisy, kora kruszyny.


Pić 2 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem.

Skąpa miesiączka
 Po 50 g – kłącze tataraku, ziele przywrotnika, korzeń lubczyka, korzeń kozłka, ziele szanty, koszyczki rumianku, liść ruty, liść mięty pieprzowej, liść melisy.


Pić 2 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem.

Nadmierne krwawienie miesiączkowe
 Po 50 g – ziele tasznika, ziele rdestu ptasiego, ziele rdestu ostrogorzkiego, ziele jemioły, ziele skrzypu polnego, liść pokrzywy, liść melisy, kwiat nagietka, kłącze pięciornika kurze ziele, korzeń omanu, korzeń kozłka.


Pić 2 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Zbyt obfite krwawienie miesiączkowe pojawia się albo poza zwyczajnym cyklem, bądź w bardzo przedłużającym się cyklu regularnym. Krew wyciekająca z pochwy nie w czystej postaci, lecz połączona z gęstymi zakrzepami sygnalizuje poważną chorobę narządu rodnego.

Bolesne miesiączkowanie
 Po 50 g – kwiat slazu, kwiat jasnoty białej, liść mięty pieprzowej, liść melisy, kwiat wrzosu, kwiat nagietka, koszyczki rumianku, ziele krwawnika, ziele dziurawca.


Pić 2 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem.

Miesiączkowanie bolesne i skape
 Po 50 g – ziele krwawnika, owoc kminku, ziele srebrnika, liść melisy, korzeń kozłka, liść ruty, koszyczki rumianku, liść szałwii, kłącze tataraku.


Pić przez 3 dni, 3 razy dziennie po 1 szklance zarówno przed spodziewana miesiączką i w czasie jej trwania.

Miesiączkowanie bolesne i obfite
 Po 50 g – kłącze pięciornika kurze ziele, liść mięty pieprzowej, korzeń kozłka, liść melisy, ziele jemioły, ziele krwawnika, ziele tasznika, ziele srebrnika, koszyczki rumianku.


Pić przez 3 dni, 3 razy dziennie po 1 szklance zarówno przed spodziewana miesiączką i w czasie jej trwania.

Alergia związana z miesiączkowaniem
 Po 50 g – korzeń kozłka, korzeń arcydzięgiela, korzeń lukrecji, kwiat lawendy, kwiat jasnoty białej, ziele przywrotnika, ziele drapacza, ziele krwawnika, ziele dziurawca.


 Po 50 g – liść szałwii, liść brzozy, liść orzecha włoskiego, ziele poziewnika, ziele marzanki, ziele przetacznika leśnego, ziele tysiącznika, ziele szanty, koszyczki rumianku.


Stosować jeden z przepisów. Pić 2 razy dziennie 1 szklankę przed posiłkiem. Alergia może występować pod postacią pokrzywek, podrażnień skóry, dychawicy oskrzelowej i migreny.

Stosunek bolesny
 Do picia – po 50 g – kwiat nagietka, kwiat lawendy, liść szałwii, liść melisy, liść orzecha włoskiego, ziele krwawnika, ziele dziurawca, korzeń łopianu, korzeń kozłka, do irygacji – po 50 g – kora dębu, koszyczki rumianku, liść melisy, liść szałwii, ziele macierzanki.


Leczenie pomocnicze. Pić 2 razy dziennie po 1 szklance przed obiadem i przed kolacją. Zioła do irygacji zmieszać razem. Brać 3 łyżki mieszanki, zalać 1 litrem wody, gotować 10 minut (wrzenie), odstawić na 30 minut pod przykryciem. Wieczorem robić irygację co drugi dzień przez okres 3 tygodni.

Zapalenie pochwy
 Po 50 g – koszyczki rumianku, liść pokrzywy, liść szałwii, ziele rdestu ptasiego, kora dębu.


Do irygacji brać 4 łyżki mieszanki na 1 litr wody. Do odwaru przygotowywanego każdorazowo dodawać łyżeczkę soku z surowego czosnku. Irygację stosować w pierwszym tygodniu codziennie, w drugim i trzecim, co drugi dzień, w czwartym i piątym, co trzeci dzień. Można z tego odwaru robić też kompresy na narząd rodny.

Nadżerka części pochwowej macicy
 Po 50 g – kwiat krwawnika, kwiat nagietka, kłącze pięciornika kurze ziele, kora dębu, ziele szanty.


Nadżerkę likwiduje się w ciągu 15 dni odpowiednio spreparowana maścią propolisową. Przed snem kulkę maści o objętości dojrzałej czereśni włożyć głęboko do pochwy. Zabezpieczyć watą przed wyciekiem na zewnątrz. Postępować tak aż do skutku. Maść można zastąpić tamponami Azulanu. Wieczorem zrobić irygacje pochwy, założyć tampon, a rano wyjąć. Zioła do irygacji zmieszać razem. Brać 4 łyżki mieszanki na 1 litr wody. Stosować w pierwszym tygodniu codziennie, w drugim i trzecim, co drugi dzień.

Ostre swędzenie warg sromowych i przedsionka pochwy
 Po 50 g – kora dębu, liść szałwii, liść orzecha włoskiego, ziele macierzanki, koszyczki rumianku.


Występuje przy zapaleniu pochwy, grzybicy i opryszczki sromu. Zmieszać zioła razem. Na każdy raz brać 3 łyżki, zalać 1 litrem wody, gotować 5 minut, odstawić na 30 minut pod przykryciem. Nasączyć czystą szmatke odwarem i kłaść na narząd rodny, aż do wyczerpania odwaru.

Zapalenie przydatków
 Do picia – po 50 g – liść rozmarynu, liść mącznicy, kwiat stokrotki, kwiat jasnoty białej, kwiat tarniny, liść pokrzywy, ziele rdestu ptasiego, ziele przywrotnika, ziele drapacza, korzeń mniszka lekarskiego, owoc róży, do irygacji – po 50 g – kora dębu, liść pokrzywy, liść szałwii, koszyczki rumianku, koszyczki arniki, ziele macierzanki, ziele skrzypu polnego.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Do irygacji brać 3 łyżki mieszanki na 1 litr wody, gotować 5 minut, odstawić pod przykryciem na 30 minut, przecedzić. Wieczorem robic irygację pochwy, w pierwszym tygodniu codziennie, w drugim i trzecim co drugi dzień. Traktować jako leczenie pomocnicze, a nie zasadnicze.

Niepłodność
 Po 50 g – szyszki chmielu, ziele przywrotnika, ziele krwawnika, liść ruty, ziele nostrzyka, kwiat lawendy, kłącze tataraku, kwiat nagietka, owoc róży.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Przed stosunkiem zrobić irygację Vagosanem.

Mięśniaki maciczne
 Po 50 g – kłącze pięciornika kurze ziele, ziele jemioły, ziele skrzypu polnego, ziele tasznika, ziele rdestu ostrogorzkiego, kora kaliny koralowej, kwiat kasztanowca, liść borówki czernicy, liść brzozy.


Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkiem. Stosować irygację taką samą jak przy zapaleniu przydatków.

Swoje wiadomości o potężnej mocy leczniczej ziół ugruntowałem na wieloletnich doświadczeniach i długich studiach. Przez 25 lat badałem i poznawałem drogą doświadczalną działanie ziół, owoców i roślin wyższych gatunków. Stosowałem je w praktyce w przypadkach beznadziejnych stanów chorobowych, kiedy lekarze opuścili ręce bezradnie. Stosowałem je najczęściej z pozytywnym skutkiem. – O. Andrzej Czesław Klimuszko.

One thought on “cz.4 na wypadek „w” POMOC MEDYCZNA LEKI I PREPARATY KTÓRE MOŻECIE SAMI SPORZĄDZIĆ !! w oparciu o produkty dostępne

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: