loading...
loading...
loading...
LIVE SZOKUJĄCY TEMAT DNIA 20.00 START23 marca 2019
TRANSMISJA NA ŻYWO TRWA
KANAŁ FILMOWY WSZYSTKIE NOWE MATERIAŁ
STREAM LIVE – NA ŻYWO + CHAT + PRIV.

M-fo A.V Live. <<wróć do Nius<<rum

M-forum jest w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje.

Izraelski wojskowy: Hezbollah tworzy w Syrii struktury do walki z naszym krajem

loading...
Our Reader Score
[Total: 0 Average: 0]

Libański ruch Hezbollah w tajemnicy przed władzami Syrii tworzy na jej terytorium wyspecjalizowaną strukturę, by stawić czoła Izraelowi. Na jej czele stoi jeden z najbardziej doświadczonych dowódców, poinformował izraelski wywiad wojskowy

Reklamy

Bojownik ruchu Hezbollah przy drodze z Himsa do Palmiry w Syrii

Dane przedstawione kilku zagranicznym dziennikarzom po raz pierwszy konkretyzują oskarżenia skierowane pod adresem jednego z kluczowych regionalnych sojuszników Iranu i Syrii o dążenie do rozmieszczenia w syryjskiej części Wzgórz Golan nowego frontu walki przeciwko Izraelowi, który z kolei jest gotowy przeciwdziałać zagrożeniu, w tym również siłą

„Odkrywamy teraz szczegóły projektu terrorystycznego, o którym nie wie nawet prezydent (Syrii Baszar) al-Asad” — powiedział oficer wywiadu pod warunkiem zachowania anonimowości na briefingu w jednej z baz wojskowych w Okręgu Północnego.

Znalezione obrazy dla zapytania Libanski ruch hezbollah zdjecia

Izraelczycy wierzą, że głęboko zakonspirowana formacja Hezbollahu o nazwie „Dossier Golan” jest wciąż w początkowej fazie formowania i makilkudziesięciu ludzi — libańskich dowódców i szeregowych członków zamieszkujących graniczne wioski, które latem 2018 roku wróciły pod kontrolę syryjskiego rządu. Komórki nie są jeszcze gotowe do działania, ale mają dalekosiężne plany, mówią oficerowie wywiadu.

„Jest to nowa jednostka stworzona wyłącznie w celu otwarcia nowego frontu przeciwko Izraelowi” — powiedział oficer.

Według niego bojownicy rekrutowani przez Hezbollah zajmują się teraz głównie poznaniem okolicy i rozpoznaniem, ale w przyszłości mierzą w działalność dywersyjną i terrorystyczną, w tym z wykorzystaniem pocisków, moździerzy i improwizowanych ładunków wybuchowych, a na końcowym etapie mają być gotowi do prowadzenia pełnych operacji wojskowych.

Izraelczycy jako lidera grupy podają Libańczyka Ali Mousa Dakduka. Aktywista Hezbollahu z 36-letnim stażem według izraelskich danych walczył w Iraku, gdzie w 2007 roku dowodził operacją, podczas której pięciu amerykańskich żołnierzy zostało wziętych do niewoli i zabitych. Wkrótce potem Dakduk został aresztowany i osadzony w więzieniu, ale pięć lat później został zwolniony z wielu powodów, w tym nacisków politycznych i braku dowodów, wynika z dokumentów przeciwko niemu’

„Latem ubiegłego roku Dakduk został wysłany przez Hezbollah do Syrii z zadaniem stworzenia sieci terrorystycznej na Wzgórzach Golan. Jest to jeden z najbardziej doświadczonych dowódców, jakich posiada Hezbollah” — powiedział zwiadowca.

Znalezione obrazy dla zapytania Libanski ruch hezbollah zdjecia

Według izraelskich danych szeregowi członkowie grupy są rekrutowani spośród Syryjczyków — mieszkańców przygranicznych miejscowości Kuneitra, Khader, Arn i Khan-Arnab, wykorzystując między innymi działaczy z poprzednich podobnych projektów Hezbollahu. Ich przywódcy, Samir Kuntar i Jihad Mugniy, zginęli w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach — zgodnie z główną wersją zostali zlikwidowani przez Izraelczyków, ale Izrael nie skomentował tego.W przeciwieństwie do „Dowództwa Południowego”, innej syryjskiej struktury Hezbollahu, „Dossier Golan” działa w tajemnicy przed Damaszkiem, który według ocen Izraela nie jest zainteresowany przygraniczną eskalacją, lecz stabilizacją i odbudową obszarów, które znalazły się pod jego kontrolą po kilku latach wojny domowej. Wojsko miało trudności z ustaleniem, czy Iran był powiązany z nowym projektem Hezbollahu, ale podkreśliło, że jego siły nie były obecne na Wzgórzach Golan

Rzecznik dowództwa wojsk Yonatan Konrikus powiedział Sputnikowi, że odtajnione dane wywiadowcze mają trzech adresatów — Hezbollah, syryjskie władze i te siły w społeczności międzynarodowej, które są zaangażowane w rozwiązanie konfliktu w tym kraju i nie chcą nowego paleniska napięć. „Próbujemy przekazać kilka wiadomości. Po pierwsze, jesteśmy świadomi prób Hezbollahu polegających na rozmieszczeniu infrastruktury terrorystycznej na Wzgórzach Golan, która zgodnie z ich planami będzie w stanie zaatakować izraelskie cele. Po drugie, jest to sygnał dla syryjskiego rządu, który uważamy za odpowiedzialny za wszelkie wrogie działania, które stąd pochodzą i dotyczą Izraela” — mówi oficer.

„Na koniec apelujemy do szerszego grona, społeczności międzynarodowej, każdego kraju, który uczestniczy w rozwiązaniu konfliktu w Syrii, jest zainteresowany stabilnością i niedopuszczeniem do eskalacji. Zdecydowanie powinni być świadomi i podjąć środki, aby uniemożliwić Hezbollahowi realizację jego planów” — dodał Konrikus.

Rozmówca agencji powtórzył, że Izrael „nie zamierza znosić żadnej infrastruktury Hezbollahu w syryjskiej części Wzgórz Golan” i wyraził nadzieję, że apele nie pozostaną bez odzewu. „Myślę, że leży to we wspólnym interesie” — powiedział.

 

zrodlo:https://pl.sputniknews.com/swiat/2019031310046956-sputnik-izrael-hezbollah/?

 

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

loading...
loading...
LIVE AKTYWNY KLIKNIJ ABY WYŚWIETLIĆ
TRANSMISJA ZAKOŃCZONA
%d bloggers like this: