"SZOKUJĄCY TEMAT DNIA" 20.30 M.MACIAK CW24TV + GOŚCIE TELE KONFERENCJA20 maja 2019
TRANSMISJA NA ŻYWO TRWA WEJDŹ NA KANAŁ STREAM LUB OGLĄDAJ NA PIERWSZEJ STRONIE BLOGA BEZ CHAT
WEJŚCIE KLIKNIJ W ILUSTRACJĘ – KANAŁ FILMOWY WSZYSTKIE NOWE MATERIAŁ FILMOWE ORAZ ZARCHIWIZOWANE VIDEO STREAM LIVE
WEJŚCIE KLIKNIJ W ILUSTRACJĘ -STREAM LIVE – NA ŻYWO OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU 20:30 + CHAT + PRIV. VIDEO ROZMOWY
ZOSTAŃ SAMODZIELNYM AUTOREM NA M-forum kliknij w poniższy obrazek dowiedz się jak i co ? DZIAŁAJ :-)
SKUTECZNE WSPARCIE BEZ WPŁAT !!

M-fo A.V Live. <<wróć do Nius<<rum

Jeśli chcesz wesprzeć finansowo rozbudowę i utrzymanie strony dowolnym datkiem poniżej panel Peypal nawet nie posiadając konta Peypal można dokonać wpłaty wprost z swojej karty .Jeśli chcesz wesprzeć wybranego autora wpisów w opcji wpłaty wpisz nick autora z dopiskiem "DAROWIZNA DLA ……… " wpłata zostanie automatycznie przesłana wskazanemu autorowi .M-forum AV Live jest w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów. WESPRZYJ NASZĄ DZIAŁALNOŚĆ DOWOLNĄ KWOTĄ DAROWIZNY – :-) …………………………MILLENNIUM BANK W POLSCE : 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 ==================== do przelewów zagranicznych IBAN: PL 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 ==================== BIC (SWIFT) – BIGBPLPW

ZMIANA W SĄDOWNICTWIE – SĘDZIA POKOJU CZYLI WRACAMY DO INSTYTUCJI KOLEGIUM

Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Liczne sprawy dotyczące wykroczeń przejmą sędziowie pokoju, którzy niekoniecznie będą musieli być prawnikami, znikną przy tym sądy apelacyjne – „Rzeczpospolita” opisuje kulisy wielkich zmian szykowanych w sądownictwie powszechnym.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, Ministerstwo Sprawiedliwości przechodzi do drugiego etapu reformy sądownictwa. Dziennik dotarł do założeń planowanych zmian, które mają polegać m.in. na zniknięciu sądów apelacyjnych, z pozostawieniem sądów okręgowych i regionalnych. Wiadomo, że pojawi się wspólny dla wszystkich sędziów urząd, mianowicie sędzia sądu powszechnego z ujednoliconą pensją. „Czy będzie to podstawa prawna do przenosin sędziów i odejść z zawodu?” – pyta gazeta.

Ponadto, miałaby zostać wprowadzona instytucja sędziego pokoju, który zajmowałby się drobnymi sprawami karnymi. Nie będą oni musieli być prawnikami, a warunkiem koniecznym będzie życiowe doświadczenie i wiek co najmniej 35 lat. Sędziowie pokoju byliby wybierani w wyborach powszechnych w każdym powiecie. Sądy powszechne miałyby w takim systemie zajmować się tylko rozpatrywaniem odwołań od ich werdyktów.

Zwalczaj propagandę.

 

Według projektu resortu sprawiedliwości, procesy prowadzone przez takich sędziów będą toczyć się według uproszczonej procedury. Sądy mają orzekać w oparciu o zasady słuszności.

Sędziowie pokoju mają zajmować się prostymi sprawami o wykroczenia. Co roku ponad pół miliona takich spraw trafia do sądów rejonowych, a dotyczą np. odmowy przyjęcia mandatu za złe parkowanie czy drobnej kradzieży sklepowej.

Jak pisze „Rzeczpospolita”, pomysł utworzenia sądów pokoju i wyprowadzenia tam spraw o wykroczenia bardzo podoba się sędziom. Mają jednak poważne zastrzeżenia wobec wymogów dotyczących wykształcenia. Sędziowie „nie wyobrażają sobie”, żeby orzekaniem nie zajmowali się wykształceni prawnicy.

Gazeta zaznacza, że od dawna mówiono o spłaszczeniu struktury sądów. Ponieważ najmniej obciążone są sądy apelacyjne, ministerstwo sprawiedliwości chce właśnie je zlikwidować. W ubiegłym roku wpłynęło do nich sto razy mniej spraw, niż do sądów rejonowych. Jednocześnie, w dużych miastach miałyby powstać wyspecjalizowane sądy do określonych kategorii spraw, jak np. karne, cywilne czy gospodarcze.

Zgodnie z projektem zmian, jak pisze „Rz”, każdy sędzia stanie się sędzią sądu powszechnego, co oznacza zniesienie struktury z podziałem na sędziów sądu rejonowego, okręgowego i apelacyjnego. Ponadto, wszyscy będą otrzymywać tę samą pensję podstawową plus dodatki stażowe.

Ministerstwo chce też dalej wzmacniać rozwój czynnika społecznego w wymiarze sprawiedliwości, oddając go pod większą kontrolę społeczną. Przy sądach regionalnych maja powstać rady doradcze, opiniujące wraz z sędziami i prokuratorami kandydatów na urząd sędziego czy rozpatrujące skargi obywateli.

Przypomnijmy, że wprowadzenie instytucji sędziego pokoju to jeden z głównych postulatów Kukiz’15.

– Żeby patologię w sądach wyplenić należy rozpocząć od wprowadzenia instytucji sędziego pokoju (istnieje w systemie anglosaskim a w Polsce była taka funkcja w międzywojniu). Sędzia pokoju to sędzia najniższej instancji do osądzania najprostszych spraw – najczęściej cywilnych (stanowią one ogromną większość wśród wszystkich sporów). Mogłaby nim zostać osoba, która pracowała 10 lat w zawodzie prawniczym (notariusz, adwokat, radca prawny) i byłaby wybierana w JOW przez społeczność, której spory miałaby rozstrzygać – mówił dwa lata temu Paweł Kukiz. – Tylko w ten sposób można pokonać ośmiornicę sądowniczą.

– W drobnych sprawach o wykroczenia, o przysłowiowe „sikanie w bramie”, nocne hałasowanie nie powinny być angażowane sądy, tylko właśnie sędziowie pokoju. Oni przyznają grzywnę 500 zł i sprawa się kończy. A jak się komuś bardzo nie podoba, to może odwołać się do sądu powszechnego. I tam może się szarpać. Tylko niech tam będzie taka opłata, która odstraszy taką osobę.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

LIVE AKTYWNY KLIKNIJ ABY WYŚWIETLIĆ
TRANSMISJA ZAKOŃCZONA
%d bloggers like this: