KONTA AUTORÓW KLIKNIJ W WYBRANY BANER
KLIKNIJ W WYBRANY BANER
BLOGI I STRONY INTERNETOWE POLECANE PRZEZ M-FORUM

M-forum A.V Live.

TU ZNAJDZIESZ CODZIENNIE PONAD 150 INFORMACJI NIUS BEZ CENZURY !! ORAZ TRANSMISJE LIVE STREAM I MATERIAŁY AUDIO I WIDEO W ORYGINALE DOŁACZ SWOJĄ STRONĘ LUB BLOGA DO PROMOWANYCH I POLECANYCH STRON PRZEZ M-FORUM

CZERWONE

IM JESTEŚ STARSZY TYM SZYBCIEJ PŁYNIE CZAS ?

MEDYCYNA

Naukowcy odkryli, dlaczego czas płynie dla nas szybciej, gdy jesteśmy starsi

Wygląda na to, że w końcu doczekaliśmy się odpowiedzi na to nurtujące nas od dawna pytanie, dlaczego czas zdaje się płynąć szybciej, kiedy się starzejemy, a wszystko dzięki nowym badaniom przeprowadzonym na Duke University.

Oczywiście odczuwanie czasu jest bardzo subiektywne, ale większość z nas z pewnością zgodzi się z tym, że kiedy byliśmy młodsi, czas wydawał się płynąć zdecydowanie wolniej – wyjaśnić ten fenomen postanowił jeden z profesorów Duke University, który uważa, że ma to związek z procesem starzenia się mózgu.

Do tej pory najczęściej tłumaczono to faktem, że czas płynie szybciej z wiekiem ze względu na to, że nie przykładamy już takiej wagi do tego, co dzieje się wokół nas, bo wszystko jest dla nas znajome i mało co nas zaskakuje. Z dziećmi jest zaś zupełnie inaczej, bo one nieustannie są stymulowane przez nowe wydarzenia czy otoczenie, zdecydowanie mocniej eksploatując mózg, żeby przetworzyć wszystkie te informacje.

Adrian Bejan, czyli wspomniany badacza z Duke University, postanowił jednak odsunąć tę teorię na bok i przedstawić inne, bardziej solidne i fizyczne wyjaśnienie tego zjawiska. Bo choć faktycznie w młodości przetwarzamy zdecydowanie więcej danych, to przewaga mózgu objawia się wtedy również w innym aspekcie, a mianowicie szybkości jego pracy. Jak twierdzi: – Ludzie są często zadziwieni tym, jak wiele pamiętają z czasów swojej młodości, która zdawała się trwać wieki. Nie wynika to z tego, że ich doświadczenia były bardziej znaczące, po prostu mózg zdecydowanie szybciej je przetwarzał.

Mówiąc wprost, zdaniem naukowca funkcje naszego mózgu ulegają degradacji z wiekiem, dlatego zdaje się nam, że czas płynie szybciej, kiedy jesteśmy starsi. Dla przykładu znacznie spada częstotliwość naszych ruchów sakadowych, czyli mimowolnych ruchów oka, które wykonywane są podczas obserwowania obiektów, czyli młode osoby znacznie sprawniej rozglądają się po otoczeniu, a mózg szybciej odbiera i przetwarza te informacje, dostając ich przy okazji znacznie więcej.

Jak dodaje Bejan: – Ludzki mózg wyczuwa zmiany czasu na podstawie zmian w przetwarzanych obrazach. Teraźniejszość jest inna niż przeszłość, bo zmienił się sposób postrzegania. Dni wydają się dłuższe w młodości, bo młody umysł otrzymuje więcej obrazów w ciągu dnia niż kiedy jest starszy. Nie da się ukryć, że ma to dużo sensu, szczególnie że opiera się na neurologicznym mechanizmie, choć teoria ta nie wyjaśnia szybkości przyspieszania tego procesu z wiekiem człowieka. Jej autor doprecyzowuje jednak, że percepcja czasu jest zależna od przeżytego czasu, dlatego rok dla 10-latka to znacznie więcej niż dla 50-latka.

Źródło: GeekWeek.pl/newatlas

3 thoughts on “IM JESTEŚ STARSZY TYM SZYBCIEJ PŁYNIE CZAS ?

  1. zauważcie tylko że czas płynie szybciej jak się coś robi intensywnie przez wiele czasu 🙂 jak ktoś zapierdala w robocie
    WNIOSEK WRZUCIĆ NA LUZ

  2. naukowcy jak i politycy zawsze maja cos do powiedzenia choc nie zawsze musi to byc prawda. rownie dobrze mozna powiedziec ze im starsi jestesmy to tym dluzej chcemy zyc a podswiadomie wiemy ze nasz koniec sie zbliza i kazdy dzien miesiac czy rok plynie szybciej bo chcemy zeby trwal jak najdluzej a kiedy jestesmy mlodzi to chcemy wszystko miec juz teraz i nie chcemy na nic czekac. naukowcy w duzej mierze opieraja sie na spekulacjach, produkuja komputery a tak naprawde nie potrafia wyjasnic w jaki spodob tak naprawde komputer dziala.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: