"SZOKUJĄCY TEMAT DNIA" 20.30 M.MACIAK CW24TV + GOŚCIE TELE KONFERENCJA20 maja 2019
TRANSMISJA NA ŻYWO TRWA WEJDŹ NA KANAŁ STREAM LUB OGLĄDAJ NA PIERWSZEJ STRONIE BLOGA BEZ CHAT
WEJŚCIE KLIKNIJ W ILUSTRACJĘ – KANAŁ FILMOWY WSZYSTKIE NOWE MATERIAŁ FILMOWE ORAZ ZARCHIWIZOWANE VIDEO STREAM LIVE
WEJŚCIE KLIKNIJ W ILUSTRACJĘ -STREAM LIVE – NA ŻYWO OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU 20:30 + CHAT + PRIV. VIDEO ROZMOWY
ZOSTAŃ SAMODZIELNYM AUTOREM NA M-forum kliknij w poniższy obrazek dowiedz się jak i co ? DZIAŁAJ :-)
SKUTECZNE WSPARCIE BEZ WPŁAT !!

M-fo A.V Live. <<wróć do Nius<<rum

Jeśli chcesz wesprzeć finansowo rozbudowę i utrzymanie strony dowolnym datkiem poniżej panel Peypal nawet nie posiadając konta Peypal można dokonać wpłaty wprost z swojej karty .Jeśli chcesz wesprzeć wybranego autora wpisów w opcji wpłaty wpisz nick autora z dopiskiem "DAROWIZNA DLA ……… " wpłata zostanie automatycznie przesłana wskazanemu autorowi .M-forum AV Live jest w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów. WESPRZYJ NASZĄ DZIAŁALNOŚĆ DOWOLNĄ KWOTĄ DAROWIZNY – :-) …………………………MILLENNIUM BANK W POLSCE : 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 ==================== do przelewów zagranicznych IBAN: PL 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 ==================== BIC (SWIFT) – BIGBPLPW

Przekop Mierzei Wiślanej. Natrafili na złoża bursztynu

Our Reader Score
[Total: 1 Average: 5]

– Na razie udało nam się tylko potwierdzić, że są tam dwa złoża. Wszystko będziemy wiedzieć jeszcze w tym roku. Wydobycie musi się odbyć wraz z trwaniem robót budowlanych przy Mierzei – mówi money.pl Michał Kania z resortu gospodarki morskiej.

Złoża wykryto dokładnie na terenie wycinki. A kto na tym skorzysta i zajmie się wydobyciem?

Złoża wykryto dokładnie na terenie wycinki. A kto na tym skorzysta i zajmie się wydobyciem? (Fot: Grzegorz Danielewicz/REPORTER)

Jak powiedział nam rzecznik resortu, który nadzoruje przekop Mierzei, geologom na razie udało się tylko potwierdzić obecność złóż.

– Obecnie trwają analizy tego, jak są duże, na jakiej głębokości i czy można je w sposób bezpieczny dla środowiska wydobyć. Potem będzie trzeba biznesowo przeanalizować, czy to może się opłacać – mówi Michał Kania.

Znalezione obrazy dla zapytania bursztyn zdjecia

Już w połowie 2016 r. rządzący deklarowali, że przekop może być inwestycją samofinansującą się właśnie dzięki bursztynowi. Jarosław Sellin, wiceminister kultury, mówił wtedy, że prawdopodobnie będzie możliwe wydobycie ton bursztynu z tego miejsca.

„Nie trzeba eksperckiej wiedzy”

Sellin zasugerował też, że państwo mogłoby się na tym wzbogacić o około 880 mln zł, czyli dokładnie tyle, ile ma kosztować sama operacja przekopania Mierzei Wiślanej

Dlaczego temat wraca teraz, tuż przed wyborami i tuż przed startem inwestycji? Rzecznik Ministerstwa Gospodarki Morskiej zapewnia, że nie ma tu jakiegoś drugiego dna.

– Nie trzeba eksperckiej wiedzy, by zakładać że jak jest mierzeja, to będzie tam bursztyn. Stąd od dawna pojawiały się informacje na ten temat. Teraz jednak wiadomo, gdzie one się znajdują. Wszystko okazało się podczas przygotowań do przekopu – wyjaśnia Michał Kania.

Znalezione obrazy dla zapytania przekop mierzei zdjecia

„Wróżenie z fusów”

Złoża wykryto dokładnie na terenie wycinki. Kto na tym skorzysta i zajmie się wydobyciem? W specustawie dotyczącej przekopu zapisano, że prawo do eksploatacji złóż znajdujących się na terenie przyszłego kanału ma Urząd Morski w Gdyni. To on  jest inwestorem przekopu, ale przecież nie urzędnicy będą kopać bursztyn.

 Za wcześnie, by mówić, kto będzie eksploatował złoża. W gestii resortu środowiska leży wydawanie stosownych koncesji na wydobycie. Wszystko będziemy wiedzieć jeszcze w tym roku. Wydobycie musi się odbyć wraz z trwaniem robót budowlanych – tłumaczy Michał Kania.

Pytanie tylko, czy rzeczywiście można liczyć na wspomniany przez Sellina blisko miliard złotych zysku?

– Te wyliczenia to kompletne wróżenie z fusów, nikt nie jest w stanie oszacować tego, co uda się znaleźć przy przekopywaniu Mierzei Wiślanej, choć niewątpliwie bursztynu jest tam sporo – komentował już w 2016 r. dla money.pl Michał Kosior, dyrektor biura Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.

Marzenia o bursztynowej potędze

Znalezione obrazy dla zapytania bursztyn zdjecia

Jego zdaniem mówienie o milionowych zyskach z tego tytułu jest bardzo optymistyczne, ale na pytanie, „ile bursztynu może zostać wydobyte przy przekopywaniu mierzei?”, nie chciał odpowiadać.

– To tak, jakby zapytać, ile jest grzybów w lesie. Może ich być 5, a równie dobrze może być 500. Pamiętajmy, że bursztyn trafił tam dobrych 10 tys. lat temu. Jego dokładną ilość poznamy dopiero, gdy go wydobędziemy – podkreślał Michał Kosior.

Marzenia o gigantycznych zyskach skusiły już niejednego inwestora. Przed trzema laty, kiedy bursztyn bił cenowe rekordy, na eksploatację złóż w w Możdżanowie koło Słupska zdecydował się Paweł Kulczyk, prezes Europejskiego Funduszu Energii.

zdjecie:Moneypl

Mimo że szacunki dotyczące polskich złóż bursztynu mówią o ponad tysiącu ton o wartości przekraczającej miliard złotych, nawet inwestujący swoje miliony w wydobycie nie mogą być pewni zysków.

– Gdyby to było takie proste, to ludzi z wiadrami na Pomorzu byłoby więcej niż tych, którzy szukają złotego pociągu na Dolnym Śląsku – mówił money.pl Paweł Kulczyk.

Wątpliwości co do wielkości złóż na Mierzei Wiślanej wzmacnia raport Państwowego Instytutu Geologicznego o bursztynie. Wynika z niego, że w Polsce jest obecnie ponad 1100 ton jantaru w czterech miejscach. Najbogatsza pod tym względem jest Lubelszczyzna, jednak tam nie rozpoczęto jeszcze wydobycia.

zrodlo:https://www.money.pl/gospodarka/przekop-mierzei-wislanej-natrafili-na-zloza-bursztynu-6358700136363649a.html?

 

 

One thought on “Przekop Mierzei Wiślanej. Natrafili na złoża bursztynu

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

LIVE AKTYWNY KLIKNIJ ABY WYŚWIETLIĆ
TRANSMISJA ZAKOŃCZONA
%d bloggers like this: