NA ŻYWO 21.00 - STREAM ALEKSANDER JABŁONOWSKI I JACK CALEIB - O ZGNILIŹNIE MORALNEJ W III R.P !!21 sierpnia 2019
15 godzin pozostało.

M-forum A.V Live.

Najnowsze informacje , Polska i świat artykuły przedruki filmy zdjęcia i dokumenty.Unikatowe informacje i materiały które na innych portalach są cenzurowane z przyczyn politycznej poprawności.

Dlaczego mamy drogi gaz

OCEŃ TEN WPIS !
DZIĘKUJĘ ZA OCENĘ

Wiele się mówi o przełomie jakim jest dla naszego kraju budowa gazoportu LNG w Świnoujściu i możliwość sprowadzeniu tą drogą gazu skroplonego, który mógłby być konkurencją dla pozyskiwanego z Rosji gazu ziemnego , którego dostawy są gwarantowanedo 2022 tzw. „ kontraktem jamalskim”.

Przyjrzyjmy się zatem w szczegółach opłacalności dostaw LNG

1. Jednostki.
Dla wyjaśnienia ; Amerykanie podają ceny gazu w jednostkach zwanych mmBtu . Jeden Btu to ilość energii potrzebna do podniesienia lub obniżenia temperatury jednego funta wody o jeden stopień Fahrenheita. Przyjmuje się że jest to 1055 J .
Handlowo używa się milionów BTU czyli mmBTu .
Dla gazu ziemnego zatem jeden mmBtu to około 27,096 -m3 gazu .

2. Cena surowca .
W USA cenę gazu ziemnego generalnie podaje się na bazie dostaw Henry Hub z terminalu Earth w Luizjanie . Obecnie cena gazu ziemnego w dostawach spotowych z grudnia 2018 kształtuje się na poziomie 3,99 do 4,54 USD / 1mmBtu
To jest od 148 do 168 USD za 1000 m3.

3. Cena przygotowania i skroplenia .
Ważnym elementem bez którego nie byłby możliwy transport gazu jest usługa podstawienia i skroplenia gazu oraz przepompowania go na statek. W kompanii Cheniere z teminali w Luizjanie cena Przygotowania gazu ze skropleniem od wielu lat wyceniania jest według następującej formuły:
Cena gazu w Henry Hub powiększona o 15% plus 3 lub 3,5 USD/1mmBtu za usługę (w zależności z którego terminala ładowany jest statek)

Możemy zatem przyjąć, że koszty przygotowania i skroplenia gazu wynoszą około 3,5 USD/1mmBtu czyli
129 USD / 1000 m3 .

4.Transport.
Cena transportu gazu skroplonego gazowcami o pojemności ok 150 -210 tys m3 jest powszechnie znana i wynosi około 0,5 mmBtu z Zatoki Meksykańskiej do Europy . Koszt do państw azjatyckich jest wyższy i wynosi 1,3 USD/1 mmBtu. W ciągu paru lat cena usługi spadła o przeszło połowę.

Ważnym elementem dostawy są też straty na transporcie. Przyjmuje się że wynoszą one około 0,1 % gazu dziennie, czyli przy transporcie do Europy wynoszącym 21 dni będzie to nawet 2,1% całości zatankowanego gazu.
Dlatego przyjmijmy że koszt transportu i straty na dostawie wyniosą około 0,58 USD /1mmBtu czyli około 21 USD / 1000 m3 . Ceny z roku 2017.

5.Regazyfikacja
Ostatnia fazą zakupu gazu jest odbiór w terminalu gazowy i rozprężenie do postaci gazowej . Nie znam cen które oferuje terminal w Świnoujściu. Na podstawie analizy kontraktów międzynarodowych przyjmuje się że wynosi on około 0,5 USD/1 mmBtu . W realiach Polskich będzie on na pewno zdecydowanie wyższy około 1,2 USD za 1mmBTu.
Zatem przyjmujemy 0,5 USD/1 mmBtu daje nam około 18 USD za 1000 /m3

6. Podsumowanie kosztów

• Cena gazu 148 USD,
• Cena przygotowania i skroplenia 129 USD,
• Transport 21USD,
• Regazyfikacja 18 USD.

Razem daje nam to cenę około 316 USD za 1000 m3 z terminalu w USD do Polski wraz z regazyfikacją. Stanowi to równowartość około 8,5 USD / 1mmBtu.
Jest to najniższa możliwa kalkulacja w koniec 2018 roku z dostawami do Europy.

7. Sens ekonomiczny

Jak widzimy cena 316 USD za 1000 m3 jest o około 60% wyższa od oficjalnej ceny gazu rosyjskiego kupowanego przez Polskę , który na dzień dzisiejszy kosztuje około 197- 199 USD /1000 m3.

Żródła: Cheniere, Agnia Grigas The new of geopolitics of natural gas, Harvard 2017, PGNIG, http://www.eia.gov , Platts

Źródło:  Piotr Panasoik/www.salon24.pl

 

2 thoughts on “Dlaczego mamy drogi gaz

  1. Po raz kolejny pokazuje się, że polscy a chyba raczej zdradzieccy lobbyści liżą dupy amerykańskim żydom.

  2. Proszę nie zapominać o kosztach per saldo w wysokości 4 mld złociszów które wpompowano w budowę gazoportu , kosztami tymi niestety będziemy obciążeni my wszyscy w długofalowym czasookresie … więc do wyliczonej sumki 316 USD należy dodać ”jakąś” tam sumkę (powiedzmy 20 USD) na poczet amortyzacji gazoportu .

    Generalnie była to najgłupsza decyzja jaką mógł podjąć rząd Donalda … ksywa (w BND) ”Oskar” . Tylko debil pozbywa się takiego rynku jakim jest Rosja .
    Kontrakt podpisany przez luja i pierwszego sikawkowego Najjaśniejszej … Pawlaka … jaki jest taki jest , wiadomo , że został przepłacony ale odpadała nam cała infrastruktura procesowa … wystarczyły tylko rury i co jakąś odległość budowa stacji ciśnieniowej .

    A tak mamy dzisiaj ”muzeum” w postaci gazoportu który jak na razie można zwiedzać w formie zorganizowanych wycieczek … aby cosik się działo w interesie i nikt nie miał zastrzeżeń do Zarządu i Rady Nadzorczej , że nic nie robią a biorą kasiejkę i to nie byle jaką … obmyślono rozbudowę gazoporty … czyli dalsze brnięcie w niepotrzebne koszta .

    Polska zużywa średnio 15 mld m3 gazu rocznie … przez 4 lata Świnoujski gazoport przesłał do krajowego systemu przesyłowego zaledwie 1,5 mld m3 gazu … już po regazyfikacji … rozmach po chuju … nic tylko usiąść i płakać .

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: